Korek na dachu, korek na elewacji”,

Dzięki obniżeniu piwnicy i przesunięciu powierzchni na piętrze architektom udało się zmaksymalizować powierzchnię kondygnacji brutto do 320 metrów kwadratowych, chociaż prawo budowlane dopuszcza tylko jedno pełne piętro na terenie nieruchomości. W doborze materiałów konsekwentnie realizowano koncepcję planistyczną podstawy i konstrukcji: Obszary pod szczytem terenu są otoczone ubitymi ścianami betonowymi. Na tej podstawie stoi konstrukcja z czystego drewna.


Panele korkowe na elewacji i dachu

Duże przeszklenia na parterze zapewniają naturalne doświetlenie wnętrza. Elewacje powyżej, podobnie jak powierzchnie dachowe - poza kilkoma otworami okiennymi i panelami słonecznymi - są całkowicie pokryte panelami korkowymi. Architekci znaleźli niezwykły materiał w Portugalii. Korek granulowany jest produktem odpadowym lokalnej produkcji korka do butelek i jest formowany w panele elewacyjne pod wpływem wysokiego ciśnienia i ciepła. Podczas tego procesu żywice zawarte w korku uciekają i łączą granulki ze sobą. Korkowe panele elewacyjne są zatem naturalnie odporne na warunki atmosferyczne i pleśń bez żadnych dodatków ani chemikaliów. W przeciwieństwie do izolacyjnych paneli korkowych, odsłonięte korkowe panele elewacyjne są ściskane z nieco większym naciskiem i są mniej porowate na powierzchni, wyjaśniają architekci.

Korek z naturalnego materiału ma wiele zalet

Naturalny korek to niezwykle odporny na warunki atmosferyczne materiał izolacyjny, który optymalnie i bezwarunkowo dostosowuje się do każdych warunków klimatycznych. Materiał izolacyjny składa się z czystego naturalnego korka, bez żadnych obcych spoiw, bez ochrony przeciwpożarowej lub innych dodatków chemicznych. Nadaje się do recyklingu i jest odporny na gnicie. Dodatkowo korek ma dobre właściwości izolacyjne i może być stosowany jako monolityczny materiał elewacyjny. Fakt, który wpływa zarówno na efektywność energetyczną, jak i na zrównoważony rozwój budynku. Nie bez znaczenia: korek pochłania odgłosy kapania podczas deszczu. Dopiero dzięki tej prośbie zleceniodawcy projektanci natknęli się na materiał budowlany, co jest niespotykane w tym kraju.
Ponadto elewacja Ziro-cork nie wymaga specjalnej pielęgnacji i różni się od konwencjonalnych elewacji rodzajem i kształtem. Jest jedyną widoczną ekologiczną elewacją zewnętrzną, która nie wymaga tynku ani środków chemicznych.

Naturalne materiały budowlane, naturalna wentylacja

Kiedy budowano dom z korkociągiem, nie używano kleju ani pianki. Oprócz izolacyjnych płyt korkowych stosuje się materiały izolacyjne z włókna drzewnego i celulozy. Materiały pochłaniające wilgoć, takie jak drewno lub powierzchnie z włókien gipsowych z powłokami dyfuzyjnie otwartymi, zapewniają naturalny klimat w pomieszczeniu. Dom KfW 55 może obejść się bez systemu wentylacyjnego. Dzięki warstwowemu systemowi magazynowania, który jest wspierany przez panele słoneczne zintegrowane z dachem, zaopatrzenie domu w ciepło jest prawie samowystarczalne.

Elastyczne modele życia

Dom zaplanowany jest na trzy osoby. Oprócz przestronnych poziomów salonu i kuchni, w podstawie budynku znajduje się część sypialna z bezpośrednim dostępem do basenu zewnętrznego. Rozciąga się od domu do ogrodu, ale nie widać go z sąsiednich posesji przez otaczające ściany z wytłoczonego betonu. Do mniejszych pomieszczeń nad podstawą budynku prowadzi centralnie umieszczona, okrągła klatka schodowa. Niektóre z nich są ze sobą połączone i mogą w przyszłości służyć jako oddzielne apartamenty typu studio. Planiści około dwóch architektów zaplanowali już kolejne, osobne wejście.

Architekci:

wokół dwóch architektów Reeg & Dufour PartGmbB
Andreas Reeg i Marc Dufour-Feronce
Goethestrasse 2-3
10623 Berlin
www.około drugiej.de

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here