Ekologiczne materiały izolacyjne: informacje na temat juty, wodorostów, słomy i co.

W porównaniu z konwencjonalnymi materiałami izolacyjnymi do izolacji termicznej, naturalne materiały izolacyjne lepiej regulują klimat w pomieszczeniu, dzięki czemu mieszkańcy czują się w nich komfortowo i przytulnie. Z jednej strony ich zachowanie związane z wilgocią jest ponadprzeciętne: przenoszą wilgoć i są w stanie ją tymczasowo wiązać. Z drugiej strony zapewniają, że dopływ ciepła do domu jest zmniejszony i przesunięty w lecie.
Zrównoważona izolacja jest zwykle wolna od szkodliwych substancji. Dotyczy to etapu produkcji, czasu wykorzystania go jako materiału izolacyjnego oraz jego utylizacji. Powinien również nadawać się do recyklingu, a pod koniec swojego cyklu życia powinien być łatwy do usunięcia bez szkody dla przyrody. Na przykład niektóre naturalne materiały izolacyjne mogą być kompostowane. Wiele naturalnych materiałów izolacyjnych pochodzi również z lokalnego rolnictwa i leśnictwa, a tym samym stymuluje regionalną gospodarkę.
Ale bądź ostrożny: termin „eko” nie może przesłaniać faktu, że niektóre materiały izolacyjne wykonane z materiałów naturalnych mogą zawierać dodatki, które w żaden sposób nie są ekologiczne, poprawiające ich właściwości techniczne. Jeżeli jako ochrona przeciwpożarowa zawarta jest np. sól boru lub kwas borowy, tych materiałów izolacyjnych w żadnym wypadku nie wolno kompostować. Naturalne materiały izolacyjne, które są łatwopalne i nie zawierają tych dodatków, są obecnie niedozwolone. Jednak przepisy zatwierdzające zmieniają się raz po raz. Takie dodatki można dodawać do nowych produktów.

Przewodność cieplna i współczynnik przenikania ciepła

Przewodność cieplna i współczynnik przenikania ciepła (wartość U) określają wielkość transportu ciepła przez element i dlatego są najważniejszymi wartościami materiału izolacyjnego. Za taki uważa się każdy materiał, którego przewodność cieplna (wartość lambda) jest mniejsza niż 0,1 W/mK - wartość ta wyjaśnia, jak dobrze materiał izolacyjny transportuje ciepło. Im niższa wartość, tym lepiej materiał izoluje. Nieruchome powietrze słabo przewodzi ciepło, dlatego materiał izoluje tym skuteczniej, im bogatszy w pory.
Współczynnik przenikania ciepła wskazuje, ile ciepła w czasie przepływa przez jeden metr kwadratowy materiału. Rozporządzenie w sprawie oszczędzania energii EnEV 2014/2016 określa współczynnik przenikania ciepła U na poziomie 0,28 W/qmK dla „ścian zewnętrznych przeciw powietrzu z zewnątrz”.

Koncepcja termoizolacji z konopi to jeden z najbardziej efektywnych i ekologicznych sposobów na zbudowanie wydajnego domu.

Zdjęcie: iStock / Francesco Scatena

Porównanie najważniejszych zrównoważonych materiałów izolacyjnych

W naszym porównaniu ekologicznych materiałów izolacyjnych ważną rolę odgrywają następujące kryteria: przewodność cieplna, klasa ochrony przeciwpożarowej i dyfuzyjność pary wodnej. Z ekologicznego punktu widzenia należy również wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na energię pierwotną. Opisuje ilość energii potrzebnej do wyprodukowania materiału izolacyjnego. Chociaż nie zawsze można to dokładnie obliczyć, możliwy jest przynajmniej podział na „niski”, „średni” i „wysoki”. Ponadto ewentualna emisja zanieczyszczeń oraz możliwość recyklingu lub unieszkodliwiania są również podstawowymi kryteriami. Znaleźliśmy również duże różnice pod względem kosztów. Poniżej znajdziesz informacje o wszystkich właściwościach tych materiałów izolacyjnych:

