Płyty silikatowe do izolacji wnętrz”,

Płyty silikatowe są stosowane do wewnętrznej izolacji ścian zewnętrznych, które schładzają się w niskich temperaturach zewnętrznych, tworzą możliwe mostki termiczne, a tym samym stają się podatne na kondensację i pleśń. Dzięki grubości pięciu centymetrów panele osiągają przewodność cieplną od 0,05 do 0,07 wata na metr i Kelvina. To niewiele w porównaniu z dobrym 0,035 wata na metr i kelwinem styropianu (styropianu), bo im niższa ta wartość, tym lepsza izolacja. Panele klimatyczne zapobiegają jednak powstawaniu mostków termicznych. W efekcie temperatura na ścianie podnosi się o kilka stopni - ściana pozostaje cieplejsza, potrzebujesz mniej ogrzewania, a pomieszczenia nagrzewają się szybciej.

Panele klimatyczne przeciw pleśni

Przy prawidłowym przetwarzaniu można uniknąć głównego problemu izolacji wewnętrznej za pomocą paneli klimatycznych i wyeliminować przyczynę - mianowicie, że izolacja staje się więzieniem dla wilgoci występującej we wnętrzu i chłodniejszych form materiału izolacyjnego z powodu kondensacji. W przypadku płyt krzemianowo-wapniowych tak się nie stanie.
Panele izolacyjne są przymocowane do zimnych ścian od wewnątrz, gdzie tworzą oddychającą powierzchnię ściany i regulują wilgotność w salonach lub piwnicach. Zapobiega to przedostawaniu się skroplin do ściany i prawdopodobnie powodowaniu tam pleśni. Zamiast tego jest po prostu dystrybuowany i buforowany na dysku. Panel klimatyczny działa zatem jak gąbka odporna na pleśń. Wszelka wilgoć ze ściany jest również pochłaniana przez panele i odparowuje na ich powierzchni – ściana pozostaje sucha. Panele izolacyjne nie pleśnią, nawet jeśli pozwoliłeś sobie na łyk skondensowanej wody. Ważne jest, aby zaizolować nie tylko ścianę zewnętrzną, ale także kawałek sąsiedniej ściany wewnętrznej i kontynuować panele w rogach, aby nie pozostały chłodne miejsca.

Uwaga: panele izolacyjne nie sprawiają, że regularna wentylacja jest zbędna. Bo tylko powietrze nie nasycone parą wodną może wchłonąć wilgoć z izolacji ściany.

Zdjęcie: iStock / DragonImages

zalety i wady

Panele z krzemianu wapnia mają wiele zalet w porównaniu z innymi materiałami izolacyjnymi. Mają one przede wszystkim charakter praktyczny. W tym celu musisz zaakceptować kilka ograniczeń wizualnych.

Zalety

 • Panele klimatyczne poprawiają klimat w pomieszczeniach.
 • Nadają się do usuwania pleśni.
 • Zapewniają niższe koszty energii.
 • Ich szybkość kapilarna, czyli jak szybko woda jest usuwana z płyt krzemianu wapnia, jest ogromna. To odróżnia panele klimatyczne od innych materiałów. Jest znacznie szybszy niż tworzenie się skroplin między ścianą a płytą. Dlatego w żadnych okolicznościach wilgoć nie może się gromadzić.
 • Możesz obejść się bez dodatkowych paroizolacji.
 • Każdy wykwalifikowany majsterkowicz poradzi sobie z panelami z krzemianu wapnia bez specjalnych narzędzi.
 • Panele klimatyczne są stabilne wymiarowo. Nic się nie porusza.
 • Możesz położyć kilka paneli jeden na drugim.
 • Są jedyną opcją do izolacji wewnętrznej, jeśli elewacja jest wymieniona lub jeśli sąsiedzi nie uczestniczą w domach szeregowych.
 • Płyty silikatowe są niepalne i mają nawet klasę ochrony przeciwpożarowej A1.
 • Bez odgazowywania, bez azbestu – utylizacja odpadów jest łatwa.

