Usuń farbę: tak to działa ”,

Warto usunąć farbę. Jeśli po prostu zamalujesz starą warstwę, musisz się później spodziewać kapania i łuszczenia.

Zdjęcie: Kai i Kristin Photography / iStock

Usuń farbę: właściwości farby

Niezależnie od tego, czy chodzi o naprawy, czy o zupełnie nową warstwę farby: farby zawierają kolorowe pigmenty dla wzmocnienia koloru, rozpuszczalniki do łatwego malowania i spoiwa, które wiążą pigmenty z podłożem.
Proporcje mieszania substancji decydują o właściwościach farb: Farby ścienne mają dużo pigmentów, ale niewiele spoiw i tworzą matową powierzchnię z otwartymi porami. Farby zawierają więcej środków wiążących, dzięki czemu tworzą gęstą, wytrzymałą i ochronną warstwę. W zależności od rozpuszczalnika występuje lakier akrylowy na bazie wody lub z rozpuszczalnikami chemicznymi - alkidowymi lub żywicą syntetyczną. Lakier akrylowy z wodą jako rozpuszczalnikiem jest dziś najbardziej powszechny, często wykorzystywany jest do mebli, ale także do zastosowań w ogrodzie.

Jak usunąć farbę?

Zdzieranie, szlifowanie lub spulchnianie termomechaniczne: wybór odpowiedniej metody zależy nie tylko od wielkości i kształtu przedmiotu, ale także od jego podłoża i grubości starych warstw farby. Różne metody usuwania farby inaczej radzą sobie z podłożem. Dlatego nie każda metoda jest równie odpowiednia do każdego zastosowania.


Zeszlifuj farbę

Możesz usunąć farbę z prawie każdej powierzchni poprzez szlifowanie. Ręczne szlifowanie papierem ściernym jest bardzo czasochłonną czynnością, jest znacznie szybsze w przypadku większych powierzchni z urządzeniami szlifierskimi. Podczas szlifowania zawsze zaczynaj od grubszego papieru ściernego, a następnie przejdź na drobniejszy papier ścierny. Szlifowanie to zawsze zakurzona sprawa, dlatego należy dobrze wietrzyć. Ponieważ zwykle nie znasz składu farby, a stare farby mogą zawierać metale ciężkie, podczas szlifowania powinieneś nosić maskę ochronną.

Szlifierka prawie zawsze nadaje się do usuwania farby. Kup teraz szlifierkę mimośrodową Bosch na Amazon.

Zdjęcie: Amazonka

Usuwanie farby

Stripping to chemiczna metoda usuwania farb akrylowych lub żywic syntetycznych. Środek nakłada się pędzlem, a lakier zmiękcza nawet grube warstwy lakieru po odpowiednim czasie ekspozycji. Jednak farba nie rozpuszcza się w powietrzu, trzeba ją jeszcze mechanicznie zeskrobać wodą i szpachelką. Przed nałożeniem zmywacza należy jak najwięcej farby usunąć skrobakiem lub szpachelką, wtedy środki działają szybciej i jest mniej lepkiej pasty.
Do prawie każdego materiału jest odpowiednia bejca, która wtedy tylko z nim działa prawidłowo. Dlatego przy zakupie zwracaj uwagę na przeznaczenie. Do usunięcia farby akrylowej użyj zmywacza do farb na bazie rozpuszczalnika, do farb olejnych użyj bejcy alkalicznej z ługiem. Dobrze przewietrz się w pracy lub zrób to w ogrodzie i załóż maskę ochronną. Usunięte resztki farby są odpadami niebezpiecznymi i należą do odpowiedniego punktu utylizacji w centrum recyklingu.


Usuń farbę gorącym powietrzem

Usuwaj farbę bez chemii, tylko gorącym powietrzem - i jakiego rodzaju. Bo nie chodzi tu o powietrze z suszarki, a o specjalne opalarki, które wypuszczają na farbę strumień powietrza o temperaturze od 600 do 800 stopni Celsjusza, aż zacznie bąbelkować. Farba jest następnie zmiękczana i można ją łatwo zeskrobać. Jak już się domyślasz, ta metoda jest odpowiednia tylko w przypadku solidnych dokumentów. Gorące powietrze może wytwarzać trujące opary, dokładna wentylacja jest tak samo ważna jak rękawice, okulary ochronne i maska ​​ochronna.

Farbę można łatwo usunąć opalarką. Kup teraz opalarkę Tilswall na Amazon.

Zdjęcie: Amazonka

Wskazówki specjalne: Jak usunąć lakier i farbę z drewna?

