System wentylacji: zalety, wady, rodzaje i koszty”,

Jak działa system wentylacji z odzyskiem ciepła?

Wiele osób nie lubi wietrzyć, ponieważ obawiają się, że przez ciągłe wpuszczanie świeżego powietrza ucieknie zbyt dużo ciepłego powietrza i tym samym zwiększy się koszty ogrzewania. Ta obawa jest nieuzasadniona w przypadku systemu wentylacji, ponieważ istnieją specjalne systemy wentylacyjne, które mają już zintegrowany odzysk ciepła. Jest to wydajne, wygodne i przyjazne dla środowiska.
Działa to tak: Wymiennik ciepła wykorzystuje istniejące ciepło zużytego powietrza, które ma być wyprowadzone z budynku jako powietrze wywiewane, w celu ogrzania świeżego powietrza, które ma zostać wprowadzone. Dzięki takiemu systemowi wentylacji świeże, a mimo to ciepłe powietrze napływa do budynku w kontrolowany i równomierny sposób.

Jakie są systemy wentylacyjne?

Zasadniczo istnieją dwa rodzaje systemów wentylacyjnych: scentralizowana i zdecentralizowana wentylacja domowa. Oba systemy różnią się głównie pod względem instalacji i funkcji.

Centralny system wentylacji

Centralny system wentylacyjny jest zwykle, jak sama nazwa wskazuje, montowany centralnie w jednym miejscu w budynku. To miejsce, jeśli jest dostępne, to głównie piwnica. Stamtąd wszystkie pomieszczenia są centralnie wentylowane, a system wentylacji kontrolowany.
Aby cały budynek mógł być zintegrowany z obiegiem powietrza, w centralnym miejscu instalacji musi być połączenie z obszarem zewnętrznym, tak aby zużyte powietrze mogło być odprowadzone jako powietrze wywiewane i mogło być doprowadzone świeże powietrze. Dodatkowo budynek musi posiadać system rur, który łączy ze sobą wszystkie pomieszczenia i tym samym zapewnia wymianę powietrza.

Dzięki centralnemu systemowi wentylacji wszystkie pomieszczenia w budynku są połączone ze sobą systemem rur. To może być widoczne lub ukryte.

Zdjęcie: iStock / Jovy86

Zdecentralizowany system wentylacji

W przeciwieństwie do centralnego systemu wentylacji, zdecentralizowana wentylacja przestrzeni życiowej zapewnia wentylację tylko poszczególnych pomieszczeń. Urządzenie nie jest zatem ustawione centralnie w budynku, ale znajduje się w pomieszczeniu, które również ma być wentylowane. Jeśli chcesz przewietrzyć kilka pomieszczeń w budynku za pomocą wentylacji przestrzeni mieszkalnej, musisz również ustawić jednostkę w każdym dodatkowym pomieszczeniu. Cyrkulacja powietrza musi być wtedy również regulowana indywidualnie w każdym pomieszczeniu i nie może być sterowana centralnie.
Zdecentralizowane systemy wentylacyjne są instalowane głównie w pomieszczeniach, których lub w ogóle nie można przewietrzyć ręcznie, takich jak łazienka lub kuchnia bez okna. W tych pomieszczeniach występuje stosunkowo duża ilość wilgoci, która nie może się wydostać, co zwiększa ryzyko powstania pleśni. W takich przypadkach zdecentralizowany system wentylacji może być prawdziwym dobrodziejstwem.

Czy system wentylacji ma sens??

Należy się nauczyć prawidłowej wentylacji: Ci, którzy zbyt długo trzymają otwarte okna, płacą wyższe koszty energii na ogrzewanie. Jeśli nie będziesz wystarczająco wentylować, ryzykujesz rozwój pleśni w Twoim domu. Aby tego uniknąć, system wentylacji ma sens. Reguluje wymianę powietrza, dzięki czemu można poprawić klimat w pomieszczeniu i nie trzeba otwierać okien kilka razy dziennie. Poniżej przedstawiamy zalety i wady systemu wentylacyjnego. Możesz więc sam zdecydować, czy wentylacja domowa ma dla Ciebie sens.

Zalety systemu wentylacyjnego

Największą zaletą systemu wentylacyjnego jest to, że okna mogą pozostać zamknięte dzięki stałej, automatycznej wymianie powietrza. Jest to ogromna zaleta, zwłaszcza dla alergików, gdyż utrudnia przedostawanie się pyłków i kurzu do budynku. Więc jeśli cierpisz na katar sienny lub alergię na pyłki, powinieneś rozważyć zainstalowanie systemu wentylacji, aby przynajmniej w domu mieć spokój i ciszę przed dokuczliwymi objawami alergii.

Ponadto wilgoć może bardzo słabo uchodzić tylko przez mocno izolowane ściany, więc nierzadko rozwija się pleśń, jeśli jest regularna wentylacja i nie jest zainstalowany system wentylacyjny. Dotyczy to szczególnie pomieszczeń takich jak kuchnia i łazienka. Zwłaszcza w łazienkach bez okien wilgoć jest bardzo trudna do usunięcia, a prawidłowa wentylacja w łazience staje się wyzwaniem. Dlatego nie bez powodu systemy wentylacyjne są zwykle standardem w nowych budynkach.

Wady systemu wentylacyjnego

Jedna z największych wad centralnego systemu wentylacji: w wielu przypadkach trudno jest inaczej kontrolować temperaturę w pomieszczeniach. Może to oznaczać, że temperatura w pomieszczeniu jest zbyt wysoka w sypialni i zbyt niska w salonie. Możesz jednak uniknąć tego problemu dzięki nowoczesnemu systemowi grzewczemu, który można odpowiednio precyzyjnie wyregulować.

