Farba kredowa: Nowy wygląd ścian i mebli”,

Nie myl: farba kredowa i farba tablicowa

Oba są obecnie w trendach i na pierwszy rzut oka wydają się powiązane, ale tak nie jest. Całkowicie czarna ściana, pomalowana farbą tablicową - nie farbą kredową - może być używana jako duża tablica ogłoszeń dla Twojej rodziny lub współlokatora. Możesz też użyć czarnej ściany, aby ulepszyć swój salon detalami, które sam zaprojektowałeś i narysować kredą, co chcesz na tablicy.

Kolorowe krzesła stanowią akcent kolorystyczny w mieszkaniu i sprawiają, że pokój wygląda bardziej przyjaźnie.

Zdjęcie: living4media / Scoffoni, Anne-Catherine

Różnica między farbą kredową, emulsyjną i silikatową

Każda powłoka, potocznie zwana farbą, składa się z następujących czterech składników: środków wiążących, rozpuszczalników lub rozcieńczalników, barwników i dodatków.
 

  • Farba emulsyjna składa się z plastikowych spoiw. Dzięki temu nadaje się do wielu rodzajów podłoża. Farba emulsyjna nie stanowi problemu zdrowotnego i jest przyjazna dla środowiska. 
  • Farba silikatowa jest jedną z mineralnych farb do wnętrz i jest odpowiednia dla alergików, ponieważ odpycha bakterie i zabrudzenia. Ponadto jest przepuszczalny dla pary wodnej i zasadowej - co oznacza, że ​​bardzo trudno jest na nim tworzyć się pleśń. Rozprowadzanie jest nieco bardziej czasochłonne niż w przypadku farby emulsyjnej lub kredowej. 
  • Pod względem właściwości farba kredowa jest mieszanką obu: jest na bazie wody, przykleja się do wielu powierzchni i jest przyjazna dla środowiska, ponieważ jej pigmenty kredowe są pochodzenia naturalnego. Jest również wentylujący, dzięki czemu reguluje klimat w pomieszczeniu. 

Kredowe kolory w shabby chic

Zwłaszcza jeśli jesteś fanem shabby chic i ustawiłeś lub chcesz odpowiednio ustawić swoje cztery ściany, kredowe kolory są dla Ciebie koniecznością. To Ty nadajesz meblom niepowtarzalny wygląd w stylu shabby chic. Piękne, ciepłe kolory w nieco nietypowych niuansach, pomalowane tu i ówdzie nieco słabiej lub poddane specjalnej obróbce po malowaniu dla uzyskania charakterystycznego efektu shabby - farbami kredowymi w mgnieniu oka wyczarujesz każdy sfatygowany mebel. Bardzo wdzięcznymi przedmiotami używanymi dla początkujących farbami kredowymi są małe komody, szafki, taborety, małe stoliki lub krzesła. Nie bój się dwóch kolorów: przytulna zieleń blatu lub szuflady, a reszta stołu lub komody staje się naturalną bielą. To nadaje meblom przytulną puszystość w stylu shabby-chic, którą fani tak bardzo cenią w stylu umeblowania. 
Wskazówka do czytania: Przetestuj: który kolor ściany Ci odpowiada? I jaki styl umeblowania Ci odpowiada?

Fani stylu shabby chic nadają starym meblom zupełnie nowy wygląd za pomocą kredowej farby.

Zdjęcie: living4media / Allig, Birgid

Upcykling farbą kredową: tzw. „chwytanie”

Dziś nazywamy to upcyklingiem, dawniej przetwarzaniem lub chwytaniem: robieniem (znowu) pięknym, kolorystycznym wzornictwem, recyklingiem (również w innej funkcji) przedmiotu, rzeźby, obrazu, a nawet reliefu. Podkład jest ważny dla ramy - bo w wielu rzeźbach detale są dopracowywane najpierw. Następnie podpowierzchnia jest blokowana, czyli zmniejsza się jej chłonność za pomocą kleju. Następnie na ten klej nakładany jest kolor w kilku warstwach - i na końcu następuje tzw. wykończenie: uszczelnianie i polerowanie - w razie potrzeby i konieczności. Ta technika sprawdza się od wieków i jest stosowana do dziś przy nakładaniu farb kredowych.

Kolory kredowe: Nie bez wykończenia 

Kolory kredowe zyskują popularny wygląd dzięki ważnemu wykończeniu. Tutaj są różne opcje i warunki.
 

Warstwa wierzchnia
Warstwa nawierzchniowa jest rodzajem powłoki ochronnej i nadaje się zarówno do matowej jakości, jak i do skorupki jajka. Nakłada się dwa do trzech razy w odstępach co cztery godziny i twardnieje w ciągu tygodnia. Nadaje się do mebli i przedmiotów dekoracyjnych.
 

Łowca fok
Z drugiej strony ściany nie powinny być pokrywane warstwą nawierzchniową - w przeciwnym razie efekt farby kredowej, który reguluje klimat, zostałby utracony. Ścianę pomalowaną farbą kredową należy przemalować lakierem. Jednak nie pas po pasie równomiernie i na całym obszarze, a tylko sporadycznie.
 

Mycie
Tutaj nadajesz mebel pomalowany farbą kredową lub nawet część szczurzą (nie musi być malowana) białą lub szarą zasłoną, która następnie sprawia, że ​​przedmiot wygląda na starszy niż jest. 

