Umowa kupna używanej kuchni: na co należy zwrócić uwagę ”,

Zdecydowanie zaleca się podpisanie prywatnej umowy sprzedaży używanej kuchni. Z prawnego punktu widzenia jest to umowa zgodnie z § 433 niemieckiego kodeksu cywilnego (BGB). Niniejsza umowa sprzedaży kuchni powinna być sporządzona na piśmie i podpisana przez sprzedawcę (poprzedni najemca) i kupującego (następny najemca lub wynajmujący). Umowę kupna kuchni używanej należy sporządzić w dwóch egzemplarzach. Raz dla kupującego i raz dla sprzedającego, przy czym sprzedający zwykle sporządza umowę. Wszystkie punkty, których należy przestrzegać, muszą być wymienione w obu egzemplarzach umowy.

Co musi zawierać prywatna umowa sprzedaży kuchni?

 1. Pełne dane
  Umowa sprzedaży kuchni musi zawierać imię i nazwisko oraz adres sprzedającego i kupującego. Najlepiej z datą urodzenia i aktualnym numerem telefonu obu stron.
   
 2. Szczegółowy opis kuchni
  Następnie należy szczegółowo opisać używaną kuchnię do zabudowy w umowie sprzedaży kuchni. Obejmuje to producenta, nazwę modelu i kolor kuchni. Nie powinno zabraknąć jakichkolwiek systemów oświetleniowych, uchwytów kuchennych oraz długości i materiału blatu kuchennego. Również ważne: jak długi i jak szeroki jest mebel? Z ilu części składa się kuchnia na wymiar – czyli z ilu jest szafek ściennych, szafek dolnych i szuflad? Kuchnia ze zlewem i baterią zostaje sprzedana kolejnemu najemcy?
   
 3. Urządzenia elektryczne obecne w kuchni
  W umowie sprzedaży kuchni należy również podać liczbę i rodzaj urządzeń elektrycznych: Obejmuje to rodzaj i markę piekarnika, zmywarki, mikrofalówki, płyty grzejnej i lodówki. Również istotne: czy jest to czysta lodówka, czy urządzenie jest kombinacją lodówko-zamrażarki?? Jest dodatkowa zamrażarka sprzedawana z używaną kuchnią? Kupujący powinien również sprawdzić w kuchni, czy wszystkie urządzenia elektryczne działają, a wynik należy odnotować w umowie sprzedaży.
   
 4. Wszelkie uszkodzenia w kuchni
  Jako sprzedawca powinieneś również wymienić w umowie sprzedaży wady i problemy w używanej kuchni. Jeśli fronty kuchenne mają drobne wgniecenia lub wyszczerbione narożniki należy to zaznaczyć w opisie mebli kuchennych w umowie sprzedaży. Najlepiej sfotografować uszkodzenia i dołączyć je do umowy sprzedaży kuchni. Wady, które pojawiają się później – tj. po obejrzeniu kuchni przez nowego najemcę – nie muszą być przez nowego najemcę zaakceptowane. W przypadku poważnych uszkodzeń kupujący może odstąpić od umowy kupna.
   
 5. Regulacja demontażu kuchni
  Jeśli jako poprzedni najemca sprzedasz używaną kuchnię nowemu najemcy, nie musisz jej demontować. W takim przypadku nie musisz nic odnotowywać w umowie sprzedaży kuchni. Jeśli jednak używana kuchnia do zabudowy ma zostać zdemontowana i przebudowana w innym mieszkaniu, wskazane jest odnotowanie tego w umowie sprzedaży. Jak najbardziej szczegółowo: Czy sprzedawca lub kupujący demontuje kuchnię?? Od kiedy do kiedy można zdemontować wyposażoną kuchnię? Przez kogo i kiedy używana kuchnia zostanie usunięta z mieszkania?? Konkretną datę najlepiej ustalić w umowie sprzedaży kuchni.
   
 6. Wyłączenie gwarancji
  Jako sprzedawca powinieneś upewnić się, że wykluczasz kupującego z gwarancji używanej kuchni. W przeciwnym razie jesteś zobowiązany do naprawy uszkodzeń gwarancyjnych na własny koszt przez kolejne dwa lata.
   
