Kolory dopełniające”,

Kolory dopełniające: poprawnie łącz kolory

Poszukiwanie idealnej kombinacji kolorów dla własnych czterech ścian: po prostu wypróbuj klasyczne kolory dopełniające © pressmaster, stock.cegła suszona na słońcu.com

Projektując kolor mieszkania szybko zauważysz, że monochromatyczny koncept może wydawać się nudny, monotonny i konserwatywny, a wielobarwność może wydawać się zbyt głośna, zbyt kolorowa i zbyt gorączkowa. Jak więc prawidłowo łączyć kolory, aby powstały harmonijne i spójne koncepcje mieszkalne??

Kolory dopełniające reprezentują wariant: wyjaśniamy, czym są kolory dopełniające, jak działają i jak można określić pary kolorów, które należą do siebie.

Czym są kolory dopełniające?

Termin "dopełniający kolor" pochodzi od łacińskiego słowa "dopełniacz", co można przetłumaczyć jako "uzupełnienie". Z punktu widzenia teorii kolorów tak właśnie się dzieje: są kolory, które się uzupełniają. Według Harmonic Color Circle Johannesa Ittena (1961), który opisuje kolejność kolorów i systematyzuje ich wzajemne relacje, te dopełniające się kolory są zawsze naprzeciw siebie. Kolor dopełniający jest zatem również określany jako kolor przeciwny.

Znajdź odpowiednią mieszankę za pomocą teorii kolorów

Kolory dopełniające w kole kolorów Itten

Przeciwne kolory są - jak sama nazwa wskazuje - naprzeciw siebie w kole barw. Lepiej: diametralnie przeciwnie, czyli w przeciwległym punkcie okręgu. Daje to kolory uzupełniające dla kolorów podstawowych (kolory podstawowe):

 • czerwony zielony
 • Żółty i fioletowy
 • Niebieski i pomarańczowy
Koło kolorów Itten umożliwia różne kombinacje odcieni kolorów - jedną z nich jest kombinacja kolorów dopełniających © Peter Hermes Furian, stock.cegła suszona na słońcu.com

Ta sama zasada dotyczy pozostałych kolorów.B. pary kolorów czerwono-pomarańczowy i niebiesko-zielony oraz żółto-pomarańczowy i niebiesko-fioletowy.

aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Problem koła kolorów Itten

Koło kolorów Ittena stanowi podstawę nowoczesnej teorii kolorów od lat 60. XX wieku, ale jego reprezentacje są znacznie uproszczone - a nawet błędne pod względem technologii kolorów. Dokładniejszy jest model kolorów CMYK, który służy do precyzyjnego określenia proporcji mieszania kolorów. CMYK to akronim dla "Cyan ", "Magenta ", "Yellow " i "Key " (czarna część). Pod względem koloru istnieją inne uzupełniające się kolory i pary kolorów:

 • Czerwony i cyjan
 • Zielony i Magenta
 • Niebieski i żółty (żółty)
W przypadku nowoczesnego druku czterokolorowego model kolorów CMYK opisuje proporcje mieszania kolorów, a tym samym koryguje koło kolorów Itten © rock_the_stock, stock.cegła suszona na słońcu.com

Dla próby Itten usystematyzowania kolorów i zobrazowania ich wzajemnych relacji i efektów jest to w zasadzie nieistotne.

Połącz kolory poprawnie

Przede wszystkim: co jest dobre, a co złe, przede wszystkim określa Twój gust. Ale jeśli nadal nie masz pomysłu, jak pokolorować swój salon, kuchnię lub sypialnię, trzy koncepcje kolorystyczne dostarczają przydatnych wskazówek. Połącz kolory

..

 1. harmonijny
 2. zaakcentowany
 3. pełen życia
Poruszaj się w obrębie grupy kolorów, aby uzyskać efekt harmonizujący. Upewnij się, że kolory nie są zbyt podobne. Poza tym pokój wygląda bardzo monotonnie © FollowTheFlow, stock.cegła suszona na słońcu.com

Harmonijne kombinacje powstają, gdy używasz odcieni koła kolorów, które leżą między dwoma kolorami podstawowymi. Harmonia jest wynikiem określonej grupy kolorów, które są do siebie bardzo podobne, m.in. B. grupa kolorów niebiesko-zielona i zielona i żółto-zielona;. Oczywiście możesz również rozszerzyć te grupy kolorów i połączyć je w jeszcze bardziej szczegółowe gradacje.

