Właściwe utrzymanie ubrań: symbole prania i ich znaczenie ”,

System symboli pielęgnacyjnych lub piktogramów powstał w 1958 r. w ramach Porozumienia Madryckiego, które miało na celu wyeliminowanie fałszywych oznaczeń pochodzenia towarów. Międzynarodowa organizacja zajmująca się pielęgnacją tekstyliów stosuje system od 1963 roku, a od 1975 roku nosi nazwę GINETEX (Groupement International d ’Etiquetage pour l’Entretien des Textiles). Przede wszystkim dąży się do „globalnej harmonizacji oznaczeń dotyczących pielęgnacji”, tak aby międzynarodowy system ułatwiał komunikację w zakresie pielęgnacji tekstyliów. Do tej pory Kanada, Stany Zjednoczone i Meksyk korzystały z innych systemów, które są bardzo podobne do europejskiego. Z drugiej strony japońskie oznakowanie prania znacznie różni się od europejskiego. GINETEX jest obecnie normą dla instrukcji pielęgnacji i jest obowiązkowy w całej Europie ze względu na normę europejską (EN).
Symbole z metki pielęgnacyjnej są chronione prawem autorskim i nie mogą być publikowane bez zezwolenia.

Symbole pielęgnacji

  • Symbole prania

Symbol pielęgnacji "Pranie" zawsze składa się z wanny na pranie, która jest również nazywana "Umywalką". W ten sposób stwierdza, czy pranie w domu jest możliwe, czy nie i dotyczy zarówno prania ręcznego, jak i maszynowego.
Większość z tych symboli ma pośrodku liczbę, wskazującą najwyższą dopuszczalną temperaturę prania, której nie należy przekraczać. Jeśli pod wanienką znajduje się linia, oznacza to, że wymagane jest łagodne działanie ze zmniejszoną objętością prania i niską prędkością wirowania. Jeśli są nawet dwie linie, odzież należy traktować ze zmniejszoną mechaniką i bardzo delikatnie. Jeśli twoja ręka sięgnie do balii, oznacza to pranie ręczne w maksymalnej temperaturze około 40 stopni Celsjusza, w zależności od przedmiotu. Tak często można prać swetry wełniane. Jeśli balia jest przekreślona krzyżykiem, tekstylia nie mogą być prane.

Pranie można prać w pralce lub ręcznie.

Odzieży nie należy prać.

Ubranie musi być dokładnie prane ręcznie. Temperatura wody wynosi maksymalnie 40 stopni Celsjusza.

Pranie w temperaturze 30 stopni Celsjusza jest możliwe. Głównie nadaje się do kolorowego prania. 

Możliwe pranie w programie easy care w 40 stopniach Celsjusza.

  • Symbole pielęgnacji wybielającej

Symbol wybielania składa się zasadniczo z trójkąta i zawiera trzy różne wersje informacji o tym, czy proces wybielania jest dozwolony. Wybielanie wykonuje się zwykle w trakcie lub po praniu, aby poprawić usuwanie brudu i plam i/lub zwiększyć stopień bieli. Stosowane środki to aktywny chlor (np. woda Javelle) lub bezchlorowe produkty uwalniające aktywny tlen.
Jeśli trójkąt jest pusty, można przeprowadzić wybielanie zarówno chlorem, jak i tlenem. Jeśli w trójkącie występują dwie ukośne linie, pranie można wybielać tylko wybielaczem tlenowym, który znajduje się na przykład w uniwersalnych środkach piorących. Wybielanie chlorem jest niedozwolone. Trzeci symbol odnoszący się do wybielania to przekreślony trójkąt, co oznacza, że ​​nie wolno wybielać i dlatego należy używać wyłącznie produktów niezawierających wybielaczy, takich jak detergenty kolorowe.

Dozwolony jest wybielacz chlorowy i tlenowy.

Ubrania nie należy wybielać. Używaj tylko detergentów bez wybielacza.

