Dokuczliwy hałas od sąsiadów: twoje prawa ”,

Sąsiedzi muszą zaakceptować normalne codzienne odgłosy. Wymagana jest wyższa tolerancja, szczególnie w przypadku hałasu dzieci. Mieszkańcy domu mogą również bawić się i słuchać muzyki w swoim mieszkaniu. Jednak zawsze należy brać pod uwagę innych, zwłaszcza podczas zwykłych okresów odpoczynku, które zwykle są zawarte w regulaminie domu. Każdy, kto jest narażony na zanieczyszczenie hałasem od sąsiadów jest kierowany bezpośrednio do osoby przeszkadzającej lub właściciela mieszkania, który musi ostrzec najemcę lub może wypowiedzieć, jeśli jest to nierozsądne.

Letni hałas od sąsiadów

Życie sąsiadów, których prawie nie widać zimą, toczy się nagle kilka metrów dalej na balkonie lub tarasie latem. Jest głośna muzyka, śmiech, imprezy i grille. Każdego roku pojawiają się kłopoty nie tylko między mieszkańcami, ale także między najemcami a wynajmującymi. I z policją.
„Ludzie, bardziej liczcie się z innymi” – apeluje do zdrowego rozsądku Ulrich Ropertz, rzecznik Niemieckiego Związku Lokatorów. Wtedy działa też z sąsiadem. Ponieważ w prawie najmu i państwowej ustawie o ochronie emisji obowiązują bardzo jasne zasady, których należy przestrzegać. I którego jeden może żądać od drugiego. Jego ekspercka wskazówka na letnie nocne imprezy: uprzedzaj sąsiadów z wyprzedzeniem, poproś o zrozumienie lub zaproś ich od razu. Ci, którzy zapowiadają obchody, mogą liczyć na większe ustępstwa ze strony sąsiadów.

nocny odpoczynek

Balkony, tarasy czy ogrody należące do mieszkania lub domu mogą początkowo być wykorzystywane przez mieszkańców według własnego uznania. Granice są szybko osiągane w przypadku naruszenia interesów właściciela lub sąsiadów. W szczególności oznacza to: Nikt nie może zabronić Ci zapraszania znajomych lub krewnych na kawę lub imprezę na świeżym powietrzu. Jednak hałas musi ucichnąć po godzinie 22:00. Wtedy zaczyna się nocny sen! Tak nakazuje ustawa o ochronie przed emisjami.
Jeśli mieszkańcy tolerują dłuższą uroczystość, gospodarz może liczyć na tolerancję innych. W przeciwnym razie musiałby przenieść swoją imprezę w dzielnice mieszkalne nagle o 22:00, zapewnić przytłumiony poziom hałasu i znacznie ściszyć muzykę. Ulrich Ropertz radzi: „Oczywiście możesz siedzieć na balkonie. Ale wtedy musisz trzymać gębę na kłódkę lub po prostu mówić dalej. Każdy, kto zaczynał o 17:00, z czasem będzie głośniej, zgodnie z doświadczeniem eksperta ds. prawa najmu. Jeśli nie będzie przestrzegany nocny odpoczynek, może to spowodować kłopoty z policją. Nocne zakłócenie spokoju i nadmierny hałas po godzinie 22:00 mogą być karane jako wykroczenie administracyjne. Możliwe konsekwencje: Policja zapieczętuje system muzyczny, zabierze go lub nałoży grzywnę.

Zgodnie z umową najmu wynajmujący jest zobowiązany do utrzymywania mieszkania w porządku. Obejmuje to również ochronę przed hałasem pochodzącym od sąsiadów.

Zdjęcie: fotolia / akf

Zanieczyszczenie hałasem: prawa lokatorów

Prawa najemców w przypadku zanieczyszczenia hałasem lub zakłócenia ciszy i spokoju sięgają od groźby grzywny, przez obniżki czynszu, po odszkodowanie za wyrządzone szkody. W zamian wynajmujący może pozwać najemcę o zaniechanie i wypowiedzieć najemcę bez wypowiedzenia.
Najemca ma prawo do podjęcia działań przeciwko temu, kto powoduje hałas - pod warunkiem, że uciążliwy hałas ze strony sąsiadów nie wynika z izolacji akustycznej budynku, ale z nierozważnego zachowania współlokatorów (OLG Düsseldorf ZMR 97, 181). Jeśli rozmowa nie pomaga, może pozwać do sądu (OLG Düsseldorf DWW 97, 149) lub wystąpić o nakaz sądowy.
Najemca informuje właściwy organ administracji. Grozi to grzywną, jeśli na przykład okna nie są zamykane. Policję można również wezwać w nocy lub w weekendy. Jeżeli hałas wynika z tego, że sąsiad nie spełnia oficjalnych wymagań, istnieje możliwość wezwania organu regulacyjnego.
Najemca może zwrócić się do właściciela lokalu o zatrzymanie hałasu. Zgodnie z umową najmu wynajmujący jest zobowiązany do utrzymania mieszkania w odpowiednim stanie, nawet jeśli wiąże się to z wysokimi kosztami (LG Hamburg WM 84, 79).
Dodatkowo najemca może obniżyć czynsz. Dopuszczalna jest redukcja od 10 do 20 procent, jeśli na przykład nie może spać w nocy, ponieważ muzyka z dyskoteki jest bardzo głośna (AG Köln WM 78, 173; AG Gelsenkirchen WM 78, 66). Czynsz można również obniżyć o jedenaście procent w przypadku słów i stukania z restauracji (LG Kolonia WM 87, 272).
Jeżeli hałas jest tak silny, że zagraża zdrowiu najemcy (§ 544 BGB), najemca mieszkania ma prawo do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Dzieje się tak na przykład, gdy nocny sen jest zakłócany z restauracji pod mieszkaniem (AG Kerpen WM 78, 68).
Ponadto najemca może pozwać emitenta hałasu o odszkodowanie (ß 823 BGB).