Kup teraz farbę kredową od Amazon.

Ustawienie mebli farbą kredową: tak to działa

Czego potrzebujesz: 

  • Drobny papier ścierny
  • Podkład pod farby kredowe
  • Rolki powierzchniowe lub rolki lateksowe 
  • Pędzle z włosiem syntetycznym (uważaj, aby nie zrzucić pędzli)

Tyle koloru potrzebujesz: 

  • Farba do ścian i podłóg 1 litr: 11 metrów kwadratowych, pomaluj dwukrotnie
  • Farba do ścian i podłóg 2,5 litra: 20 metrów kwadratowych, pomaluj dwukrotnie
  • Farba do mebli 500 mililitrów: cztery metry kwadratowe

Krok 1: Usuń łuszczącą się farbę z mebla i dokładnie go wyczyść. Specjalny produkt jest używany, jeśli Twój mebel do malowania jest wykonany z drewna o otwartych porach. Ponieważ: żadna farba, nawet farba kredowa, nie przyklei się do farby, silikonu i smaru. Niekoniecznie musisz szlifować czy szorstkować mebel - ale jeśli to zrobisz, to dajesz podkładowi i samej farbie kredowej możliwość lepszego wniknięcia w drewno i szybszego jego krycia.
Krok 2: Pierwsza warstwa farby jest nakładana wałkiem i powinna być nieco ciemniejsza niż druga warstwa farby. W przypadku pracy z farbą kredową oznacza to: Najpierw pomaluj nierozcieńczoną farbę kredową na meblu, a przy drugiej warstwie rozcieńcz farbę kredową w kuwecie z niewielką ilością wody. Przestrzegaj podanych czasów suszenia! 
Krok 3: Drugą warstwę farby nakładać pędzlem. To daje więcej charakteru. Jeśli chcesz pomalować jasny mebel na ciemno lub chcesz rozjaśnić ciemny, i tak musisz malować kilka razy - pamiętaj, że farba musi wyschnąć przez około cztery godziny. Powinna być w pełni utwardzona w ciągu tygodnia. 
Krok 4: Ostrożnie zeszlifuj dowolną ilość farby papierem ściernym (o ziarnistości co najmniej 100). Najlepsze efekty uzyskuje się, gdy zeszlifujesz trochę farby na rogach i (w zależności od mebla) szlifujesz nieregularnie na frontach lub nakładce. Nie należy zeskrobać z nóg zbyt dużej ilości kredowej farby - tylko trochę w kilku miejscach.
Krok 5: Jeśli chcesz mieć różne ślady użytkowania, możesz wtedy nałożyć warstwę prania, czyli mocno rozrzedzonej farby kredowej. A po wyschnięciu może zeszlifować coś innego. Na koniec: uszczelnij farbą ochronną lub woskiem. 

Może zainteresuje Cię także majsterkowanie i naprawy Renowacja mebli: Jak nadać antycznym skarbom nowy blask Trendy w stylu wiejskim: Jak zrobić pomysły na upcykling rękodzieła w każdym pomieszczeniu: 10 kreatywnych projektów DIY z instrukcjami

Projekt ściany za pomocą farby kredowej, szablonów i wałków do wzorów

Technika szablonowa to jedna z najłatwiejszych technik malowania do stworzenia atmosfery w nudnym pomieszczeniu. Dzięki samodzielnie wykonanym lub zakupionym szablonom we wszystkich rozmiarach i rolkom z wzorami możesz uwolnić swoją kreatywność na ścianie lub na frontach szafek: zwierzęta we wszystkich rozmiarach do dzikiego pokoju dziecięcego, kwiaty do stylu wiejskiego domu lub wzory liści do korytarz - dzięki prostemu i niemal nie kapiącemu operowaniu farbą kredową w mgnieniu oka zamienisz białą ścianę we własne płótno. Po prostu przymocuj szablon w żądanej pozycji na ścianie lub szafce i ostrożnie nanieś farbę kredową na szablon za pomocą pędzla.
Jeśli technika schablonowa jest dla Ciebie podobno zbyt skomplikowana, możesz użyć wałków do wzorków. Wymagają jednak pewnej ręki i bardzo precyzyjnej pracy. Wybór teksturowanych wałków obejmuje również romantyczne ptaki, czyste wiejskie życie z jeleniem na ścianie, klasyczne kwiaty i wiele więcej.

Pomysły na majsterkowanie z farbą kredową

Ale dekoracyjny wzór farbą kredową jest również o rozmiar mniejszy, na przykład na miskach, kafelkach lub doniczkach. Również tutaj farba kredowa jest nakładana bezpośrednio na element dekoracyjny. Jeśli chcesz, możesz wcześniej zagruntować podłoże masą betonową. 
Zimą możesz przygotować się na wiosnę i przeprojektować kolory mytych i mytych donic na balkon, taras, ogród zimowy czy pergolę. Nawiasem mówiąc, to również fajny prezent, jeśli zostaniesz zaproszony na kolację z przyjaciółmi: pomaluj garnek lub wazon na kolor pasujący do wyposażenia gospodarzy i posadź w nim np. krzew rozmarynu lub melisy. Twoi znajomi pomyślą o Tobie następnym razem, gdy przyjdą na gin z tonikiem.

Jeśli chcesz najpierw poćwiczyć, możesz postawić na wazony lub donice z farbą kredową.

Zdjęcie: living4media / Algermissen, Astrid

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here