Prawidłowe przechowywanie drewna opałowego ”,

Prawidłowo przechowuj drewno opałowe

Aby drewno paliło się w kominku czysto i wydajnie, jego wilgotność resztkowa nie może przekraczać 20%. Właściwe przechowywanie pozwala na wyschnięcie drewna po ścięciu, a następnie spaleniu w kominku lub piecu, zapewniając przyjemne ciepło. Do przechowywania wymagane jest suche, dobrze wentylowane miejsce. Po wyschnięciu drewna zapas można przechowywać w pokojach.

Drewno opałowe © Marco Drux, fotolia.com

Właściwe miejsce do przechowywania drewna opałowego

Najlepiej drewno opałowe kupujemy z wyprzedzeniem, ceny są najniższe latem. To, jak drogie jest drewno opałowe, zależy od regionu, pory roku i ilości. Im drewno jest bardziej przystosowane do piekarnika, tym jest droższe. Możesz zdecydować się na suszenie gotowego drewna i kupić je w kłodach nadających się do pieca lub samemu wyciąć w lesie. zebrane, a następnie przepiłowane i rozłupane. Tak czy inaczej, ważna jest odpowiednio duża przestrzeń do przechowywania. Ściany domu wychodzące na południe są bardzo odpowiednie. Drewno jest tam spiętrzone, najlepiej pod zadaszeniem, które zatrzymuje deszcz z góry i nadal zapewnia dobrą wentylację.

Prawidłowo przechowuj drewno opałowe Wskazówka: W szopach i piwnicach oraz w domu należy składować wyłącznie wstępnie wysuszone drewno opałowe. Z powodu braku wentylacji świeże drewno nie może tam wystarczająco wyschnąć, a pleśń i gnicie mogą się tam rozwijać. aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w kominkach i piecach

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze konstrukcje kominków i pieców, porównaj oferty i zaoszczędź.

Układanie drewna opałowego - to się liczy!

Prawidłowe przechowywanie jest ważnym aspektem, aby drewno opałowe dobrze wysychało i pozostało suche. Należy przestrzegać następujących punktów:

 • Drewno opałowe nie powinno być składowane bezpośrednio na podłodze. Palety drewniane lub belki poprzeczne jako podkonstrukcja nadają się jako podstawa, dzięki czemu wentylacja odbywa się również od dołu.
 • Pomiędzy tyłem komina a ścianą domu powinien być odstęp od 5 do 10 cm, aby umożliwić cyrkulację powietrza.
 • Kłody nie mogą być układane zbyt blisko siebie. Układanie bali w stos jest niekorzystne, ponieważ małe szczeliny utrudniają cyrkulację powietrza.
 • Przechowywanie w kłodach, które zostały przetarte i rozłupane do użytku w piecu, tworzy dużą powierzchnię, która przyspiesza suszenie.

Aby mieć pewność, że stos drewna pozostanie stabilny w obszarach krawędzi, zaleca się, aby był tam krzyżowany. Kłody są układane warstwami naprzemiennie wzdłuż i w poprzek. Rezultatem jest stabilne wiązanie krawędzi, dzięki czemu żadne kęsy nie mogą wypaść na bok.

Magazyn drewna opałowego z zadaszeniem © Tektur, fotolia.com Wskazówka: Podczas układania stosu upewnij się, że stos zwisa do tyłu, a nie do przodu. Dlatego dolne warstwy powinny być układane dalej od ściany, odległość od ściany zmniejsza się w kierunku góry.

Czasy przechowywania świeżego drewna opałowego

Jak długo drewno musi być przechowywane, aż osiągnie wymaganą wilgotność resztkową dla czystego spalania, zależy od rodzaju przechowywania, rozmiaru kłody, a jeszcze bardziej od rodzaju drewna. Zbyt wilgotne drewno słabo się pali, tworzy sadzę i może osadzać się w kominie. Błyszcząca sadza w kominie z drewna, które spłonęło zbyt mokro, stanowi nawet prawdziwe zagrożenie pożarowe. Zasadniczo drewno twarde musi być przechowywane dłużej niż drewno miękkie. Zalecane są następujące czasy:

 • Drewno brzozowe: 1,5 do 2 lat
 • Drewno iglaste: od 1 roku do 1,5 roku
 • Drewno dębowe: co najmniej 2 lata
 • Drewno bukowe: co najmniej 2 lata
 • Drewno jesionowe: co najmniej 2 lata
Różne rodzaje drewna wymagają różnych czasów przechowywania © Stefa Knies, fotolia.com

Fraunhofer Institute for Wood Research wykazał w testach, że drewno opałowe można również znacznie szybciej suszyć w optymalnych warunkach. Drewno spiętrzone od lipca zwykle nie wysycha już w tym samym roku, od września można osiągnąć suszenie krótsze niż rok, czyli na czas na kolejny sezon grzewczy.

Wskazówka: Ze względów bezpieczeństwa drewno opałowe należy sprawdzić pod kątem wilgotności przed spaleniem. W tym celu w sklepach dostępne są mierniki wilgotności. Pomiar dokonywany jest na środku kłody, gdzie znajduje się strefa najbardziej mokrej.

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny firm specjalizujących się w kominach i piecach i zaoszczędź do 30 procent

Kup drewno opałowe gotowe do użycia - zwracaj uwagę na standardy jakości

Jeśli drewno opałowe jest kupowane gotowe do pieca i suszone, warto zwrócić uwagę na kilka norm jakościowych i atestów:

 • Znak jakości Federalnego Stowarzyszenia Handlu i Produkcji Drewna Opałowego e.V.
 • Znak jakości RAL-Gütegemeinschaft Brennholz e.V.
 • EN 14961-5 Klasyfikacja biogenicznych paliw stałych
 • EN 15234-5 Zapewnienie jakości stałych paliw geogenicznych
 • Wytyczne IBT dotyczące pomiaru i określania wilgotności drewna opałowego
Wskazówka: Kupując drewno opałowe gotowe do użycia, warto też zaopatrzyć się w kilka ofert. Przed zakupem drewno należy obejrzeć i zwrócić uwagę na spleśniałe, lisi lub przebarwione kłody. Te są złej jakości.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here