Kuchnie: Stwórz miejsce do gotowania i oszczędź koszty ”,

Jeśli kuchnie przekraczają 15 metrów kwadratowych, zwiększa się również gama modeli kuchni. Jeśli lubisz gotować z partnerem lub rodziną, kuchnia w kształcie litery U jest idealna. Jeśli zdecydujesz się na aneks kuchenny lub kuchnię w kształcie litery L, możesz dodać wyspę kuchenną, jeśli jest wystarczająco dużo miejsca. Może być następnie używany jako blat roboczy lub stół jadalny - lub możesz dodać blat kuchenny do swojego zestawu. O kuchni G mówimy, gdy połączysz kilka jednostek kuchennych za pomocą takiego blatu. Istnieje również możliwość ustawienia dwóch szafek kuchennych naprzeciw siebie w szerszych pomieszczeniach. Ważne jest tylko, aby pozostawić wystarczająco dużo miejsca na środku, aby móc swobodnie się poruszać. Upewnij się, że planujesz tak, że nie zawsze jesteś sam w kuchni i chcesz się minąć podczas wspólnego gotowania.

Porównanie kuchni do zabudowy i kuchni modułowych

Model

nieruchomości

Zalety

niekorzyść

Wyposażona kuchnia

Jako jednostka z szafkami,
AGD, zlew i
Planowana powierzchnia robocza

Używają
Optymalna przestrzeń

Po instalacji
po prostu trudno
zwiększać

Kuchnia modułowa

Poszczególne bloki konstrukcyjne
(zlew, piec)

..

) zostać
Zmontowana kuchnia

Maksymalna elastyczność
w wyborze
urządzeń, armatury
i materiały

Rzadko optymalne wykorzystanie przestrzeni,
może prowadzić do zmarnowania miejsca
prowadzić

Jakie materiały nadają się do kuchni?

Wybierając materiały, w kuchni rozróżnia się przede wszystkim dwa obszary: z jednej strony fronty, z drugiej blaty. Drewno ze względu na swoją uniwersalność kształtu i koloru jest szczególnie popularne na fronty. Zasadniczo jest kompatybilny z każdym stylem. Ponieważ jednak obróbka kuchni drewnianych może być bardzo różna, należy używać wyłącznie drewna wysokiej jakości. Niezwykle popularne są również fronty wykonane z tworzywa sztucznego i lakieru. Podstawę stanowią sklejka, płyta wiórowa lub płyty multiplex, które pokrywane są wierzchnią warstwą lakieru matowego lub błyszczącego. Opcjonalnie dostępne są również wytrzymałe powłoki z żywicy melaminowej lub folie z tworzyw sztucznych. Ci ostatni utrzymują koszty na najniższym poziomie. Jednocześnie jednak trzeba iść na kompromisy w kwestii długowieczności. Lakier i melamina obiecują większą trwałość. Jeśli chcesz, aby Twoja kuchnia była oparta na profesjonalnych modelach, wybierz stal nierdzewną. Ponieważ blaty robocze powinny być odporne na noże, płyn do mycia naczyń i gorące naczynia, materiał musi być szczególnie odporny. Powinien być odporny na zarysowania, działanie kwasów i ciepła, a jednocześnie łatwy w czyszczeniu. Inne materiały to kamienie naturalne, takie jak granit, marmur czy łupek, ale można również zastosować blat ceramiczny.
Dobrze wiedzieć: drewno wymaga wielu zabiegów konserwacyjnych, a stal nierdzewna łatwo zarysowuje się i szybko wykazuje ślady tłuszczu i wody. Z drugiej strony kamień naturalny nie tak skutecznie przeciwstawia się kwasom. Można go jednak przed nim zaimpregnować.

Blaty granitowe nadają kuchni elegancki wygląd.

Zdjęcie: fotolia / Fotograf.eu

Lista kontrolna: planowanie kuchni

 • Rozmiar: Zmierz, ile miejsca jest dla Ciebie dostępne. Ponieważ precyzja jest tutaj najwyższym priorytetem, najlepiej pozwolić ekspertom zrobić to za Ciebie. W końcu Twoja kuchnia idealnie dopasowuje się do pomieszczenia.
   
