Wciągnij kable lub przewody do kanału ”,

Wciąganie kabli lub przewodów do pustego kanału: co należy do którego kanału?

Elektryk w pracy © Tomasz Zajda, stock.cegła suszona na słońcu.com

Każdy, kto podczas budowy domu używa pustych przewodów do instalacji elektrycznej, ma tę zaletę, że wystarczy przeciągnąć przewody lub kable do pustego przewodu na okablowanie. Układanie kabli lub przewodów w pustych kanałach jest regulowane przez normy, w szczególności DIN VDE 0100-520: 2013-06 i DIN VDE 0298-4: 2013-06. Wszystkie dozwolone rodzaje układania są zestawione w tabeli 9 normy DIN VDE 0298-4 i mają numery kodowe od 1 do 74. Rury elektroinstalacyjne muszą być zgodne z serią norm DIN EN 61386. W celu określenia wymaganej odporności rur elektroinstalacyjnych na ciśnienie i uderzenia najważniejsze rodzaje instalacji w budynkach przedstawiono w tabeli F.52-1 normy DIN VDE 0100-520.

Czytanie wskazówka: Przeczytaj także nasz artykuł: Pusty przewód: rozsądna inwestycja

Co jest dozwolone w której rurze??

Istnieją dwa różne rodzaje montażu przewodów. Z jednej strony „zabezpieczona instalacja”, w której puste przewody są ukryte w suficie, ścianie lub podłodze. Z reguły prowadzone są w puszkach podtynkowych, puszkach przyłączeniowych lub rozdzielaczach. Z drugiej strony istnieje „instalacja niezabezpieczona”, w której przewody montuje się natynkowo na suficie lub ścianie. Rury instalacyjne mocowane są za pomocą tzw. szybkich lub zatrzaskowych klipsów. Zaciski są przykręcane do ściany lub sufitu, a przycięte rury wciskane są w zaciski zatrzaskowe.

Niezabezpieczona instalacja plastikowego przewodu pancernego z odsłoniętymi zagięciami © TRFilm, stock.cegła suszona na słońcu.com

Jeżeli zagięcia są odsłonięte podczas niezabezpieczonej instalacji, nie wolno wciągać przewodów (pojedynczych przewodów w osłonie PVC), a jedynie przewody osłonięte (np. NYM lub NYY)! W przypadku zastosowania specjalnych kolanek i odgałęzień oraz połączeń śrubowych na puszkach podtynkowych, puszkach przyłączeniowych lub rozdzielaczach dozwolone są również przewody natynkowe.

W przypadku chronionej instalacji z elastycznym ukrytym kanałem można wciągnąć kable w osłonie i pojedyncze przewody. Niezależnie od tego, czy jest to natynkowy, czy podtynkowy, na kablu rdzeniowym lub osłoniętym: Minimalny przekrój dla zainstalowanych na stałe obwodów zasilających i oświetleniowych jest zgodny z normą DIN VDE 0100-520, tabela 52.2 zamocowane 1,5 mm² w miedzi.

Dwa różne typy montażu przewodów do 30% zapisać

Znajdź elektryka
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych elektryków, porównaj oferty i zaoszczędź.

Wciąganie kabli lub linek

Zasadniczo przeciąganie kabli lub przewodów do kanałów to proste zadanie, które nawet laik może wykonać, mając odpowiednią wiedzę.

Instalacja elektryczna to arcydzieło

Nie bez powodu montaż instalacji elektrycznych jest jednym z mistrzowskich rzemiosł w Niemczech. Oznacza to, że instalacja elektryczna musi być wykonana przez firmę master. Każdy, kto jako doświadczony majsterkowicz chciałby jeszcze wykonać część prac z branży elektrycznej, zdecydowanie powinien wcześniej uzgodnić to ze specjalistyczną firmą.

Wskazane jest wciągnięcie kabli lub przewodów w powłoce przynajmniej przed tynkowaniem ścian. Ma to tę zaletę, że umożliwia naprawę zablokowanych lub zmiażdżonych rur lub szukanie innych tras kablowych.

Do wciągania kabli osłoniętych lub pojedynczych kabli rdzeniowych potrzebne są dwie osoby. Osoba, która wkłada taśmę naprężającą, a później kabel lub przewody na jednym końcu kanału, oraz osobę na drugim końcu kanału, która odbiera sznurek napinający lub wyciąga kabel lub przewody z kanału.

 1. 1. krok

  Wsuń taśmę podającą (lub pociągnij drut) do kanału, aż dotrze do żądanego miejsca. Aby to zrobić, weź koniec z małą kulką.

 2. WSKAZÓWKA

  Jeśli dobrze smarujesz, dobrze jeździsz! Smarowane przewody są łatwiejsze do wciągnięcia do przewodu. Są do tego specjalnie opracowane smary elektryczne. Ale możesz również użyć sprayu silikonowego lub miękkiego mydła.

 3. krok 2

  Gdy taśma podająca dotrze na drugą stronę, możesz przymocować druty lub kabel do oczka taśmy podającej. Szczypce do ściągania izolacji służą do zdejmowania ok. 5 cm plastikowej osłony, żyły osłonięte są usuwane z plastikowej osłony za pomocą noża do ściągania izolacji, a przewody są następnie ściągane na ok. 5 cm za pomocą szczypiec do ściągania izolacji. Nieizolowane przewody są następnie wkręcane w oczko, aż zostaną zaizolowane. Następnie uformuj nieosłonięte druty w oczko, ściskając je szczypcami uniwersalnymi. Skręć wystające przewody i owiń je taśmą izolacyjną.

 4. Wciąganie kabli i przewodów
 5. krok 3

  Teraz osoba powinna pociągnąć taśmę podającą na drugim końcu kanału, a druga osoba powinna włożyć kabel do kanału bez nieporozumienia i popchnąć go lub pozwolić przewodom wciągnąć się ładnie i płynnie. Ważna jest tutaj komunikacja między dwojgiem ludzi, ponieważ zazwyczaj nie ma kontaktu wzrokowego.

 6. Krok 4

  Jeśli linka lub przewody dotarły na drugi koniec, należy je wyciągnąć około 30 cm i przeciąć przecinakiem do drutu. To samo dotyczy strony wprowadzającej. Poluzuj druty pozostałe na taśmie podającej z oczka.

 7. Krok 5

  Zwłaszcza jeśli wciągasz kilka linii lub kilka przewodów w jednym miejscu, powinieneś oznaczyć linie lub przewody, które należą do siebie, aby śledzić rzeczy. W tym celu możesz napisać definicję kabla na odpowiednim końcu kurtki wodoodpornym flamastrem. W przypadku pojedynczych żył żyły przynależne do siebie można skleić taśmą izolacyjną i uformować flagę. Następnie zwróć uwagę na przeznaczenie żył na fladze.

Wymagane narzędzia

 • Wciągany drut lub sznurek
 • (Smar)
 • Nóż do zdejmowania izolacji
 • Ściągacz izolacji
 • Obcinak boczny
 • Taśma elektryczna
 • Kombinerki
 • (Rękawiczki)
 • wodoodporny pisak filcowy

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here