Malowanie farbą w sprayu”,

Malowanie farbą w sprayu - właściwie używaj farb ochronnych i efektowych z puszki w sprayu

Jasno pomaluj krzesła ogrodowe, odśwież stare balustrady, zaprojektuj zabawki i dekoracje wnętrz lub twórczo przerób przedmioty znalezione na pchlim targu: farba w sprayu ma wiele zalet w porównaniu z farbami do malowania lub wałkowania. Największym plusem jest bez wątpienia łatwość użycia: z puszkiem lub głowicą natryskową opryskiwacza możesz iść w dowolne miejsce i nie musisz się tak bardzo zginać ani skręcać, aby to zrobić.

Malowanie farbą w sprayu jest stosunkowo łatwe

Nie musisz wykonywać żadnych sztuczek z pędzlami i wałkami, aby poprawnie pomalować wszystkie narożniki i krawędzie. W szczególności z tego powodu malowanie farbą w sprayu jest znacznie szybsze. Dotyczy to w szczególności rzeczy, których powierzchnie mają szczególnie dużą liczbę krawędzi i rogów, np. B. Krzesła i drobne meble dekoracyjne, modele, dzieła sztuki i ozdoby, ogrodzenia, balustrady, drzwi kasetonowe lub ramy okienne.

Farby w sprayu są dostępne we wszystkich kolorach i są szczególnie łatwe w aplikacji © Sebastiano Fancellu, stock.cegła suszona na słońcu.com

Mgiełka w sprayu tworzy równomiernie kryjącą, czystą i szybkoschnącą powierzchnię. Ponieważ farby w sprayu są bardziej rozrzedzone niż lepkie farby pędzlem, kilka warstw jest natryskiwanych w celu uzyskania idealnego pokrycia koloru lub optymalnej ochrony. W przypadku farb efektowych drobno rozpyloną farbę w sprayu można również nakładać oszczędnie, na przykład do gradientów lub jeśli kolor ma wydawać się bardzo delikatny i „jakby natchniony”.

Podczas malowania farbą w sprayu z puszki lub z rozpylacza nie są potrzebne żadne dodatkowe narzędzia malarskie. Puszki z farbą w sprayu mogą być używane bezpośrednio, a zwłaszcza z poręcznymi puszkami z aerozolem, wiele osób, które inaczej nie lubią malowania, dobrze się bawi. Niektóre puszki z rozpylaczem mają regulowaną dyszę, która umożliwia zarówno opryskiwanie pionowe, jak i poziome. Jest to bardzo praktyczne w przypadku nóg stołów i krzeseł, balustrad, ogrodzeń lub filarów. W wyspecjalizowanych sklepach dostępne są również akcesoria do puszek z rozpylaczem, takie jak kubki do mieszania i wymienne głowice rozpylające do prac precyzyjnych, dużych powierzchni lub technik specjalnych.

Jakie podłoża można malować farbą w sprayu??

Farby w sprayu są dostępne dla prawie wszystkich powierzchni i obszarów zastosowań, dla których dostępne są również farby pędzlem. Wiele produktów jest równie odpowiednich do różnych podłoży, takich jak drewno, metal, kamień, beton i tynk, szkło czy plastik. Farba w sprayu przylega zarówno do surowych, jak i poddanych obróbce m.in. B. malowane powierzchnie. Nawet pomalowane powierzchnie można zwykle bez wahania natryskiwać: jeśli stara warstwa farby ma co najmniej miesiąc i dobrze wyschła w tym czasie, prawie nie ma ryzyka, że ​​farby zareagują ze sobą.

Farby w sprayu przyklejają się do wielu powierzchni

Farba w sprayu generalnie nie nadaje się do powierzchni olejowanych lub woskowanych, ponieważ materiał nie może do nich przylegać.

Ważny: Aby upewnić się, że powierzchnia i farba pasują do siebie, możesz na próbę spryskać mały obszar i odczekać dziesięć minut. Jeżeli po tym czasie stara farba złuszczyła się lub złuszczyła, stała się mętna lub miękka lub pęcherze, powierzchnia nie nadaje się do malowania tą farbą. aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Jakie są rodzaje farb w sprayu?

Istnieją również farby w sprayu na bazie rozpuszczalnika i wodorozcieńczalne, chociaż wiele farb na bazie wody zawiera również niewielkie ilości innych rozpuszczalników. Lakiery o niskim zapachu i nie zanieczyszczające środowiska można rozpoznać po pieczęci ekologicznej „Błękitny Anioł”. Polecane do wnętrz, np. do odświeżenia starego lakieru lub kreatywnego (prze)projektowania mebli, zabawek i dekoracji. Wybór kolorów jest ogromny; Farby do urządzeń natryskowych można również mieszać w indywidualne pożądane kolory przed obróbką.

