Urządzanie pokoju dziecięcego: tak to działa dla wszystkich grup wiekowych ”,

1. Z pokoju dziecięcego do pokoju dziecięcego

Najpóźniej w wieku trzech lat nadejdzie czas, abyś przeprojektował pokój dziecięcy i urządził prawdziwy pokój dziecięcy. Łóżeczka i przewijaki są wyrzucane, ubrania potrzebują więcej miejsca w szafie, a nagromadziło się mnóstwo zabawek, które powinny mieć stałe miejsce na półkach i schowkach - dzięki czemu dzieci na wczesnym etapie uczą się odpowiednio sprzątać. Przedszkolaki nie potrzebują dużo miejsca w swoim żłobku, ale przedmioty pobudzające wyobraźnię. Ponieważ teraz są kreatywni, uczą się poprzez eksperymentowanie i odgrywanie ról. Ponieważ dni są pełne zachęt i emocji, wiele dzieci ma wyraźną potrzebę odpoczynku i ochrony wieczorami. Należy o tym pamiętać, urządzając pokój dziecięcy.
 

Zamów teraz półkę do pokoju dziecięcego SONGMICS w Amazon. 

Zdjęcie: SONGMICS

Wskazówki dotyczące aranżacji wnętrz dla małych dzieci

W tym wieku projektujesz pokój dziecięcy w Fantasia Land. Powinien nadawać się jako plac zabaw, który ma własne miejsca do zabawy, chowania się, robienia rękodzieła i przytulania. Obiekt musi być solidny. Meble z litego drewna są odporne na zarysowania i w razie potrzeby można je po prostu przemalować. Kolor, w jakim pomalujesz ściany, jest nadal raczej nieistotny - ważne są jednak meble i przedmioty, które można wykorzystać na różne sposoby. Np. łóżeczko powinno zapewniać bezpieczne miejsce schronienia, jednocześnie musi oferować miejsce na kolekcję przytulanek i być na tyle stabilne, aby wytrzymać jeden lub drugi wyskok. Właściwą podłogę w pokoju dziecięcym obowiązuje: Powinna być wytrzymała, wolna od zanieczyszczeń i łatwa do czyszczenia. Połóż na nim dywanik wykonany z naturalnych materiałów, takich jak sizal lub wełna, ponieważ dzieci w tym wieku zwykle nadal bawią się na podłodze.
Oprócz tego, urządzając pokój dziecięcy, nie należy zapominać o kilku elementach edukacyjnych: Już teraz możesz poćwiczyć sprzątanie. Jednak meble, takie jak wysokie szafki i półki, nie nadają się do tego, ponieważ dzieci powinny mieć możliwość samodzielnego dostępu do miejsca do przechowywania.

W wieku od dwóch do trzech lat dziecko zaczyna interesować się pokojem dziecięcym, w którym zabawki powinny znajdować się na wysokości oczu.

Zdjęcie: IKEA

2. Załóż pokoje dziecięce dla dzieci w wieku od sześciu do dziesięciu lat

Dzieci ze szkół podstawowych znacznie poszerzają swój zasięg działania. Stają się coraz bardziej samodzielne i chcą spędzać więcej czasu samotnie w swoim pokoju. Przyjaciele też stają się coraz ważniejsi, a chłopcy i dziewczęta oddzielają się od siebie. Jest to ważne przy zakładaniu żłobka.
Wskazówki dotyczące planowania dla dzieci w wieku szkolnym