 • bawełna
 • Ekspandowany granulat szklany
 • keramzyt
 • Mieszkanie
 • konopie
 • Trociny
 • Płyta pilśniowa
 • juta
 • Płyta z włókna kokosowego
 • korek
 • Owcza wełna
 • trzcina
 • Słomka
 • Kulki z trawy morskiej / Neptuna
 • celuloza
  Przewodność cieplna-
zdolność
ogień-
ochrona
Rozproszony-
jony-
numer
Podstawowy-
energia-
wymóg
Zanieczyszczenia
w
produkcja
sprzedaż koszty
(euro / mkw)
bawełna 0,04 B1, B2 1 - 2 mała ilość -
środkowy
Pestycyd-
misja
nadające się do recyklingu 15-18
Rozszerzone szkło-
granulki
0,065-0,070 A1 3 - 4 k.A. nie nadające się do recyklingu,
nadaje się do depozytu
18-20
keramzyt 0,080-0,180 A1 5 - 10 wysoka nie nadające się do recyklingu,
nadaje się do depozytu
60-90
len 0,036-0,040 B2 1 - 2 mała ilość nie nadające się do recyklingu,
kompostowalny
35
konopie 0,048 B2 1 - 2 mała ilość nie nadające się do recyklingu,
kompostowalny
10-27
Trociny 0,045-0,075 B2 2 mała ilość nie nadające się do recyklingu k.A.
Włókno drzewne-
talerze
0,040-0,052 B2 2 - 5 środkowy  możliwy nadające się do recyklingu,
kompostowalny
40-65
juta 0,037-0,040 B2 1-2 mała ilość nie nadające się do recyklingu,
kompostowalny
10-30
Włókno kokosowe-
talerz
0,045 B2 1 mała ilość  możliwy nadające się do recyklingu,
kompostowalny
20-23
korek 0,04 B2 5 - 10 wysoka możliwy nadaje się do depozytu 20 - 75
Owcza wełna 0,037-0,040 B2 1 - 2 środkowy -
wysoka
bardziej kontrowersyjne
Ochrona ćmy
nadające się do recyklingu 40-60
trzcina 0,055-0,065 B2 3 - 6,5 bardzo niski nie nadające się do recyklingu 10-20
Słomka 0,052 B2 2 bardzo niski nie nadające się do recyklingu 10-15
Wodorosty /
Kule Neptuna
0,039-0,046 B2 1 - 2 bardzo niski nie nadające się do recyklingu 25 - 43
celuloza-
talerze
0,042 B2 2 - 3 mała ilość boraks,
Kwas borowy,
aluminium-
wodorotlenek,
amon-
fosforan,
Fungotanina
nadające się do recyklingu,
nie kompostowalne
35-45

Wymóg izolacji przy renowacji i rozbudowie

Dobra izolacja jest teraz obowiązkowa w nowych budynkach, ale stare budynki powinny również zmniejszać zużycie energii. Zgodnie z rozporządzeniem o oszczędzaniu energii (EnEV) środki oszczędzania energii, takie jak izolacja cieplna, są obowiązkowe, jeśli:
 

 • kompleksowo zmodernizowany tj. ponad 20 proc. podzespołów
 • dodano ponad 30 metrów sześciennych dodatkowej przestrzeni
 • rozbudowa magazynu do przestrzeni mieszkalnej
 • obejmuje ponad jedną piątą zamieszkałego dachu

We wszystkich tych przypadkach EnEV określa maksymalną wielkość strat ciepła przez piwnicę i dach, ściany, stropy i okna.

Dobrze wiedzieć: W przypadku domów jedno- i dwurodzinnych, w których właściciel (również) mieszka, obowiązek doposażenia obowiązuje tylko w przypadku zmiany właściciela. Jeżeli nic się nie zmienia w strukturze własnościowej izolacja jest dobrowolna - z wyjątkami wymienionymi powyżej.

