kazeina limonkowa”,

Farby kazeinowe wapna: stare i nowe warianty klasyki wykonane z wapna i twarogu

W przeciwieństwie do czystych farb wapiennych, które składają się wyłącznie z wapna gaszonego (wapna hydratyzowanego) i wody, farby wapienno-kazeinowe zawierają również kazeinę lub. Białko mleka. Oznacza to, że oprócz minerału mają również znacznie silniejsze spoiwo organiczne.

Często stosowane w starych budynkach i budynkach o konstrukcji szachulcowej: Farby wapienno-kazeinowe © Bauherren-Schutzbund e.V.

Nawet ludzie z epoki kamienia używali farb wapiennych zmieszanych z białkiem mleka do malowania w jaskiniach. Starzy mistrzowie, tacy jak Michał Anioł, używali technik kazeinowych do tworzenia obrazów ściennych i sufitowych, które przetrwały wieki. W technice secco historycznego fresku (ital. Do malowania suchego tynku stosuje się kolorowe pigmenty związane w kleju kazeinowym (klej do twarogu wapiennego).

W przypadku tradycyjnych przepisów, które dziś znów cieszą się dużą popularnością, wapno hydratyzowane miesza się z wodą i twarogiem lub mlekiem. Białko mleka jest rozkładane chemicznie przez wapno alkaliczne i jest rozpuszczalne w wodzie. Po malowaniu i wyschnięciu farba ponownie staje się nierozpuszczalna w wodzie. Jest wtedy stabilny i nieszkodliwy i stanowi naturalną, zdrową i przyjazną dla środowiska powłokę.

Produkcja wapiennej farby kazeinowej

Najlepszym sposobem na rozbicie kazeiny jest wapno (lekko rozcieńczona pasta wapienna lub ciasto wapienne), które było przechowywane od trzech do sześciu lat. Wapno pitowe jest również najlepszą bazą dla nowoczesnych farb kazeinowych wapiennych, które są zwykle wytwarzane przy użyciu kazeiny technicznej z mleka lub białek roślinnych zamiast twarogu. Ten rodzaj kazeiny w proszku o optymalnym stosunku tłuszcz-białko można również kupić osobno w specjalistycznych sklepach.

Wysokiej jakości farby kazeinowe nie są oferowane jako gotowe do użycia mieszanki, ale w postaci proszku, który można samodzielnie mieszać. Proszek jest następnie mieszany z wodą zgodnie z zaleceniami producenta i po upływie zalecanego czasu spoczynku (np. B. przetwarzane przez noc. Ponieważ farba kazeinowa wapna nie zawiera konserwantów, należy mieszać tylko tyle, ile faktycznie rozprowadzamy.

Notatka: Zawsze zwracaj uwagę na bezpieczeństwo podczas pracy z roztworami wodorotlenku wapnia! Szczególnie niebezpieczna jest osadzająca się na górze woda wapienna (spiekana). Jest silnie alkaliczny i może powodować oparzenia oczu i błon śluzowych, dlatego niezbędne jest noszenie rękawiczek, okularów ochronnych i odzieży ochronnej. aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Zalety farb kazeinowych wapna

Podobnie jak czyste farby wapienne, farby wapienno-kazeinowe są bardzo podatne na dyfuzję (para wodna lub. gazoprzepuszczalny, bezemisyjny (wolny od LZO), z otwartymi porami i kapilarnie aktywny. Możesz regulować wilgotność w pomieszczeniu i poprawiać klimat mieszkalny - ale tylko wtedy, gdy farba pozostanie czysta i sypka. Kurz, tłuste zabrudzenia lub zamalowanie zatkaną farbą emulsyjną lub. uszczelnij pory i zniszcz efekt równoważenia i czyszczenia.

Podłoża gliniane i mineralne doskonale nadają się do farb wapienno-kazeinowych. Stare powłoki z farbami lateksowymi, olejnymi lub emulsyjnymi na bazie żywic syntetycznych należy wcześniej usunąć, ponieważ naturalnie nie pasują do wapna. Farba wapniowo-kazeinowa na tapecie też nie jest dobrym pomysłem: nawet jeśli farba będzie się kleić, to z trudem może wywołać pozytywne efekty na tej powierzchni.

W porównaniu z czystą farbą wapienną, farba kazeinowa ma szereg zalet dzięki silniejszemu spoiwowi:

  • Lepsze pokrycie atramentem (wymagane mniej zadań)
  • Prawidłowo wykonany jest odporny na ścieranie i rozmazywanie
  • Szybsze wiązanie: farba nie musi być wilgotna, wstępne zwilżenie jest konieczne tylko w przypadku bardzo chłonnych podłoży
  • Możliwe mocniejsze odcienie koloru, ponieważ kolor może wiązać więcej pigmentów
  • Przylega do szerokiej gamy powierzchni, w tym powierzchni niechłonnych
  • Łatwiejsze przetwarzanie
Jakie są zalety farb kazeinowych wapna

W celu nadania wapiennych farb kazeinowych większej „cielesności” i lepszego krycia można dodać zmieloną kredę, kaoliny lub mąkę marmurową. Farby mineralne i ziemiste służą jako barwniki. Wiele produktów zawiera również celulozę lub inne wypełniacze roślinne. Z drugiej strony syntetyczne plastyfikatory, syntetyczne żywice czy rozpuszczalniki nie mają miejsca w dobrej, „prawdziwej” wapiennej farbie kazeinowej.

