Przegląd rodzajów farb

Lakiery - porady: Lakier akrylowy, lakier na bazie żywicy alkidowej, lakier PUR, lakier na bazie żywicy epoksydowej, lakier nitro i inne rodzaje lakierów

Lakiery służą zarówno do ochrony, jak i upiększania powierzchni. Farby dekoracyjne i powłoki ochronne często składa się z kilku warstw. Następnie mówi się o systemie malowania, który z. B. z podkładu, warstwy szpachli, farby lub. Może składać się warstwa wierzchnia i lakier bezbarwny.

Co nazywa się tak zwanym. Lacksystem rozumie

Większość producentów farb oferuje różne produkty i skoordynowane linie produktów dla optymalnej struktury systemów malarskich. Klienci komercyjni, tacy jak malarze i lakiernie, ale także majsterkowicze i hobbyści, mogą uzyskać wszystko dla pożądanej struktury lakieru z jednego źródła. Na przykład podkłady, promotory adhezji lub podkłady; są to cienkie powłoki, które przyczepność farby lub. poprawić jego połączenie z podłożem. Istnieją również wypełniacze i wypełniacze, które służą do naprawy uszkodzeń lakieru, wyrównywania nierówności i modelowania powierzchni przed nałożeniem lakieru.

Puszka metalowa z lakierem: lakier jest dostępny w wielu kolorach i wariantach do różnych zastosowań © Sebastian Duda, stock.cegła suszona na słońcu.com

Czym różnią się od siebie różne rodzaje farb??

Istnieje kilka sposobów na rozróżnienie różnych rodzajów farb. Podział według zastosowanych segregatorów jest szczególnie łatwy do zapamiętania i zrozumienia. Ponieważ tak jak w przypadku innych materiałów powłokowych, m.in. B. Farby i tynki stosowane są również jako spoiwa do lakierów, m.in. B. Żywica syntetyczna lub akryl, co daje jej nazwę i ma duży wpływ na właściwości danego rodzaju farby. Z tego powodu posortowaliśmy farby w tym przewodniku według ich spoiw.

Maluje przez wieki

Ponadto nazwy farb często noszą nazwy miejsc ich zastosowania, m.in. B. Lakier samochodowy, lakier fortepianowy, lakier do szyb, wosk uszczelniający lub lakier do paznokci. W nazwie farby mogą pojawić się również funkcje lub specjalne właściwości:

 • Lakiery napinające rozciągną tkaninę lub papier podczas schnięcia, a tym samym służą do impregnacji lub wzmocnienia podłoża.
 • Piec emalii takie jak farba do pieca, ognia lub silnika, może również wytrzymać ekstremalne ciepło i jest stabilizowana po nałożeniu poprzez kontrolowane ogrzewanie i „piec”; tylko wtedy farba jest naprawdę skończona i gotowa do swojego zadania.
 • Lakiery zanurzeniowe tak zwane, ponieważ ich skład i konsystencja są idealne do zanurzania obrabianego przedmiotu; są wykorzystywane w specjalnych procesach malowania elektrochemicznego.
 • Farby efektowe tworzyć specjalne powierzchnie, takie jak charakterystyczne wgniecenia w lakierze młotkowym, brokat lub efekty metaliczne. Inne lakiery efektowe wytwarzają opalizujące powierzchnie lub „flops”, w których kolor lub jasność lakieru zmienia się w zależności od oświetlenia lub kierunku, w którym patrzysz.
Rodzaje farb podzielone na kategorie według ich zastosowania Lakier do piekarnika jest szczególnie odporny na ciepło i ogień Ventilack do okien drewnianych chroni w inteligentny sposób

Składniki zwierzęce, takie jak szelak (wydzieliny pewnego rodzaju wszy), można również przetworzyć na lakier. Farby olejne, z którymi miesza się również żywice, oferowane są jako werniks. Glazury to lakiery o tak małej ilości pigmentu, że powierzchnia prześwituje po lakierowaniu. Szczególnie popularne jest drewno glazurowane, ponieważ bardzo ładnie wydobywa słoje.

aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Przegląd najczęściej używanych rodzajów farb

 1. Lakier z żywicy syntetycznej, lakier z żywicy alkidowej Farba z żywicy alkidowej © aykuterd, stock.cegła suszona na słońcu.com

  Kiedy mowa o lakierze na bazie żywicy syntetycznej, zwykle chodzi o lakier z żywicy alkidowej. Jak sama nazwa wskazuje, spoiwem jest żywica syntetyczna – żywica alkidowa to żywica sztuczna.

