Basen dla dzieci: przydatny czy nie?

Bezpieczeństwo, pielęgnacja, porządek, ale też zabawa – nasze wytyczne pomogą Ci zaprojektować idealną łazienkę dla dzieci:

Wskazówka 1: myśl długoterminowo

Zaplanuj łazienkę na dłuższą metę! Basen dla dzieci powinien zawsze sprawiać przyjemność, ale jednocześnie być ponadczasowo zaprojektowany tak, aby rósł wraz z dziećmi. Ponieważ dzieci szybko strzelają, placówka dostosowana tylko do dzieci nie byłaby zrównoważona i musiałaby być zbyt często dostosowywana do rosnących potrzeb. Mając toaletę i umywalkę na wysokości dostosowanej do dzieci, masz również możliwość tymczasowego wykorzystania łazienki jako gościnnej.

Projektowanie łazienki dla dzieci powinno być długoterminowe. Na przykład nie instaluj zlewu zbyt nisko. 

Zdjęcie: living4media / Claessens, Bieke

Wskazówka 2: powiesić lustro i wieszak na ręczniki na wysokości dziecka

Zmień swoją perspektywę i daj maluchom poczucie własności. Na przykład, zawieszając wieszaki na ręczniki i haczyki na ich wysokości. Dzięki temu dzieci mogą nie tylko dosięgnąć ręcznika, ale także samodzielnie go zawiesić, gdy z nim skończą. Lustra również znajdują się na poziomie oczu dziecka. Oba można szybko i łatwo regulować raz za razem.
 

Wskazówka 3: Zadbaj o bezpieczeństwo w brodziku dla dzieci

bezpieczeństwo przede wszystkim! Należy pamiętać o wszystkich zagrożeniach bezpieczeństwa: od wrzącej wody i śliskich powierzchni po leżące wokół zabawki i detergenty, istnieje wiele potencjalnych zagrożeń. Na przykład nie ustawiaj temperatury wody w Twoim domu powyżej 120 stopni. Niezwykle praktyczne dla basenu dla dzieci są termostaty utrzymujące stałą temperaturę wody, a tym samym chroniące przed poparzeniem, a także głowice prysznicowe wyświetlające ustawioną temperaturę wody za pomocą niebieskiego lub czerwonego światła. Należy bezwzględnie unikać niezabezpieczonych gniazdek w brodziku dla dzieci. Jeśli Twoje dzieci korzystają ze schodka, upewnij się, że się nie przewraca i ma antypoślizgowe nóżki. Miękko zamykające się pokrywy toalety zapobiegają przytrzaśnięciu palców maluchom.

Zminimalizuj zagrożenia bezpieczeństwa w dziecięcej łazience – takie jak zbyt wysoka temperatura wody. 

Zdjęcie: Geberit

Wskazówka 4: W ten sposób w łazience dzieci pozostaje porządek

Ponieważ dzieciom zwykle nie zależy na porządku, ogranicz miejsce na półkach, stwórz miejsce do przechowywania wszystkich przyborów i upewnij się, że wszystko można łatwo wyczyścić. Ułatw sobie życie, stosując materiały, które są szczególnie trwałe. Zamknięty schowek, na przykład w umywalce, to konieczność w drodze do schludnej łazienki. Można tu schludnie schować zapasowe szczoteczki do zębów, myjki, mydło, dodatkowe butelki szamponu, szczoteczki i inne drobne przedmioty. Zintegrowany, wysuwany stopień to idealne rozwiązanie, jeśli dzieci nie są jeszcze wystarczająco duże, aby dosięgnąć zlewu.
 

Rada 5: Starannie zaprojektuj przestrzeń wokół wanny

W dziecięcej łazience nic nie działa bez wanny. Im wyższy i większy poziom płytek wokół niego, tym lepiej ściany są chronione przed zachlapaniem wodą. Haczyki i półki na ręczniki w zasięgu ręki ułatwiają dzieciom wydostanie się.
 

