Zaizoluj strop piwnicy: ciepłe stopy i niższe koszty ogrzewania”,

Do izolacji nadają się specjalne panele z wełny mineralnej lub panele izolacyjne ze sztywnej pianki polistyrenowej, które są przyklejane lub kołkowane do stropu piwnicy. Należy tutaj zauważyć, że żadne dziury ani luki nie pozostają wolne. Płyty izolacyjne dostępne są w różnych rozmiarach i grubościach od 60 do 120 milimetrów. Przed zakupem zmierz wysokość nadproża w piwnicy. Przy takiej grubości izolacji musisz zadbać o to, aby okna nadal można było łatwo otwierać.  
Jeśli piwnica nie ma specjalnych wymagań przeciwpożarowych, do izolacji stropu piwnicy najlepiej nadają się płyty izolacyjne ze sztywnej pianki polistyrenowej. Możesz łatwo zakotwiczyć te wielowarstwowe panele w suficie. Tego typu panele do izolacji piwnic można kupić w sklepach z narzędziami od około 25 euro za metr kwadratowy.
Czysta wełna mineralna lub panele ze sztywnej pianki są tańsze w zakupie. Te płyty nie mają dalszej powłoki płytowej. Niekoniecznie musisz kołkować panele izolacyjne w suficie, możesz je po prostu przykleić. Problem z tą metodą polega na tym, że nie zawsze trzymają się dobrze, a klejenie często okazuje się bardziej pracochłonne niż kołkowanie. Szczególnie rury na suficie utrudniają pracę, ponieważ wiele paneli trzeba przyciąć na wymiar. Tego typu płyty izolacyjne można kupić już za 15 euro za metr kwadratowy.

Izoluj strop piwnicy krok po kroku

Zanim zaczniesz, upewnij się, że sufit jest stabilny, twardy i suchy. Najpierw usunąć brud i resztki farby z sufitu, nierówności należy wyrównać szpachlą. Aby znaleźć środek pokoju, zaznacz przekątne. Najlepiej użyć do tego kredy. Na środku pokoju zaczynasz układać panele izolacyjne. Aby przymocować panele prosto, należy zaznaczyć linie. Jeśli chcesz później tynkować sufit, możesz też zacząć od jednej strony – najlepiej oczywiście od jednej z dłuższych.

Zaznacz przekątne pomieszczenia, aby znaleźć środek sufitu piwnicy.

Zdjęcie: Kirchner / Das Haus

Montaż płyt izolacyjnych

Lżejsze panele można po prostu przykleić do sufitu za pomocą specjalnego kleju montażowego. Ciężkie panele należy przymocować do sufitu za pomocą kołków lub wkrętów do betonu. Jeśli nie masz pewności, zapytaj bezpośrednio producenta, jak prawidłowo zamocowane są jego panele. Przyłóż pierwszy rząd płyt izolacyjnych do linii i mocno dociśnij do sufitu. Następny rząd jest przesunięty i ułożony ciasno. Naciśnij go czystym pływakiem.

Zainstaluj rzędy przesuniętych paneli izolacyjnych.

Zdjęcie: Kirchner / Das Haus

Jak izolowane są krawędzie?

Problem ze ścianami polega na tym, że nigdy nie są pod kątem prostym. W związku z tym należy dopasować pozostałe części: W tym celu przytrzymaj talerz pod spodem i zaznacz go. Resztę drogi przetnij długim nożem.

Resztki muszą zostać dopasowane, ponieważ ściany często nie są ustawione pod kątem prostym do siebie.

Zdjęcie: Kirchner / Das Haus

Malowanie izolowanego sufitu piwnicy

Na koniec już ocieplony sufit można upiększyć tynkiem mineralnym i farbą. Możesz również zaoszczędzić sobie tynkowania, kupując po prostu białe panele powlekane.

Po przyklejeniu paneli izolacyjnych można otynkować sufit.

Zdjęcie: Kirchner / Das Haus

Renowacja ścian piwnic

Możesz również obniżyć koszty ogrzewania, odnawiając ściany piwnicy. Jest to po prostu bardziej skomplikowane, ponieważ przesiąkanie lub woda gruntowa, mrozy, grzyby, glony czy korzenie mogą powodować pęknięcia w ścianach fundamentowych, a wnikająca woda może spowodować zawilgocenie ścian piwnicy. Skuteczną ochronę zapewnia wtedy tylko uszczelnienie ściany piwnicy od zewnątrz. Tutaj najpierw odsłaniany jest mur, następnie tynk jest sprawdzany i odnawiany, a na końcu nakładana jest ochronna warstwa barierowa lub farba bitumiczna.
Jeśli piwnica ma służyć jako pokój mieszkalny, roboczy lub hobbystyczny, niezbędna jest uszczelka chroniąca ścianę fundamentu od zewnątrz. Szczególnie nadaje się tutaj zaczyn uszczelniający, który nakładany jest w kilku warstwach oraz inne farby i powłoki, które zamykają pory w ścianie. Zapobiegają przedostawaniu się opadów do piwnicy podczas długotrwałego deszczu. Często stosowane są bitumiczne powłoki gumowe i lateksowe, które nakładane są do grubości 7 milimetrów i zgodnie z normami uszczelniają podłoże przed wodą. Dodatkowa izolacja termiczna, np. izolacją obwodową, pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Jest po prostu umieszczany przed warstwą uszczelniającą i przyklejany bitumem.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here