Ekologiczny budynek”,

Budownictwo ekologiczne: w ten sposób nowe konstrukcje i renowacje z wykorzystaniem naturalnych materiałów budowlanych pozostają przystępne cenowo

Naturalne materiały budowlane, energooszczędny dom pasywny, zdrowa izolacja: wielu uważa, że ​​ekologiczne budownictwo jest zasadniczo znacznie droższe niż konwencjonalne. Na szczęście to błąd. W rzeczywistości ekobudownictwo niewiele kosztuje więcej lub jest tak samo tanie, jeśli już na etapie planowania zdecydujesz się na odpowiednie materiały i procesy. Ponadto budowa nowego domu energooszczędnego lub pasywnego zwraca się w wielu przypadkach znacznie szybciej niż można by się tego spodziewać na pierwszy rzut oka. To samo dotyczy ekologicznej renowacji starych budynków: budowniczowie i właściciele nie tylko korzystają z zaoszczędzonych kosztów energii elektrycznej i ogrzewania, ale mogą również skorzystać z różnych dotacji rządowych.

Renowacja podstawowa budynku mieszkalnego: najlepiej używać ekologicznych materiałów budowlanych © beugdesign, stock.cegła suszona na słońcu.com

Tutaj znajdziesz przegląd środków i opcji, dzięki którym ekologiczne budownictwo i renowacja pozostają przystępne, a tym samym również atrakcyjne ekonomicznie.

Nowa budowa jest często tańsza niż wymiana

Tradycyjna metoda solidnej konstrukcji, która stała się standardem w Niemczech od czasów boomu budowlanego w latach 70. i 80., jest oczywiście zoptymalizowana pod kątem odpowiednich (w większości mniej ekologicznych) materiałów budowlanych. Dlatego zwykle znacznie bardziej skomplikowane i kosztowne jest planowanie domu w sposób konwencjonalny, ale potem wykorzystanie naturalnych materiałów budowlanych zamiast zwykłych materiałów. Od samego początku jest mądrzejszy, spójniejszy, a przez to także bardziej ekonomiczny planować ze zdrowymi i ekologicznymi materiałami budowlanymi i zgrać z nim całą konstrukcję i obróbkę.

Poszukaj doświadczonych partnerów, takich jak architekci i rzemieślnicy, którzy specjalizują się w budownictwie ekologicznym, izolacji naturalnej itp. A. mają specjalizację. Posiadają niezbędną wiedzę specjalistyczną, znają materiały budowlane, a oprócz odpowiednich narzędzi i maszyn, najlepiej również mają odpowiednie nastawienie. Oznacza to, że są przekonani o ekologicznej metodzie budowy, że uważają ją za przyszłościową oraz że doradzają i wspierają każdego, kto również chce wskoczyć na tę modę najlepiej, jak potrafią.

aż do 30% zapisać

Regionalni rzemieślnicy
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych regionalnych rzemieślników i firmy specjalistyczne, porównaj oferty i oszczędź do 30%. Zapytaj teraz bez zobowiązań

Tak się opłaca: ekologiczny dom pasywny od 1.500 euro za m²

Domy jednorodzinne w ekologicznym budownictwie drewnianym można otwierać od 1.Zbuduj 500 euro za metr kwadratowy. Za to dostajesz z. B. dom z podłogami z litego drewna, dobrą, zdrową izolacją (m.in. B. Izolacja wdmuchiwana celulozą), okna drewniane z potrójnym szkleniem, systemem wentylacji i pięknym, zdrowym tynkiem glinianym. W poniższych przykładach obliczeniowych brane są pod uwagę wszystkie koszty budynku; jednak cena za działkę budowlaną nie jest wliczona w cenę.

 1. Drewniana podłoga

  Już od ok. Cały parter domu można wyposażyć w drewnianą podłogę z desek za 100 euro za metr kwadratowy. Cena obejmuje konstrukcję nośną, warstwę izolacyjną o wysokości 20 cm, deski i listwy przypodłogowe z litego drewna oraz olej lub wosk do obróbki powierzchni drewnianej. Dla porównania: za równie skutecznie zaizolowaną podłogę jastrychową z przyklejonym parkietem drewnianym lub deskami podłogowymi trzeba zapłacić co najmniej tyle samo – tyle, że ta struktura bynajmniej nie jest tak zdrowa i naturalna.

 2. Naturalna drewniana deska podłogowa nie musi być droższa niż tradycyjna wylewka, ale zapewnia wyraźne korzyści na dłuższą metę © Annett Seidler, fotolia.com
 3. izolacja

  Udowodniono, że celuloza doskonale nadaje się do izolacji. Naturalny materiał izolacyjny może służyć do izolacji dachu, ścian i podłóg. Bezszwowa izolacja wdmuchiwana jest szczególnie wydajna. Materiał izolacyjny jest wdmuchiwany do zamierzonych wnęk pod ciśnieniem, a tym samym dociera również do miejsc, które w innym przypadku byłyby niedostępne lub trudno dostępne. Nie ma potrzeby klejenia ani łączenia materiału izolacyjnego, szczelność jest optymalna, a mostki termiczne są skutecznie unikane.

