Dach z jętką: konstrukcja, zalety i wady ”,

Tradycyjna konstrukcja dachu jętkowego zapewnia połączenie czopów lub skrzydeł między belkami a krokwiami. Problem polega jednak na tym, że prowadzi to do osłabienia krokwi. W nowoczesnych konstrukcjach elementy łączone są więc za pomocą wsporników lub płytek gwoździowych. Możliwe jest również połączenie w formie szczypiec: krokwie są mocowane z przodu i z tyłu za pomocą tzw. podwójnego drewna. Dwa równie grube kawałki drewna są znacznie cieńsze niż jętka i są mocowane do krokwi za pomocą stalowych śrub i nakrętek.

Budowa dachu jętkowego

Belki kołnierzowe służą do zapobiegania zwisaniu krokwi, jeśli są one dłuższe niż 4,5 metra. Oznacza to, że można zastosować znacznie dłuższe krokwie. Najlepiej umieścić je na środku krokwi, ponieważ to tam ugięcie jest największe. Jednak pozycja może się przesunąć i zależeć od wysokości przebudowanego strychu. Belki nie tylko wspierają krokwie, ale są również górnym zakończeniem poddasza lub podłogi tzw. dachu. Zwykle krokwie są usztywniane względem siebie jętkami poprzecznymi.
W zależności od właściwości nośnych dostępne są dwie różne konstrukcje dachu jętkowego - z jętkami przesuwnymi lub nieprzesuwnymi. W przypadku tych ostatnich warstwa jętki jest wyposażona w płyty OSB. Mówi się o sztywnym dysku lub dysku gardła. Muszą być również zakotwione z powrotem do ścian szczytowych lub poprzecznych, co oznacza, że ​​każda para krokwi jest podparta poziomo. Ta konstrukcja jest uważana za szczególnie ekonomiczny wariant.
Klasycznie dach jętkowy składa się z kilku krokwi, które są przesunięte jedna za drugą w odległości od 70 do 80 centymetrów - w języku cieśli zwanej odległością środka. Z tych krokwi tworzone są trójkątne ramy, które są podtrzymywane przez poziomo zainstalowane belki. Ponieważ w tej konstrukcji konstrukcji dachu zwykle nie ma belki kalenicowej, krokwie po przeciwnej stronie są łączone w miejscu kalenicy za pomocą wsporników lub płyt gwoździowych.

Planowanie budowy wysokości kalenicy: jakie przepisy powinni wiedzieć budowniczowie Jeśli wysokość kalenicy nowego budynku zostanie błędnie obliczona, istnieje ryzyko rozbiórki. Wyjaśniamy zależność między wysokością okapu, nachyleniem dachu i wysokością kalenicy.

Różnica w stosunku do dachu krokwi

Jak już wspomniano, dach jętkowy jest rozwiniętą formą dachu krokwiowego. Największa różnica tkwi w poziomych belkach poprzecznych, które mają zapobiegać ugięciu poszczególnych krokwi. Dachy z jętkami pozwalają na rozpiętość do siedmiu metrów bez irytujących pionowych słupków nośnych. Daje to optymalnie użyteczną powierzchnię najwyższego piętra. Znacznie szersze konstrukcje są możliwe, jeśli na środku dachu pod śrubami napinającymi zostanie narysowana belka podłużna z rzędem podpór.

Klasyczny dach krokwiowy nie jest podparty żadnymi dodatkowymi belkami. 

Zdjęcie: iStock/filmfoto

Zalety i wady dachów jętkowych

Większa stabilność niż dach krokwiowy przemawia za konstrukcją dachu jętkowego. Ponadto konstrukcja sprawia, że ​​przy rozpiętości do siedmiu metrów nie są wymagane żadne dodatkowe podpory. Daje mu to dużą przewagę nad dachem płatwiowym, który zawsze wymaga podpór i ścian nośnych, aby móc przejąć siły działające pionowo. Możesz więc zbudować przestrzeń na poddaszu bez podpór i krzyżulców. Masz również możliwość wykorzystania jętek jako płyty stropowej podczas przebudowy dachu. Wreszcie, na dach z jętką potrzeba mniej drewna niż na dach z płatwi.

Być może zainteresuje Cię również wiedza na temat konstrukcji dachu zadaszonego: zalety, wady i koszty

Ale tam, gdzie są zalety, są też wady. Jeżeli dach z jętką jest obciążony w różnym stopniu, może to prowadzić do przemieszczeń. Ponadto rozpiętość jest ograniczona w porównaniu z dachem płatwiowym, ale większa niż w przypadku dachu krokwiowego. Należy również pamiętać, że na ścianach zewnętrznych występują siły działające na zewnątrz, które muszą zostać przejęte przez odpowiednią konstrukcję stropu wykonaną z betonu lub drewna. Jeśli chcesz zbudować lukarnę lub okap dachu, jesteś ograniczony do szerokości dwóch pól krokwi, ponieważ konstrukcja pozwala na maksymalnie jedną przerywaną krokwię ze względów konstrukcyjnych. Oznacza to, że otwory okienne mogą mieć maksymalnie 160 cm szerokości.
Inną wadą dachu z jętką jest to, że nadaje się tylko do dachów o prostokątnych, symetrycznych kształtach. Bezsłupowa konstrukcja dachu z jętkami nie nadaje się do nieregularnych powierzchni lub specjalnych instalacji dachowych, ponieważ ze względów konstrukcyjnych każda krokwi wymaga przeciwległej krokwi.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here