Ekologiczne materiały izolacyjne: lepsze do izolacji zewnętrznej lub wewnętrznej?

Naturalne materiały izolacyjne można mocować od zewnątrz, w rdzeniu ściany dwuściennej lub od wewnątrz. Przy tej samej grubości izolacji równie dobrze ograniczają straty ciepła przez izolację zewnętrzną i wewnętrzną. Z punktu widzenia fizyki budynku korzystniejsza jest jednak izolacja z zewnątrz.
 

Zalety izolacji zewnętrznej

 • Mostków termicznych, głównych punktów kontroli strat energii, można lepiej uniknąć stosując izolację zewnętrzną niż izolację wewnętrzną.
 • Izolacja zewnętrzna zajmuje mniej przestrzeni życiowej.
 • Para wodna może migrować przez ścianę bez powodowania uszkodzeń - jeśli wszystkie warstwy są otwarte na dyfuzję.
   

Dobrze wiedzieć: Większość ekologicznych materiałów izolacyjnych nie może być stosowana jako izolacja obwodowa (tj. na elementach, które mają kontakt z gruntem lub które są narażone na rozpryskiwanie wody).

Izolacja wewnętrzna elewacji zabytkowych

Zrównoważone materiały izolacyjne można również instalować wewnątrz, na przykład, jeśli ma zostać zachowana atrakcyjność cennej elewacji starego budynku, a izolacja elewacji nie wchodzi w rachubę. Zabytkowych domów lub szczególnie ładnych elewacji, stiuków i muru pruskiego nie da się ukryć za izolacją termiczną - jest to zabronione samo w sobie. Izolacja od wewnątrz zachowuje wartościowe elewacje, a detale dekoracyjne pozostają widoczne. Jednak ważne jest, aby uniknąć następujących problemów:

 • Mostki termiczne: Tam, gdzie sufity i ścianki działowe wystają w ścianę zewnętrzną, prawie zawsze powstają mostki termiczne. Są zimniejsze niż reszta ściany i dlatego często są wilgotne i spleśniałe. Takie fragmenty trzeba poprawić osobno.
   
 • Ryzyko mrozu: Zmienia się gradient temperatury wewnątrz ocieplonych ścian - mniej ciepła wypływa na zewnątrz, mróz wnika głębiej w ścianę.
   
 • Przesunięcie punktu rosy: Para wodna z powietrza w pomieszczeniu wnika w ściany i skrapla się - tam, gdzie to się dzieje, znajduje się tzw. punkt rosy. Para topnieje tylko na zewnątrz na sprytnie skonstruowanych ścianach. Niewłaściwa izolacja wewnętrzna powoduje przesunięcie punktu rosy w głąb ściany i z czasem jej nawilżenie. Musisz więc zatrzymać migrację pary wodnej i zainstalować paroizolację przed izolacją wewnętrzną lub zbuforować kondensat w poszyciu.

ETICS jest dostępny w różnych materiałach: Płyta izolacyjna z włókna drzewnego jest przyklejana do ściany za pomocą mineralnej zaprawy klejącej.

Zdjęcie: Steico / Quick-Mix

Naturalna izolacja wykonana z włókien drzewnych

Drewno to jeden z surowców odnawialnych, który można wykorzystać również w budownictwie ekologicznym. Włókna drzewne są najczęściej używane jako ekologiczny materiał izolacyjny i dzięki temu mają największy asortyment produktów. Od paneli i mat po izolację wdmuchiwaną — odpowiedni kształt jest dostępny dla każdej lokalizacji. Materiały izolacyjne z włókien drzewnych stosuje się zatem jako zamknięcie izolacyjne, izolację podkrokwiową, izolację od dźwięków uderzeniowych podłogi, sufitu podwieszanego, podkładu pod tynk, stropu akustycznego lub w systemie zespolonej izolacji termicznej.

