Piec kaflowy

Piec kaflowy

Piece kaflowe to piece długopalne, opalane drewnem lub węglem, a dzięki swojej konstrukcji nadają się nawet jako jedyne ogrzewanie pomieszczeń. Oprócz klasycznego pieca podstawowego, piece kaflowe mogą być również używane jako piece na gorące powietrze lub. Kombinowany piec kaflowy lub piec kaflowy. Obecnie piece kaflowe są dostępne w wielu rozmiarach, pojemnościach i wzorach i w niczym nie ustępują swoim poprzednikom zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym. W starych budynkach często można znaleźć prawdziwe skarby - zabytkowe piece kaflowe z dawnych czasów, które po gruntownej renowacji mogą przyczynić się do ogrzewania pomieszczeń.

Piec kaflowy © Marina Lohrbach, fotolia.chodź do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w kominkach i piecach

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze konstrukcje kominków i pieców, porównaj oferty i zaoszczędź.

Piec podstawowy

Piec podstawowy lub akumulacyjny to najbardziej oryginalny rodzaj pieca kaflowego. Zbudowany na miejscu z ceramicznych, nadających się do przechowywania kamieni, zapewnia długotrwałe i równomierne ciepło przez wiele godzin. Podstawowy piec idealnie nadaje się jako piec stały i w zależności od wielkości i konstrukcji może ogrzać kilka pomieszczeń. Czas nagrzewania pieca kaflowego wynosi kilka godzin, po rozgrzaniu masy akumulacyjnej energia cieplna jest stopniowo oddawana do pomieszczenia w postaci ciepła promieniowania. Ciepło jest odczuwane jako bardzo przyjemne, ponieważ w przeciwieństwie do ciepła konwekcyjnego, to nie powietrze, ale ściany i inne przedmioty, które można przechowywać w pomieszczeniu, nagrzewają się.

Piece Basic wykonane są w całości z materiału mineralnego, ale niekoniecznie muszą być wyłożone kaflami, aby były efektywne. Jednak pokrycie ceramiczne zwiększa masę akumulacyjną i pojemność akumulacyjną pieca. Konstrukcja składa się z dwuściennego, murowanego pieca oraz systemu kanałów grzewczych, które odprowadzają przez palenisko ciepło wytworzone w komorze spalania oraz gorące gazy powstające w procesie spalania i umożliwiają optymalne ogrzanie masy akumulacyjnej.

Podstawowy piec jako piec kaflowy ma kilka zalet. Wydajność jest zadowalająco wysoka na poziomie 80%, a podstawowe piekarniki nadają się jako piekarniki stałe. Długotrwała emisja ciepła odbywa się w postaci przyjemnego promieniowania cieplnego, koszty ogrzewania i eksploatacji są niskie – szczególnie w przypadku nowoczesnych piekarników. Wadą pieca kaflowego jest jego duża waga, która wymaga szczególnie stabilnych warunków statycznych w miejscu montażu. Wadą mogą być również wysokie koszty zakupu i znaczenie prawidłowego wymiarowania.

Wskazówka: W przeciwieństwie do innych alternatywnych systemów grzewczych, nie ma dotacji państwowej na piec kaflowy w ramach EEG. Jeśli więc chcesz ogrzewać piecem kaflowym, musisz sam ponieść wszystkie koszty. Piec kaflowy © rupbilder, fotolia.com

Piec kaflowy dwufunkcyjny

Piece z ciepłym powietrzem działają podobnie jak grzejniki z konwekcją, piec kaflowy dwufunkcyjny łączy w sobie dwa rodzaje konwekcji mocy i promieniowania w stosunku ok. 70/30. Podobnie jak podstawowy piekarnik, tak i piekarnik na gorące powietrze jest ogrzewany drewnem lub węglem przez dłuższy czas. W podstawie pieca znajdują się otwory cyrkulacji powietrza. Konwekcja – czyli to, że ciepłe powietrze unosi się w górę, a zimne opada w dół – powoduje, że zimne powietrze przepływa dolnymi otworami do paleniska, gdzie jest ogrzewane, a gdy się unosi oddaje ciepło do masy akumulacyjnej w piec. W przeciwieństwie do podstawowego pieca, piec kaflowy szybko oddaje ciepło do pomieszczenia, jednak czas magazynowania ciepła jest długi ze względu na masę akumulacyjną pieca i może wynosić nawet 12 godzin.

Wskazówka: Piece konwekcyjno-parowe mogą być również zaprojektowane jako wspomaganie ogrzewania lub ogrzewanie całego domu. W przeciwieństwie do pieca podstawowego, ten wariant pieca musi być jednak nagrzewany częściej. Piec kaflowy w budowie © goldbany, fotolia.com

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny firm specjalizujących się w kominach i piecach i zaoszczędź do 30 procent

Piekarnik z ciepłym powietrzem jako centralne ogrzewanie

Wewnątrz piec kaflowy na gorące powietrze zawiera wkład pieca kaflowego wraz ze skrzynką dogrzewania z wymurówką szamotową lub bez. Moc promieniowania jest bardzo niska, w zasadzie nawet niższa niż w przypadku pieca opalanego drewnem, ponieważ ten typ pieca nie ma szklanych drzwi. Rozbudowując piec na gorące powietrze kanałami powietrznymi w dalszych pomieszczeniach, otrzymujemy centralne ogrzewanie. Jako wariant wodny, piec na gorące powietrze może dostarczać część ciepła do istniejącego systemu centralnego ogrzewania. Poza wyglądem piec na gorące powietrze ma niewiele wspólnego z tradycyjnym piecem kaflowym. Sprawdzi się bardziej jak piec z silną konwekcją, małą masą akumulacyjną i jako centralne ogrzewanie z dużą transmisją dźwięku.

Ogrzewanie hipokaustu

Nagrzewnica powietrza hypocaust jest daleko spokrewniona z piecem kaflowym. Gorące powietrze o temperaturze do 200 stopni wykorzystywane jest w systemie zamkniętym do ogrzewania ław kaflowych lub ścian pomieszczeń. Powietrze jest transportowane grawitacyjnie lub przez wentylator.

Nowoczesne systemy grzewcze typu hypocaust są projektowane jako ogrzewanie ścienne. Listwy przypodłogowe montowane są jako listwy grzewcze pod wnęką na ścianie i podgrzewają je poprzez cyrkulację ciepłego powietrza. Rozróżnia się systemy otwarte i zamknięte. Zazwyczaj preferowane są systemy zamknięte, ponieważ do pomieszczenia nie ucieka powietrze, a straty ciepła są mniejsze.

Wskazówka: Ogrzewanie cokołowe jest instalowane głównie na ścianach zewnętrznych. Powinny zatem mieć odpowiednią izolację zewnętrzną.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here