Piwnica pod wodą”,

Ulewny deszcz lub powodzie: piwnica pod wodą – warto o tym wiedzieć!

W piwnicy jest woda © Michael Eichler, stock.cegła suszona na słońcu.com

To może brzmieć banalnie! Ale jeśli nadejdzie gwałtowna burza, woda deszczowa spłynie do piwnicy lub wyleje się z pobliskiego strumienia lub rzeki do budynku - zachowaj nerwy! Nawet jeśli woda masuje wszystko, co się w niej zmagazynowane, nasiąknie ścianami, podłogami i materiałem izolacyjnym pod spodem. Nawet jeśli masa wody nie przenika przez szyby świetlne, okna lub drzwi, ale wciska się do piwnicy przez system kanalizacyjny lub podnoszącą się wodę gruntową.

Piwnica pod wodą: co robić? Jak postępować? WAŻNY: Wyłącz prąd! W żadnym wypadku nie należy wchodzić do wody w piwnicy!

Woda i elektryczność: śmiertelne zagrożenie!

Bez względu na to, jak cenne może być w piwnicy: prąd musi być wyłączony, zanim jeszcze tam wejdziesz! To nie tylko zwarcie. Każdy, kto wejdzie do wody, jest nieuchronnie narażony na śmiertelne porażenie prądem. Nic nie ryzykuj! Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy skrzynka elektryczna znajduje się w piwnicy!

Piwnica jest pod wodą: Uwaga na porażenie prądem: Zagrożenie życia!

Jeśli nie możesz wyłączyć prądu, Federalny Urząd Ochrony Ludności i Pomocy w przypadku Klęsk Żywiołowych (BBK) radzi poinformować straż pożarną. Należy to również zrobić, jeśli w piwnicy wydziela się olej opałowy lub inne niebezpieczne substancje.

Powódź: wyciekający olej opałowy nie może dostać się do kanalizacji © Heinz Kerp

Może to być trudne, ale nie ma mowy, abyś zaczął wypompowywać wodę. Ponieważ: im wyżej woda unosi się wokół domu, tym większe ciśnienie, które działa na ściany piwnicy z zewnątrz. Każdy, kto wypompowuje piwnicę, ryzykuje teraz pęknięcie muru. W najgorszym przypadku nawet ściany piwnicy mogą zostać wgniecione i budynek stanie się niezdatny do zamieszkania.

REGUŁA Możesz rozpocząć wypompowywanie wody, gdy poziom wody na zewnątrz jest niższy niż poziom wody w domu. Piwnica pod wodą: kiedy zacząć pompować do 30% zapisać

Specjalistyczne firmy uszkodzenia pleśni i wilgoci

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalistyczne zajmujące się kontrolą pleśni i wilgocią, porównaj oferty i oszczędzaj.

Udokumentuj uszkodzenie

Zamiast korzystać z pompy głębinowej, najpierw chwyć za linijkę i zrób zdjęcia powodzi. Udokumentuj wysokość wody w piwnicy. To, czy ubezpieczenie pokryje szkodę, zależy od zakresu ubezpieczenia i sposobu powstania szkody. Ale jeśli szczegółowo udokumentujesz to, co się wydarzyło, później będziesz mieć lepsze karty, jeśli chodzi o likwidację szkód i musisz udowodnić powstałą szkodę.

Ponadto należy natychmiast poinformować firmę ubezpieczeniową i omówić z nią sprzątanie, powiadomić centra ochrony konsumentów. Ci, którzy działają pochopnie, mogą stracić roszczenia ubezpieczeniowe.

Woda przebija się przez ścianę © Heinz Kerp

Usuń wodę tak szybko, jak to możliwe

Jeśli daje to odpływ i okoliczności zewnętrzne, należy jak najszybciej usunąć wodę z piwnicy. Z mniejszymi powodziami można sobie poradzić za pomocą standardowych pomp od wyspecjalizowanych sprzedawców detalicznych lub sklepów z artykułami żelaznymi lub za pomocą szmaty i wiadra. Aby drewno, izolacja i elementy płyt kartonowo-gipsowych nie nasiąkały.

W przypadku poważnej powodzi wezwać straż pożarną. Ale uważaj: całkiem możliwe, że będziesz musiał zapłacić straży pożarnej, jeśli podczas powodzi wypompują piwnicę. W nagłych wypadkach straż pożarna udzieli bezpłatnej pomocy w ramach ogólnej służby publicznej. Ale to, co liczy się jako reakcja w nagłych wypadkach, zależy od sytuacji i społeczności.

Szybko usuń błoto. Kiedy błoto wysycha, staje się ciężką, solidną masą. Jeśli woda spływa kanalizacją w piwnicy, pozostałości szlamu można spłukać czystą wodą.

Jeśli z piwnicy nie ma wody, zdecydowanie należy sporządzić listę szkód i zrobić zdjęcia do dokumentacji. W pewnych okolicznościach firma ubezpieczeniowa może nawet wysłać rzeczoznawcę.

Powódź: szybko usuwaj szlam © Heinz Kerp

Jest to szczególnie ważne: Nie wyrzucaj niczego bez konsultacji! Jednocześnie jednak ubezpieczony musi zadbać o to, aby nie doszło do dalszych szkód.

Ważne jest szybkie sprzątanie

Wszystko, co może ulec uszkodzeniu w wilgotnym środowisku, należy wyjąć z pomieszczenia i pozostawić do wyschnięcia. Samą piwnicę należy jak najszybciej osuszyć. Jeśli będziesz czekać zbyt długo, ryzykujesz uszkodzeniem pleśni. To, czy profesjonaliści potrzebują pomocy w osuszaniu i późniejszej renowacji, zależy od dotkliwości powodzi i materiałów konstrukcyjnych piwnicy.

Należy również o tym pamiętać: mokrych i zniszczonych mebli, zepsutej żywności i wadliwych urządzeń elektrycznych nie wolno po prostu wyrzucać do odpadów wielkogabarytowych lub domowych! Każdy z nich jest usuwany osobno. Dowiedz się więcej od swojej firmy zajmującej się utylizacją odpadów.

Urządzenia elektryczne można ponownie podłączyć do sieci tylko wtedy, gdy jest pewne, że nie zostały uszkodzone przez wodę. Federalny Urząd Ochrony Ludności i Pomocy w przypadku Klęsk Żywiołowych zaleca ich sprawdzenie przez specjalistę.

Teraz zależy to od tego, do czego służyła piwnica i jakie materiały budowlane zostały użyte. Zawilgocone płyty gipsowo-kartonowe, tapety lub podłogi muszą zostać usunięte! Jeśli nie ma specjalnego zastosowania i nie ma izolacji, zwykle wystarczy całkowicie usunąć wodę, wyczyścić ją i ustawić urządzenie suszące ze specjalistycznego sprzedawcy, sklepu z narzędziami lub wypożyczalni sprzętu. Piwnica jest uważana za „suchą”, jeśli higrometr wskazuje wilgotność w pomieszczeniu na poziomie około 60 procent.

Ustaw suszarkę i dmuchawę w piwnicy © Heiko Barth, fotolia.com

Trudniej jest, gdy do płyt kartonowo-gipsowych użyto płyt gipsowo-kartonowych. Szybko wchłania się i wymaga osuszenia osuszaczem lub nawet wymiany. Jeśli masz wylewkę na podłodze z izolacją pod spodem, powinieneś wezwać specjalistę w celu wysuszenia i oceny. Tutaj, na przykład, konieczne może być nawiercenie gleby, aby wyschła.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here