Koncepcje kuchni

Zwykle gotuj sam lub z rodziną i przyjaciółmi? Jako zapalony kucharz hobby masz specjalne wymagania dotyczące funkcjonalności swojej kuchni lub jesteś kucharzem okazjonalnym? Czy czynniki takie jak bezpieczeństwo dzieci lub dostępność odgrywają rolę w Twoim wyborze?? Niezależnie od tego, czy jest to profesjonalne miejsce pracy dla smakoszy, czy przytulna kuchnia z salonem dla rodzin, samotne gospodarstwo domowe lub osoby starsze: koncepcja pokoju powinna być dostosowana do Twojej sytuacji życiowej i nawyków kulinarnych oraz optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Planowanie kuchni © Alterfalter, stock.cegła suszona na słońcu.com

Typowe kształty kuchenne

Nawet jeśli zakochasz się w jednej z kuchni pokazowych od pierwszego wejrzenia na wystawie kuchennej: nie angażuj się zbyt wcześnie, ponieważ nie każdy kształt kuchni pasuje do Twojego pomieszczenia i planowanego zastosowania. Weź pod uwagę zalety i wady podstawowych kształtów kuchni i dobrze zastanów się, jaka aranżacja najbardziej Ci odpowiada!

Przegląd podstawowych kształtów kuchni
 • Kuchnia jednorzędowa
  Jeśli kuchnia jest wąska lub jeśli szafka kuchenna ma być jak najbardziej dyskretnie zintegrowana z częścią dzienną/jadalną, kuchnia jednorzędowa jest idealna. Aby pomieścić wszystkie standardowe urządzenia, wystarczającą powierzchnię roboczą i miejsce do przechowywania na przegrodzie, aneks kuchenny powinien mieć co najmniej 3 metry długości. Ważne jest również, aby odpowiednie strefy pracy „chłodzenie - płukanie - gotowanie” były w rozsądnej kolejności od lewej do prawej (odwrócone dla osób leworęcznych).

  Kuchnia jednorzędowa © sebastien, fotolia.com

 • Kuchnia dwurzędowa
  Dwie linie kuchenne naprzeciw siebie reprezentują klasyczną formę „kuchni kucharskiej” - idealne rozwiązanie, jeśli cenisz duże powierzchnie robocze i dużo miejsca do przechowywania, a nie chcesz integrować jadalni. Ta aranżacja kuchni jest odpowiednia dla pomieszczeń od 8 metrów kwadratowych, przy czym zalecana jest szerokość przejścia co najmniej 1,20 metra między dwiema liniami kuchennymi, aby bez problemu można było otworzyć wszystkie drzwiczki szafek i szuflady. Aby zapewnić rozsądną sekwencję ruchów, upewnij się, że kuchenka i zlew są zintegrowane w tym samym rzędzie, a lodówka jest idealnie ustawiona naprzeciwko siebie.
 • L kuchnia
  Narożny układ elementów kuchennych umożliwia bardzo wszechstronne i oszczędne przestrzennie rozwiązania kuchenne. Wada: Aby jak najlepiej wykorzystać narożnik, wymagane są nieco droższe elementy szafki, takie jak obrotowe karuzele lub obrotowe podłogi szafek. L-kuchnia jest często połączona z jadalnią i w ten sposób poszerzona o kuchnię z salonem. Wielkość pokoju ok. 12 mkw., aby móc zaplanować odpowiednią przestrzeń pomiędzy jadalnią a nogami kuchennymi dla nieskrępowanej pracy (min. 1,40 metra). Kuchnia narożna znajduje zastosowanie również w kuchniach otwartych, poszerzona o wyspę kuchenną lub blat.