Istnieją specjalne lakiery do szczególnie „trudnych” powierzchni, takich jak ocynkowane lub powlekane fronty kuchenne, do których nie przylegają zwykłe lakiery. Istnieje również wiele lakierów ochronnych i lakierów efektowych do natryskiwania, przy czym wiele lakierów ochronnych, takich jak lakier do pieców, lakier antykorozyjny lub lakier młotkowy, również daje bardzo dekoracyjne powierzchnie. Farby dwuskładnikowe (lakiery w sprayu 2K) tworzą szczególnie twarde powierzchnie, a tym samym chronią ekstremalnie obciążone powierzchnie. Oba składniki można mieszać tylko na krótko przed użyciem, dlatego utwardzacz jest przechowywany oddzielnie w sprayu. Podczas otwierania przegroda jest przecinana, aby elementy się połączyły.

Farby efektowe zawierają specjalne dodatki i pigmenty, które poprzez aplikację lub reakcję chemiczną nadają powierzchni pożądany wygląd, np. efekt marmuru lub metaliczny połysk. Obecnie szczególnie popularny jest tzw. shabby chic ("shabby chic"), w przypadku którego powierzchnie są wykończone w taki sposób, aby wyglądały ładnie na stare lub antyczne. Na przykład za pomocą specjalnych farb w sprayu można bardzo ładnie odtworzyć zarysowane powierzchnie lakieru lub drobne pęknięcia (farba łzowa, farba trzeszcząca).

Aby uzyskać pożądany wygląd lub styl vintage, zwykle konieczne są co najmniej dwie warstwy lakieru. Ponieważ aby efekt zadziałał, transparentna baza powinna mieć inny kolor niż top. Często na samym końcu natryskiwany jest bezbarwny lakier, aby nadać kolorom głębię, zabezpieczyć efekt i sprawić, że powierzchnia będzie twardsza i trwalsza.

Malowanie farbą w sprayu: preparaty

Jeśli chcesz pracować z farbą w sprayu, bardzo ważne są warunki środowiskowe. Na przykład temperatura musi być odpowiednia: najlepiej między 18 a 25°C, ponieważ w tym obszarze farba w sprayu jest optymalnie płynna, ale wciąż jest na tyle chłodna, że ​​nie wysycha zbyt szybko i ma wystarczająco dużo czasu na biegać i w ten sposób uformować jednolitą powierzchnię. Jeśli temperatura jest zbyt niska, farba jest zbyt lepka, co również utrudnia pożądany równomierny przepływ.

Podczas malowania farbą w sprayu należy również starannie chronić środowisko przed mgłą w sprayu. Bardzo drobne kropelki farby mogą (i będą) szeroko rozprzestrzeniać się w pomieszczeniu, nawet przy ukierunkowanym natryskiwaniu. Musisz więc wszystko przykryć i okleić papierem, folią, kocami do pakowania lub tekturą. Spryskaj na zewnątrz, m.in. B. ogrodzenie ogrodu, balustrada balkonu czy sprzęt do zabawy, potrzebujesz jak najspokojniejszego dnia i stałej pogody. Również na zewnątrz musisz jak najlepiej chronić środowisko przed mgłą farby, na przykład plandekami lub dużymi kartonami do podłożenia i trzymania.

Ważny: Ponadto, jeśli pracujesz na zewnątrz, pamiętaj, że jasne kolory (zwłaszcza żółte i czerwone) będą przyciągać owady. Nie ma niezawodnej ochrony przed tym w ciepłym sezonie, ale można skrócić niebezpieczny czas szczególnie szybkoschnącą farbą.

Podczas przygotowywania przedmiotu należy pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, powierzchnia musi być przyczepna i stabilna – czyli czysta, sucha i w razie potrzeby przeszlifowana. Po drugie, obrabiany przedmiot musi być optymalnie dostępny podczas natryskiwania. Aby to zrobić, upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca i podstawę, która jest jak najbardziej stabilna i duża, co ułatwia obracanie lub przechylanie. Zastanów się wcześniej, w jaki sposób obrócisz obiekt podczas malowania, np. w jakiej kolejności lub gdzie go chwycisz. Lżejsze przedmioty można zawiesić na suficie i w ten sposób w szczególnie wygodny sposób pokryć farbą w sprayu.