  Skład farb z żywicy alkidowej

  Pierwszymi farbami były farby olejne i żywiczne na bazie żywic naturalnych, takich jak kalafonia czy oleje roślinne. Nowoczesne farby na bazie żywic syntetycznych i alkidowych ze spoiwami syntetycznymi stanowią dalszy rozwój farb na bazie żywic naturalnych. Pierwsze farby na bazie żywicy alkidowej pojawiły się na rynku w latach 30. XX wieku; wysychały szybciej i tworzyły lepsze powłoki malarskie niż ich poprzednicy.

  Farby na bazie żywicy alkidowej mogą być stosowane do prawie wszystkich powierzchni, takich jak drewno, metal, plastik, szkło i kamień, wewnątrz lub na zewnątrz. Bardzo dobrze przylegają i kryją, rozpływają się po powierzchni ładnie i równomiernie, a wyschnięta farba jest odporna na uderzenia, wstrząsy, zmywanie i szorowanie. Lakiery na bazie żywicy syntetycznej można nakładać za pomocą pędzla, wałka lub urządzenia natryskowego, są dostępne we wszystkich stopniach połysku i zapewniają wyjątkowo gładkie, trwałe i wytrzymałe powierzchnie. Około 90% wszystkich komercyjnych i profesjonalnych prac malarskich jest nadal wykonywanych przy użyciu farb na bazie żywicy alkidowej, które są również dostępne jako wyjątkowo odporne farby o wysokiej zawartości części stałych.

  Farby z żywic syntetycznych są bardzo wytrzymałe i popularne wśród profesjonalistów

  Ze względu na wysoki udział lotnych i toksycznych rozpuszczalników wiele farb na bazie żywic syntetycznych jest niebezpiecznych dla środowiska i zdrowia. Podczas przetwarzania wymagane są środki ochronne, takie jak ochrona skóry i dróg oddechowych.

  Farby na bazie żywicy syntetycznej zawierające trujące rozpuszczalniki są oznaczone symbolem „niebezpieczny dla środowiska” © ricochet64, stock.cegła suszona na słońcu.com

  Jako alternatywę dla konwencjonalnych wariantów dostępne są teraz rozpuszczalne w wodzie, wolne od aromatów farby alkidowe, które zawierają mniej zanieczyszczeń i nie wydzielają ostrego zapachu rozpuszczalnika. Są lepsze dla alergików i nadają się do przyjaznego dla środowiska, zdrowego budowania i renowacji.

 2. Lakier akrylowy, lakier dyspersyjny, lakier na bazie wody Ręce pełne lakieru akrylowego: rozpuszczalne w wodzie lakiery akrylowe są idealne do kolorowych, przyjaznych dla środowiska lakierów © Alexander, stock.cegła suszona na słońcu.com

  Wodorozcieńczalne farby akrylowe są szczególnie odpowiednie dla majsterkowiczów, którzy chcą malować w sposób przyjazny dla środowiska. Stosowane są tutaj poliakrylany lub spoiwa. Dyspersje tworzyw sztucznych, w których spolimeryzowane estry kwasu akrylowego są ultradrobne zdyspergowane i rozpuszczone w wodzie. Jednak farby na bazie wody mogą również zawierać niewielką ilość (do 10%) lotnych rozpuszczalników organicznych, które są niebezpieczne dla środowiska i zdrowia. Farby akrylowe o niskiej zawartości zanieczyszczeń do użytku zewnętrznego lub wewnętrznego można rozpoznać po niebieskim aniołku ochrony środowiska Federalnej Agencji Ochrony Środowiska.

  Farby akrylowe to popularne, wodorozcieńczalne farby

  Farby dyspersyjne dają gładkie i trwałe powierzchnie i są kompatybilne z większością podłoży. Są dostępne w wielu wersjach do różnych zastosowań i celów i są idealne dla każdego, kto chce malować w sposób przyjazny dla środowiska. Są dostępne w wielu kolorach, ale w obszarze o wysokim połysku pozostają w tyle za lakierami na bazie żywic syntetycznych. Z drugiej strony białe lakiery nie żółkną ze względu na skład lakieru.

  Przetwarzanie jest mniej skomplikowane niż w przypadku konwencjonalnych farb na bazie żywic syntetycznych, ponieważ farby akrylowe mają mało zapachu i znacznie mniej szkodliwych substancji jest emitowanych podczas malowania i suszenia. Ponadto narzędzia i ręce można myć wodą, co jest również dobre dla zdrowia i środowiska.

