Klejenie ceramiki: tak to się robi”,

Aby uzyskać jak najdoskonalszy efekt klejenia ceramiki, nie należy używać zwykłych klejów uniwersalnych. Szczególnie ważne jest, aby wybrać odpowiedni klej do danego materiału, aby wynik był ponownie widoczny. Specjalne kleje do ceramiki zazwyczaj zawierają dwa składniki, tzw. żywice epoksydowe, które w bardzo krótkim czasie twardnieją w wyniku reakcji chemicznej i optymalnie łączą poszczególne fragmenty ceramiki. Są one również dostępne w tzw. ceramicznych zestawach naprawczych, dzięki którym można nawet uzupełnić brakujące fragmenty. 
Kleje żelowe i superglue, które są odpowiednie do ceramiki, zawierają również odpowiednie wypełniacze, które zapewniają dobry efekt klejenia. Informacje na temat właściwości poszczególnych klejów można znaleźć w ulotce dołączonej do opakowania. Czy klej musi być bezpieczny dla żywności i odporny na pranie, powinien być przezroczysty lub biały, czy też klej powinien wyschnąć w ciągu kilku sekund lub być w stanie działać jeszcze dłużej? Dostosuj wybór kleju do swojego projektu!
Zależy to również od tego, czy potrzebujesz kleju powierzchniowego do dużych płyt ceramicznych, czy raczej wykonujesz klejenie na małą skalę, gdzie przezroczystość jest szczególnie ważna, aby ukryć miejsca pęknięcia.
Wskazówka: Zadbaj o jak najszybsze przyklejenie potłuczonej ceramiki, w przeciwnym razie fragmenty zmienią swoją strukturę i nie będą już tak łatwe do sklejenia. Aby uzyskać doskonały efekt, warto więc jak najszybciej rozpocząć naprawę. 

Tutaj możesz zamówić specjalny klej błyskawiczny do porcelany i ceramiki.

Zdjęcie: UHU

Klejenie ceramiki: krok po kroku

1. Krok: przygotuj ceramikę

Zanim zaczniesz kleić ceramikę, najpierw usuń grubsze zabrudzenia, takie jak ziemia, za pomocą małej miotły lub szczotki. Dokładnie umyj duże fragmenty gorącą wodą i ewentualnie odrobiną płynu do mycia naczyń i, jeśli to możliwe, acetonem lub innym domowym środkiem czyszczącym. Należy również dokładnie usunąć wszelkie pozostałości po kleju, które mogły być obecne. 
Aby ceramika była jak najbardziej wolna od tłuszczu i kurzu, najlepiej pracować w gumowych rękawiczkach. Ponieważ brud i tłuszcz mogą negatywnie wpłynąć na wynik, co oznacza, że ​​klej nie może się dobrze trzymać. Po oczyszczeniu pozostaw elementy ceramiczne do całkowitego wyschnięcia przed kontynuowaniem. 
Dobrze wiedzieć: Każda część, nieważne jak mała, jest ważna dla uzyskania dobrego rezultatu. Dlatego zbierz wcześniej wszystkie poszczególne części, w tym małe drzazgi i drobne fragmenty, aby móc je następnie złożyć jak puzzle z klejem.

2. Krok: przyklej ceramikę

Zanim nałożysz klej na złamane krawędzie, złóż je wcześniej w ramach testu. Ponieważ części, które zostały już sklejone, mogą być później trudne do przeniesienia, w zależności od sytuacji. Jeśli twoje "elementy układanki" pasują do siebie, nałóż specjalny klej na krawędzie po obu stronach!. W zależności od tego, jak małe są części ceramiczne, użyj cienkiej dyszy butelki kleju lub pędzla, aby nałożyć klej jak najdokładniej. Upewnij się, że nakładasz odpowiednią ilość kleju, aby klej nie wyciekł. Zazwyczaj korzystne jest pozostawienie kleju na krótko przed ścisłym dociśnięciem poszczególnych elementów. Idź powoli krok po kroku. Za pomocą taśmy malarskiej można utrwalić poszczególne klejone miejsca do całkowitego wyschnięcia.

Planowanie budowy ceramiki porcelanowej: innowacyjny materiał budowlany Remont i naprawa domu Klejenie szkła: tak to się robi Remont i naprawa domu Klejenie porcelany: tak się robi

3. Krok: dostrajanie

Po kilkugodzinnym wyschnięciu klejonych powierzchni, najlepiej przez noc, ostrożnie usuń wszelkie pasy krepy malarskiej. Teraz możesz również sprawdzić, czy na klejonej ceramice nie ma żadnych pozostałości kleju, które możesz łatwo usunąć za pomocą noża lub żyletki. 

4. Krok: naprawa niedoskonałości

Na koniec sprawdź całkowicie związaną ceramikę pod kątem jakichkolwiek niepokojących defektów, które mogą być widoczne. Teraz używany jest zestaw naprawczy do ceramiki, za pomocą którego można go naprawić. Pisak do retuszu zapewnia odpowiedni kolor, dzięki któremu plama jest prawie niewidoczna. Na koniec pozostaw ceramikę do wyschnięcia w temperaturze pokojowej na około 48 godzin przed użyciem.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here