Podczas pracy z farbą w sprayu niezbędna jest odzież ochronna, ochrona dróg oddechowych i rękawice © cookie studio, stock.cegła suszona na słońcu.com

Oczywiście musisz też chronić się przed rozpryskami. Noś stare ubrania, rękawice, okulary ochronne i zawsze - nawet na zewnątrz - dobrą ochronę dróg oddechowych. Jeśli pracujesz z farbą w sprayu, potrzebujesz filtra kombinowanego (klasa A2P3), który chroni zarówno przed oparami rozpuszczalnika, jak i wdychaniem drobnych cząstek (zawiesiny). Wielu majsterkowiczów i malarzy hobbystów nie docenia zagrożeń dla zdrowia związanych z rozpylaniem lakieru, farby lub kleju i istnieje znaczne ryzyko zatrucia. Dotyczy to również natryskiwania farb wodorozcieńczalnych, ponieważ rozpuszczalnik to tylko jeden z wielu składników, których nie należy wdychać ani wkładać do ust.

Ważne: upewnij się, że masz odpowiednią ochronę dróg oddechowych

Niedrogie ochraniacze na zęby ze sklepu z narzędziami nie zatrzymują oparów rozpuszczalnika i nie zapewniają wystarczającej ochrony przed cząsteczkami, ponieważ pomimo plastycznych pasków na nos nigdy nie zamykają się całkowicie szczelnie. Lepiej zainwestować kilka euro więcej w środki ochrony osobistej. Jeśli wolisz malować w sprayu zamiast malować i często malować farbami w sprayu, warto zaopatrzyć się w dobrą półmaskę z wymiennymi filtrami A2P3.

Malowanie farbą w sprayu: właściwa technika

 • Po oczyszczeniu i zszorstkowaniu powierzchnię można zagruntować. Jest to wskazane, gdy pożądany lub wymagany jest profesjonalny wynik. Natomiast w przypadku mniejszych prac malarskich do celów dekoracyjnych i hobbystycznych często można obejść się bez gruntowania.
 • Przed malowaniem puszkę z aerozolem należy energicznie potrząsać przez co najmniej 2 minuty, aby dobrze wymieszać farbę w sprayu. Słychać zderzenie kulek mieszających w puszce – bardzo typowy dźwięk, który od razu sprawia, że ​​chce się rozpylić.
 • Teraz spryskaj pierwszą warstwę farby z odległości 15 do 20 cm. Ten podkład nie powinien być kryjący, ponieważ służy przede wszystkim jako podkład dla innych warstw. Pozostaw farbę do wyschnięcia zgodnie z zaleceniami producenta - w przypadku farby w sprayu czas schnięcia 10 minut jest zwykle wystarczający między dwoma aplikacjami.
 • Teraz możesz spryskać pierwszą warstwę nawierzchniową. Aby to zrobić, przesuwaj pojemnik ze sprayem w przód i w tył, wykonując powolne ruchy. Zwróć uwagę na równe, równoległe ruchy, które wykraczają poza granice przedmiotu obrabianego po obu stronach. Gdy przekroczysz limit, zmniejsz ciśnienie oprysku i rozpocznij oprysk ponownie, gdy cofniesz się, gdy tylko ponownie uderzysz w obrabiany przedmiot. Przećwicz ten kontrolowany początek i koniec, aby uzyskać równomierną aplikację przy jak najmniejszej ilości odpadów farby.
 • Po ciągłym połysku powierzchni widać, że wszędzie jest wilgotna farba. Następnie warstwa jest gotowa i musi ponownie schnąć przez około 10 minut. Jeśli wszystko nie wygląda nawet na pierwszy rzut oka, nie martw się - farba w sprayu zawsze trochę działa, spływa, a potem się układa.
 • Natryskiwać drugą warstwę nawierzchniową w taki sam sposób jak pierwszą, tylko z ruchami przesuniętymi o 90 °. Krzywizny przechodzą do krzywych pierwszej warstwy, dlatego technika ta jest również nazywana toczeniem krzyżowym podczas malowania, lakierowania lub szlifowania. W ten sposób można uzyskać konsekwentnie kryjącą warstwę farby o wysokim poziomie niezawodności.
 • W ten sposób nadal możesz nałożyć trzecią warstwę nawierzchniową, a następnie, w razie potrzeby, warstwę bezbarwną. Albo zdecydujesz, że wystarczy podkład i jeden lub dwa topy. Ważne jest przestrzeganie czasów schnięcia między etapami pracy, aby substancje lotne w farbie w sprayu miały wystarczająco dużo czasu na odparowanie. Nie zaleca się stosowania więcej niż trzech warstw nawierzchniowych, ponieważ zbyt gruba warstwa lakieru jest bardziej miękka i szybciej tworzy dziwactwa.
 • Wskazane jest co jakiś czas potrząsać puszką, aby farba podczas pracy zachowała optymalną konsystencję. Puszkę z aerozolem należy zamykać podczas przerw. W przypadku dłuższych przerw w pracy lub po użyciu spryskaj głowicę natryskową opróżnioną, odwracając puszkę i trzymając ją dyszą skierowaną w dół. Zapobiega to zapychaniu się głowicy natryskowej i można z niej korzystać ponownie.
Na co zdecydowanie należy zwrócić uwagę z farbą w sprayu