 • Znajomości: Aby określić lokalizację urządzeń elektrycznych, zmywarek itp. Aby optymalnie zaplanować, sprawdź, gdzie są połączenia. W obudowie zastanów się wcześniej, gdzie chcesz umieścić swoje urządzenia kuchenne i odpowiednio zainstaluj przyłącza wodne i elektryczne.
   
 • Budżet: Koszt kuchni jest bardzo zróżnicowany. Zastanów się z góry, ile chcesz wydać pieniędzy i dopiero wtedy zacznij szukać materiałów, mebli i wyposażenia.
   
 • Przestrzeń magazynowa: Spójrz w kierunku swoich naczyń i przyborów kuchennych. Im więcej posiadasz, tym więcej miejsca do przechowywania – innymi słowy szafek i szuflad – będziesz potrzebować.
   
 • Ergonomia: Aby nie obciążać niepotrzebnie pleców podczas siekania i gotowania, zaplanuj urządzenia, półki i powierzchnie robocze na odpowiedniej dla siebie wysokości. Z reguły blaty powinny sięgać od 10 do 15 centymetrów poniżej łokci. Płyta może być trochę niżej, zlew powinien być wyżej.
   
 • Projekt: Twoja nowa kuchnia powinna pasować do Twojego gustu. Zastanów się więc, jaki rodzaj chwytu preferujesz - lub czy w ogóle go nie chcesz. Pomyśl o kolorach i materiałach i zdecyduj, czy wolisz błyszczący, czy matowy. Ostatecznie powinien powstać spójny ogólny obraz.
   
 • Styl: Wizualnie najważniejsze pytanie. Styl zasadniczo kształtuje Twoją kuchnię i dlatego należy go starannie dobierać. Do wyboru kuchnia klasyczna w subtelnych kolorach, z domieszką drewna i kamienia, która jest ponadczasowa, prosta i funkcjonalna. Kuchnie wiejskie wyglądają bardziej rustykalnie, ale jednocześnie bardzo przytulnie. Używasz jasnych, naturalnych kolorów, dużo drewna, ceramiki i naturalnego kamienia. Nowoczesne kuchnie zbudowane są na szkle, betonie, stali nierdzewnej, ceramice i plastiku, bazują na modnych kolorach i często wydają się eksperymentalne. Zaaranżuj swoją kuchnię luksusowo w stylu designerskiej kuchni. Podstawą jest szkło, kamień naturalny, drewno, beton i stal nierdzewna. Pod względem kolorystycznym poruszasz się w eleganckiej przestrzeni. Znaczy: czarny spotyka się z białym i szarym.
   
 • Urządzenia elektryczne: Kluczowe pytanie przy każdym rodzaju planowania kuchni: czy wolisz kuchenkę ceramiczną, indukcyjną czy gazową?? Możesz również zdecydować, czy chcesz zmywarkę, czy jest też miejsce na piekarnik parowy i kuchenkę mikrofalową. Jeśli chodzi o piec, zastanów się, gdzie go postawić. Klasycznie pod piecem lub praktycznie na wysokości oczu? Nie zapomnij o okapie kuchennym i lodówce/zamrażarce.
   
 • Oświetlenie: Aby móc przez cały czas prawidłowo działać, potrzebujesz wydajnego oświetlenia kuchennego. Przede wszystkim powierzchnia robocza powinna być jasna i nie może być przerywana uciążliwymi cieniami. Pomagają światła pod meblościankami. Zjedz i zrelaksuj się w kuchni, zadbaj też o przytulne światło.
   
 • Armatura: Najtańsze są armatury „normalne”, które dają tylko ciepłą lub zimną wodę. Ale przydałaby się armatura prysznicowa z szeroką dyszą, szczególnie do mycia warzyw. Są też urządzenia, z których można „zaczerpnąć” wrzątek lub przefiltrować wodę z kranu.

Szczególnie przytulne są kuchnie w stylu wiejskim. 