niekorzyść

 • Jesteś ograniczony, jeśli chodzi o projektowanie ścian. Tapeta lub farba ścienna - wszystko musi być przepuszczalne. Farba wapienna, silikatowa i kredowa lub tynk mineralny są drobne, farby lateksowe, tapety winylowe, płytki lub tynki zawierające gips są nieodpowiednie.
 • Przestrzeń zostaje utracona – pomieszczenie staje się mniejsze. Ze względu na stosunkowo niską wydajność izolacyjną, panele z krzemianu wapnia muszą być grubsze.
 • Panele klimatyczne nie nadają się do ścian z płyt gipsowo-kartonowych.
 • Ściana zewnętrzna nie jest już wykorzystywana jako magazyn ciepła. Jeśli ściany wewnętrzne i stropy podłóg nie są w stanie tego zrobić, możliwy jest „klimat barakowy” – szybkie ogrzewanie latem i równie szybkie chłodzenie. W starych budynkach nie stanowi to problemu ze względu na grubsze ściany.

Do czego służą płyty silikatowe??

Głównymi zadaniami paneli krzemianowo-wapniowych jest izolacja wnętrz oraz zapobieganie powstawaniu pleśni. Mogą również pomóc w renowacji pomieszczeń zawilgoconych oraz w usuwaniu pleśni. Płyty izolacyjne służą do ocieplenia całych ścian lub częściowego ocieplenia problematycznych miejsc szczególnie podatnych na pleśń, takich jak ościeża okienne. A przede wszystkim przy montażu nowych, szczelnych okien. Bo często stygnie obok, gdy nic nie jest izolowane. Kondensacja i tworzenie się pleśni.
Płyty silikatowe żaroodporne znajdują również zastosowanie przy budowie kominów i pieców. Mogą, ale nie muszą być takie same panele izolacyjne jak do wnętrz. Ponieważ podlegają one zatwierdzeniu przez inspektora nadzoru budowlanego.

Panele klimatyczne procesu: tak to działa

Zagruntuj, wytnij, sklej, wypełnij - gotowe! Brzmi łatwo, to jest. Płyty silikatowe mocuje się do ściany za pomocą specjalnego kleju, który należy do tego przygotować. Ale majsterkowicz zna już to z tynkowania lub tapetowania. Ściana musi być gładka, sucha i wolna od kurzu.
Zeskrob resztki tapet i farb, a nierówności wypełnij tynkiem wewnętrznym otwartym dyfuzyjnie. Pod panelami z krzemianu wapnia nie powinny pozostawać żadne puste przestrzenie. Muszą być ciasno dopasowane, aby zapewnić optymalne odprowadzanie wilgoci. W pierwszej kolejności należy koniecznie usunąć pleśń – dokładnie. Jeśli Schimmel-Ex nie wystarczy, ponownie oderwij zainfekowany plaster i plaster. Szczególnie silnie chłonne ściany wymagają podkładu silikatowego. W przeciwnym razie panele nie będą dobrze trzymały się, a izolacja będzie nieskuteczna. Podkład musi schnąć przez sześć godzin. W tym czasie można przyciąć panele na wymiar, wyciąć otwory pod gniazda i przełączniki oraz nałożyć na panele podkład silikatowy.
Specjalny klej miesza się z wodą jak cement. Klej silikatowy rozprowadzić na całej powierzchni i równomiernie pacą zębatą. Zacznij od dołu w rogu i dokładnie wyrównaj pierwszą płytę krzemianowo-wapniową. Inni orientują się na to. Naciśnij go po przekątnej i mocno dotknij. Wypełnij spoiny klejem silikatowym i cienko zatynkuj powierzchnię szpachelką wapienną - gotowe!

Koszt płyt silikatowych

Ceny paneli klimatycznych wahają się od 20 do 100 euro za metr kwadratowy, w zależności od grubości izolacji. To sprawia, że ​​są droższe od innych materiałów izolacyjnych, ale mają też pewne zalety. Oprócz kosztu paneli, za metr kwadratowy trzeba zapłacić od 5 do 10 euro za podkład i klej. Jeśli nie chcesz kupować materiałów pojedynczo, kompletne pakiety znajdziesz również w specjalistycznych sklepach.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here