Przeszlifuj drewno

Najlepszym sposobem na usunięcie lakieru z dużych powierzchni drewnianych jest szlifowanie. W zależności od rozmiaru użyj szlifierki delta lub mimośrodowej, do krzywizn i miejsc, w których robi się ciasno i trudno na ozdobnych paskach, krawędziach lub kątach, zwykły papier ścierny. Powierzchnie drewniane mają zwykle drobne pory, w które wnika lakier. Po całkowitym zeszlifowaniu farby zawsze usuwasz trochę drewna - rogi i krawędzie są zatem lekko zaokrąglone. Szlifować w kierunku słojów i nie zaczynać od ziarna 40, które szybko szlifuje niechciane rowki w materiale. Szlifować ziarnistością 80, a w kolejnych krokach ziarnistością 150 do 180 i 240.
Nie pracuj na pełnych obrotach na szlifierkach, ponieważ wytwarza to zbyt dużo ciepła i papier ścierny szybko się zapycha. W przypadku grubych warstw farby należy najpierw usunąć dużo farby szpachelką lub skrobakiem, jeśli to możliwe. Nie zapomnij o masce przeciwpyłowej.


Zdzieranie drewna

Jest to przydatne, gdy materiał jest pochylony i zawinięty, a papierem ściernym nie da się wiele zrobić. Pamiętaj o środkach ochronnych wymienionych powyżej, a także pamiętaj, że niektóre rodzaje drewna mogą odbarwiać się podczas bejcowania.
Nanieś pędzel na plamę i pozostaw na kilka godzin, aż farba stanie się brązowa i będzie można ją zdrapać. Przed ponownym malowaniem materiał musi być suchy i czysty i ponownie przeszlifowany.

Kup teraz bejcę do drewna Contura na Amazon.

Zdjęcie: Amazonka

Specjalne wskazówki: jak usunąć starą farbę z metalu??

Przeszlifuj metal

Metal jest często malowany bardzo dobrze przyczepnymi farbami, takimi jak farby na bazie żywicy syntetycznej, ale materiał jest wytrzymały i może wytrzymać nawet szlifowanie i szorowanie za pomocą szlifierki kątowej. Nie wolno jednak rysować metalowej powierzchni, która pozostaje widoczna nawet po przemalowaniu. Dlatego należy używać materiałów ściernych o drobnym ziarnie 180, a w razie potrzeby nawet drobniejszych. Pamiętaj, aby nosić okulary ochronne.


Usuwanie farby z powierzchni metalowych

Zdzieranie działa najlepiej na kątach lub zagięciach w metalu - z maską ochronną, nawet jeśli pracujesz w ogrodzie. Pozwól zaprawie zadziałać, a następnie usuń ją mosiężną szczotką. Z ocynkowanego metalu ze szczotką o twardym włosiu, aby nic nie zostało zarysowane.

Usuwanie śrub i nakrętek z lakieru: odpowiednia odzież ochronna. Zamów teraz jako połączenie z Amazon.

Zdjęcie: Amazonka

Usuń farbę z metalu gorącym powietrzem

Działa dobrze i nie ma ryzyka uszkodzenia powierzchni. Jednak na delikatnych powierzchniach farba jest trudna do zdrapania.

Specjalne wskazówki: Jak usunąć farbę z plastiku?

Tworzywa sztuczne są problematyczne i wrażliwe na piaskowanie i zdzieranie. Ale oba są możliwe. Szlifuj tylko drobnym ziarnem i małą prędkością, a najpierw wypróbuj środek trawiący na niewidocznym miejscu. Zasadniczo istnieją materiały termoutwardzalne i termoplastyczne. Tworzywa termoplastyczne stają się ponownie miękkie po podgrzaniu, a tworzywa termoutwardzalne nie odkształcają się - ale mogą zostać uszkodzone przez ciepło. Gorące powietrze nie wchodzi zatem w rachubę.

Wskazówki dotyczące usuwania plam i plam z farby

Dzieje się to szybko, gdy malowanie i jeden lub drugi rozprysk farby uderza w sąsiednie powierzchnie lub meble. Farbę natychmiast usunąć dużą ilością wody i ręcznikiem kuchennym, nie powiększając plamy. Ponieważ po wyschnięciu farba jest zwykle bardzo uparta. W przypadku farb z rozpuszczalnikami chemicznymi woda nie wystarcza na pozostałą farbę. Następnie wypróbuj go spirytusem, spirytusem, benzyną lakową, benzyną lakową, zmywaczem do paznokci oraz, w przypadku bardzo uporczywych lakierów, rozcieńczalnikiem nitro. Zmywacz do paznokci i rozcieńczalnik nitro atakują również istniejące powierzchnie lakieru.
Pojedyncze rozpryski farby ze szkła lub innych gładkich powierzchni można usunąć za pomocą skrobaka do płyt ceramicznych.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here