Zdjęcie: living4media / Harrison, Brian

Porównanie kosztów kuchni

Koszt kuchni obejmuje szeroki zakres cen. Zmienne, takie jak materiały, modele, style i urządzenia elektryczne czasami wymagają tylko 2.000 euro, czasem 20.000 euro. Średnio Niemcy dają około 7.000 euro za twoją kuchnię. Proporcja poszczególnych składników w cenie końcowej pozostaje stała. Najdroższe są urządzenia, za nimi plasują się meble kuchenne oferujące przestrzeń do przechowywania, a światło i szuflady są na dole „kuchennej skali kosztów”. Jeśli chcesz zaoszczędzić, najlepiej skoncentruj się na urządzeniach elektrycznych i szafkach. Płyta wiórowa jest tańsza niż lite drewno, blaty plastikowe kosztują mniej niż blaty granitowe. Prasę laminowaną można dostać np. od 8 euro za metr, lite drewno od 18 euro. Koszt kamienia naturalnego takiego jak granit, marmur czy łupek to minimum 120 euro, kamienia akrylowego 200 euro, a ceramiki nawet 900 euro. Możesz zaoszczędzić do 700 euro na urządzeniach elektrycznych.

Uzyskaj oferty od ekspertów tutaj:

Aktualne trendy w kuchni

 • Obecnie kuchnie coraz częściej integruje się z przestrzeniami mieszkalnymi. W związku z tym wielu producentów dostosowało design swoich mebli kuchennych do przytulnego.
   
 • W piecach coraz częściej stosuje się powierzchnie indukcyjne. Producenci wprowadzają również na rynek urządzenia, które przygotowują potrawy delikatniej, np. piekarniki z funkcją pary.
   
 • Inteligentny dom trafił do kuchni. Możesz połączyć ze sobą swoje urządzenia elektryczne i sterować nimi za pomocą asystenta głosowego, na przykład smartfona. Inteligentna kuchnia to również oszczędność energii. Niektóre urządzenia mogą wykorzystywać energię słoneczną wytwarzaną we własnym zakresie, płyty kuchenne mogą dostosować swoją moc do wentylatora wyciągowego - i odwrotnie.
   
 • Pod względem kolorystycznym dominują obecnie kolory zakurzone, czyli matowe, ledwo jasne kolory. Różowe i ciemne odcienie, takie jak czerń i szarość, są również popularne w kuchniach.
   
 • Posiadanie własnego ogrodu ziołowego staje się coraz bardziej popularne. Dlatego niektóre kuchnie mają małe, zintegrowane ogródki, w których można wyhodować własną świeżą bazylię, tymianek lub rozmaryn. Umożliwiają to specjalne systemy regałów i elementy skrzynek.

Wskazówki dotyczące zakupu kuchni

Kuchnie kosztują dużo pieniędzy i dlatego powinny służyć jak najdłużej - i proszę. Pozwól specjalistom Ci doradzić i nie spiesz się, aby podjąć decyzję. Warto również uzyskać drugą lub trzecią opinię. Ostatecznego wyboru dokonujesz tylko wtedy, gdy masz stuprocentową pewność, a nie po wygaśnięciu rzekomo ograniczonej oferty specjalnej. Najlepiej, jeśli już przed wejściem do sklepu wiesz, jak powinna wyglądać Twoja kuchnia pod względem powierzchni roboczej, łatwości obsługi, miejsca do przechowywania itp. Nie patrz też tylko na cenę każdego urządzenia. Ponieważ nieco droższy piec często oszczędza energię, a tym samym pieniądze na dłuższą metę. Na przykład urządzenia o klasie efektywności energetycznej A +++ mogą obniżyć koszty energii nawet o 50 procent. Sprawdź również, czy instalacja jest wliczona w koszt, czy też musiałbyś uiścić dopłatę. Oferta powinna zawsze przedstawiać ostateczną cenę i nie zawierać ukrytych kosztów, które później przekroczą Twoje możliwości finansowe. Do wszystkiego obowiązuje zasada: im dłuższa gwarancja, tym lepiej.
Przedmioty w Twojej okolicy:

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here