Pary kolorów wydają się harmonijne tylko wtedy, gdy jeden kolor (pomarańczowy) podkreśla i uzupełnia drugi kolor (niebieski) © stock.cegła suszona na słońcu.com

w akcentowane kombinacje użyj kolorów uzupełniających opisanych powyżej. Ważne jest, aby pamiętać, że dla akcentów używasz tylko koloru dopełniającego. Utwórz z. B. Twoja sypialnia przeważnie w chłodnym, delikatnym błękicie. Grasz teraz z pomarańczowymi tonami, aby dopasować. Powinny one jednak stanowić tylko niewielką część i tylko uzupełniać niebieski.

Połączenie trzech kolorów wnosi do pomieszczenia świeżość i ekscytację. Decydującym czynnikiem jest tutaj to, że intensywność koloru jest podobna, aby zachować równowagę © nikolarakic, stock.cegła suszona na słońcu.com

Żywe kombinacje kolorów uwzględnij trzy odcienie kolorów koła kolorów: Utwórz trójkąt równoramienny na środku koła kolorów. Każdy punkt narożny wskazuje teraz na kolor. Więc z. B. możliwe jest połączenie żółto-zielonego i czerwono-pomarańczowego i niebiesko-fioletowego. Bardzo ważne: jeśli zdecydujesz się na tę kombinację kolorów, wszystkie trzy kolory powinny mieć zbliżoną intensywność. Żaden z kolorów nie powinien się wyróżniać, nie powinien być połykany, błyszczeć ani blaknąć.

Efekt kolorów dopełniających

Kolor dopełniający to dodanie koloru podstawowego, który znajduje się naprzeciwko niego na kole kolorów. Ale jak działają razem, w połączeniu?? Głównym efektem jest kontrast, w którym jeden z dwóch kolorów podkreśla drugi. Salon utrzymany w odcieniach zieleni podkreśla czerwone dodatki i wyposażenie. Ciepłe żółte odcienie w gabinecie wzmacniają indywidualne fioletowe lub liliowe refleksy.

Bez jasnofioletowej ściany żółte dodatki znacznie by wyblakły i cofnęły się. Violette nadaje żółty połysk © TATTA, stock.cegła suszona na słońcu.com

Jest jednak całkowicie jasne, że pokój oparty wyłącznie na parach kolorystycznych wcale nie jest przytulny i szykowny. Projektowanie przestrzeni życiowej w dopełniających się kolorach nie oznacza łączenia niebieskich ścian i niebieskiego dywanu z pomarańczowymi meblami i zasłonami. Dwa lub trzy odcienie kolorów powinny zawsze uzupełniać neutralne kolory inne, takie jak biały, czarny lub szary. Dopiero wtedy przeciwstawne kolory rozwijają swój kontrastowy efekt.

Po prostu określ kolory dopełniające

Na szczęście nie musisz ograniczać się do koła kolorów Johannesa Ittensa. Jest zbyt wiele odcieni i kombinacji kolorów, których inaczej byś nie zauważył. Ale nie zawsze łatwo jest określić, które kolory dopełniające się do siebie pasują. Liczne narzędzia, takie jak oprogramowanie graficzne i programy do przetwarzania obrazu, oferują wsparcie. Jest szczególnie popularny Adobe Color CC. W tym oprogramowaniu po prostu przesyłasz obraz, którego kombinacja kolorów przemawia do Ciebie, a program wyodrębnia odpowiednią kompozycję. W ten sposób możesz szybko i łatwo znaleźć odpowiednią dla siebie kombinację kolorów.

Stanowi alternatywę Projektant kolorystyki z Paletton. Użyj tego, aby najpierw wybrać kolor podstawowy i użyj polecenia "uzupełnij ", aby określić odpowiadający mu kolor uzupełniający. To też jest bardzo pomocne Koło kolorów Adobe, że możesz łatwo wypróbować online.

Czytaj dalej tutaj:

 • Dobór kolorów do kuchni
 • Dobór kolorów w przedszkolu
 • Kolory do sypialni
 • Kolory do łazienki
 • Wskazówki dotyczące kolorów dla małych pomieszczeń
 • Dobór kolorów w salonie
 • Kolor do piwnicy

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here