Mieszkanie studenckie inwestycyjne

Dochód z wynajmu podlega opodatkowaniu. Ale oznacza to również, że właściciele mogą odliczyć poniesione koszty od podatku. Odpowiednie wydatki, na przykład na zakup i utrzymanie, mogą być bardzo zróżnicowane w wynajmowanym mieszkaniu i często przekraczają otrzymywany czynsz, zwłaszcza jeśli nieruchomość jest tanio wynajmowana członkowi rodziny. W zeznaniu podatkowym strata z najmu może zostać zaliczona na poczet dochodu ze stosunku pracy. „Tani czynsz dla dzieci może zmniejszyć ogólne obciążenie podatkowe rodziców” – wyjaśnia Uwe Rauhöft, dyrektor zarządzający Bundesverband Lohnsteuerhilfevereine e.V. (BVL).
Przykład obliczeń: konkretna korzyść podatkowa zależy od indywidualnej krańcowej stawki podatkowej. Załóżmy, że w 2016 r. samotny ojciec miał 40 dochodów bez wynajmu.000 euro z krańcową stawką podatkową w wysokości 37 procent. „W 5.000 euro straty z wynajmu daje mu ulgę podatkową w wysokości 1.830 euro”, oblicza Rauhöft. Dzięki tej ulgi zmniejszają się nakłady finansowe na pomoc rodzicowi w nabyciu nieruchomości jako zabezpieczenia emerytalnego.

Wymóg wynajmu

Istotny warunek uznania przez fiskusa wydatku: „Umowę najmu trzeba zawrzeć i wykonać jak z nieznajomym” – podkreśla Rauhöft z BVL. Oznacza to szczegółowo:

  • Wymagana jest pisemna umowa najmu. Powinien być nieokreślony.
  • Płatności czynszu są regularnie i terminowo przelewane na konto.
  • Najemca pokrywa również wszystkie zwykłe koszty dodatkowe w całości.
  • Wynajmujący w odpowiednim czasie sporządza zestawienie opłat eksploatacyjnych.

Jeśli umowy najmu są jasno uregulowane, dziecko może nawet płacić czynsz z alimentów, które otrzymuje od rodziców.

Właściciele mogą dawać pierwszeństwo swoim krewnym tylko, jeśli chodzi o czynsz. Ale bądź ostrożny: jeśli prosisz za mało, ryzykujesz korzyści podatkowe. Czynsz musi wynosić co najmniej 66 procent lokalnego czynszu porównawczego. Obowiązuje ciepły czynsz, w tym koszty dodatkowe. Jeśli czynsz będzie niższy niż wymagane 66 proc., urząd skarbowy zmniejszy odliczenie podatkowe.

Koszty uzyskania przychodu

  • Koszt nabycia: Każdy, kto wynajmuje nieruchomość (wybudowaną w 1925 r. lub później) może odpisać 2% kosztów nabycia (z wyłączeniem nieruchomości) rocznie przez okres użytkowania wynoszący 50 lat. Ma nieruchomość 200.Koszt 000 euro, 4.Odpisz 000 euro. 
  • Dodatkowe koszty przy zakupie domu: Za koszty akwizycji uznaje się nie tylko cenę zakupu, ale również koszty dodatkowe nabycia: prowizję pośrednika, opłaty notarialne, podatek od przeniesienia własności nieruchomości, wydatki na rzeczoznawców lub prawników. 
  • Wydatki reklamowe: Wynajmujący mogą natychmiast odliczyć wiele wydatków w całości. Obejmuje to podatek od nieruchomości, odsetki od kredytu hipotecznego, wyjazdy do wynajmowanej nieruchomości, wydatki związane z najmem (pośrednik, zarządzanie nieruchomością, doradztwo prawne). To samo dotyczy członkostwa w stowarzyszeniach właścicieli. 
  • Wysiłek konserwacyjny: Wszelkie należne naprawy, remonty i modernizacje mogą również zmniejszyć obciążenie podatkowe - niezależnie od tego, czy to tylko uszkodzony termostat, czy też ma zostać zainstalowany nowy system grzewczy.

Specjalny przypadek babci mieszkanie

Czy model oszczędzania podatków sprawdza się również, jeśli tworzysz dodatkową przestrzeń życiową we własnym domu?? „Musi to być zamknięte mieszkanie”, podkreśla Uwe Rauhöft. Samo przerobiony pokój na poddaszu nie jest rozpoznawany, ale mieszkanie babci lub dobudówka z osobnym wejściem, kuchnią i łazienką jest. Beneficjenci nie muszą być własnymi dziećmi. Istnieją ulgi podatkowe, nawet jeśli koleżanka z klubu może mieszkać taniej lub babcia wprowadza się do wolnego mieszkania babci.

Mieszkanie, Airbnb i Co.

Wynajem na dzień? „Das Haus” zadaje 3 pytania Inka-Marie Storm, prezesowi Haus & Grund Germany:
Kiedy właściciele mogą wynająć turystom mieszkanie lub pojedyncze pokoje na krótki czas??
W atrakcyjnych metropoliach wielu właścicieli nieruchomości wynajmuje teraz podróżnym pokoje lub całe apartamenty na kilka dni lub tygodni za pośrednictwem AirBnb. Niektóre miasta (takie jak Berlin, Monachium i Hamburg) wydały zatem zakazy sprzeniewierzenia. Wynajem nie zawsze jest tematem tabu: często zakaz dotyczy tylko wynajmu całych nieruchomości. Jeśli gospodarze mieszkają razem z płacącymi gośćmi, a właściciele sami korzystają z więcej niż połowy mieszkania, nic nie stoi na przeszkodzie, aby je wynająć. Jednak właściciele mieszkań muszą liczyć się z oporem ze strony społeczności domowej. W oświadczeniu o podziale lub większością głosów społeczność może zabronić lub ograniczyć wynajem dla turystów. Najemcy potrzebują zgody właściciela, w przeciwnym razie grozi im wypowiedzenie. Zezwolenie na podnajem w umowie najmu nie obejmuje wynajmu dla turystów (BGH, VIII ZR 210/13).
Kiedy są należne podatki??
Każdy, kto uzyskuje dochód z wynajmu, musi to zaznaczyć w zeznaniu podatkowym. Zysk podlega opodatkowaniu: właściciele mogą odliczyć na przykład koszty czyszczenia pościeli lub zużycia energii elektrycznej. Istnieje również limit zwolnienia: właściciele, którzy tymczasowo wynajmują mieszkanie lub dom zajmowany przez właściciela i nie zarabiają więcej niż 520 euro rocznie, nie płacą żadnych podatków.  Właściciele, którzy regularnie oferują kilka nieruchomości na dużą skalę, muszą płacić podatek handlowy. Wynajem krótkoterminowy dla turystów nie jest uważany za komercyjny, orzekł Federalny Sąd Skarbowy (X B 42/10).
Kto płaci za szkody??
Każdy podnajem domu powinien wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jeśli gość jest ranny w mieszkaniu, wchodzi do środka. Na przykład, gdy ktoś zostanie zraniony przez spadającą półkę, która była słabo zabezpieczona. Jeśli gość coś zepsuje lub coś ukradnie, to z drugiej strony gospodarze często zostają z wyrządzoną szkodą. Dzieje się tak, ponieważ prywatne ubezpieczenie gospodarstwa domowego zwykle nie pokrywa kosztów mieszkań, które są podnajmowane. Jeśli chcesz regularnie podnajmować, powinieneś sprawdzić swoją ochronę ubezpieczeniową i ewentualnie ją zwiększyć.

Zdjęcie: die hoffotografen

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here