 7. Sposób płatności i cena kuchni
  Oczywiście aktualna cena zakupu musi być również podana w umowie sprzedaży kuchni. Ważne jest również zapisanie w umowie sprzedaży kuchni sposobu płatności oraz daty – tj. kiedy kupujący wpłaci pełną kwotę sprzedającemu. Obie strony powinny następnie podpisać się pełnymi nazwiskami. Nie zapomnij o dacie i miejscu.
   
 8. Potwierdzenie otrzymania płatności
  Na koniec należy również odnotować w umowie kupna otrzymanie płatności. W tym celu ustanowiono standardowe zdanie „kwota dzięki otrzymanej w dniu” oraz data i podpis sprzedawcy.

Urządzenia elektryczne, które mają być odebrane wraz z wyposażeniem kuchni, są również wymienione w umowie sprzedaży kuchni.

Zdjęcie: iStock / Bet_Noire

Jesteś nabywcą używanej kuchni do zabudowy?? W umowie sprzedaży kuchni istotne są również następujące kwestie:

 1. Zakup kuchni tylko przy wprowadzaniu się
  Jeśli kupujesz wyposażoną kuchnię od poprzedniego najemcy przed podpisaniem nowej umowy najmu, powinieneś dołączyć klauzulę do umowy kupna kuchni mówiącą, że kupisz używaną kuchnię tylko wtedy, gdy faktycznie zamierzasz wynająć mieszkanie. W przeciwnym razie jesteś właścicielem kuchni, do której nie masz dostępu.
   
 2. Brak roszczeń osób trzecich
  W umowie sprzedaży kuchni konieczne jest zapewnienie sprzedawcy, że używana kuchnia do zabudowy jest jego własnością i że żadna osoba trzecia nie ma żadnych roszczeń do kuchni. Innymi słowy: wszystkie raty za kuchnię są spłacane, a kuchnia naprawdę należy do osoby, która Ci ją sprzedaje.
   
 3. Usunięcie gwarancji producenta
  Jako nabywca używanej kuchni nalegaj na okazanie oryginalnego paragonu zakupu kuchni od sprzedawcy. W ten sposób nie tylko dowiesz się, czy kuchnia naprawdę została w pełni opłacona, ale także czy nadal istnieje gwarancja na szafkę kuchenną lub urządzenia elektryczne. W takim przypadku poproś sprzedawcę o przeniesienie praw do niej w umowie sprzedaży kuchni i zachowaj oryginał dowodu sprzedaży. W przeciwnym razie, jako nowy właściciel, nie możesz dochodzić roszczeń gwarancyjnych od producenta kuchni, ponieważ nie kupiłeś kuchni oficjalnie - i pozostajesz z ewentualnymi uszkodzeniami.
Możesz być także zainteresowany Home Improvement & Repair Moving Service: Ile kosztuje przeprowadzka? Prawo i podatki Planowanie przeprowadzki: Bezstresowe przeprowadzki dzięki kuchennej liście kontrolnej Droga do wymarzonej kuchni: Wskazówki dotyczące umeblowania i wyposażenia

Jak ustalana jest cena używanej kuchni?

Ile pieniędzy możesz pobrać za używaną kuchnię, zależy w dużej mierze od ceny zakupu, wielkości i stanu lub wieku kuchni. Niedroga standardowa kuchnia ze sklepu z narzędziami zyska po pięciu latach niższą opłatę niż kuchnia ze sklepów specjalistycznych, która jest idealnie dostosowana do pomieszczenia. Do tego dochodzą urządzenia elektryczne, których wartość zakupu i stan mogą znacząco wpłynąć na cenę. W przybliżeniu obowiązują następujące liczby: W pierwszym roku kuchnia traci 24% swojej wartości. Od drugiego roku nadal obserwuje się czteroprocentową utratę wartości w porównaniu z pierwotną ceną. Są też dopłaty lub rabaty za dobry lub gorszy ogólny stan kuchni.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here