Zalety płyty pilśniowej

 • produkcja wolna od zanieczyszczeń
 • brak zagranicznych segregatorów
 • Resztki materiałów budowlanych i zdemontowanych paneli można poddać recyklingowi
 • umożliwiają wysokiej jakości izolację akustyczną
 • wysoka zdolność sorpcyjna: płyty pilśniowe pochłaniają wilgoć z pomieszczenia i w razie potrzeby oddają ją ponownie
   

niekorzyść

 • stosunkowo wysoka cena
 • normalnie łatwopalny, nie niepalny
 • Efekt izolacji nie jest wybitny, a raczej ekskluzywna przeciętność
 • Trudne w obróbce, ponieważ można je ciąć tylko specjalnym narzędziem
 • Drobne zanieczyszczenie pyłem podczas przetwarzania wymaga masek oddechowych i urządzeń ssących

Ekologiczny materiał izolacyjny juta

Jako ekologiczny materiał izolacyjny jutę najlepiej porównać z lnem i konopiami. Podczas gdy te są produkowane w tym kraju, juta pochodzi z Afryki i obejmuje inną trasę transportu. Jednak materiał izolacyjny uzyskuje się ze zużytych worków po kawie, które znajdują się już w Niemczech i które w przeciwnym razie zostałyby spalone. Jest to więc już drugi cykl życia materiału.
 

Zalety

 • Izolacja jutowa to produkt upcyklingowy
 • Materiał można bardzo dobrze przyciąć i dopasować, a w niektórych przypadkach jest nawet dostarczany zmierzony zgodnie z wymaganiami
 • może być również stosowany jako materiał wypełniający do uszczelniania okien i drzwi
 • niezwykle dobra ochrona cieplna
 • odporny na pleśń
 • nie interesuje insekty i gryzonie
 • brak zagrożenia dla zdrowia
 • ulegające biodegradacji
 • tańsze niż materiały izolacyjne o porównywalnie dobrych parametrach izolacyjnych

niekorzyść

 • Izoluje gorzej niż konwencjonalne materiały izolacyjne, takie jak polistyren, dlatego wymagana jest grubsza warstwa izolacji
 • droższe niż konwencjonalne materiały izolacyjne
 • Możliwy zapach
 • normalnie łatwopalny, nie niepalny

Ekologiczny materiał izolacyjny juta jest wytwarzany ze zużytych worków jutowych, dzięki czemu jest produktem upcyklingowym.

Zdjęcie: iStock / eyewave

Zrównoważona izolacja z wełny owczej

Jako materiał izolacyjny wełna owcza ma długą tradycję historyczną, ponieważ ma doskonałe właściwości dźwiękochłonne i termoizolacyjne. Dlatego był często stosowany w przemyśle, do izolacji dużych systemów chłodzenia lub hałaśliwych maszyn. Ekologiczny materiał izolacyjny wełna owcza ma wysoki efekt regulacji wilgoci, a nawet rozkłada zanieczyszczenia w powietrzu - co czyni go szczególnie interesującym w przypadku budynków nisko zanieczyszczających.

Zalety

 • Odnawialny produkt uboczny hodowli i wypasu zwierząt
 • Surowiec nie podlega naturalnemu procesowi starzenia, dzięki czemu ma wyjątkowo długi okres trwałości
 • Znacznie większa elastyczność niż konwencjonalne materiały izolacyjne, dzięki czemu jest szczególnie stabilna wymiarowo
 • doskonała ochrona akustyczna i cieplna
 • otwarte dyfuzyjnie i kapilarnie aktywne
 • neutralizacja zapachów i zanieczyszczeń
 • odporny na wilgoć, pleśń i rozkład


niekorzyść

 • Dodawane są kontrowersyjne borany lub inne dodatki chemiczne w celu ochrony przed molami. Jak dotąd tylko Ionic Protect® nie zawiera biocydów
 • Stosunkowo słabo wytrzymuje silne obciążenia ciśnieniowe
 • normalnie łatwopalny, nie niepalny

Od golenia do wykorzystania jako ekologiczny materiał izolacyjny, wełna owcza przechodzi szereg złożonych procesów produkcyjnych.

