Kondensacja na oknie: 5 pomocnych wskazówek ”,

1. Prawidłowo wietrzyć

Prawidłowa wentylacja jest niezbędna. Należy wietrzyć pomieszczenie trzy do czterech razy dziennie, w miarę możliwości przez pięć minut, tak aby jednorazowo całkowicie wymienić powietrze w pomieszczeniu. Dotyczy to również pokoi, z których nie korzystasz na co dzień. Przewietrz również, jeśli zauważyłeś już kondensację na oknie. Następnie należy dokładnie usunąć wodę ściereczką, a następnie wietrzyć pomieszczenie przy szeroko otwartych oknach przez około dziesięć minut.

2. Ustaw ogrzewanie prawidłowo

Jeśli na oknie pojawi się kondensacja, warto przyjrzeć się grzejnikowi. Eksperci zalecają utrzymywanie możliwie stałej temperatury w pomieszczeniu. Nie oznacza to jednak, że temperatura w każdym pomieszczeniu musi być taka sama. Z reguły w sypialni powinno być ok. 18 stopni Celsjusza, a w łazience i salonie od 21 do 23 stopni Celsjusza. Przy okazji: piwnica też nie jest z tego wykluczona. Tutaj 15 stopni Celsjusza to minimum, w przeciwnym razie podłoga ostygnie i tym samym zaburzy równowagę między temperaturą w pomieszczeniu a wilgotnością.

Mogą Cię również zainteresować Porady domowe Wilgotność powietrza w pomieszczeniach: która jest optymalna? Co spowalnia wirusy koronowe? Energia i klimat Prawidłowa wentylacja: te wskazówki pomogą 's Energia i klimat Unikaj pleśni: najważniejsze środki

3. Sprawdź wilgotność

Jeśli masz powtarzające się problemy z kondensacją pary wodnej na oknie, może Ci pomóc higrometr. Powinien być powieszony na ścianie, niezbyt blisko grzejnika lub okna i pokazuje wilgotność. Zalecana wilgotność w pomieszczeniu od 40 do 60 procent. Jeśli wartość jest dla Ciebie wyższa, warto kupić osuszacz, aby uniknąć rozwoju pleśni.

4. Nie susz żadnego prania w środku

Jeśli można tego uniknąć, nie należy suszyć prania w mieszkaniu, zwłaszcza zimą. W najlepszym przypadku skorzystaj z suszarki w chłodne miesiące lub rozwieś pranie na balkonie. Drugi wariant trwa dłużej, ale działa równie dobrze, o ile nie ma stopni ujemnych. Oszczędza to pracy polegającej na ciągłym wycieraniu okien.

5. Wymień szybę

Po dostaniu się pary wodnej pomiędzy szyby pozostają one trwale zaparowane. To jasno pokazuje, że nie są już dobrze izolowane i że należy wymienić szyby. Nawet jeśli na początku wydaje się to denerwujące, w końcu będziesz mieć spokój i ciszę z powodu kondensacji, o ile dobrze wentylujesz.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here