Ekologiczne zasady remediacji”,

Zasady ekologicznej renowacji: Utylizacja i renowacja ekologicznymi materiałami budowlanymi

Jeśli ustawowe wartości graniczne w zakresie zanieczyszczenia materiałów budowlanych nie są wystarczające, dziś możesz skorzystać z dużego wyboru materiałów ekologicznych. W wielu przypadkach są one wykonane nie tylko z materiałów regeneracyjnych o niskim poziomie zanieczyszczeń, zrównoważony rozwój i dobry bilans ekologiczny są już brane pod uwagę w samym procesie produkcyjnym. Aby zidentyfikować materiały budowlane, które są naprawdę zdrowe do życia, powinny być certyfikowane zgodnie z kryteriami poważnych oznakowań ekologicznych.

Utylizacja skażonych terenów

Dokładnie wtedy, gdy renowacja ma przebiegać zgodnie z aspektami ekologicznymi, konieczne jest jak najpełniejsze usunięcie skażonych materiałów budowlanych. Dotyczy to w szczególności wszystkich materiałów zawierających azbest. Azbest jest ukryty w pokryciach dachowych i okładzinach elewacyjnych, ale także w panelach dylatacyjnych lub materiałach izolacyjnych. Szczególnie ważne jest uwzględnienie zasad ryzyka przy rozbudowie. Wolne włókna azbestu unoszące się w powietrzu są silnie rakotwórcze, dlatego usuwanie i usuwanie powinno być najlepiej wykonywane przez wykwalifikowaną specjalistyczną firmę.

Panele eternitowe zawierające azbest są usuwane © LianeM, stock.cegła suszona na słońcu.com Usuwanie azbestu: Należy zachować ostrożność Wskazówka: Stosowanie azbestu w budownictwie mieszkaniowym zostało zakazane od 1993 roku. W przypadku budynków, które zostały wzniesione przed tym terminem, lub. były ostatnio remontowane, istnieje duże prawdopodobieństwo obecności materiałów budowlanych zawierających azbest.

Innym źródłem zanieczyszczeń w starszych domach są elementy drewniane. Do lat 90. były one traktowane toksycznymi, obecnie zakazanymi środkami do konserwacji drewna, takimi jak DDT, lindan lub PCP. Podobnie jak azbest i szkodliwe kleje zawierające WWA, składniki te mogą być usuwane wyłącznie przez wyspecjalizowany personel (kompetencja zgodnie z zasadą DGUV 101-004); są one usuwane jako odpady niebezpieczne, które podlegają nadzorowi.

Krokwie w starych budynkach są często impregnowane lindanem, DDT lub PCB jako środkiem do konserwacji drewna © A2LE, stock.cegła suszona na słońcu.com

Renowacja ekologicznymi materiałami budowlanymi

W renowacji ekologicznej zdrowe, ekologiczne materiały budowlane są najważniejszym kamieniem węgielnym. Obecnie istnieją odpowiednie alternatywy dla prawie każdego produktu budowlanego, na przykład:

 • Płyta miękka zamiast płyty gipsowo-kartonowej

  Płyty z miękkiego włókna składają się z odpadów drzewnych powstających przy obróbce drewna iglastego. Włókna o niewielkich rozmiarach są prasowane w panele za pomocą ciepła i, jeśli to konieczne, środków wiążących, są wolne od szkodliwych substancji i otwarte na dyfuzję. Dostępne w różnych grubościach panele nadają się do izolacji wewnętrznej starych budynków.

 • Lekka pianka silikatowa zamiast włókna mineralnego

  Jako mineralny materiał izolacyjny bez zanieczyszczeń, pianka silikatowa może być stosowana na przykład do izolacji rdzenia w murze dwuwarstwowym. Materiał wykonany jest z ekspandowanego szkła, nie gnije i nie jest łatwopalny.

 • Tynk wapienny zamiast tynku cementowego

  Tynk wapienny zapewnia lepszą izolację termiczną i zdrowy klimat w pomieszczeniach, szczególnie przy renowacji piwnic. Tynk czysto mineralny nie jest pożywką dla pleśni, nawet przy nieco wyższej wilgotności powietrza.

 • Renowacja starego budynku tynkiem wapiennym © galaganov, stock.cegła suszona na słońcu.com
 • Izolacja wdmuchiwana zamiast izolacji mineralnej

  Izolacja dmuchana celulozą może być stosowana jako elastyczny i skuteczny materiał izolacyjny we wszystkich wnękach, na przykład w skośnych sufitach. Materiał wolny od zanieczyszczeń poprawia środowisko życia i zapewnia dobrą ochronę przed upałem latem.

 • Izolacja dachu: wdmuchiwany materiał celulozowy © Ingo Bartussek, stock.cegła suszona na słońcu.com
 • Tynki wapienne zamiast tynków z żywic syntetycznych

  Tynki wapienne i farby wapienne zapobiegają powstawaniu pleśni poprzez swój nieorganiczny skład. Materiał wiąże zanieczyszczenia w powietrzu i rozkłada je.