Im starsze dzieci, tym więcej odkrywają i cieszą się własnym królestwem. Przestrzeń w pokoju dziecięcym też odgrywa większą rolę niż dotychczas, bo dzieci mają coraz więcej książek i zabawek. Aby chaos nie rozprzestrzeniał się w pokoju dziecinnym, dobrze jest teraz stworzyć przestrzeń do przechowywania z większą ilością szafek i półek. Jednocześnie dzieci potrzebują otwartej przestrzeni w pokoju dziecięcym, takiej jak długi, ale niski kredens, na którym mogą prezentować własnoręcznie zaprojektowane dzieła sztuki lub zebrane skarby.
Jeśli urządzasz pokój dziecięcy, możesz teraz pomyśleć również o zakupie łóżka na poddaszu. Większość dzieci to uwielbia, ponieważ daje im ogólny obraz – jednocześnie przestrzeń pod spodem można wykorzystać do innych celów, na przykład na drugi materac dla gości z noclegiem lub jako przytulny kącik w ciągu dnia. W małym pokoju dziecięcym maluchy znajdą miejsce na swoje pierwsze biurko, które zazwyczaj wprowadza się, gdy zaczynają szkołę. Ważna czynność: chociaż strzelcy ABC często lubią odrabiać lekcje w pobliżu rodziców, powinni mieć miejsce do samodzielnej nauki i rękodzieła.

Powrót do szkoły to dobry czas na remont żłobka. Teraz do gry wchodzą nowe elementy z biurkiem i większym łóżkiem.

Fot. iStock / Katarzyna Bialasiewicz

Szczególną przyjemność sprawisz swojemu dziecku, jeśli będziesz kierować się dewizą projektując pokój, np. „Feenland” lub „Stacja kosmiczna”. Ponieważ jednak preferencje mogą się szybko zmieniać, utrzymuj meble tak neutralne, jak to możliwe i podnoś temat z dodatkami i pościelą - aby w razie potrzeby ponownie ustawić pokój dziecięcy.

Może zainteresuje Cię także Pokój dziecięcy Wyposażenie pokoju dla rodzeństwa: Tak jest harmonijnie Pokój dziecięcy Komputery dla dzieci: Tak uczą się z nich korzystać Pokoje dziecięce Właściwe oświetlenie do pokoju dziecięcego

3. Urządź pokoje dziecięce dla młodzieży

Prywatność i autonomia stają się coraz ważniejsze dla dzieci od jedenastego roku życia. Są mniej zorientowani na rodziców, a bardziej na rówieśników. W trakcie samopoznania własny pokój staje się polem eksperymentu dla własnej indywidualności. Często rodzice czują się niekomfortowo, gdy ich dzieci radykalnie rzucają wszystko, do czego są przyzwyczajone - ale ten krok jest częścią rozwoju osobistego i niezwykle ważny przy urządzaniu pokoju dziecięcego.

Który obiekt jest teraz ważny

Nawet jeśli terminy różnią się w zależności od dziecka: W pewnym momencie każdy będzie chciał umeblować pokój swojego dziecka bardziej dojrzale. Następnie posortuj stare rzeczy razem z dziećmi, aby zrobić miejsce na nowe rzeczy w przedszkolu. Nowe meble nie muszą być drogie, ale przede wszystkim nieszablonowe i niezobowiązujące. Często mniej znaczy nawet więcej – łóżeczko np. ustępuje miejsca obszernemu materacowi z narzutą zapraszającym do wypoczynku w gronie przyjaciół. Dodatkowo jest pufa, w której można opaść i odpocząć. Tak łatwo założyć pokój dziecięcy.

Zamów teraz łóżko pojedyncze Stella Trading "BORO" do pokoju młodzieżowego od Amazon. 

Zdjęcie: Stella Trading

Aranżując pokój dziecięcy i planując pokój młodzieżowy, teraz ważne jest, aby stworzyć odpowiednią ilość miejsca na sprzęt techniczny - wieża stereo, laptop, konsola do gier czy telewizor są często ważniejsze niż wszystkie wykończenia. Czasami dzieci robią też kreatywne eksperymenty meblowe, takie jak malowanie pokoju na czarno lub umieszczanie nietypowych dekoracji. Ponieważ wewnętrzny chaos zwykle przenosi się na zewnątrz, dzieciom w tym wieku coraz trudniej jest utrzymać porządek.

