Układanie laminatu lub winylu na starych schodach”,

Układanie laminatu lub winylu na starych schodach

Laminat i winyl to nowoczesne wykładziny podłogowe, które stają się coraz bardziej popularne jako alternatywa dla litego drewna lub płytek – zwłaszcza w aranżacji wnętrz domów prywatnych. Zwłaszcza jeśli chodzi o schody, właściciele zadają sobie pytanie, czy lepszą alternatywą jest winyl czy laminat.

Odnowione schody z nową podłogą laminowaną © sukienka schody renowacyjne systems GmbH

Zarówno laminat, jak i winyl to sztuczne wykładziny podłogowe, które pod względem wyglądu mają szerokie spektrum. Podłogi laminowane są zwykle tańsze, ale podłogi winylowe są bardziej odporne na wilgoć i zabrudzenia. Istnieją inne aspekty, które wyróżniają te pokrycia podłogowe.

Różnice i podobieństwa między laminatem a winylem: porównanie wykładzin podłogowych

Laminat i winyl to podłogi syntetyczne, które cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza w prywatnych pomieszczeniach mieszkalnych. W szczególności laminat jest postrzegany jako tania alternatywa dla parkietu. Dzięki łatwej w pielęgnacji powierzchni przypominającej drewno, laminat jest obecnie jedną z najpopularniejszych wykładzin podłogowych w Niemczech. Każdego roku sprzedaje się i instaluje od 75 do 80 milionów metrów kwadratowych laminatu.

Podłoga laminowana

Podłoga laminowana składa się z papierów dekoracyjnych impregnowanych żywicą syntetyczną lub cienkich warstw drewna, które są prasowane razem termicznie lub pod wysokim ciśnieniem. Wykończenie to przezroczysta warstwa ochronna. To właśnie ta struktura sprawia, że ​​laminat jest tak wytrzymały.

Układanie laminatu na schodach © sukienka schody renowacyjne systems GmbH

W dalszej produkcji warstwy są nakładane na płytę nośną wykonaną z drewna. Płyta zwykle składa się z preszpanu lub jest to płyta pilśniowa o średniej do wysokiej gęstości.

Laminat jest bardzo wrażliwy na wilgoć. Może to stanowić problem, zwłaszcza na schodach, które często mają kontakt z mokrymi butami.

aż do 30% zapisać

Firmy specjalistyczne schodowe
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w obsłudze schodów, porównaj oferty i zaoszczędź.

Podłoga winylowa

PVC i winyl to zasadniczo ten sam materiał, ale winyl jest dalej przetwarzany. Tylko dodając plastyfikatory, kruche i twarde PCV można przetworzyć w miękką, elastyczną wykładzinę podłogową.

Stopień winylowy © sukienka schody renowacyjne systems GmbH

Ponieważ te plastyfikatory mają silny zapach i mogą być szkodliwe dla zdrowia, winyl i PCV miały kiedyś złą reputację. Ale dzisiaj tak już nie jest. UE ma surowe przepisy dotyczące produkcji podłóg winylowych, a szkodliwe plastyfikatory zostały zakazane.

Nasza wskazówka: Kupując podłogi winylowe, szukaj certyfikowanych towarów.

Która podłoga jest lepsza na schody??

Na to pytanie nie można odpowiedzieć ogólnie. Przede wszystkim powinieneś wyjaśnić, gdzie ma być ułożona podłoga i jakie masz wobec niej wymagania. Może to być szczególnie ważne w gospodarstwach domowych z alergiami.

Winyl ma tę wielką zaletę, że jest antybakteryjny i dlatego jest bardzo odpowiedni dla alergików. Kolejna zaleta: podłoga jest łatwa w utrzymaniu czystości, co jest ważne w gospodarstwach domowych z dziećmi czy zwierzętami. Ponadto winyl jest bardzo miękki i elastyczny, a przez to delikatny dla fug – ważny argument za schodami.

Z drugiej strony laminat doskonale nadaje się do schodów wykonanych z (naturalnego) kamienia, betonu, drewna, metalu lub jastrychu. Powinny jednak znajdować się w środku i nie stykać się regularnie z wilgocią i brudem, aby zapobiec zadrapaniom i pęcznieniu. Mała zaleta podłóg laminowanych: grubość materiału ułatwia układanie ich na podłożu, które nie jest całkowicie proste. Podczas gdy nierówności lubią przebijać się przez winyl, nie należy się tego obawiać w przypadku podłóg laminowanych.

Pokrycie schodów: użyj winylu lub laminatu?

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny od firm specjalizujących się w klatkach schodowych i zaoszczędź do 30 procent

Pokryj schody laminatem

Laminat bardzo łatwo się układa, nawet na schodach. Stare i wysłużone schody są piękne, a przede wszystkim znów bezpieczne z nową nawierzchnią. Przed położeniem ważne jest, aby dokładnie wyczyścić i przygotować stopnie. Laminat należy pozostawić luzem na 48 godzin przed przymocowaniem, aby mógł się zaaklimatyzować i nie wypaczać. W przypadku klejenia kawałków laminatu należy przed nałożeniem kleju wiercić każdy krok na starych drewnianych schodach. W ten sposób klej ma większą przyczepność do późniejszego wiązania z laminatem.

Wielu producentów oferuje własne systemy, dzięki którym stopnie można szybko przenieść i ponownie użyć. W większości przypadków prefabrykowane szyny są umieszczane na krawędzi stopnia. Dzięki temu nową wykładzinę podłogową można po prostu wcisnąć i przykleić. W przypadku schodów otwartych ten system profili zapewnia również czystą krawędź końcową. Taki system jest optymalnym rozwiązaniem, szczególnie dla majsterkowiczów, którzy nie mają dużego doświadczenia. Jeśli nie jest stosowany żaden system profili, szyny schodowe lub listwy licowe są idealne do ładnie wykończonych krawędzi stopni. W ten sposób ukrywane są również mniejsze zanieczyszczenia.

Stopnie schodowe z winylem

Winyl doskonale nadaje się do schodów narażonych na duże obciążenia. Korytarz z sąsiednimi schodami, które są często używane, gospodarstwa domowe ze zwierzętami, a nawet firmy to dobre argumenty za winylem.

Winyl do wnętrz występuje w dwóch podstawowych stylach. Oba warianty dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym, ponieważ mają jedynie niski opór cieplny. Najpopularniejszym wariantem jest podłoga winylowa na płycie nośnej. Podobnie jak w przypadku laminatu, składają się one z włókna drzewnego lub płyty wiórowej. Wariant ten bardzo łatwo układa się pływająco. Cięcie działa tak samo jak w przypadku laminatu.

Solidny winyl, znany również jako pełny winyl, ma grubość do pięciu milimetrów i jest przyklejany na całej powierzchni w paski. Niektóre warianty są również samoprzylepne, co ułatwia układanie, szczególnie dla majsterkowiczów.

Wskazówka: Możesz również przeczytać nasze porady dotyczące nowych stopnic do starych schodów i ich renowacji

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here