Możliwe jest tylko wybielanie tlenem.

  • Symbole dotyczące suszenia

Symbolem suszenia jest kwadrat. Jeśli w kwadracie znajduje się kółko, oznacza to, że zostało wysuszone w suszarce bębnowej. Jeśli ten symbol jest przekreślony, należy unikać suszarki bębnowej. Często jednak w okręgu znajdują się również punkty, z których jeden oznacza delikatne suszenie w maksymalnie 60 stopniach, a dwa punkty zalecają normalne obciążenie i temperaturę (80 stopni Celsjusza).

Oprócz symboli suszenia za pomocą suszarki bębnowej znajdują się również symbole suszenia naturalnego. Te również składają się z kwadratu, ale są dalej definiowane przez linie. Linia pionowa oznacza suszenie na sznurku, natomiast linie poziome zalecają suszenie w pozycji leżącej. Jeśli oprócz linii pionowych lub poziomych w lewym górnym rogu znajduje się również linia ukośna, pranie należy powiesić w cieniu.

Ubrania można suszyć w suszarce bębnowej.

Ubrania nie mogą być suszone w suszarce bębnowej.

Delikatne suszenie w suszarce bębnowej w temperaturze maksymalnie 60 stopni Celsjusza.

Możliwe jest normalne suszenie w suszarce bębnowej w temperaturze 80 stopni Celsjusza.

Pranie powinno być suszone konwencjonalnie na sznurku lub na suszarce.

Pranie należy suszyć w pozycji leżącej.

  • Symbole dotyczące prasowania

Symbol żelaza oznacza prasowanie, które poprzez liczbę punktów informuje tylko o zabiegu. Jeśli w żelazku jest tylko jeden punkt, nie wolno go prasować na gorąco (maksymalnie 110 stopni Celsjusza). Dwa punkty oznaczają maksymalną temperaturę 150 stopni Celsjusza, a trzy punkty często znajdują się na bawełnie i lnie, ponieważ można tutaj zastosować maksymalną temperaturę do 200 stopni Celsjusza.

Ubranie można prasować.

Odzieży nie wolno prasować.

Ubranie można prasować tylko w temperaturze 110 stopni Celsjusza.

Ubranie można prasować w temperaturze maksymalnie 150 stopni Celsjusza.

Temperatura prasowania nie może przekraczać 200 stopni.

  • Profesjonalna pielęgnacja tekstyliów

Ten symbol wskazuje, czy zalecana jest profesjonalna pielęgnacja tekstyliów. Ponieważ w tym procesie wykorzystywane są zarówno rozpuszczalniki organiczne, jak i procesy wodne, rozróżnia się czyszczenie na sucho i na mokro.
Litera „P” odgrywa ważną rolę w czyszczeniu chemicznym, ponieważ wskazuje, że czyszczenie można przeprowadzić w maszynie czyszczącej z perchloroetylenem, węglowodorami. Ponownie, litera „F” zaleca tylko węglowodory jako rozpuszczalniki. Jeśli pod okręgiem znajduje się pasek, oznacza to, że podczas czyszczenia należy zmniejszyć naprężenie mechaniczne, dodatek wilgoci oraz temperaturę kąpieli i/lub suszenia.
Jeśli jednak litera „W” jest w kółku, artykuł może być czyszczony na mokro w wodzie i tutaj również linie pod spodem wskazują, czy dana część garderoby wymaga szczególnie niskiego naprężenia mechanicznego.
Jeśli kółko jest przekreślone, nie wolno czyścić na sucho ani na mokro

Odzież nie może być sucha ani czyszczona chemicznie.

Obróbkę można przeprowadzić maszyną myjącą oraz perchloroetylenem i węglowodorami.

Obróbkę można przeprowadzić maszyną czyszczącą z węglowodorami.

Odzież nadaje się do normalnego procesu czyszczenia na mokro.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here