 3. Lakier nitrocelulozowy, lakier nitro
  Nitroceluloza to potoczna nazwa azotanu celulozy. Ten spoiwo pochodzenia naturalnego jest używane do prac malarskich od ponad 150 lat. Może być stosowany w różnych rozpuszczalnikach, jednym z pierwszych był octan etylu. Od dziesięcioleci lakiery nitro są używane do twardych i lśniących wykończeń pojazdów. Po opracowaniu pierwszych lakierów na bazie żywicy alkidowej w latach 30. nowe lakiery na bazie żywicy syntetycznej zostały zmieszane z lakierami nitrocelulozowymi, co dało bardzo trwałe i wszechstronne lakiery do drewna, metalu i tkanin. Dziś lakiery nitro stosowane są m.in. jako lakiery do metali i mebli, lakiery do skóry, lakiery do folii, lakiery do tekstyliów i paznokci.
 4. Farba epoksydowa
  Farby na bazie żywicy epoksydowej są często oferowane jako farby 2K lub system 2K. Szybko schną i dlatego muszą być szybko przetwarzane. Lakiery na bazie żywic epoksydowych są stosowane m.in. jako lakiery ochronne w budowie łodzi i pojazdów, jako lakiery piecowe (w połączeniu z żywicami aminowymi) oraz do powlekania i uszczelniania podłóg drewnianych, posadzek przemysłowych i powierzchni betonowych. Dobrze znaną techniką jest również odlewanie przedmiotów wystawowych w przezroczystej żywicy epoksydowej, która po wyschnięciu twardnieje do postaci krystalicznie czystej bryły.
 5. Farba PUR, farba poliuretanowa
  Podobnie jak lakiery na bazie żywic epoksydowych, lakiery PUR należą do tzw. lakierów reakcyjnych. Z tymi farbami, które są dostępne jako farby reakcyjne 1K i 2K, składniki reagują ze sobą lub z powietrzem po malowaniu. Lakiery poliuretanowe (PUR) wytwarzają bardzo wytrzymałe, twarde i sprężyste powierzchnie i są stosowane m.in. do malowania pojazdów oraz do uszczelniania podłóg drewnianych, schodów, mebli i powierzchni roboczych. Wiele bardzo trwałych, odpornych na uderzenia i zarysowania farb typu high-solid to farby PUR.

  Lakiery PUR należą do tzw. Farby o wysokiej zawartości części stałych

  Oprócz wariantów na bazie rozpuszczalników, które ze względu na wysoką zawartość rozpuszczalników są niebezpieczne dla zdrowia i środowiska, istnieją również lakiery wodorozcieńczalne PUR oraz wodorozcieńczalne lakiery akrylowe wzmocnione poliuretanem (lakier akrylowy PU).

Jak powstaje film farby na powierzchni??

Farba gotowa do malowania lub natryskiwania zawiera oprócz spoiwa również rozpuszczalniki lub rozpuszczalniki (w tym wodę) oraz, w zależności od rodzaju i funkcji, różne dodatki, m.in. B. Wypełniacze, konserwanty i pigmenty kolorowe. Lakiery bezbarwne nie zawierają pigmentów, dzięki czemu są przezroczyste.

Po wyschnięciu farby rozpuszczalniki odparowują. Nielotne składniki, które są w nim rozpuszczone lub drobno rozproszone - spoiwa, oleje lub żywice, kolorowe pigmenty, wypełniacze i dodatki - zbliżają się do siebie, aż skleją się, usieciują lub zostaną złapane. W końcu przyklejają się do powierzchni jako gładka, błyszcząca lub matowa warstwa farby. Tworzą również wiązanie z podłożem, którego nie można łatwo usunąć po wyschnięciu. Suszenie jest nieodwracalne.

Tworzy to zamkniętą powierzchnię farby

Właściwości powłoki farby, takie jak jej twardość czy stopień połysku, wynikają również z rodzaju i ilości „lepkiego” spoiwa oraz rozpuszczalnika, w którym jest on rozpuszczony i rozprowadzony.

Trzymaj farby na bazie wody gorzej niż farby na bazie rozpuszczalników?

Nie tylko spoiwa, ale także lotne rozpuszczalniki (m.in. B. Terpentyna), która jest zawarta w wielu farbach, jest prawie zawsze pochodzenia organicznego. Ale ponieważ wiele z tych lotnych związków organicznych (w skrócie LZO). lotne związki organiczne) są łatwopalne i toksyczne dla ludzi i środowiska, producenci farb coraz częściej polegają na systemach o zmniejszonej zawartości rozpuszczalników lub bezrozpuszczalnikowych, takich jak farby na bazie wody lub farby proszkowe.

Farby wodorozcieńczalne mają – niestety częściowo słusznie – opinię o gorszej przyczepności. Ale mimo że wielu komercyjnych malarzy wciąż uważa, że ​​właściwości adhezyjne żywic alkidowych na bazie rozpuszczalników, żywic epoksydowych lub lakierów nitro są niezrównane, systemy o niskiej zawartości zanieczyszczeń nadrobiły zaległości pod względem przyczepności i wszechstronności. Obecnie nawet lakierowanie pojazdów o dużym obciążeniu jest zwykle wykonywane przy użyciu systemów lakierniczych na bazie wody; wcześniejsze lakiery nitro z niezrównanym efektem głębi można znaleźć tylko na klasycznych samochodach.