Pokój młodzieżowy można urządzić nieco bardziej dorosły - ale przede wszystkim dzieci wybierają własne meble.

Zdjęcie: Maisons du Monde

Wskazówka: Zwróć uwagę na bezpieczeństwo i jakość podczas projektowania pokoju dziecięcego Kto urządza pokój dziecięcy, powinien nie tylko zadbać o to, aby meble dużo wytrzymały - meble powinny być również wolne od szkodliwych substancji i dobrej jakości. Instytut Badań Mebli LGA w Norymberdze przeprowadza między innymi testy mechaniczne mebli do pokoju dziecięcego i przyznaje znak GS w przypadku pozytywnego wyniku testu. „Ale nie jesteśmy instytutem nadzoru”, mówi Felix Scharnagl, wykwalifikowany inspektor mebli w LGA i sam ojciec trójki dzieci. „Niestety, w sprzedaży wciąż pojawiają się towary, które po prostu by nas zawiodły."

Wyposażenie pokoi dziecięcych wg Montessori

Edukacja Montessori daje dziecku jak największą swobodę w doświadczaniu siebie oraz w poznawaniu i doświadczaniu świata. Pod tym względem projekt pokoju w pokoju dziecięcym według Montessori nieco odbiega od powyższych wskazówek. Oto najważniejsze zasady: 
 

 • Dziecko jest w centrum swojego świata
  Ustaw się na poziomie oczu dziecka lub połóż się na podłodze z raczkującym dzieckiem. Co tam widzi - bałagan pod łóżkiem, nóżki mebli i nieporęczne komody?? Zakładając żłobek zastanów się, jak możesz poprawić perspektywę dziecka. Na przykład zawieszając obrazy niżej, haczyki na ubrania i lustra przesuwają się w dół.
   
 • Każde dziecko chce się uczyć
  W żłobku dziecko może dowiedzieć się, kiedy i czego chce. Aby pobudzić aktywność, nie prezentuj np. puzzli, tylko rozłóż je na poszczególne części w koszu.
   
 • Każde dziecko uczy się we własnym tempie i na swój sposób
  Aranżując pokój dziecięcy, upewnij się, że wszystkie zabawki są w zasięgu dziecka. W pokoju dziecięcym Montessori nie ma szuflad, klap ani zamkniętych szafek. Zamiast tego zabawka jest oferowana na tackach lub w koszach, aby dziecko mogło decydować, czym się bawić. Przy okazji: mniej znaczy więcej - zmniejszaj wybór i regularnie wymieniaj zabawki.
   
 • Ta wolność wymaga również dyscypliny i porządku
  Maria Montessori, założycielka tej pedagogiki, również promuje dyscyplinę i porządek – jej nauczanie nie jest edukacją leseferystyczną ani antyautorytarną. Jak widać porządek, dziecko przejmuje go samodzielnie. W przeciwieństwie do laissez-faire, w którym dziecko maluje na ścianie, kiedy ma na to ochotę, Montessori oferuje dziecku obszar na ścianie wyposażony w papier.
   
 • Pomóż dziecku pomóc sobie
  Rozstawiając np. pokój dziecięcy ustaw łóżeczko tak, aby dziecko mogło się do niego wczołgać - dla małych dzieci połóż materac na podłodze przy ścianie. Dzięki temu mogą sami decydować, kiedy chcą odpocząć lub się przytulić. W międzyczasie pojawia się nawet tendencja do umeblowania łazienki całkowicie przyjaznej dziecku – jednak w zależności od wielkości często trzeba ją przeprojektować. Stołek, który pomaga dziecku dostać się do zlewu, może zrobić to samo.

W pokoju dziecięcym według Montessori dziecko znajdzie rozsądną ilość zabawek. Uczy się koncentrować i utrzymywać porządek.

