Rdest: szczęście dla ogrodników i ogrodników ”,

Uwaga japoński rdestowiec

Rdestowiec japoński (Fallopia japonica) to uparty neofit, który bardzo szybko się rozprzestrzenia i wypiera inne rodzime rośliny. Jego potężne pędy niszczą również ściany i rury wodociągowe. Jeśli zauważysz roślinę w swoim ogrodzie, powinieneś jak najszybciej z nią walczyć. 

Pielęgnacja ogrodu Rdest japoński: niebezpieczne chwasty Kiedy już go masz, nigdy się go nie pozbędziesz: o co chodzi z rdestem japońskim i jak pozbyć się szkodliwego neofity.

Wzrost i wygląd rdestowca

Rośliny z rodziny rdestowatych (Polygonaceae) charakteryzują się głównie tytułowymi węzłami, które dzielą łodygi na poszczególne segmenty. Rosną wyprostowane lub padają na twarz. Na przykład rdestowiec Schling rośnie niezwykle szybko, a dzięki kratce osiąga nawet do dziesięciu metrów wysokości.

Kiedy kwitnie rdest??

Czas kwitnienia różni się nieco w zależności od rodzaju rdestowca. Jednak u większości gatunków białe, różowe lub czerwone kwiaty pojawiają się w maju i czerwcu. Smukłe kwiaty znanego rdestowca świecowego kwitną zwykle tylko od sierpnia do października, a czasem nawet do pierwszych przymrozków. Rdestowiec Schling ma małe, białe, różowe lub żółto pachnące kwiaty od czerwca do października.

Właściwa lokalizacja dla rdestowca

Dęby sękowe nie stawiają wielu wymagań co do ich lokalizacji i są dość elastyczne. Ale wolą mieć miejsca nasłonecznione do częściowo zacienionych i bogate w składniki odżywcze, głębokie, wystarczająco wilgotne gleby. Okazjonalne okresy suche też im nie przeszkadzają.

Uruchom galerię zdjęć 5 Pokaż wszystko

Morze różowych świec kwiatowych. Superum rdestu wężowego idealnie nadaje się na nasadzenia brzegowe, ponieważ nie zarasta, ale tworzy mały dywan z rozłogami.

Zdjęcie: Flora Press / Wizje

Filigranowe, białe kwiaty odmiany Alba przez długi czas będą cieszyć ogrodnika: kwitną od lipca do października jako roślina pojedyncza lub grupowa.

Zdjęcie: GAP / Robert Mabic

Ponieważ rośnie na wilgotnych obszarach, a jej kwiaty wydzielają dużo nektaru, rdest wężowy jest bardzo popularny wśród owadów, zwłaszcza pszczół.

Zdjęcie: Fauna Press / Sabine Jacobs

Świeca Rdestowiec Rosea dorasta do 110 cm wysokości. Posadzona w małych tufach, jej jasnoróżowy nalot nabiera własnego.

Zdjęcie: GAP i Robert Mabic

Przyciąga wzrok i zdobi każdą zieleń: rdest świecowy Taurus ma ciemnoczerwone wiechy kwiatowe, które po kwitnieniu są co jakiś czas przycinane.

Zdjęcie: Flora Press / Martin Hughes Jones

Wykorzystanie rdestowca

Użyj w kuchni

Rdestowiec wężowy był wcześniej używany jako dzikie warzywo do gotowania i jako zioło lecznicze. Korzenie zawierają wiele ważnych witamin. Sok powinien również pomóc przy ukąszeniach węży.

Posadzone z rdestem

Rdestowiec Schling jest idealny do sadzenia elewacji domów. Ze względu na swój wigor wspina się w krótkim czasie na wysokie budynki i ukrywa brzydkie mury. Ważne jest, aby zapewnić mu pomoce wspinaczkowe - na przykład liny napinające wykonane ze stali nierdzewnej.
Dęby sękate są generalnie bardzo dobrymi sąsiadami. Łóżka wyglądają harmonijnie, jeśli np. rdest świecowy pośredniczy między dużymi i małymi bylinami: w tym samym czasie kwitną fontanny, malwy czy rozchodniki. Dzięki połączeniu rdestowca świecowego z trawami ozdobnymi, takimi jak jesienna źdźbła głóg, jeździec czy śniedź leśna, podkreślony zostaje naturalny aspekt; Idealnymi partnerami są również pastelowe, często kwitnące róże. Ponieważ rdestowiec nadal wygląda dobrze nawet po gorącym, suchym lecie, jest idealny do ogrodów preriowych.

Połączenie rdestowca świecowego i trawy zdobi tę późnoletnią rabatę krzewów.

Zdjęcie: Flora Press / FocusOnGarden / Ursel Borstell

Rdest wężowy robi nastrojowe wrażenie, zwłaszcza na dużych powierzchniach. Dobrymi partnerami w kombinacji są na przykład pospolity kwiat i żurawik łąkowy, jakie można znaleźć na górskich łąkach. Ale nadaje się również irys łąkowy, który kwitnie wczesnym latem.
Mały rdest srokaty to wszechstronna roślina okrywowa, która dobrze prezentuje się przed wyższymi bylinami. Ale czuje się też jak w domu nad brzegiem oczka wodnego. Dzwonki, gorczyca wodna, wiązówka łąkowa i trawa fajkowata są pięknymi partnerami roślin.

Rdest roślinny

Optymalny czas sadzenia rdestowca to okres od wiosny do jesieni. Szczególnie skuteczne okazały się jednak miesiące maj i czerwiec. Pomimo dużej liczby różnych rodzajów rdestowców, wszystkie preferują gleby bogate w składniki odżywcze, próchniczne, a przede wszystkim świeże i wilgotne. Niektóre gatunki mają tylko pewne preferencje, jeśli chodzi o odległość sadzenia. Rdest wężowy znajduje się zaledwie 35 centymetrów od sąsiadów, podczas gdy rdest świecowy potrzebuje odległości jednego metra.

Właściwa pielęgnacja rdestowca


Jak często muszę podlewać rdest?

Dęby sękate mają szczególnie głębokie korzenie i dlatego nie muszą być często podlewane. W środku lata warto jednak trochę częściej używać konewki. Upewnij się, że gleba może wysychać raz za razem między podlewaniem.


Jak często muszę ścinać rdest?

Dąb sękowy jest bardzo wytrzymały i szybko się regeneruje po cięciu. Więc odetnij wyższe byliny na wiosnę. Dobrze wiedzieć: jeśli odetniesz pryzmę rdestu wężowego i rdestu zwyczajnego bezpośrednio po zwiędnięciu rdestu, rdest zakwitnie po raz drugi po sześciu tygodniach, jeśli dostarczysz im również nawóz.

Ponieważ rdest rośnie niesamowicie szybko, warto dokładnie zastanowić się, gdzie go posadzić. Bezpłatna fasada to dobra opcja.

Zdjęcie: Flora Press / gartenfoto.w

Mnożenie rdestowca

Rdest rozmnaża się bardzo łatwo. Po prostu nakłuj rozłogi bylin rdestowca na wiosnę, aby się rozmnożyć. W przypadku rdestu rozmnażanie jest możliwe za pomocą sadzonek.

Choroby i szkodniki

Dęby kędzierzawe są roślinami wytrzymałymi i mało podatnymi na choroby roślin i szkodniki. Przędziorki mogą pojawić się w szczególnie suchym upale.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here