Farby kazeinowe nie chronią przed pleśnią

Ponieważ zawierają również składniki organiczne, farby wapienno-kazeinowe nadają się do wilgotnych lub. Podatne na pleśń ściany i sufity są mniej odpowiednie niż czyste farby wapienne. Chociaż są one również alkaliczne, co na ogół nie lubią zarodników pleśni, im wyższy udział substancji organicznych, tym mniejsza odporność na pleśń.

Ponadto podatność na dyfuzję i kapilarność są nieznacznie zmniejszone ze względu na „lepkie” spoiwo kazeinowe w porównaniu z czystymi farbami wapiennymi. B. w wilgotnych piwnicach) spowalnia i hamuje. To nie ma znaczenia lub nie ma znaczenia w salonach o normalnej ekspozycji na wilgoć. pożądane, ponieważ kolor ma tendencję do mniejszego wysychania i jest bardziej odporny na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Notatka: W wilgotnych pomieszczeniach farba wapienna nie powinna zawierać więcej niż 5% kazeiny lub. zawierają substancje organiczne. Nie dotyczy to jednak wybielacza w płynie, ale wyschniętej farby. Dla laików jest to trudne do obliczenia - również dlatego, że niektóre farby zawierają również wypełniacze pęczniejące, takie jak celuloza, mąka żytnia czy pszenna. W razie wątpliwości użyj czysto mineralnej farby lub poproś mistrza malarza o radę.

Farba wapienno-kazeinowa do ekologicznej renowacji i zabytkowych budynków

Farby kazeinowe nadają się również do zabytkowych budynków © Doc Rabe, stock.cegła suszona na słońcu.com

Każdy, kto maluje farbą wapienno-kazeinową zwykle przywiązuje dużą wagę do naturalnej, zdrowej farby. Kolory mogą być również stosowane w historycznych lub. wykorzystywane są stare budynki objęte ochroną zabytków. Oczywiście powinieneś dokładnie wiedzieć, co malujesz na ścianie, nawet jeśli nie chcesz samemu malować.

Aby być po bezpiecznej stronie, zwróć uwagę na pełną deklarację składników przy zakupie gotowych mieszanek. Producenci, którzy się do tego zobowiązali i wyraźnie się z tym reklamują, tak naprawdę muszą wpisać wszystko, co mieszają w swoje kolory w liście składników – nawet dodatki i wypełniacze o tak małym procencie masowym, że nie trzeba ich deklarować zgodnie z ustawodawca.

Zrób sam farby kazeinowe

W starych i nowych książkach oraz oczywiście w Internecie znajdziecie liczne przepisy na mieszanie farb kazeinowych wapna. Aby ułatwić produkcję bazy kazeiny wapiennej, wymieszaj 5 części pasty z wapna gaszonego z jedną częścią chudego twarogu. Tworzy to lekko przezroczysty spoiwo, którego można nawet użyć jako kleju. Powinieneś użyć tego kleju kazeinowego jak najszybciej lub dalej go rozcieńczyć, w przeciwnym razie szybko zastygnie i zamieni się w galaretkę.

Mieszając więcej wody, otrzymujesz doskonały, naturalny podkład klejowy kazeinowy do powłok wapiennych i kazeinowych. Jeśli dodasz również pigmenty i/lub wypełniacze uzyskasz glazurę lub kolor, w zależności od stopnia rozcieńczenia, które najlepiej nałożyć pędzlem z drobnym włosiem lub pędzlem malarskim.

Za pomocą prostego twarogu o niskiej zawartości tłuszczu możesz z łatwością samodzielnie wykonać farbę kazeinową © Klaus Eppele, fotolia.com

Możesz również zrobić wapno ściekowe samodzielnie z hydratu wapna białego (CL 90) i wody. Idealną podstawą jest jednak dobrze przyprawiona limonka z miski. Warto go kupować w sklepach specjalistycznych, mimo że jest droższy. Ponieważ bardzo niewielu majsterkowiczów ma w swoim ogrodzie jamę wapienną, w której mogą spokojnie zamoczyć się i pozwolić dojrzewać limonce.

Notatka: Stosunek mieszania 1:5 jest zalecany ze względu na jego równowagę, ale nie musi być przestrzegany co do grama. Jeśli użyjesz znacznie mniej twarogu do podstawowej receptury, kolor później nie będzie tak odporny na ścieranie i warunki atmosferyczne. Z drugiej strony ma tendencję do wyższego kwarku lub. Zawartość kazeiny jest bardziej podatna na łuszczenie się lub rozrywanie ze względu na jej większą spójność i napięcie. Można to jednak zrobić za pomocą cienkiej, wielowarstwowej aplikacji i/lub dodatkowych wypełniaczy (np. B. Zapobiec mąki kamiennej). Farby kazeinowe należy przetwarzać ostrożnie

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here