Zdjęcie: Living4media

Wyposaż pokoje dziecięce w odpowiednie meble

Od pierwszej klasy Twoje dziecko spędza część dnia na siedząco – tym bardziej ważne jest, aby przyjrzeć się dziecięcemu biurku i krzesłu. Ale należy również postawić pewne wymagania dotyczące mebli do ciała, takich jak półki, szafki i komody, które są ważne przy urządzaniu pokoju dziecięcego. Poniżej podsumowaliśmy najważniejsze wskazówki dla Ciebie.

 • Krzesła obrotowe dla dzieci
  Siedzenie nie oznacza siedzenia nieruchomo: dobre krzesło, ponieważ jest dynamiczne, podąża za ruchami osoby siedzącej. W przypadku krzesełek dziecięcych do biurka należy zatem zwrócić uwagę na ten problem: jeśli podstawa jest za mała, krzesło, zwłaszcza z odchylanym oparciem, łatwo przewróci się do tyłu. Spójrz na siedzenie z góry: wyjrzyj kółka od spodu? Dobry. Jeśli ich nie widać, podstawa jest za mała, a krzesło nie jest stabilne.

Ergonomicznie zaprojektowane biurko z naturalnego drewna. 

Zdjęcie: Team7
 • Biurka dla dzieci
  W każdym razie muszą mieć regulowaną wysokość, a ich płyta jest przechylana. Praktyczne są również stoliki, które można później rozbudować np. o komputer PC, lub z miejscem na mobilne kontenery. Dużą rolę odgrywa tutaj miejsce na nogi, aby dziecko siedziało zrelaksowane. Dla młodszych uczniów plastikowy talerzyk może być zaletą, ponieważ bez problemu można zetrzeć ślady flamastra – jednak korpus nadal powinien być drewniany. Stoliki z wysuwaną klawiaturą i obrotowym uchwytem na monitor na pierwszy rzut oka nie są złe, ale mają jedną wadę: jeśli dzieci siedzą zbyt długo przy takim stole kombinowanym, ich karki sztywnieją: jeśli wysokość stołu jest ustawiona do pisania, klawiatura jest nieuchronnie zbyt niska. Jeśli wysokość klawiatury pasuje, powierzchnia do pisania jest zbyt wysoka. W tym artykule możesz przeczytać, które biurka były w stanie przekonać w obecnych testach.
 • Meble do ciała
  Półka to półka, a nie drabina. Dzieci muszą to zaakceptować. Ze względu na bezpieczeństwo dzieci, podczas urządzania pokoju dziecięcego należy nadal przymocowywać szafki i wysokie półki. Ostrożność jest również wymagana przy wszystkich składanych meblach: skrzynie na łóżka, komody i ławki do skrzyni powinny być wyposażone w zaczep zabezpieczający, zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci. „Ponieważ jeśli dziecko zacznie grzebać w klatce piersiowej i powieka opadnie mu na głowę z siłą, jego szyja może uderzyć w krawędź w taki sposób, że wypadek może być śmiertelny” – ostrzega Felix Scharnagl. Dobre uchwyty klap hamulcowych utrzymują pokrywę otwartą w każdej pozycji, a wbrew temu oporowi pokrywę można zamknąć tylko siłą.
 • Łóżka do zabawy
  Łóżka piętrowe i łóżka na poddaszu są często przekształcane w sprzęt do zabawy. Ale uważaj: wokół łóżka dzieci mogą zranić się o ściany, parapety lub sufit. Jeśli bawisz się w łóżku, ochrona przed wypadnięciem powinna być wyższa. Ogólna specyfikacja w centymetrach jest trudna: Kiedy urządzasz pokój dziecięcy, zawsze zależy to od wzrostu dziecka i wysokości pokoju. Jeśli parapet jest bardzo wysoki, dziecko czuje się bezpiecznie, szaleje mocniej i może doznać obrażeń na suficie. Z reguły balustrada łóżka piętrowego lub łóżka na antresoli powinna być na tyle wysoka, aby dziecko nie mogło się przewrócić podczas siedzenia. Wypadki zdarzają się również wtedy, gdy dzieci śpią w śpiworach, potem wstają w nocy lub rano, nie zdając sobie sprawy, że utknęły w śpiworze i ślizgają się na drabinie podczas wstawania z łóżka. Dlatego generalnie zalecenie dotyczy korzystania wyłącznie z łóżek piętrowych dla dzieci od szóstego roku życia. „Wybierając meble rodzice mogą zapewnić podstawowy poziom bezpieczeństwa”. Ale muszą poprawnie ocenić swoje dzieci, aby wiedzieć, co mogą zrobić w pokoju dziecięcym. Oczywiście na wszystko nie można liczyć. W pokoju dziecięcym znajduje się również łóżeczko do zabawy ”- wyjaśnia Felix Scharnagl. „Ale nie budujemy tego w pełni, dopóki nasze dzieci nie będą wystarczająco duże”.

