Wywierć otwory w płytkach

Wiercenie otworów w płytkach - zapobiegnie to uszkodzeniom

Jeśli chcesz powiesić szafę lub ciężkie lustro na wyłożonej kafelkami ścianie, zwykle jest to możliwe tylko za pomocą kołków i śrub. Jeśli masz szczęście, możesz wywiercić otwory w połączeniach płytek. Często jednak nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko zrobić dziury w płytkach. Jest to trochę niebezpieczne, ponieważ wiercenie często niszczy płytki, a nawet może pęknąć. Przeczytaj nasze wskazówki, jak znaleźć odpowiednie wiertło i wywiercić czyste otwory w płytkach ściennych.

Wiertarka do płytek

Diamentowe wiertło do płytek ma płaską końcówkę © dvoinik, stock.cegła suszona na słońcu.com

Wiertła do płytek różnią się wyglądem od innych wierteł, takich jak wiertła do drewna lub metalu. Mają kształt cylindryczny i dlatego nie mają spirali. Kolejną różnicą jest użycie diament, które są posypywane na czubkach przez producentów w postaci drobnych drobin. Tym materiałem można wiercić nawet twarde materiały, takie jak płytki.

Wiertła do płytek: istnieją te różnice

Dzięki wiertłom do płytek masz wybór między wiertła chłodzone i niechłodzone. Chłodzenie oznacza, że ​​wiertła są wypełnione wewnątrz woskiem chłodzącym. Ten wosk chłodzący redukuje ciepło wytwarzane podczas wiercenia przez okres około 30 sekund. Należy wtedy zrobić sobie przerwę, aby wiertło ponownie ostygło. Z drugiej strony, nieschłodzone wiertło do płytek należy schłodzić wodą podczas użytkowania, aby się nie przegrzało. Skróciłoby to jego żywotność.

Wskazówka: Schłodzone wiertło można również schłodzić wodą, aby jak najdłużej pozostało ostre.

W przypadku diamentowego wiertła do płytek ważne jest, aby podczas wiercenia używać tylko lekkiego nacisku. Jeśli naciśniesz zbyt mocno, zniszczysz powłokę diamentową i sprawisz, że wiertło stanie się bezwartościowe. Ponadto wiercić płytkę tylko wiertarką do płytek. Resztę otworu na kołek należy wymienić na wiertło do kamienia, na przykład, w zależności od materiału. Zapobiegnie to przedwczesnemu stępieniu wiertła.

aż do 30% zapisać

Specjaliści glazurnicy
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze warstwy podłogowe, porównaj oferty i zaoszczędź.

Wiertło do szkła

Szklane wiertło wygląda jak włócznia © Natasha Pakhomova stock.cegła suszona na słońcu.com

Nawet z jednym Wiertło do szkła w płytkach można wywiercić czyste otwory. Swoim kształtem przypomina włócznię i ma bardzo ostry czubek. Podobnie jak wiertło do płytek, nie należy używać wiertła do szkła do wiercenia w innych materiałach, takich jak kamienie za płytkami. Ponadto dotyczy go również to, że nie należy wywierać zbyt dużego nacisku.

Wskazówka: Dużo można również przykleić do płytek za pomocą klejów. Dlatego warto przyjrzeć się różnym klejom, aby uniknąć wiercenia otworów. Krepa lub taśma klejąca zmniejsza ryzyko odprysków © Jürgen Fälchle, stock.cegła suszona na słońcu.com

Powinieneś poczynić te przygotowania

Podczas wiercenia w płytkach ściennych ważne jest, aby użyć niska prędkość do pracy i Wyłącz funkcję uderzenia w wiertarkę, pod warunkiem, że używasz wiertarki udarowej. Uderzenia mogą uszkodzić płytkę. Zaznacz również dokładnie miejsca, w których potrzebujesz dziur. Jeśli nie masz odpowiedniego pisaka, po prostu przyklej taśmę maskującą lub inną taśmę klejącą na płytkach i zaznacz na niej miejsca. Taśma malarska lub taśma klejąca zmniejsza również ryzyko odprysków podczas późniejszego wiercenia.

Podczas znakowania należy jednak pamiętać o przewodach zasilających i wodnych, które mogą przebiegać za płytkami i które mogą ulec uszkodzeniu podczas wiercenia. W takim przypadku można użyć detektora, aby dokładnie sprawdzić, gdzie przebiegają kable. Aby wiercić w płytkach ściennych, potrzebujesz również małej miski z wodą, aby w międzyczasie schłodzić wiertło.

Wskazówka: Jeśli potrzebujesz kilku otworów, pomocny jest szablon. Zapewnia prawidłowe odstępy między otworami. Wiercenie dokładnych otworów w płytkach: o tym należy pamiętać

Tak postępuje się podczas wiercenia płytek ściennych

  1. Aby zapobiec ślizganiu się wiertła na gładkiej płytce, najpierw weź punktak i młotek i przebij mały otwór w płytce. Zachowaj ostrożność i uderzaj dziurę kilkoma lekkimi ciosami, a nie jednym mocnym uderzeniem w płytkę. Wiertło do płytek lub szkła znajduje niezbędne mocowanie w tym otworze. Jeśli nie masz ciosu, możesz zamiast tego użyć gwoździa.
  2. Teraz włóż wiertło do małego otworu i zacznij wiercić. Podczas wiercenia wywieraj niewielki nacisk, ponieważ wiertło samo przebije się przez płytkę. Jeśli jednak płytka jest bardzo twarda, wiercenie może chwilę potrwać. Aby wiertło się nie przegrzało, co jakiś czas zanurzaj je w dostarczonej wodzie.
  3. Kiedy w końcu przewiercisz płytkę, zamień wiertło do płytek lub szkła na wiertło do kamienia. Za jego pomocą wydłużasz otwór, w który chcesz włożyć kołek. Podczas tej pracy możesz ponownie włączyć funkcję rytmu, jeśli jest to konieczne. Jednak nadal bądź ostrożny.
Notatka: Jeśli wywiercenie otworu nie do końca się udaje, w sklepach można znaleźć gotowe szpachlówki do płytek. Może być również używany do naprawy innych rodzajów uszkodzeń. Wskazówka: Możesz również przeczytać nasz przewodnik po otworach na gniazda i tym podobne. - tak wierci się płytki podczas układania

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here