Drewno impregnowane ciśnieniowo”,

Drewno impregnowane ciśnieniowo - co to jest i do czego służy?

Trwale stabilna z impregnowanego drewna: huśtawka na werandzie wykonana samodzielnie © dzevonia, stock.cegła suszona na słońcu.com

Martwe drzewa są rozkładane przez organizmy w lasach. Proces ten jest ważny dla przyrody, ponieważ z biegiem czasu w drewnie wytwarza się próchnica, której nowe młode drzewa i inne rośliny potrzebują do swojego wzrostu. Jeśli drewno jest używane jako materiał budowlany, gnicie jest oczywiście niepożądane. Można go opóźnić jednym z wielu środków do konserwacji drewna lub zabiegami, takimi jak impregnacja ciśnieniowa.

Taka impregnacja wykonywana jest w wyspecjalizowanych firmach, ponieważ potrzebne są do tego specjalne systemy. impregnowane są rodzime gatunki drewna, takie jak świerk czy sosna, które z natury nie są bardzo odporne na warunki atmosferyczne i wymagają dobrej ochrony przy użytkowaniu na zewnątrz. Z drugiej strony drewno tropikalne jest często niewrażliwe na wilgoć i dlatego może być instalowane nawet na zewnątrz bez obróbki.

Impregnacja ciśnieniowa - ochrona drewna przez sole

Słupy drewniane impregnowane ciśnieniowo do użytku na zewnątrz © Bierwirm, stock.cegła suszona na słońcu.com

W przypadku impregnacji ciśnieniowej drewno transportowane jest do impregnacji dużymi wagonami. Można go szczelnie zamknąć, aby można było wytworzyć próżnię. W systemie wilgoć ucieka z drewna, tworząc przestrzeń dla soli ochronnych do drewna. Są one wciskane w biel pod dużym ciśnieniem i nadają drewnu pierwotny kształt. Te sole, które wnikają głęboko w drewno, chronią je przed gniciem, które pojawia się przed wilgocią podczas użytkowania na zewnątrz. Przede wszystkim jednak sole ochronne do drewna zapobiegają inwazji grzybów i szkodników rozkładających drewno.

Co dzieje się z impregnacją ciśnieniową do 30% zapisać

Tani stolarz
i znajdź stolarza

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze stolarki i stolarki, porównaj oferty i zaoszczędź.

Kup drewno impregnowane ciśnieniowo - warto na to zwrócić uwagę

Impregnowane drewno - idealne również do domków zabaw © Sussex Media, stock.cegła suszona na słońcu.com

Stężenie soli ochronnych do drewna oraz czas przebywania drewna w zbiorniku ciśnieniowym mają decydujące znaczenie dla jakości impregnacji ciśnieniowej. W przypadku drewna impregnowanego ciśnieniowo nie jest jednak jasne, zwłaszcza dla laików, jak dobra jest impregnacja. Dlatego porównaj ceny, bo przy szczególnie tanim drewnie na pewno oszczędności poczyniono w tym czy innym miejscu. Zwróć także uwagę na znaki certyfikacji. Zapewniają, że impregnacja została przeprowadzona wyłącznie środkami nieszkodliwymi dla zdrowia.

Jest to szczególnie ważne w przypadku drewna, które planujesz wykorzystać na piaskownicę lub inny sprzęt do zabawy dla swoich dzieci. Drewno impregnowane ciśnieniowo kotłem, oprócz dużych urządzeń do zabaw ogrodowych, nadaje się do wielu innych celów, takich jak ogrodzenia, wiaty garażowe, okładziny balkonów i domki ogrodowe. Powszechnym skrótem jest KDI.

Trwałe ogrodzenia wykonane z drewna impregnowanego ciśnieniowo © fotoschlick, stock.cegła suszona na słońcu.com

Szukając drewna impregnowanego ciśnieniowo, przekonasz się również, że to drewno jest dostępne w różnych kolorach. Same sole ochronne do drewna są bezbarwne, więc impregnacja niekoniecznie zmienia naturalny kolor drewna. Jednak niektórzy producenci dodają pigmenty w kolorze brązowym. Opóźniają szarzenie drewna spowodowane promieniami słonecznymi UV. Barwne pigmenty dłużej utrzymują brązowienie drewna. Jeśli natomiast sole zawierają metale, takie jak chrom czy miedź, często mają zielonkawy kolor. Jednak zarówno brązowe, jak i zielonkawe odcienie z czasem zanikają.

Drewno kotłowe impregnowane ciśnieniowo farbą lub glazurą

Drewno impregnowane ciśnieniowo nie wymaga dalszego malowania. Samo cięcie lub inna obróbka, taka jak wiercenie, tworzy niezabezpieczone obszary, które należy zabezpieczyć środkiem do konserwacji drewna. Jeśli chcesz, możesz zaprojektować drewno według własnych życzeń i np. pomalować je glazurą w wybranym kolorze.

Kupując jednak upewnij się, że glazura powinna być odpowiednia do drewna impregnowanego ciśnieniowo. Jeśli chcesz po jakimś czasie odświeżyć oryginalny kolor, w sklepach, które zostały stworzone specjalnie do tego celu, znajdziesz również zielone i brązowe olejki.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here