Malowanie podłóg piwnicznych i podłóg”,

Malowanie podłóg i posadzek piwnicznych - powłoki odporne na ścieranie do posadzek użytkowych i mieszkalnych

Podłogi mineralne, na przykład piwnice i inne posadzki betonowe, można malować specjalnymi farbami do podłóg, aby były trwalsze i łatwiejsze w pielęgnacji. W nowszych budynkach, na przykład w piwnicy wybudowanej po 1990 roku, posadzka jest zwykle wykonana z betonu, który jest wyposażony w paroizolację i można go bez wahania malować. W przypadku starych budynków należy jednak zachować ostrożność: do około 1970 roku posadzki piwnic często stanowiły istotną część wbudowanej cyrkulacji powietrza i wilgoci w domu. Z tego powodu takich starych podłóg piwnicznych nie wolno malować farbą nieprzepuszczającą powietrza ani wody. Alternatywą byłoby tutaj układanie płytek. Malowanie również nie jest dobrym pomysłem na starych podłogach piwnicznych wykonanych z ubitej lub olejowanej gliny.

Jakie kolory są odpowiednie do jakich podłóg piwnicy?

Oprócz wieku, ważnym punktem przy wyborze koloru jest również użytkowanie podłogi. Na podłogę w normalnie używanej piwnicy, magazynie lub pomieszczeniu roboczym stosuje się wodorozcieńczalne farby podłogowe lub. Farby cementowe bardzo odpowiednie. Są odporne na ścieranie, łatwe w pielęgnacji i odporne na chemikalia, a także łatwe w obróbce, dzięki czemu nawet ambitni majsterkowicze mogą ich użyć do pomalowania podłogi w piwnicy. W sklepach z narzędziami i sklepach specjalistycznych dostępny jest duży wybór kolorów podłóg piwnicznych i kombinacji kolorów, z których niektóre zawierają już podkład, dzięki czemu wystarczy wyczyścić i odtłuścić podłogę przed malowaniem i zaoszczędzić sobie osobnego gruntowania.

Farby cementowe są odporne, trwałe i łatwe w obróbce © schulzfoto, stock.cegła suszona na słońcu.com

W kotłowni obowiązują specjalne przepisy

Chcąc pomalować ścianę lub podłogę w kotłowni należy przestrzegać obowiązujących tam przepisów, zwłaszcza że one również są sprawdzane. Więc w kotłowni trzeba użyć farby olejoodpornej. To musi być nakładane w trzech warstwach, które muszą być widoczne i rozpoznawalne później. Osiąga się to poprzez zachodzenie na siebie trzech warstw w kształcie wachlarza w kierunku ściany, przy czym tylko dolna warstwa farby sięga do ściany. Ponadto warstwy kolorystyczne muszą być zróżnicowane kolorystycznie, do tego wystarczy, jeśli warstwa środkowa ma inny kolor.

aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Podłogi w garażu wymagają innej warstwy farby niż podłogi w piwnicy

W garażach nie należy używać farb cementowych i podłogowych, ponieważ mogą one wchodzić w reakcję z oponami zaparkowanych tam pojazdów. Aby szorstką lub porowatą posadzkę betonową garażu uczynić bardziej odporną na chemikalia, naprężenia mechaniczne, wilgoć lub ścieranie, można zastosować uszczelniacz do betonu. Dzięki uszczelnieniu i/lub impregnacji możesz zabezpieczyć podłogę garażu przed przebarwieniami i wnikaniem brudu, środków czyszczących, olejów, smarów lub benzyny.Możesz również zapobiec z czasem atakowaniu plastyfikatorów z opon rowerowych i samochodowych na podłogę mineralną i odwrotnie. Więcej informacji można znaleźć w osobnym artykule na temat uszczelniania betonu.

Farby epoksydowe do posadzek garażowych i innych posadzek użytkowych

Płynny plastik lub. Żywica epoksydowa jest podstawą niezwykle wytrzymałych powłok posadzkowych, które znajdują zastosowanie m.in. w salonach i garażach samochodowych, salonach, garażach, magazynach, obiektach sportowych i halach przemysłowych. Istnieje nie tylko wiele kolorów i różne stopnie połysku, ale także powłoki podłogowe z efektami specjalnymi, np. dzięki wbudowanym drobinkom brokatu.

Do powlekania mocno eksploatowanych lub reprezentacyjnych podłóg zwykle stosuje się drogie produkty 2K lub 3K, w których składnik żywicy epoksydowej z. B. miesza się z utwardzaczem, kolorową pastą i sypkimi ciałami stałymi. Stabilną mieszankę można rozprowadzić po podłodze poprzez szpachlowanie, polewanie i dociskanie, pędzlem lub wałkiem, a następnie - w zależności od produktu i obróbki - staje się matowa lub błyszcząca, szorstka lub gładka.

Farby na bazie żywic epoksydowych muszą być przetwarzane szybko i profesjonalnie, a przed rozpuszczalnikami i innymi zanieczyszczeniami, które zawierają, należy chronić się odzieżą ochronną, ochroną dróg oddechowych i odpowiednią wentylacją.