 • U kuchnia
  W dużych, idealnie kwadratowych pomieszczeniach kuchnia w kształcie litery U zapewnia maksymalną wydajność przestrzeni przy dużych powierzchniach roboczych i dużej ilości miejsca do przechowywania przy krótkich dojazdach (ważne: ergonomiczne rozmieszczenie trójkąta roboczego). Aby kuchnia nie wyglądała na zbyt obszerną, szafki ścienne i wysokie powinny być używane tylko w określonych miejscach. Podobnie jak w przypadku kuchni dwurzędowej, zalecana jest minimalna odległość 1,20 metra między przeciwległymi rzędami. Kuchnia w kształcie litery U nadaje się zarówno jako czysta kuchnia do gotowania, jak i w otwartych kuchniach z jadalnią od frontu. Podobnie jak w przypadku kuchni L, inteligentne rozwiązania narożne są warunkiem optymalnego wykorzystania przestrzeni.
 • Kuchnia U © sebastien, fotolia.com
 • Kuchnia G
  Kuchnie z przyległą częścią dzienno-jadalną są idealne dla rodzin. To rozwiązanie można idealnie zastosować w kuchni G - z bezpośrednio zintegrowanym blatem jadalnym lub aneksem kuchennym jako przegrodą między kuchnią a jadalnią. Warunek: pokój ma co najmniej około 14 metrów kwadratowych.

  Kuchnia G © Fotograf.ue, akcje.cegła suszona na słońcu.com

 • Kuchnia na wyspie
  Jeśli mają być zorganizowane bardzo duże pomieszczenia kuchenne (od 16 m2) lub otwarte przestrzenie mieszkalne, kuchnie wyspowe są dobrym wyborem: oprócz dużej przestrzeni do przechowywania i powierzchni roboczej oferują również dużo miejsca do gotowania i spożywania posiłków z rodziną i przyjaciele. Wymagane są odpowiednie instalacje elektryczne/gazowe, wywiewne i ew. Woda w rejonie wyspy – szczególnie w przypadku remontów należy w odpowiednim czasie ustalić z odpowiednimi rzemieślnikami, czy można bez problemu ułożyć linie.
 • Kuchnia z wyspą kuchenną © Dariusz Jarzabek, stock.cegła suszona na słońcu.com
aż do 30% zapisać

Najlepsze oferty dla kuchni

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze kuchnie marzeń, porównaj oferty i zaoszczędź.

Ergonomia i bezpieczeństwo

Praca przyjazna dla pleców i sił, bezpieczeństwo dla małych dzieci, dostępność nawet dla seniorów: przemyślane zaplanowanie kuchni wykracza daleko poza podstawowy układ szafek kuchennych i uwzględnia takie czynniki, jak wysokość pracy i strefy pracy , chodniki, szerokości przejść i obszary ruchu.

Czym właściwie jest ergonomia? Termin ten składa się z dwóch greckich słów „ergon” (praca) i „nomos” (reguła) i opisuje naukę o prawach ludzkiej pracy. W skrócie chodzi o idealne dostosowanie warunków pracy do ludzi – także w kuchni, gdzie wykonywana jest duża część codziennych prac domowych.

Funkcjonalne planowanie kuchni w oparciu o kryteria ergonomiczne nie tylko umożliwia bardziej wydajną pracę, ale także wspiera prawidłową i zdrową postawę.

 • Trójkąt roboczy: Aby oszczędzić sobie niepotrzebnego biegania, kuchenka, lodówka i zlew są ułożone w tak zwany „trójkąt kuchenny”. Końce trójkąta powinny być łatwo dostępne i niezbyt daleko od siebie (zasada kciuka: podwójna długość ramienia). Pomiędzy stanowiskami pracy należy zaplanować wystarczająco duże powierzchnie robocze i magazynowe (min. 50 cm między kuchenką a lodówką i co najmniej. 80 do 120 cm między piecem a zlewem). Strefa robocza "Gotowanie" jest idealnie między zlewem a lodówką.
 • Rozmieszczenie urządzeń w trójkącie kuchennym
 • Wysokość robocza: Nie ma czegoś takiego jak idealna wysokość robocza;
  • Optymalna wysokość do pracy na blacie to 10 do 15 cm poniżej łokcia.
  • Płyta jest idealnie o 15 cm niższa od blatu.
  • Z drugiej strony powierzchnia zlewu powinna być o 10 do 15 cm wyższa od blatu.
  Kuchnia: optymalna wysokość robocza

  Kuchnia może być dostosowana do głównego użytkownika kuchni za pomocą wysokości szafek i cokołów. Możliwe są również stopniowane wysokości robocze w różnych strefach kuchennych.