  Celuloza jako materiał izolacyjny © Ingo Bartussek, stock.cegła suszona na słońcu.com Izolacja dachu: wdmuchiwany materiał celulozowy © Ingo Bartussek, stock.cegła suszona na słońcu.com

  Przy prawidłowym stosowaniu celuloza zapewnia lepszą izolację termiczną niż wełna mineralna, Dodatkowo materiał jest przyjemnie tani. W dachu wymagana jest warstwa izolacji celulozowej o grubości 20 cm od ok. Uzyskaj 15 euro za metr kwadratowy, w tym instalację i podatek.

Właściwości izolacyjne roślin opierają się na ich strukturze Notatka: Do wdmuchiwania celulozy potrzebne są specjalne maszyny. To są ja. D. R. przyznany przez producenta materiału izolacyjnego certyfikowanym firmom rzemieślniczym. Możesz skorzystać z naszej bezpłatnej usługi wyceny, aby znaleźć firmy w Twojej okolicy, które posiadają licencję na proces i mogą profesjonalnie wykonać izolację naturalną (w tym podkonstrukcję, jeśli chcesz).

Warto: weź ze sobą fundusze na wysoki standard energetyczny

Wielu budowniczych i właścicieli domów stara się doprowadzić swoje nieruchomości do wyższego standardu energetycznego, aby spełnić wymagania np. EnEV. Jednak często są one wdrażane wyłącznie ze względu na koszty, a zatem są krótkowzroczne. Dlatego pakowanie domów styropianem i innymi niebezpiecznymi odpadami jutra i przekazywanie problemu utylizacji potomnym jest skuteczne, ale ani ekologiczne, ani zrównoważone.

Właściciele budynków mają do dyspozycji różne pule funduszy, które pod pewnymi warunkami można również łączyć © tech-studio, fotolia.com

Niewiele więcej kosztuje osiągnięcie EnEV lub wyższego standardu energetycznego dzięki ekologicznym materiałom budowlanym i izolacyjnym. Budując nowy ekologiczny dom pasywny lub remontując stary budynek z naturalnych materiałów budowlanych, nie tylko oszczędzasz energię w dłuższej perspektywie, ale możesz również skorzystać z różnych środków finansowych, m.in. B.

 • od banków rozwoju regionalnego krajów związkowych,
 • z BAFA (Federalne Biuro Gospodarki i Kontroli Eksportu; www.bafa.de)
 • z KfW (instytucja kredytowa na odbudowę), z. B. Stary budynek, nowy budynek, nadzór budowlany w projektach remontowych, renowacja bez barier (www.kfw.de)

Koszty budownictwa ekologicznego są niewiele wyższe niż w przypadku konwencjonalnych metod budowlanych. Przy dobrym planowaniu dom pasywny kosztuje od 2 do 15 procent więcej niż dom budowany konwencjonalnie zgodnie z normą EnEV 2014. W wielu przypadkach jednak dodatkowe koszty można w pełni zrekompensować dotacjami, jeśli budowniczy lub remontowy zabierze wszystko ze sobą i wykorzysta optymalnie. Idealnie, miesięczne obciążenie kosztami ogrzewania, odsetkami i spłatą w domu pasywnym jest jeszcze niższe niż w domu według najnowszej normy EnEV.

W każdym razie EnEV nie jest wyryty w kamieniu: w przypadku nowych budynków planuje się ustanowienie standardu zgodnie z prawem UE od 2021 r., który odpowiada dzisiejszemu wyższemu standardowi energetycznemu dla domów pasywnych. Dlatego w dłuższej perspektywie opłaca się finansowo przekraczanie standardów energetycznych w jak największym stopniu.

Oczywiście stare budynki to uwielbiają

Wiele starych budynków można odnowić znacznie wydajniej i taniej przy użyciu naturalnych materiałów budowlanych niż przy użyciu konwencjonalnych materiałów. Są (jakby) wykonane z drewna, ekologicznych materiałów izolacyjnych i tynku. Na przykład Tynk izolacyjny wapienny - jest naturalny, niedrogi i idealnie sprawdza się w piwnicach i innych miejscach narażonych na wilgoć. Jeżeli izolacja zewnętrzna nie jest możliwa, np. B. ze względu na kształt elewacji lub w przypadku obiektów zabytkowych Izolacja wewnętrzna alternatywnie można je wykonać niedrogo i wydajnie przy użyciu miękkich desek drewnianych, gliny, włókien roślinnych (celulozy) lub innych tradycyjnych materiałów izolacyjnych. Tutaj również koszty są często niższe niż oczekiwano. Sufit górnej kondygnacji można otworzyć od ok. Izoluj 14 euro za m² warstwą celulozy o grubości od 15 do 17 cm.

Stary budynek z urokiem: naturalne materiały budowlane to atut © virtua73, stock.cegła suszona na słońcu.com

Ukośne wiązary dachowe, stropy belkowe itp. są szczególnie ważne w przypadku izolacji wdmuchiwanej. bez problemu. Płatki są po prostu wdmuchiwane do zagłębień, na przykład z poddasza na wcześniej nieocieplony dach. Ciśnienie wtrysku powoduje ich ścisłe sklejanie. W ten sposób dach domu jednorodzinnego może być użytkowany przez około 1.000 do 3.500 euro można następnie zaizolować ekologicznie. W przeciwieństwie do tego, ponowne pokrycie dachu i konwencjonalna izolacja często kosztuje nawet 20.000 euro lub więcej.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here