Ekologiczne materiały budowlane: alternatywy zdrowego życia zużywają do 30% zapisać

Regionalni rzemieślnicy
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych regionalnych rzemieślników i firmy specjalistyczne, porównaj oferty i oszczędź do 30%. Zapytaj teraz bez zobowiązań

Izolacja dachu i izolacja sufitu

W dziedzinie izolacji termicznej handel dziś oferuje różnorodne produkty ekologiczne wykonane z naturalnych lub. materiały wolne od zanieczyszczeń. Ze względu na różnorodność można opanować prawie każdą sytuację izolacyjną. Dodatki takie jak bor poprawiający klasę ochrony przeciwpożarowej lub włókna poliestrowe dla większej stabilności nadają materiałom specyficzne właściwości. Oprócz wyżej wymienionej celulozy jako izolacji wdmuchiwanej, do ekologicznej renowacji budynków nadają się również następujące materiały izolacyjne:

 • keramzyt (perlit) do izolacji stropów i podłóg kondygnacyjnych
 • Szkło piankowe jako materiał izolacyjny pod płytą podstawową
 • Konopie jako elastyczny materiał izolacyjny na dach
 • Płyty z włókien drzewnych jako izolacja wewnętrzna
 • Len jako elastyczny materiał izolacyjny do dachów i stropów
 • Owcza wełna
Ekologiczna ochrona cieplna: materiały izolacyjne z natury Wskazówka: Ekologiczny materiał budowlany mierzy się nie tylko brakiem zanieczyszczeń i jego pochodzeniem, ale także ilością energii użytej do jego wytworzenia i możliwością recyklingu. Izolacja z włókna drzewnego © Verband Holzfaser Dämmstoffe e.V.

Ekologiczne wykładziny podłogowe

W obszarze wykładzin podłogowych do ekologicznej renowacji często wykorzystuje się sprawdzone klasyki. Na pierwszy plan wysuwają się drewno, płytki i linoleum, ale korek i dywany wykonane z naturalnych materiałów to także doskonały wybór do ekologicznego wystroju wnętrz.

 • Drewno - naturalne, oddychające, wygodne

  Drewno można wykorzystać na wiele różnych pokryć podłogowych. Niezależnie od tego, czy chodzi o drewnianą deskę, kostkę brukową, czy parkiet – podłoga drewniana jest wolna od zanieczyszczeń, trwała i zapewnia nie tylko zdrowe środowisko życia, ale także wygodną atmosferę w mieszkaniu.

 • Płytki i okładziny z kamienia naturalnego - odpowiednie również dla alergików!

  Płytki i okładziny z kamienia naturalnego są szczególnie popularne wśród osób wrażliwych. Solidne podłogi są łatwe w utrzymaniu czystości, materiał nie zawiera żadnych szkodliwych substancji, jest trwały i wytrzymały.

 • Linoleum - ekologiczna alternatywa dla PVC

  Linoleum było używane jako wytrzymała i trwała wykładzina podłogowa od lat 60. XIX wieku. Materiał wykonany z naturalnych i odnawialnych surowców zapewnia bardzo dobre środowisko życia dzięki swojej otwartej powierzchni.

 • Korek - podłoga z natury

  Kora dębu korkowego jest prasowana w płyty w postaci granulek, które jako wolna od zanieczyszczeń wykładzina podłogowa wprowadzają do pomieszczenia ciepłą atmosferę. W przypadku produktów wysokiej jakości jako spoiwo stosowana jest własna żywica materiału. Tańsze panele korkowe są często klejone żywicami syntetycznymi, co może pogorszyć bilans zanieczyszczeń.

 • Korek jest surowcem nawadniającym
 • Dywan wykonany z naturalnych materiałów

  Wytrzymałe i wytrzymałe dywany wykonane z naturalnych materiałów są również preferowanymi wykładzinami w renowacji ekologicznej. Należy jednak zachować ostrożność: w celu ochrony materiału, konwencjonalnie produkowane naturalne dywany są często wyposażone w pestycydy chroniące przed molami. Przy dokonywaniu wyboru należy zatem zwrócić uwagę na odpowiedni test zanieczyszczeń i produkcję ekologiczną.

Wskazówka: W przypadku ekologicznej, wolnej od zanieczyszczeń posadzek ważny jest również materiał klejów i powłoki powierzchni. Te również muszą spełniać kryteria produkcji ekologicznej i pożądanej wolności od szkodliwych substancji. Naturalne i trwałe podłogi z linoleum są dostępne w wielu kolorach © lafishman64, fotolia.com Podłogi niskoemisyjne: na co zwrócić uwagę

Ecolabel z wyrazistością

Nie wszystkie ekologiczne produkty budowlane są naprawdę wolne od zanieczyszczeń i spełniają wysokie wymagania w tym segmencie. Dlatego wskazane jest, aby zwracać uwagę na powszechne etykiety ekologiczne i kupować tylko materiały budowlane, które zostały poważnie przetestowane i certyfikowane. Poszczególne instytucje, takie jak Nature-Plus, Naturland lub Eco-Institute stosują różne kryteria testowe. Po stronie rządowej „Stowarzyszenie Materiałów Instalacyjnych, Klejów i Wyrobów Budowlanych Kontrolowanych Emisjami e.V. „(GEV) z ważnymi informacjami EMICODE dotyczących danego zanieczyszczenia. Etykieta EC1 plus - najwyższy poziom - oznacza bardzo niskie zanieczyszczenie, ale nie gwarantuje zerowej emisji.

Jak naprawdę ekologiczny jest materiał budowlany? Wskazówka: Więcej informacji na temat renowacji dla zdrowego życia znajdziesz tutaj:

 • Remontuj zdrowo i żyj zdrowo
 • Renowacja starego budynku w praktyce

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here