Cegła wapienno-piaskowa: wymiary i formaty na pierwszy rzut oka ”,

Tutaj możesz zobaczyć cegłę wapienno-piaskową w normalnym formacie.

Zdjęcie: Hornbach.de

Cegła wapienno-piaskowa: te formaty są dostępne

Przykłady formatów cegieł wapienno-piaskowychWymiary
Normalny format (NF) 24 cm x 11,5 cm x 7,1 cm
Cienki format (DF) 24 cm x 11,5 cm x 5,2 cm
2 DF 24 cm x 11,5 cm x 11,3 cm
3 DF 24 cm x 17,5 cm x 11,3 cm
4 DF 24 cm x 24,8 cm x 11,3 cm
5 DF 30 cm x 24,8 cm x 11,3 cm
6 DF 36,5 cm x 24,8 cm x 11,3 cm
8 DF 24 cm x 24 cm x 23,8 cm
16 DF 48 cm x 24 cm x 23,8 cm

Oprócz innych rodzajów kamienia, takich jak cegła, w dziedzinie cegieł wapienno-piaskowych utrwaliły się również różne formaty. Oprócz kamieni litych istnieją kamienie blokowe, kamienie kominowe i różne kamienie specjalne.
Cegły pełne są dostępne jako cegły normalne i jako cegły licowe wewnętrzne (IS). Te ostatnie charakteryzują się piękniejszym wyglądem. Jednak wymiary i wytrzymałość na ściskanie cegieł wapienno-piaskowych są identyczne. Jak zwykle w przypadku wielu innych sztucznie produkowanych kamieni, kamienie piaskowo-wapienne również podlegają standaryzacji. W bloczkach pełnych rozróżnia się tzw. format normalny (NF), który bazuje na tradycyjnym formacie cegły, oraz format cienki (DF). Inne formaty są oparte na DF pod względem oznaczenia i wymiarów lub są wielokrotnościami DF.
Logicznie rzecz biorąc, jedna cegła wapienno-piaskowa w formacie 8 DF odpowiada ośmiu prostym cegłom wapienno-piaskowym w formacie DF lub dwóm cegłom w formacie 4 DF i tak dalej. Logiczna struktura umożliwia kompleksową obróbkę i nieskomplikowane łączenie kamieni ze sobą, jeśli są one tworzone w formacie DF.

Dostępne są różne formaty dla litych kamieni. Oprócz normalnego formatu cegły silikatowej, pozostałe oparte są na wielokrotności tzw. cienkiego formatu (DF).

Zdjęcie: baunetzwissen.de

Jaki format dla jakiej ściany??

Cegły wapienno-piaskowe dostępne są w różnych formatach dla niemal każdego obszaru zastosowania. Ogólnie rzecz biorąc, nienośną ścianę wewnętrzną można zbudować z kamieni w formacie normalnym lub cienkim. Ponieważ jednak zastosowanie cegły wapienno-piaskowej w formacie 2 DF znacznie zmniejsza nakład pracy, format ten jest stosowany częściej.
Jeśli jest to ściana nośna, stosuje się kamienie o wielkości co najmniej 3 DF. W przypadku ściany zewnętrznej cegła wapienno-piaskowa tworzy zwykle wewnętrzną powłokę ściany wielowarstwowej z warstwą izolacyjną nałożoną na zewnątrz. Dzięki dużej gęstości nasypowej i wytrzymałości na ściskanie cegła wapienno-piaskowa ma imponujące właściwości statyczne i dobrą izolację akustyczną. Możesz przeczytać wszystko o cechach cegły wapienno-piaskowej na naszej kompaktowej, przejrzystej stronie tematycznej.
Podczas gdy cegła pełna może być używana na wiele sposobów, istnieją również specjalne formaty cegieł wapienno-piaskowych, takie jak tak zwana cegła fazowana, która nadaje się tylko do odsłoniętego muru.
Proste klocki najlepiej nadają się do prywatnych projektów. Ten rodzaj kamienia toleruje większe odchylenia podczas budowy. Chociaż zdarzają się również tzw. kamienie płaskie, które zostały równomiernie oszlifowane, do murowania tego formatu kamienia stosuje się tzw. zaprawę cienkowarstwową, której obróbka wymaga dużego doświadczenia. W tym kontekście mówi się o "klejeniu".

Duży czy mały format: jakie są zalety i wady?

Dzięki przejrzystym i logicznie ustrukturyzowanym formatom kamienia, które obejmują prawie całą gamę rozmiarów, możesz również zbudować własną ścianę z kamienia wapienno-piaskowego jako majsterkowicz z niewielkim doświadczeniem. Jeśli podczas budowy ściany zabraknie Ci cegieł o większych rozmiarach, nie musisz zamawiać nowej dostawy, ponieważ brakuje mniej cegieł. Dzięki logicznej strukturze formatu z łatwością zamienisz duże kamienie na mniejsze. Uwaga: nie wszystkie wielkoformatowe cegły wapienno-piaskowe nadają się do sektora majsterkowania, ponieważ są bardzo ciężkie i można je przenosić tylko ciężkim sprzętem.

Cegły silikatowe wielkoformatowe

Stosowane są głównie w nowych budynkach. Dzięki dużej powierzchni i dokładności wymiarowej czas budowy jest znacznie skrócony: procesy robocze są doskonale skoordynowane i można zaoszczędzić koszty. Wielkoformatowe cegły wapienno-piaskowe również otwierają twórczą swobodę.

Cegły wapienno-piaskowe małoformatowe

Są bardziej elastyczne w zastosowaniu i możliwych zastosowaniach, ponieważ można je zamurować ręcznie zwykłą zaprawą murarską. Cegły wapienno-piaskowe małoformatowe są również dokładne wymiarowo i niewrażliwe na pękanie. Dzięki swojej elastyczności są często wykorzystywane przy istniejących projektach budowlanych. Ponadto są predestynowane do stosowania jako mur licowy ze względu na pięknie wyglądający wzór spoin. Koszt materiałów jest tutaj większy.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here