Obecnie istnieje szeroka gama farb na bazie wody. Oprócz klasycznych wodorozcieńczalnych lakierów akrylowych i lakierów dyspersyjnych dostępne są również lakiery na bazie wody z żywic syntetycznych i żywic alkidowych, dzięki czemu nie masz już tych sprawdzonych spoiw i środków błonotwórczych wraz z niebezpiecznymi i szkodliwymi dla środowiska rozpuszczalnikami. Farby niskozanieczyszczające oznaczone Błękitnym Aniołem polecane są m.in. do wnętrz i pomieszczeń mieszkalnych.

Dlaczego tak jest, jeśli farba się nie trzyma??

Aby farba mogła tworzyć stabilną warstwę na podłożu, powierzchnia musi być czysta, wolna od tłuszczu i kurzu, stabilna i stabilna. Im dłużej pomalowana powierzchnia zostanie później wykorzystana, na przykład pod wpływem warunków atmosferycznych lub obciążeń mechanicznych, tym sumiennie należy ją oczyścić i przygotować. Jeśli farba nie trzyma się, pęka, pęcherze, łuszczy się lub łuszczy, jest to prawie zawsze spowodowane niedostatecznym przygotowaniem, np. niedostatecznym odrdzewieniem lub odtłuszczeniem lub brakiem lakieru. zły podkład.

Gruntowanie jest często niedoceniane podczas malowania, ale w wielu pracach malarskich, takich jak malowanie tworzyw sztucznych, odpowiedni podkład np. B. podkład lub promotor przyczepności zapewniający w ogóle możliwość stabilnego wiązania podłoża z farbą. Inne ważne czynniki sukcesu w malowaniu to właściwa technologia, właściwa temperatura przetwarzania i przestrzeganie określonych czasów schnięcia. Odpowiednie informacje producenta można znaleźć na opakowaniu farby oraz w karcie danych technicznych. Jeśli są przestrzegane sumiennie, można uniknąć wielu typowych błędów malarskich.

Farba w sprayu © Sebastiano Fancellu, stock.cegła suszona na słońcu.com

Farby do natrysku są cieńsze niż farby do nakładania pędzlem, dzięki czemu można je drobno rozpylić i dopasować do wąskich dysz puszki lub opryskiwacza. Dlatego często konieczne jest wykonanie kilku prac podczas malowania farbami w sprayu przed osiągnięciem pożądanego krycia. Czasy schnięcia są często niedoceniane podczas natryskiwania farby. Chociaż są one faktycznie krótsze ze względu na wyższą zawartość rozpuszczalnika, nawet jeśli farba wygląda na suchą zaraz po natryśnięciu, przed kolejną aplikacją należy poczekać na czas schnięcia określony przez producenta.

Na co zdecydowanie należy zwrócić uwagę z farbą w sprayu

Różnica między farbami 1K i 2K, farbami jednowarstwowymi i wielowarstwowymi

W przypadku farb 1K lub jednoskładnikowych spoiwo (w nowoczesnych systemach 1K zwykle polimery lub. dyspersja z tworzywa sztucznego) rozpuszczona w rozpuszczalniku lub roztworze wodnym, aby stworzyć farbę gotową do malowania lub natryskiwania. W przypadku farb 2K lub dwuskładnikowych utwardzacz należy dodać do drugiego składnika spoiwa (np. B. Można dodać żywicę syntetyczną). Odbywa się to albo przez mieszanie, albo - w przypadku farb w sprayu 2K - przez automatyczne niszczenie wewnętrznej warstwy oddzielającej po otwarciu puszki z aerozolem.

Farba dwuskładnikowa: wytrzymała i trwała Farbę dwuskładnikową można również natryskiwać

Często systemy jedno- lub dwuskładnikowe są mylone z systemami jedno- lub wielowarstwowymi. W rzeczywistości jedna rzecz nie ma nic wspólnego z drugą. Farby 1K i 2K można nakładać w jednej lub kilku warstwach. Wielowarstwowe systemy malarskie mogą również składać się z warstwy bazowej lub podkładowej oraz dopasowanej warstwy nawierzchniowej lub bezbarwnej, co razem daje szczególnie wytrzymałą, funkcjonalną lub atrakcyjną powierzchnię.

Wskazówka: Przeczytaj także nasze porady:

 • Wybór odpowiedniej farby: która farba do jakiego zastosowania?
 • Popraw lakier - dzięki temu lakier znów będzie piękny i stabilny

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here