  Lodówki, piekarniki, zmywarki i inne urządzenia również powinny być dostosowane do rozmiaru ciała. Idealna jest pozycja na wyciągnięcie ręki - jest to delikatne dla krążków międzykręgowych i umożliwia wygodną pracę bez schylania się i rozciągania. Prawidłowa odległość między szafkami ściennymi a blatem również przyczynia się do przyjemnego środowiska pracy: nisza o wysokości ok. 50 cm zapewnia wystarczającą przestrzeń nad głową.

 • Dostępność: Podstawowym warunkiem korzystania z kuchni z pomocą do chodzenia lub wózkami inwalidzkimi jest odpowiednia przestrzeń przed i między elementami kuchni - co najmniej 1,20 mx 1,20 m (dla wózków nawet 1,50 m x 1,50 m dla łatwego skręcania i skręcania). Aby uzyskać dostęp bez barier, próg drzwi do kuchni musi znajdować się również na poziomie gruntu!
Kuchnia przystosowana dla wózków inwalidzkich © Jenny Sturm © stock.cegła suszona na słońcu.com Wskazówka: Coraz więcej producentów oferuje elektroniczne elementy kuchenne z regulacją wysokości, dzięki czemu można na przykład indywidualnie dopasować wysokość roboczą lub obniżyć szafki ścienne.

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny kuchni i zaoszczędź do 30 procent

Inne rzeczy, które ułatwiają życie seniorom to łatwe w obsłudze szuflady, pełne szuflady, dobrze oświetlone szafki, duże przełączniki i przyciski oraz czytelne, intuicyjne etykiety.

Uczyń kuchnię jak najbardziej bezpieczną dla dzieci © ronstik, stock.cegła suszona na słońcu.com
 • Bezpieczeństwo dzieci: Elektryczność, ciepło i niebezpieczne urządzenia kuchenne, takie jak noże, stanowią duże zagrożenie dla dzieci. Wiele źródeł zagrożeń można ograniczyć już podczas planowania kuchni, minimalizując w ten sposób ryzyko wypadków:
  • Zaplanuj gniazdka głównie nad blatem i zabezpiecz wszystkie dostępne gniazdka certyfikowanymi urządzeniami zabezpieczającymi przed dziećmi.
  • Uwaga: Popularne nadal plastikowe nasadki zmniejszają głębokość wsunięcia, a tym samym bezpieczeństwo eksploatacji! Te bezpieczniki gniazdkowe nie są zgodne z VDE i prowadzą do utraty aprobaty VDE! Lepszą alternatywą są gniazdka od wyspecjalizowanych sprzedawców, które integrują zabezpieczenie przed dziećmi pod pokrywą.
  • Zainstaluj piekarnik na wysokości pasa, tak aby uchwyt był poza zasięgiem dzieci. Dodatkowo wybierz piekarnik z termoizolowanymi drzwiami.
  • Wiele urządzeń elektrycznych może być opcjonalnie wyposażonych w zabezpieczenie przed dziećmi (e.B. elektroniczne blokowanie sterowania płytą ceramiczną).
  • Płyty indukcyjne charakteryzują się stosunkowo niskim ryzykiem, ponieważ płyty grzejne są używane tylko wtedy, gdy na talerzu znajduje się rondel. Kratki ochronne, które można doposażyć, zapobiegają opuszczaniu garnków i patelni.
  • Fronty bez uchwytów są trudniejsze do otwarcia przez dzieci. Alternatywnie, specjalne haczyki zapobiegają drzwiom i szufladom z niebezpieczną zawartością, taką jak.B. Środki czyszczące lub noże.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here