Pomysłowe i stabilne: łóżko na antresoli z naturalnego drewna ze zintegrowaną grotą do zabawy. 

Zdjęcie: Team7

Jak ustawić łóżko w przedszkolu??

Jeśli urządzasz pokój dziecięcy, upewnij się, że łóżko jest wystarczająco daleko od okna, aby dziecko nie mogło wpaść do lub przez okno, jeśli spadnie. Należy również unikać tego, aby prowadnica na prowadnicy łóżka kończyła się w obszarze otwierania drzwi.
Łóżeczko może ślizgać się na gładkim parkiecie lub laminacie: w ścianie tworzy się szczelina, w którą dziecko w najgorszym wypadku wślizguje się i zatyka głowę. Zwróć szczególną uwagę na instrukcje montażu i ostrzeżenia!

Wskazówka: Chcąc urządzić pokój dziecka zgodnie z zasadami Feng Shui, nie należy stawiać łóżka przy ścianie łazienki, gdzie stale płynie woda. Ani między drzwiami a oknem, ponieważ przepływ energii jest tu bardzo silny. Najlepsze miejsce na łóżeczko jest w przytulnym kąciku pokoju.

Urządzanie pokoju dziecięcego: właściwe planowanie oświetlenia

Podczas urządzania pokoju dziecięcego światło do pokoju dziecięcego musi również spełniać określone wymagania: Nie używaj lamp sufitowych, lamp podłogowych i innych lamp stojących, ponieważ mogą one łatwo przewrócić się podczas szaleństwa i szamotaniny. Przy takim oświetleniu przynajmniej szklane klosze i kopuły są tematem tabu. Idealne są lampy sufitowe lub ścienne ze światłem pośrednim. Lampki nocne powinny być również bezpiecznie zamontowane na ścianie nad łóżkiem. W takim przypadku obrotowe reflektory jako jasne lampki do czytania są dobrym wyborem podczas aranżacji pokoju dziecięcego. Nie trzeba dodawać, że wszystkie oprawy muszą spełniać aktualne normy bezpieczeństwa. Zwróć uwagę na pieczęć GS.

Ustaw pokoje dziecięce wolne od zanieczyszczeń

Bardziej niż w jakimkolwiek innym pomieszczeniu w domu, powinieneś ustawić pokój dziecięcy wolny lub ubogi w zanieczyszczenia. Szybki metabolizm dzieci jest szczególnie wrażliwy na toksyny w domu, dlatego tym ważniejsze jest zdrowe życie i unikanie zanieczyszczeń. Ale łatwiej to powiedzieć niż zrobić, ponieważ zanieczyszczenia znajdują się obecnie w wielu materiałach, takich jak kleje, farby i powłoki. Ale obejmuje również aldehydy i terpeny z drewna, plastyfikatory z farb i rozpuszczalniki z wosków. Na przykład niepowlekana płyta wiórowa odparowuje toksyny środowiskowe – formaldehyd i podobnie jak tanie meble z PCV nie ma miejsca w pokoju dziecka.