Zutylizuj puszki po farbie w sprayu w odpowiedni sposób

Puszki z farbą w sprayu nie mogą być po prostu wyrzucane do śmieci domowych. Zawierają niebezpieczne substancje, takie jak propelenty i pozostałości farby - dzięki sprayowi nigdy nie wiesz dokładnie, czy jest naprawdę pusty - i składają się z materiałów nadających się do recyklingu, takich jak stal i aluminium, które można poddać recyklingowi. Przynieś zużyte lub stare puszki po farbie w sprayu do mobilnej stacji odpadów niebezpiecznych lub centrum recyklingu, aby można je było prawidłowo zutylizować. może wrócić do cyklu materiałowego.

Zużyte puszki z aerozolem należy odpowiednio zutylizować na mobilnej stacji odpadów niebezpiecznych lub w centrum recyklingu © mipan, stock.cegła suszona na słońcu.com

Najczęstsze błędy podczas malowania farbą w sprayu – i jak ich uniknąć

 • Małe pryszcze i pryszcze w farbie:

  Są to prawie zawsze drobinki kurzu i inne drobne unoszące się cząsteczki, które osiadły na farbie, a następnie wyschły na powierzchni. Aby uzyskać jak najbardziej wolne od kurzu środowisko, możesz spryskać pomieszczenie wodą przed malowaniem. Ponadto powierzchnie nie powinny być naładowane statycznie, ponieważ w przeciwnym razie dosłownie przyciągałyby takie cząstki.

 • Pęknięcia w farbie:

  Tworzenie pęknięć jest pożądane tylko w przypadku techniki lakierowania lub spękania, na przykład w celu imitowania drobnych spękań starzejących się. Pęknięcia farby mogą wystąpić, jeśli farba 2K nie została prawidłowo wymieszana. Jeśli zawiera za dużo utwardzacza, traci elastyczność. Nawet starszy lub niewłaściwie wstrząśnięty lub. Mieszane lakiery mogą wysychać z pęknięciami. Innymi możliwymi przyczynami pękania lakieru są zbyt grube warstwy i zbyt krótkie czasy schnięcia.

 • Kratery w farbie:

  Kratery są w większości spowodowane niedostatecznym odtłuszczeniem powierzchni. Farba następnie przylega w różnym stopniu i kurczy się, tworząc kratery. Możesz uniknąć tego problemu, starannie przygotowując obrabiany przedmiot.

 • Guzki sękate (farba ma „skórkę pomarańczową”):

  Istnieją dwie najczęstsze przyczyny tej wady powierzchni. Albo są spowodowane przez zbyt ulotną aplikację ze zbyt małą ilością farby, takiej jak podkład, którego nierówności prześwitują następnie przez wszystkie inne warstwy. Albo odległość rozpylania była zbyt duża?. Oznacza to, że farba w sprayu wysycha na powietrzu, a cząsteczki farby nie mogą już pękać i spływać zgodnie z życzeniem na powierzchni.

 • Zbyt miękka farba:

  Może się to zdarzyć, jeśli nałożono zbyt wiele warstw farby w sprayu i/lub nie zachowano czasów schnięcia. Powierzchnia lakieru nie jest wtedy zbyt twarda i może być łatwo odkształcona nawet po ostatnim wyschnięciu, np. po wyschnięciu. B. Wciśnij lub unieś paznokciem.

  Aby uniknąć zbyt miękkiej powierzchni lakieru, nie nakładaj więcej niż trzech warstw wierzchnich już bardzo cienkiej i płynnej farby w sprayu. A podczas malowania zawsze zaplanuj wystarczająco dużo czasu na całe suszenie pośrednie.

Farba w sprayu: unikaj typowych błędów Wskazówka: Możesz również zapoznać się z naszymi poradami dotyczącymi malowania drewna opryskiwaczem i natryskiwania bejcy

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here