Możesz być także zainteresowany Wiedza o budownictwie Izolacja akustyczna ściany: Inteligentne rozwiązania przeciw hałasowi Budownictwo z drewna Renowacja drzwi: optyka, izolacja akustyczna, bezpieczeństwo

Zanieczyszczenie hałasem: prawa właścicieli

Właściciel ma prawo pozwać hałaśliwego najemcę o zaniechanie i zażądać od niego odszkodowania, jeśli inni najemcy obniżyli czynsz z powodu hałasu. Ponadto może wypowiedzieć głośnego najemcę (po ostrzeżeniu i w razie potrzeby bez wypowiedzenia).

Jeśli odtwarzasz muzykę w mieszkaniu dłużej niż dwie godziny na raz, można to uznać za uciążliwy hałas.

Zdjęcie: Shutterstock

10 zasad dotyczących zanieczyszczenia hałasem

1. Z urządzeniami elektronicznymi, takimi jak Telewizory lub odtwarzacze CD Kubatura pomieszczenia musi być zawsze utrzymywana, tzn. hałasy nie mogą być słyszalne lub prawie nie mogą być słyszalne poza mieszkaniem. Ważne jest, aby sąsiadom nie przeszkadzał hałas. Nocny odpoczynek zaczyna się o 22.00!
2. Tworzenie muzyki w domu w pomieszczeniu jest dozwolona głośność, należy jednak wziąć pod uwagę jasnosłyszenie w budynku i rodzaj muzykowania. Jako kompromis obowiązuje maksymalny czas gry wynoszący dwie godziny; Należy przestrzegać ciszy nocnej od 12:00 do 14:00 i od 20:00 do 8:00.
3. Zwierzęta muszą być trzymane w taki sposób, aby sąsiadom nie przeszkadzały nieuzasadnione odgłosy, takie jak szczekanie lub gwizdanie.
4. dzieci mogą bawić się w pomieszczeniach i na zewnątrz. Niepokój, który z tego wynika, musi być tolerowany. Jednak bezmyślne zanieczyszczenie hałasem - takie jak gra w piłkę nożną lub jazda na rolkach w mieszkaniu i na korytarzu - żaden sąsiad nie musi znosić. Dzieci muszą być również ostrożne podczas ogólnych okresów odpoczynku. Nikt nie może zapobiec nocnemu krzykowi i płaczowi niemowląt i dlatego należy go zaakceptować.
5. Prawo, Świętuj festiwale, nie ma żadnego. Jednak imprezowanie nie może być zabronione. Zawsze należy brać pod uwagę sąsiadów, a od godziny 22:00 obowiązuje wymóg odpoczynku nocnego.
6. sprzęt AGD, o ile dotyczy odkurzaczy, pralek i zmywarek, może być używany w mieszkaniu. Pracujący najemcy mogą również uruchomić pralkę raz po godzinie 22:00.
7th. Wciąż jest to dozwolone po godzinie 22:00 kąpała się i brała prysznic , jednak maksymalnie przez pół godziny, wliczając w to wodę, wpuszczaj i wypuszczaj.
ósmy. W przypadku zanieczyszczenia hałasem spowodowanego: Ogrzewanie i winda wyjść, wynajmujący musi działać: instalacje muszą być dźwiękoszczelne, aby nie przekraczały zmierzonych wartości 30 decybeli.
9. Narzędzia ogrodnicze: Zgodnie z rozporządzeniem o hałasie urządzeń i maszyn, w niedziele i święta oraz w dni powszednie od godz. skaryfikatory.
10. Zanieczyszczenie hałasem od Restauracje, dyskoteki, sklepy nie musisz przyjmować najemców. Możesz skontaktować się z organem regulacyjnym, a w razie potrzeby nawet obniżyć czynsz.

Źródło: Niemieckie Stowarzyszenie Najemców (red.): Słownik najemców. Praca referencyjna dla profesjonalistów i laików. wydawnictwo DMB, wydawnictwo i
Spółka zarządzająca stowarzyszenia lokatorów.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here