Kwiat strzelca: tak dbasz o niezwykłą roślinę doniczkową ”,

Kwiaty strzelca to bardzo piękne rośliny ulistnione z pędami pełzającymi lub wzniesionymi. Modna roślina Pilea peperomioides jest obecnie szczególnie popularna ze swoimi okrągłymi, zielonymi liśćmi, które przypominają „latające talerzyki” i są ułożone naprzemiennie. Siedzą na długich, cienkich stylach i mają do sześciu cali średnicy. Przy dobrej pielęgnacji ten kwiat armatni może urosnąć do wysokości około 30 do 40 centymetrów. W handlu zawsze można znaleźć rośliny o nazwie Pilea glauca, czasami określane również jako Pilea libanensis. Jak dotąd żaden gatunek o tej nazwie nie został oficjalnie opisany naukowo. Ale zwykle chodzi o kwiat armatni z małymi, srebrno-niebieskimi liśćmi na długich pędach.

Kiedy kwitną kwiaty armatnie??

W tym kraju pilea rzadko pokazują kwiaty. Największą szansę jest umieszczenie roślin w chłodnym miejscu zimą. Ale kiedy pojawią się kwiaty, rośliny zasługują na swoją nazwę: gdy małe, niepozorne kwiatki mocno się otwierają, wrzucają pyłek do środowiska - stąd nazwa „kwiat armatni”.

Właściwa lokalizacja na pilea

Znajdź jasne, ale niezbyt gorące miejsce dla swoich kwiatów armatnich. Bardzo dobrze wyglądają zimą na parapecie. Latem, gdy temperatura jest wysoka, można umieścić rośliny w lekkim cieniu. Niemniej jednak nie powinno być zbyt zacienione, ponieważ powoduje to, że liście tracą soczyście zielony kolor. Idealne są temperatury od 15 do 18 stopni Celsjusza. Zimą jednak radzą sobie również z temperaturami około pięciu stopni Celsjusza. Jedyne, czego należy unikać w tej lokalizacji, to przeciągi.

Wskazówka dotycząca pielęgnacji

Ponieważ kwiat armatni zawsze ustawia swoje liście w kierunku światła, możesz regularnie obracać doniczkę, aby uzyskać równomierny wzrost.

Utrzymuj kwiaty armatnie


Jakie podłoże jest odpowiednie dla kwiatów armatnich?

Kwiaty armatnie wolą stać w konwencjonalnej, bogatej w próchnicę, dobrze przepuszczalnej glebie roślin doniczkowych, którą można wzbogacić np. odrobiną piasku. pH gleby powinno wynosić od 5,5 do 6,5. Możesz również samodzielnie wymieszać podłoże, mieszając trzy części humusu (tradycyjna ziemia doniczkowa), około 1,5 części ziemi doniczkowej z gliną i 1 część piasku kwarcowego. Ponadto doniczka nie może być za mała. Dlatego wskazane jest, aby zaraz po zakupie rośliny przesadzić do większego pojemnika.

Jak często muszę przesadzać?

Każdej wiosny należy przesadzać młode rośliny. Uważaj, aby nie uszkodzić drobnych korzeni. W przypadku starszych roślin wystarczy umieścić je w nowej doniczce co około trzy do czterech lat. Jeśli roślina z biegiem lat nie wygląda już pięknie i staje się coraz starsza i łysa, możesz również po prostu uprawiać nowe okazy, rozmnażając roślinę przez sadzonki.

Zachowaj ostrożność podczas przesadzania rośliny armatniej, aby uniknąć uszkodzenia korzeni. 

Zdjęcie: iStock/brizmaker

Jak często muszę podlewać kwiaty armatnie?

Rośliny doniczkowe należy regularnie podlewać, aby gleba była zawsze umiarkowanie wilgotna. Z drugiej strony nie tolerują nasiąkania wodą i zbyt suchego podłoża. Pierwsza z nich szybko prowadzi do zgnilizny korzeni. Zawsze wylewaj też bezpośrednio na podstawę łodygi, a nie na liście. Zimą roślina potrzebuje znacznie mniej wody. Niektóre gatunki lepiej radzą sobie również w miejscach o podwyższonej wilgotności. Aby to zrobić, możesz spryskać kwiaty armatnie wodą deszczową.

Czy muszę nawozić kwiaty armatnie??

Aby liście były mocne i zielone, nawozić co dwa tygodnie od marca do września nawóz płynny do roślin zielonych lub patyczki, które automatycznie uwalniają składniki odżywcze przez kilka tygodni. Zimą wystarczy nawożenie co 4-5 tygodni.

Czy muszę ciąć kwiaty armatnie??

Wiosną można z łatwością przycinać rośliny, aby uzyskać bardziej zwarty wzrost. Przycinanie nie jest konieczne, ale zdecydowanie należy odciąć zdrewniałe pędy.

Aby uzyskać piękne liście, kwiat armatni należy regularnie podlewać i nawozić. 

Zdjęcie: Flora Press / Wizje

Propaguj pile

Jak tylko twój pilea zacznie łysieć na starość, po prostu wyhoduj nowe okazy z rośliny matecznej. Możesz używać sadzonek do rozmnażania kwiatów armatnich przez cały rok. Jednak najlepszy czas na rozmnażanie to wiosna. Przytnij sadzonki o długości około 4 do 7 cali z 2 do 3 parami liści tuż pod sękiem liścia. Usuń dolne liście i umieść sadzonkę w wilgotnej glebie złożonej z równych części torfu i piasku. Po około dwóch tygodniach powinny uformować się nowe korzenie. Dobrze wiedzieć: Możesz też najpierw włożyć sadzonki do szklanki z wodą. Podczas sadzenia należy jednak bardzo uważać, aby nie złamać korzeni.

Najsłynniejszy gatunek kwiatów armatnich

Pilea peperomioides

Ten rodzaj Pilea jest w modzie i jest bardzo popularny wśród wielu miłośników roślin. Charakteryzuje się okrągłymi, zielonymi liśćmi, dlatego często nazywana jest rośliną UFO. Osiąga wysokość około 30 do 40 centymetrów. Z czasem jednak traci dolne liście, a pędy są nagie u podstawy.

Pilea cadierei: wietnamski kwiat armatni

Ten gatunek jest również dobrze znany. Staje się wysoki między 20 a 50 centymetrami. Ich okrągłe liście mają zielono-biały wzór.

Pilea depressa

Ten kwiat armatni rośnie wisząc i pokrywając ziemię. Nadaje się np. do podsadzania lub do zawieszania koszy. Woli stać w miejscu częściowo zacienionym.

Możesz być również zainteresowany Wiedza o roślinach Podlewanie roślin doniczkowych i odpowiednia pielęgnacja: Tak to się robi Wiedza o roślinach 10 roślin domowych, które radzą sobie z niewielkim oświetleniem Wiedza o roślinach Monstera: trendsetter wśród roślin domowych

Pilea involucrata

Pilea involucrata ma grube, mięsiste liście, które mogą być zielone, srebrzyste, czerwonawe lub czarne. Roślina pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej.

Pilea microphylla

Ten kwiat armatni jest również nazywany kwiatem procy i wygląda podobnie do niektórych gatunków paproci. Dobrze nadaje się do terrariów mokrych lub tropikalnych, ale można ją uprawiać również na parapecie.

Pilea nummulariifolia

Pilea nummulariifolia rośnie bardzo szybko i ma pełzające, nitkowate, cienkie gałęzie i bardzo małe liście.

Pilea glauca

Pilea glauca ma szarozielone, zaokrąglone, całe liście. Dobrze nadaje się na przykład do wiszącego kosza.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here