Pokoje dziecięce, które przyprawiają o mdłości

Jeśli dziecko często budzi się z podpuchniętymi oczami lub bólem głowy, ma niewyjaśniony kaszel, podrażnienie skóry lub zaburzenia snu, przyczyny mogą być biologiczne (roztocza, zarazki, pleśń i zarodniki grzybów), fizyczne (hałas, promieniowanie elektromagnetyczne) lub chemiczne (toksyny w tanich produktach importowanych). Na szczęście istnieją zdrowe alternatywy, które są warte swojej ceny.

Wolne od zanieczyszczeń meble do pokoju dziecięcego

Zdrowe meble nie uwalniają żadnych szkodliwych substancji i są wykonane z solidnych, naturalnych materiałów. Nawet jeśli meble z naturalnego drewna są stosunkowo drogie, inwestycja na pewno się opłaca, jeśli urządzasz pokój dziecięcy. Abyś był po bezpiecznej stronie, istnieją różne eko-plomby, które identyfikują meble niskoemisyjne. Błękitny Anioł, na przykład pieczęcie FSC i PEFC, znak ÖkoControl lub certyfikat INN Międzynarodowego Stowarzyszenia Przemysłu Tekstylnego Naturalnego.

Kupując meble i urządzając pokój dziecięcy, należy zwrócić uwagę na jakość drewna i innych materiałów.

Zdjęcie: Zielona Ziemia

Urządzanie pokoju dziecięcego: wskazówki dotyczące kupowania mebli dziecięcych

Urządzanie pokoju dziecięcego zaczyna się od planowania i nie kończy się na zakupie mebli. Kupując meble dziecięce zawsze szukaj solidnych materiałów i okuć. Do wyposażenia pokoi dziecięcych szczególnie polecane są lokalne gatunki drewna takie jak olcha, buk, brzoza, sosna. Drewno przepuszcza powietrze i poprawia klimat w pomieszczeniu. Meble z litego drewna impregnowane tylko woskiem lub olejem nie zawierają rozpuszczalników, a ich powierzchnie można łatwiej naprawiać niż inne.
Dobre wykonanie można rozpoznać po solidnych okuciach wykonanych z metalu zamiast z tworzywa sztucznego, po połączeniach śrubowych, które można dokręcić oraz po stabilności szafy lub łóżka na poddaszu. Zaokrąglone krawędzie są również ważną cechą jakościową: uderzenie jest znacznie mniej dotkliwe niż w przypadku upadku dziecka na ostrą krawędź.

Kupując meble do pokoju dziecinnego, trzeba wziąć pod uwagę wiele rzeczy – niemniej jednak tobie, a przede wszystkim twoim dzieciom, meble i przedmioty muszą się podobać przede wszystkim.

Zdjęcie: iStock / JackF

Meble dziecięce, które rosną razem z nimi

Idealne meble dziecięce nie tylko rosną razem z Tobą, ale również można je przerobić. Kto chce być księżniczką na wieczność?? Kupując i urządzając pokój dziecięcy należy pamiętać, że dzieci lubią przestawiać swoje meble, zwłaszcza jeśli z pokoju dziecięcego robią pokój młodzieżowy. W szczególności łóżka wysokie i piętrowe powinny być elastyczne i „demontowalne”. Lepiej nie kupować mebli takich jak półki, komody i szafki jako stałe rozwiązanie. Dzięki poszczególnym elementom, które można później dokupić, zachowujesz elastyczność przy urządzaniu pokoju dziecięcego – nieważne, czy meble pochodzą z oferty mebli dla dzieci, czy dla dorosłych.
Poszukując dobrych mebli do pokoju dziecięcego należy zadać specjalistycznym doradcom w sklepie meblowym następujące ważne pytania:

 • A co z grubością materiału i jakością mebla??
 • Czy jest wolny od zanieczyszczeń??
 • Czy producent przestrzega norm bezpieczeństwa??
 • Jakie usługi i gwarancje oferuje?
 • Jeśli mebel rośnie razem z Tobą, można go przerobić lub dodać?

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here