Moje ściany nie mogą już oddychać z powodu izolacji?

Doradca: Moje ściany nie mogą już oddychać z powodu izolacji?

Izolacja wewnętrzna © IVPU

Oddychające ściany - to określenie sugeruje, że powietrze przepływa przez ścianę domu z wewnątrz na zewnątrz lub z zewnątrz do wewnątrz. Może to prawda na małą skalę, ale badania naukowe wykazały, że ściany nie odgrywają znaczącej roli w wymianie powietrza w domu lub pokoju. O wiele ważniejsza jest w tym przypadku regularna wentylacja w celu usunięcia zatęchłego powietrza i zawartej w nim wilgoci.

„Ściana oddechowa” jest więc tylko współczesnym mitem. Nowoczesne, paroprzepuszczalne materiały do ​​izolacji ściany mogą również pomóc całkowicie wyeliminować obawy, że dom będzie zbyt szczelnie uszczelniony izolacją.

Wymiana wilgoci w ścianach

Ponieważ ściana prawie nie uczestniczy w wymianie powietrza, izolacja nie wpływa negatywnie na klimat w pomieszczeniu. Wręcz przeciwnie: faktycznie daje mieszkańcom korzyści. Na przykład temperatura powierzchni ściany znacznie wzrasta dzięki izolacji i zbliża się do temperatury powietrza w pomieszczeniu. W ten sposób nie mogą już występować nieprzyjemne przeciągi, które są często odczuwalne w nieremontowanych domach, ponieważ powietrze w pomieszczeniu ochładza się na powierzchniach ścian i powoduje niepożądaną cyrkulację powietrza.

Porównanie ściany izolowanej i nieizolowanej

To, co zdecydowanie mogą zrobić ściany na klimat w pomieszczeniu, to pewien stopień regulacji wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Przy wysokiej wilgotności powietrza w pewnym stopniu je pochłaniają, przy niskiej wilgotności ponownie je uwalniają. Efekt ten występuje jednak w górnych warstwach konstrukcji ściany, dzięki czemu zdolność jest zachowana nawet przy ocieplonej ścianie.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here