Wskazówka 6: Basen dla dzieci może być kolorowy

Aby nie zaniedbywać czynnika zabawy, najczęściej używa się mocnych kolorów i zabawnych akcesoriów. Prosto i funkcjonalnie urządzoną łazienkę można podrasować w sposób przyjazny dzieciom dzięki zabawnym detalom, takim jak maty łazienkowe, zasłony prysznicowe i dozowniki mydła, bez zwiększania ogólnego budżetu. Weź pod uwagę ulubione kolory dzieci lub wybierz motyw przewodni, który dzieci uwielbiają.

Możesz polegać na kolorowych dodatkach i dekoracjach, aby dzieci czuły się w łazience naprawdę komfortowo. 

Zdjęcie: living4media / gtres

Wskazówka 7: Tak powinna wyglądać podłoga w dziecięcej łazience

Upewnij się, że używasz antypoślizgowych płytek do podłóg, aby zapobiec poślizgnięciu się dzieci na wilgotnych powierzchniach. Ciemniejsze fugi trwają dłużej i są mniej podatne na zabrudzenia.

Znasz już nasz podcast?

Debata: dodatkowa łazienka dla dzieci - tak lub nie?

Fajnie, jeśli w mieszkaniu jest dodatkowa łazienka dla dzieci i ich rzeczy. Ale powinieneś zaplanować to dodatkowo? O tym mówiła redakcja drukowana DAS HAUS:

Jeszcze ciekawsze artykuły dla rodziców Pokój dziecięcy Znalezienie odpowiedniego biurka dla dzieci Prawo i podatki Paragraf na kieszonkowe: Co dzieci mogą kupić Pokój dziecięcy Komputery dla dzieci: W ten sposób uczą się, jak prawidłowo z nich korzystać

Jako dziecko Gaby Miketta nie chciała niczego więcej poza własną łazienką. I dziś poleca go wszystkim rodzinom.

Za basen dla dzieci?

Tak oczywiście. Powody są proste: moi rodzice i ja mieliśmy w latach 60. tylko jedną toaletę - jedno piętro niżej; wanna została wykonana z cynku i była wstawiana do kuchni i napełniana w soboty. Trzeba było to zrobić szybko, bo inaczej woda by wystygła. Postanowiłam więc: chcę kąpiel dla siebie. Ten pokój jest cichym miejscem nieformalnym. Rodzice i starsze dzieci (jak później moja córka) powinni móc cieszyć się tym, jeśli to w ogóle możliwe. Łazienka może być mała, ale moja. Więc kłócę się z punktu widzenia dzieci. Oczywiście luksusem dla rodziców jest również niezakłócone pozostawanie we własnej łazience bez presji czasu. Jestem też mocno przekonany, że dwie łazienki sprzyjają rodzinnemu spokojowi.

Gunnar Brand uważał, że łazienka jest świetna dla niego i jego dwóch sióstr. Kiedy dorosły, musiały same się posprzątać.

Przeciw basen dla dzieci

Pod względem metrów kwadratowych łazienka jest najdroższym pokojem w domu. Płytki, armatura, umywalki, wanny, prysznice, toalety oraz dodatkowy wydatek na usługi budowlane mogą szybko kosztować kilka tysięcy euro. Ci, którzy chcą zaoszczędzić, mogą zrezygnować z dodatkowej łazienki dla dzieci i znaleźć sprytne alternatywy. Zaprojektuj plan piętra tak, abyś nie stał na nogach. Lub po prostu zbuduj obowiązkową toaletę dla gości nieco większą, aby mieć miejsce na prysznic i większą umywalkę. Wtedy dzieci lub dorosły mogą się uchylać i nie ma stresu. Realistycznie mówimy tylko o okresie od jedenastu do osiemnastu lat. Jestem pod tym względem pragmatyczny.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here