Instrukcja w czterech krokach: pomaluj podłogę piwnicy farbą do podłóg / farbą cementową

 1. Wyczyść podłogę w piwnicy

  Dokładnie zamieść podłogę i w miarę możliwości usuń drobny brud odkurzaczem. Uporczywe plamy i pozostałości, np. z oleju lub smaru, należy całkowicie usunąć. Jeśli zwykłe domowe środki czyszczące nie wystarczą do tego, będziesz musiał użyć środków czyszczących na bazie rozpuszczalników lub specjalnych środków czyszczących - zadbaj o odpowiednią wentylację i usuń wszelkie pozostałości dużą ilością czystej wody. W przypadku dużej posadzki betonowej może to chwilę potrwać, ale ważne jest, aby farba podłogowa następnie optymalnie przylegała. Poczekaj, aż podłoga w piwnicy dobrze wyschnie przed następnym krokiem.

 2. Wypoziomuj / zeszlifuj podłogę w piwnicy

  Stare lub intensywnie użytkowane podłogi piwniczne są często nierówne lub mają uszkodzoną powierzchnię. Za pomocą szlifierki do betonu (którą możesz również pożyczyć na godziny/dobę) szybko i sprawnie wygładzisz i wyprostujesz posadzkę piwnicy. Głębokie wgniecenia lub rysy można wyrównać szpachelką naprawczą odpowiednią do betonu. Jednak wcześniej wyczyść pęknięcia szczotką, aby usunąć głęboko osadzony brud.

 3. Zagruntuj podłogę

  Gruntowanie podłogi piwnicy nie jest absolutnie konieczne. Możesz się bez tego obejść, po prostu używając farby do podłóg, która ma już w sobie podkład. W przeciwnym razie należy zastosować podkład do słabo chłonnych podłóg oraz głęboki podkład do silnie chłonnych lub szlifujących podłóg piwnicznych. Nałożyć podkład tylko na suchą podłogę, a następnie pozostawić do całkowitego wyschnięcia zgodnie z instrukcjami producenta, co zwykle może zająć do 48 godzin.

 4. Pomaluj podłogę w piwnicy

  Zawsze nakładaj co najmniej dwie warstwy farby do betonu lub cementu i rozcieńcz farbę 10% wodą na pierwszą warstwę. W przypadku ściany najpierw pomaluj narożniki i krawędzie pędzlem, a następnie powierzchnie wałkiem z owczej skóry (na przedłużeniu teleskopowym). Następnie pozostawić pierwszą warstwę do wyschnięcia zgodnie z instrukcjami producenta przed nałożeniem drugiej warstwy w stanie nierozcieńczonym. Następnie odczekaj co najmniej 24 godziny, a jeszcze lepiej dwa dni, zanim wejdziesz na podłogę lub obciążysz ją.

Malowanie podłóg w salonach: Farby do podłóg drewnianych, podłóg laminowanych lub płytek

Podłogi drewniane zwykle nie są malowane na kolor, ale są pokryte przezroczystym lakierem, woskiem lub olejem, aby zachować naturalny wygląd drewna. Do pokolorowania parkietu lub deski można użyć kolorowych olejów lub kolorowych olejów do parkietu. Jednak od czasu do czasu należy je nakładać ponownie, ponieważ efekt kolorystyczny słabnie. Zasadniczo drewnianą podłogę można oczywiście polakierować lub polakierować w kolorze, tak jak każdą inną drewnianą powierzchnię. W przypadku szkliw i bejc wskazane jest późniejsze nałożenie bezbarwnej warstwy lakieru na warstwę farby. Uszczelnij lakier podłogowy. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o renowacji podłóg drewnianych poprzez szlifowanie i uszczelnianie.

Podłoga laminowana musi zostać wymieniona lub wymieniona; ta podłoga nie nadaje się do malowania © VRD, stock.cegła suszona na słońcu.com

Lepiej nie malować laminatu. Te wykładziny podłogowe nie nadają się do tego, ponieważ żadna farba nie przylega do wyjątkowo twardej i gładkiej powierzchni wykonanej z żywicy melaminowej i jest zbyt cienka, aby zszorstkować i przeszlifować. Stary laminat, który w najgorszym przypadku nadal zawiera szkodliwe substancje, należy zatem całkowicie usunąć i zastąpić nową (lub inną podłogą).

Podłogi z płytek można malować. W sklepach z narzędziami dostępne są farby dwuskładnikowe, które są specjalnie zaprojektowane do płytek i nadają się również do podłóg z płytek. Płytki podłogowe gładkie i szkliwione należy przeszlifować tak, aby lakier do nich przylegał; tutaj również należy nałożyć co najmniej dwie warstwy. Inną alternatywą, jeśli chcesz pomalować podłogę z płytek, jest farba kredowa. Jednak po wyschnięciu należy je również zapieczętować np. bezbarwnym lakierem, aby się nie ścierały.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here