Przyspieszenie kompostu: to już za tym ”,

Oprócz głównych składników odżywczych, takich jak azot i potas, przyspieszacze kompostu zawierają również wapń, pierwiastki śladowe oraz w zależności od producenta mączkę rogową lub kostną - najlepsze składniki w nawozie. Te składniki odżywcze służą jako uzupełnienie organicznych składników kompostu, które precyzyjnie nie zawierają tych substancji i dlatego są trudne do strawienia dla mikroorganizmów. Składniki drzewne, takie jak słoma lub posiekany materiał, na przykład nie zawierają azotu. Jeżeli jest on dostarczany z zewnątrz, organizmom glebowym jest to łatwiejsze i mogą szybciej zakończyć swoją pracę. Substancje odżywcze zawarte w akceleratorze kompostu szczególnie dobrze smakują mikroorganizmom, czują się jak w domu i śpieszą do pracy, dzięki czemu temperatura w kompoście wzrasta do przytulnych 70 stopni Celsjusza. Rezultat: surowce gniją znacznie szybciej niż normalne kompostowanie. Dla robaków kompostowych i innych zwierząt jest za gorąco - najpierw wycofują się do chłodniejszej krawędzi kompostu i czekają, aż hałda ponownie ostygnie.
Kolejny kluczowy składnik akceleratora: suszone, ale wciąż żywe organizmy glebowe i grzyby, które wspierają pomocników już w pryzmie kompostu. Nawet jeśli życie w glebie jest bardzo zmotywowane, idealne warunki ramowe są nadal decydujące. Różne surowce w kompoście, stale wilgotne środowisko i miejsce na kompost w półcieniu bez palącego południowego słońca są idealne.

Przyspieszacz kompostu do cięcia trawników

Oczywiście dodatek przyspieszacza kompostu działa również podczas koszenia trawników, ale w rzeczywistości nie jest konieczny, ponieważ ścinki trawnika również same szybko gniją. O wiele ważniejsza przy koszeniu trawników jest dobra wentylacja, aby mokra masa nie zbijała się i nie gniła. Najlepszym sposobem na zrobienie tego jest wymieszanie skoszonej trawy ze ścinkami krzewów lub rozdrobnionym materiałem przed kompostowaniem lub dodanie ich do kompostu cienkimi warstwami.

Przyspieszacz kompostu na jesienne liście

W celu pozbycia się liści w jesiennym ogrodzie można zastosować je z przyspieszaczami kompostu poprzez tzw. kompostowanie obszarowe. Zgrab lub zdmuchnij liście pod krzaki, puste grządki, na kratach drzewnych lub w innych miejscach, w których nie przeszkadza. Posyp go kompostownikiem szybkoobrotowym i dociąż liście odrobiną ziemi, aby kolejny podmuch wiatru nie zdmuchnął wszystkiego wokół. Gnicie zaczyna się jesienią, a do następnego sezonu liście zamienią się w próchnicę. Wyjątkiem są liście dębu lub orzecha włoskiego, które zawierają kwas garbnikowy i trwają dłużej.

W przypadku kompostowania obszarowego wlej przyspieszacz kompostu bezpośrednio na zgrabione liście. 

Zdjęcie: iStock / franconiaphoto

Na co należy uważać stosując przyspieszacze kompostu??

Jest bardzo łatwy w użyciu, proszek lub granulki są regularnie posypywane na pryzmie kompostowej zgodnie z instrukcją producenta, co 20 do 25 centymetrów grubości warstwy brązu - czyli materiału drzewnego i niskoazotowego - oraz materiału zielonego, tj. sadzonki trawy lub krzewów. Przyspieszacz kompostu rozpuszcza się jak nawóz w wilgotnym kompoście i zaczyna działać. Bardzo ważne jest podlewanie kompostu jak klombu w upalne dni.
Nowo utworzoną pryzmę kompostu zaszczepia się kilkoma łopatami dojrzałego kompostu wraz z zawartymi w nim mikroorganizmami jako pomocą startową. Jeśli nie masz dojrzałego kompostu, posyp trochę przyspieszaczy kompostu, które w większości zawierają mikroorganizmy glebowe.

Możesz być także zainteresowany Pielęgnacja ogrodu Kompost: Naturalny nawóz do Twojego ogrodu Pielęgnacja ogrodu Popularne kompostowniki termiczne z aktualnych porównań Pielęgnacja ogrodu Kompost prawidłowo: 10 wskazówek dotyczących idealnego kompostu

Zalety i wady przyspieszaczy kompostu

Zalety przyspieszacza kompostu w ogrodzie są oczywiste: są łatwe w obsłudze, są dodawane do kompostu i szybciej gniją. W kompostownikach termicznych kończy się po sześciu miesiącach. Ponieważ odżywcze przyspieszacze kompostu lubią przyciągać muchy, są szczególnie polecane do systemów zamkniętych.
Przyspieszacze kompostu wykazują więc swoje zalety zwłaszcza w małych ogrodach, gdzie przestrzeń na pryzmę kompostu jest ograniczona, a przyspieszacz szybko uwalnia nową powierzchnię kompostu. Jeśli jest wystarczająco dużo miejsca lub jeśli chcesz uniknąć regularnego nakładania składników, co jest konieczne w przypadku kompostowników szybkoobrotowych, rezygnujesz z dodatkowego dozowania i akceptujesz, że gnicie kompostu potrwa trochę dłużej. Przyspieszacze kompostu i robaki kompostowe zwykle nie pasują do siebie dobrze. Jeśli zamówisz robaki kompostowe i osiedlisz się na kompoście, powinieneś zrezygnować z szybkiego kompostownika.

Samodzielnie twórz alternatywy i akceleratory kompostu

Każdy organiczny nawóz kompletny do ogrodu - ale także nawóz taki jak mączka rogowa - jest najlepszą paszą dla mikroorganizmów na kompoście. To samo dotyczy dodatków do gleby, takich jak bentonit czy TerraPreta (Neudorff). Mieszanka tych elementów przyspiesza również proces gnicia, choć nie tak szybko, jak w przypadku specjalnego akceleratora. Mączka rogowa zawierająca azot jest idealna, jeśli chcesz użyć kompostu liściastego dla rododendronów i innych roślin bagiennych. W przeciwieństwie do szybkiego kompostu, mączka rogowa nie zawiera wapna i dlatego nie podnosi wartości pH.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here