Palma Kentia: roślina doniczkowa z gwarancją wanderlust ”,

Palma Kentia uwielbia wysoką wilgotność.

Zdjęcie: Rada Kwiatowa.de

Wymagania lokalizacyjne palmy Kentia

Każdy, kto zdecyduje się na palmę Kentia jako roślinę doniczkową, potrzebuje oczywiście przede wszystkim odpowiedniej przestrzeni – liście palmy nie tolerują kontaktu ze ścianami czy meblami. Ponadto wybierz całoroczne jasne miejsce bez bezpośredniego światła słonecznego. Południowe słońce, które wzmacniają szyby okienne, może doprowadzić do nieestetycznych przypaleń liści i uszkodzenia roślin. Przez większą część roku palma Kentia preferuje ciepłe temperatury i można ją przechowywać w normalnej temperaturze pokojowej. Jeśli nie jest jeszcze za duży, latem może wychodzić na zewnątrz, ale należy go chronić przed słońcem, wiatrem i deszczem. 
Porada ogrodnika: Wysoka wilgotność sprawia, że ​​palma Kentia jeszcze lepiej się rozwija, ale nie jest to absolutnie konieczne.

Właściwa donica i podłoże

Ponieważ palma Kentia rośnie bardzo wysoko i z czasem rozwija się martwy ciężar, którego nie należy lekceważyć, od samego początku należy polegać na solidnej i stabilnej doniczce - w przeciwnym razie w pewnym momencie się przewróci. Wysokiej jakości ziemia palmowa od wyspecjalizowanych sprzedawców sprawdziła się jako podłoże: jest dobrze przepuszczalna i lekko kwaśna pod względem pH. Palma Kentia jest przesadzana tylko wtedy, gdy w doniczce nie ma już miejsca na jej korzenie. Tak jest trochę co cztery lata. Najlepszy czas na przesadzanie to wiosna, zanim palma Kentia obudzi się z fazy uśpienia.

Prawidłowo podlewaj palmę Kentia

Aby znaleźć właściwy rytm nalewania, należy zawsze najpierw przetrzeć między palcami górną warstwę ziemi w doniczce: jeśli jest już sucha, konieczne jest podlewanie. Kula korzeniowa palmy Kentia nigdy nie powinna wysychać, ale nie powinna też być zbyt mokra. Właściwy czas na odlewanie można precyzyjnie określić za pomocą testu palca. Wlej wodę o temperaturze pokojowej i co jakiś czas spryskuj roślinę.
Porada ogrodnika: Do podlewania palmy Kentia najlepiej używać wyłącznie wody odwapnionej lub o bardzo niskiej zawartości wapnia. Traktujesz to lepiej i nie pozostawiasz żadnych brzydkich plam wapiennych na liściach.

Palma Kentia powinna być przesadzana mniej więcej co cztery lata.

Zdjęcie: Rada Kwiatowa.de

Optymalnie nawozić palmę Kentia

Nawet najlepsze podłoże w pewnym momencie się wyczerpuje. Więc nawozić swoją palmę Kentia raz w tygodniu od wiosny do późnego lata specjalnymi nawozami do palm ze specjalistycznych sklepów. Zapewnia to idealne zaopatrzenie w składniki odżywcze w okresie wegetacji, a roślina doniczkowa zachowuje swój witalny wygląd.

Zimowa pielęgnacja palmy Kentia

Nawet jeśli palmę Kentia można traktować tak samo jak roślinę doniczkową przez cały rok, to lepiej pozwolić jej na fazę spoczynku, jak to ma miejsce w naturze, nawet w zamkniętych pomieszczeniach. Jesienią umieść je w nieco chłodniejszym pomieszczeniu o temperaturze poniżej normalnej temperatury pokojowej, ale też nie poniżej 15 stopni Celsjusza. Palma Kentia jest nadal podlewana zimą, ale teraz wymaga znacznie mniej wody. Nawożenie zostaje całkowicie zatrzymane.

Sprawdź, czy nie ma szkodników roślin doniczkowych

Typowa roślina doniczkowa! Palma Kentia jest również zaniepokojona zwykłymi szkodnikami w domu. Dlatego najlepiej sprawdzać regularnie, a zwłaszcza zimą, kiedy powietrze w pomieszczeniu jest bardzo suche z powodu ogrzewania i mniej świeżego powietrza, pod kątem przędziorków, łusek lub wełnowców. Pojawienie się wciornastków, co na szczęście zdarza się rzadko, może prowadzić do zahamowania wzrostu. Pomocne mogą być domowe środki zaradcze lub specjalistyczne artykuły z najbliższego centrum ogrodniczego. 

Trudno się mnożyć

Rozmnażanie palmy Kentia jest niestety nieco skomplikowane i wymaga dużo cierpliwości. Siew jest odpowiednią metodą. Jednak, jak powiedziałem, rośliny domowe bardzo rzadko produkują kwiaty i owoce, więc zwykle są zależne od obcych nasion. Możesz to uzyskać na przykład w Internecie. Wiosną nasiona wysiewa się w ciepłej i wilgotnej ziemi doniczkowej. Następnie nasiona palmy Kentia potrzebują od dwóch do dziesięciu miesięcy, aby kiełkować - i często wcale nie kiełkują.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here