Zdjęcie: iStock / ideeone

Ekologiczna izolacja z wodorostów morskich

Włókna trawy morskiej do izolacji pozyskiwane są z tzw. kul Neptuna, które można zbierać na śródziemnomorskich plażach. Składają się ze zbitych resztek liści trawy morskiej, które fale na plaży formują w kulki. W prostych procesach mechanicznych są kruszone i przesiewane aż do uzyskania jednorodnej wełny. Same trasy transportowe oznaczają, że zawartość energii pierwotnej jest wyższa niż w przypadku innych naturalnych materiałów izolacyjnych - chociaż nadal jest znacznie niższa niż w przypadku konwencjonalnych materiałów izolacyjnych. Materiał izolacyjny z trawy morskiej jest wlewany, podłączany lub wdmuchiwany, na przykład w celu izolacji stropu z drewnianych belek lub stropu podłogowego, jako izolacja wdmuchiwana w renowacji dachu i elewacji.

Zalety

 • odporny na grzyby, szkodniki i zgniliznę
 • bardzo dobra regulacja wilgotności
 • otwarty na dyfuzję
 • bardzo dobra ochrona cieplna
 • niepalny
   

niekorzyść

 • ograniczona odporność na ciśnienie
 • długie trasy transportowe
 • jeszcze niedostępne jako maty izolacyjne

Kule wodorostów - znane również jako „kulki Neptuna” - są wyrzucane na śródziemnomorskie plaże i przetwarzane w jednorodny, ekologiczny materiał izolacyjny.

Zdjęcie: www.neptuterma.de

Izolacja ze słomy naturalnej

Naturalny materiał izolacyjny słoma, który czasami był wypierany, powraca od lat 70. XX wieku. Ponieważ jest praktycznie na wyciągnięcie ręki: wymłócona słoma zapewnia doskonałą izolację bez dodatkowych nakładów produkcyjnych lub energetycznych. W tym celu bele słomy budowlanej są już sprasowane na polu z wymaganą gęstością. Wykorzystywane są następnie jako wypełnienia izolacyjne w konstrukcji szkieletowej lub przy renowacji szachulcowej. Ekologiczny materiał izolacyjny stosowany jest również jako izolacja wewnętrzna jako specjalna, mocno zagęszczona płyta budowlana ze słomy.

Zalety

 • Doskonała wartość współczynnika U, dlatego nadaje się do budowy domu pasywnego
 • Dostępne regionalnie bez skomplikowanych procesów produkcyjnych
 • Otwarty na dyfuzję, regulujący wilgotność
 • Wielokrotnego użytku lub kompostowalny
 • Palność spada wraz z tynkiem glinianym
 • Bardzo tani, bezpośredni zakup z gospodarstw rolnych

niekorzyść

 • Bele słomy muszą być chronione przed wilgocią odpowiednimi płytami drewnopochodnymi i innymi okładzinami, w przeciwnym razie staną się nowoczesne i spleśniałe
 • Dlatego nie jest zatwierdzony jako izolacja rdzenia w murach dwuwarstwowych
 • Wymagaj grubszej izolacji
 • Izolacja ze słomy nośnej musi być osobno zatwierdzona przez nadzór budowlany
 • Ograniczona ochrona przed szkodnikami (tylko z moskitierami do wentylacji tylnej i szybkim tynkowaniem budynku)

Słoma jest naturalnym i ekologicznym materiałem izolacyjnym o dobrych właściwościach termoizolacyjnych.

Zdjęcie: iStock / Andreas_Krone

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here