Jeśli zainstalowany jest system wentylacyjny, może być trudno inaczej regulować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Tego problemu można jednak uniknąć dzięki nowoczesnemu systemowi grzewczemu.

Zdjęcie: fotolia / Insp.Clouseau

Kolejny problem dotyczy higieny powietrza: system wentylacyjny jest wyposażony w filtry, które należy regularnie wymieniać. Jeśli zaniedbasz wymianę filtra, roztocza mogą z czasem osiąść i rozprzestrzenić się we wszystkich pomieszczeniach ze świeżym powietrzem. Organizmy mogą powodować choroby układu oddechowego lub alergie. Legionella, która również może powodować problemy zdrowotne, czasami pojawia się w nieodpowiednio utrzymanych wymiennikach ciepła.

Ile kosztuje system wentylacji?

Zakup systemu wentylacyjnego najpierw kosztuje, ale potem oszczędza koszty ogrzewania, a przede wszystkim zapobiega powstawaniu pleśni i złego powietrza. Ceny różnią się w zależności od dostawcy - z grubsza można jednak powiedzieć, że w mieszkaniu trzypokojowym koszty wentylacji wynoszą od 1.200 i 1.500 euro to około 3 za dom jednorodzinny.000 euro, w zależności od ilości pokoi, nawet więcej. W wariancie z odzyskiem ciepła można zastosować centralny lub zdecentralizowany system wentylacji w domu jednorodzinnym o kosztach od 5.000 euro i 8.Policz 000 EUR. Ogólnie rzecz biorąc, koszty centralnego systemu wentylacji są nieco wyższe niż w przypadku zdecentralizowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych.
Dobrze wiedzieć: Instalacja wentylacji jest dotowana przez KfW (Kreditanstalt für Wiederaufbau) z dotacją.

Może sprawić, że system wentylacyjny będzie chory?

Dzięki systemowi wentylacji nie musisz się martwić na przykład o przeziębienie, ponieważ system wentylacji prawie nie generuje przeciągów. Przepływ powietrza w systemie wentylacyjnym jest tak powolny, że rzadko jest to nawet zauważane. Jest to jednak bardziej widoczne pod otworami w systemie wentylacyjnym. Z tego powodu należy wcześniej dokładnie przemyśleć, gdzie je umieścić.
Inny aspekt: ​​ogrzewanie zapewnia wyjątkowo suche powietrze w pomieszczeniach mieszkalnych, szczególnie zimą i obciąża skórę, włosy i zdrowie. Z systemem wentylacji nie musisz się jednak bać, ponieważ wentylacja przestrzeni życiowej dostarcza tylko świeże powietrze z zewnątrz do wewnątrz. Zimą powietrze napływające z zewnątrz jest zwykle bardzo zimne i dlatego ma mniejszą zdolność magazynowania wilgoci. W efekcie powietrze dostarczane z zewnątrz przez system wentylacyjny może być bardziej suche. Ale tak samo byłoby w przypadku wentylacji ręcznej. Tutaj może pomóc nawilżacz.

Stale otwarte okno często tworzy przeciągi, które mogą się przeziębić. Problemu można uniknąć dzięki systemowi wentylacji.

Zdjęcie: iStock/tboehner

Nawiasem mówiąc: Objętość zwykle nie stanowi problemu również w przypadku systemów wentylacyjnych: Jeśli systemy wentylacyjne są instalowane przez specjalistę, zwykle nie słychać niepokojących dźwięków, ponieważ systemy są zwykle instalowane w piwnicy, a rury są dodatkowo pokryte izolacja akustyczna.

Na co należy zwrócić uwagę podczas montażu systemu wentylacyjnego?

Każdy, kto buduje nowy dom, potrzebuje centralnej lokalizacji, w której może zainstalować centralny system wentylacji. Najlepiej nadaje się do tego piwnica. Powinna mieć również podłączenie na zewnątrz i dostęp do systemu rur pomieszczeń – to jedyny sposób na zassanie świeżego powietrza i odprowadzenie zużytego powietrza na zewnątrz budynku jako wywiewnego.

Możesz być także zainteresowany Energia i klimatyzacja Systemy klimatyzacyjne: przegląd kosztów, korzyści, zalet i wad Wiedza budowlana Chłodzenie pasywne: Temperowane powietrze w pomieszczeniu bez klimatyzacji Wiedza o instalacjach Nigdy więcej gęstego powietrza: Te rośliny poprawiają klimat w pomieszczeniu

Podczas montażu należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy, w zależności od przeznaczenia pomieszczenia, ponieważ nie każde pomieszczenie można traktować jednakowo. Salon, jadalnia, sypialnia czy pokój dziecięcy są wentylowane przez centralny system wentylacji. Oznacza to, że w tzw. pomieszczeniach nawiewnych musi napływać z zewnątrz przefiltrowane i ogrzane powietrze. Z kolei w łazience i kuchni należy odprowadzić zatęchłe powietrze. W tym celu w tak zwanych pomieszczeniach wywiewnych należy zainstalować specjalne zawory powietrza wywiewanego. Nawiasem mówiąc, nie musisz układać połączenia w korytarzu, ponieważ jest uważany za obszar przelewowy. Oznacza to, że jest już odpowiednio wentylowany przez otwory przelewowe w pozostałych pomieszczeniach w budynku, czyli szczelinach drzwiowych.
 

Czy można doposażyć system wentylacyjny??

Jeśli wprowadzasz się do wykończonego domu lub kupujesz mieszkanie, możliwości ograniczają się zazwyczaj do doposażenia w centralny system wentylacji - zazwyczaj bardzo czasochłonny jest doposażenie w wymagany system rur do nawiewu i wywiewu powietrza. W przypadku wątpliwości zalecane są zdecentralizowane systemy wentylacji w poszczególnych pomieszczeniach.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here