Usuwanie wykwitów wapiennych: tak to działa”,

Sporadycznie pojawiają się białe plamy na ścianach domu, schodach zewnętrznych, tarasach lub na tynku cokołu. W niektórych przypadkach są również kolorowe. Są to tak zwane wykwity. Są one spowodowane roztworami soli, które przedostają się na powierzchnię przez pory betonu lub kamienia naturalnego. Jeśli roztwór wyparuje, sól pozostaje i pozostawia nieestetyczne plamy.

Wykwity są oznaką wilgoci w murze i mogą być trudne do zauważenia. Laicy często mylą wykwity solne z pleśnią. Nie są jednak szkodliwe dla ludzi, ale mogą prowadzić do uszkodzeń strukturalnych spowodowanych wilgocią lub problemami z kamieniem. W najgorszym przypadku wykwity solne mogą zniszczyć wytrzymałość betonu lub stworzyć warstwę oddzielającą utrudniającą nakładanie tynku. Większość wykwitów można łatwo usunąć.

Istnieją dwa rodzaje wykwitów: rozpuszczalne i nierozpuszczalne. Oba warianty są związkami chemicznymi i składają się z różnych soli.

Wykwity rozpuszczalne w wodzie

Większość wykwitów jest rozpuszczalna w wodzie i dlatego łatwa do usunięcia. W zależności od soli, która kwitnie, pojawiają się na różnych materiałach.
 

 • Wykwity węglanowe / wykwity wapniowe: Sole kwasu węglowego obejmują węglan sodu i węglan potasu. Osadzane są na betonie i kamieniu naturalnym.
   
 • Wykwity chlorkowe: chlorek sodu, chlorek potasu, chlorek wapnia i chlorek magnezu są solami kwasu solnego. Występują na betonie, gdy zimą sól drogowa rozsypuje się na powierzchni lodu.
   
 • Wykwity azotowe: spowodowane przez sole kwasu azotowego. Odpowiada za to azotan wapnia i azotan magnezu. Najczęściej występują w toaletach i stajniach. Obejmuje to również dobrze znaną saletrę.
   
 • Wykwity siarczanowe: siarczan potasu, siarczan magnezu i siarczan sodu są solami kwasu siarkowego. Kwitną na kamieniach naturalnych i cegłach.

Wykwity solne zwykle objawiają się białymi plamami na betonie, kamieniu naturalnym lub na tynku bazowym. Ale są też żółtawe, zielonkawe i piankowate wykwity – te ostatnie w potocznym języku nazywane są saletrą.

Zdjęcie: dom.de / Ewa Bolta

Trudne i nierozpuszczalne wykwity

Trudno rozpuszczalne wykwity można zazwyczaj usunąć tylko przez piaskowanie, piaskowanie, ogrzewanie lub suszenie.
 

 • Wykwity węglanowe / wykwity wapienne: Wykwity wywołane węglanem wapnia można usunąć tylko przy użyciu narzędzi lub chemicznych środków czyszczących. Zwykle tworzą solidną warstwę na kamieniu.
   
 • Wykwity siarczanowe: Rzadko występują przy mocno nasiąkniętym tynku gipsowym. Są spowodowane przez siarczan wapnia i można je częściowo usunąć za pomocą pędzli. W najgorszym przypadku należy jednak całkowicie usunąć uszkodzony tynk.

Jak powstają wykwity wapienne?

Wykwity wapienne często pojawiają się na betonie i kamieniu naturalnym, gdy woda wnika w kamień przez deszcz lub rosę. Zwykle woda spływa do ziemi. Jeśli nie jest to możliwe z powodu nieprzepuszczalnego podłoża, wapno rozpuszcza się w zaprawie i unosi się na powierzchnię. Tam woda odparowuje i pozostawia typowe białe plamy. Jeśli nie usuniesz ich bezpośrednio lub jeśli nie zostaną zmyte przez kolejny deszcz, zareagują z CO2 w powietrzu tworząc węglan wapnia. Te wykwity wapienne można usunąć tylko za pomocą chemicznych środków czyszczących lub narzędzi.

Inną przyczyną powstawania wykwitów wapiennych jest to, że podczas układania płyt tarasowych lub kostki brukowej nie zachowano spadku co najmniej 3%. Dlatego woda zatrzymuje się i nie może spłynąć. Zamiast tego odparowuje i pozostawia wykwity.

Jak usunąć wykwity wapienne z betonu i kamienia naturalnego??

Jeśli wcześnie zauważysz wykwity wapienne, wystarczy zmyć je wodą z betonu lub kamienia naturalnego. Zwykle wystarczy ulewny deszcz, żeby je zmyć. Ale jeśli węglan wapnia - czyli twarda warstwa wapna - już utworzył się na Twojej powierzchni betonu, musisz zainwestować więcej pracy. Użyj specjalnego środka do czyszczenia betonu, który nie zawiera rozpuszczalników i ulega biodegradacji, albo mocno rozcieńczonego kwasu mrówkowego, fosforowego lub solnego. Przed czyszczeniem dokładnie zwilż uszkodzoną powierzchnię betonu. Zapobiegnie to przedostawaniu się kwasu do porów. Następnie wyszczotkować wykwity i spłukać wodą.

Esencja octu pomaga również w walce z plamami. Wlej jeden litr do około dziesięciu litrów wody i za pomocą pędzla rozprowadź mieszankę na mokrej powierzchni betonu. Po pięciu do dziesięciu minutach przemyj plamy dodatkową wodą wzdłuż i na poprzek. Spłucz czyszczoną powierzchnię czystą wodą. Jeśli po tym nadal widzisz plamy, musisz przeszlifować wykwit papierem ściernym.

W przypadku uporczywych wykwitów na kamieniach naturalnych trzymaj ręce z dala od kwaśnych środków czyszczących. Atakują kamień. Zamiast tego weź specjalny środek do usuwania welonu odpowiedni dla Twojego kamienia naturalnego. Szczególnie nadają się do tego kamienie naturalne z granitu, gnejsu, kwarcytu lub piaskowca.

Najpierw spróbuj usunąć wykwity wodą i pędzlem. Jeśli to nie zadziała, wypróbuj specjalistyczne środki czyszczące, które są przyjazne dla środowiska. W przypadku kamieni naturalnych zdecydowanie należy trzymać ręce z dala od chemicznych środków czyszczących.

Zdjęcie: dom.de / Ewa Bolta

Jak zapobiegać wykwitom wapiennym??

Możesz łatwo zapobiec wykwitom wapiennym, zapewniając gradient co najmniej trzech procent podczas układania. Kamienie należy zawsze umieszczać na odpowiednim materiale ściółki, takim jak wysokiej jakości kruszywo, i stosować odpowiednią zaprawę. Można również impregnować kamienie naturalne i tym samym chronić je przed wnikaniem wody.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here