Naprawa laminatu

Naprawa laminatu - Jak naprawić rysy w laminacie

Laminat ma wiele zalet jako wykładzina podłogowa: jest niedrogi, wszechstronny i może być również szybko i profesjonalnie układany przez laików. Ponadto laminat okazał się wyjątkowo wytrzymały i trwały. Niemniej jednak, czasami nie można zapobiec uszkodzeniom i zanim się zorientujesz, na wciąż nieskazitelnej podłodze pojawia się gruba rysa. Nie ma jednak powodów do rozpaczy: wiele uszkodzeń laminatu można łatwo naprawić samodzielnie. Dlatego wyjaśniamy, jak naprawić rysę w laminacie w poniższych, łatwych do zrozumienia instrukcjach dotyczących majsterkowania.

Układanie wykładziny podłogowej: laminat © Alexander Raths, fotolia.com

Wskazówka 1: Popraw lekkie rysy olejem

Jeśli chcesz naprawić laminat, ponieważ na wierzchniej warstwie jest kilka lekkich rys, możesz użyć zwykłej oliwy z oliwek. Ta sztuczka działa szybko i łatwo: dokładnie wyczyść uszkodzony obszar za pomocą małych zadrapań. Następnie przetrzyj kilka kropel oliwy z oliwek na zarysowanie czystą szmatką i dobrze wetrzyj. Laminat jest następnie ponownie dokładnie wycierany wokół zarysowania, aby nie pozostały tłuste plamy. Jednak oliwy z oliwek w samej rysie nie należy wycierać.

Zadrapania w laminacie potraktuj oliwą z oliwek

Ważne: ta sztuczka pomaga w naprawach laminatu tylko wtedy, gdy rysa wbiła się tylko w górną warstwę dekoracyjną deski laminowanej. Jeśli jest głębszy, należy podjąć ostrzejsze środki.

Poprawić lekkie rysy olejem © stokkete, stock.cegła suszona na słońcu.com

Wskazówka 2: Kolorowe i pisaki do retuszu do drobnych zadrapań

Bardzo drobne rysy w laminacie można również usunąć za pomocą pisaków lub kolorowych ołówków ze sklepu z narzędziami. Istnieje wiele długopisów zaprojektowanych specjalnie do laminatu. Ważne jest, aby znaleźć odpowiedni odcień. W tym celu warto dokładnie porównać kolorystykę podłogi laminowanej i ołówka – w przeciwnym razie istnieje ryzyko pogorszenia jakości. Jeśli kolory pasują do siebie, możesz poprawić laminat, ostrożnie przesuwając pisakiem przez zarysowanie pewną ręką. Oczywiście dopiero po odpowiednim oczyszczeniu uszkodzonego obszaru. Po prostu usuń nadmiar farby szmatką. Uwaga: dzięki tej sztuczce rysa w laminacie nie zniknie, zostanie po prostu zamalowana.

Notatka: Należy wziąć pod uwagę różne rady, aby w pierwszej kolejności nie powstały rysy w laminacie. Opłaca się więc pod meblami, krzesłami i tym podobnymi. małe filcowe korki do montażu lub. kleić. Wskazane jest również, aby nie nosić butów ulicznych w pomieszczeniach z podłogą laminowaną. Podłogi laminowane: usuwaj bezpośrednio brud i brud © kulikov922, stock.cegła suszona na słońcu.chodź do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w podłogach
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze warstwy podłogowe, porównaj oferty i zaoszczędź.

Wskazówka 3: Napraw rysy za pomocą zestawów naprawczych do wosku

Upadłe szkło lub kamień pod butem – gruba rysa w laminacie często pojawia się szybciej niż byś chciał w życiu codziennym. Ale nie martw się: możesz nawet samodzielnie naprawić głębokie rysy i ubytki w laminacie. W sklepach dostępne są tak zwane zestawy naprawcze, które pracują z woskiem. Jednak naprawa powiedzie się tylko wtedy, gdy rzeczywiście pojawią się głębokie rysy. Powierzchownych uszkodzeń nie można naprawić woskiem, ponieważ wosk nie może utrzymać gładkiego laminatu.

Równie ważne: wybierz odpowiedni kolor laminatu z zestawów naprawczych z woskiem. W przeciwnym razie rysa zostanie wypełniona, ale naprawiony obszar będzie nadal widoczny. W razie potrzeby można mieszać ze sobą kilka kolorów. Procedura retuszowania laminatu woskiem jest nieskomplikowana, ale jako środek ostrożności należy ponownie przeczytać w odpowiednich instrukcjach:

 • Czysty i suchy laminat
 • Podgrzej wosk
 • Kapać na wosk
 • Usuń nadmiar wosku za pomocą samolotu
 • możliwie. Traktuj papierem ściernym
Narzędzia do naprawy laminatu

Wskazówka 4: napraw laminat za pomocą past do drewna

W handlu dostępne są nie tylko zestawy wosków do naprawy rys w laminacie, ale także specjalne pasty do drewna. Można je kupić w różnych kolorach - ważne jest również, aby znaleźć tutaj odpowiedni kolor i w razie potrzeby wymieszać kilka past. Jak zawsze, zaleca się umyć podłogę przed użyciem, ponieważ kurz, tłuszcz i inne zanieczyszczenia mogą uniemożliwić prawidłowe przyleganie pasty. Następnie rysy należy nieco zmatowić - np. nożem do dywanów. To trochę bardziej uszkodzi laminację, ale w przeciwnym razie pasta do drewna nie będzie wystarczająco wytrzymała. Następnie obszar należy lekko zwilżyć, zanim wypełnisz rysę pastą. Następnie usuń nadmiar pasty szpachelką lub ostrzem noża do dywanów, a rysa nie będzie już widoczna.

Popraw rysy w laminacie pastą do drewna Notatka: Jeśli chcesz upiększyć swój dom podłogą laminowaną, warto od samego początku kupić kilka paneli laminowanych. Asortymenty są przecież regularnie wymieniane u sprzedawców i może się zdarzyć, że za kilka lat Twój laminat przestanie być dostępny. Jeśli konieczna jest wymiana pojedynczych desek, praktyczna jest możliwość skorzystania z prawidłowo przechowywanych desek zamiennych.

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj oferty regionalnych warstw podłóg i zaoszczędź

Wskazówka 5: wymień pojedyncze płyty laminowane

Jeśli rysa, wgniecenie, wypalenie lub uszkodzenie przez wodę są zbyt duże, aby można je było naprawić zwykłymi środkami, jedyną rzeczą, która pomoże, jest wymiana uszkodzonych desek laminowanych. Tę wymianę można przeprowadzić stosunkowo łatwo w przypadku systemów zatrzaskowych, ale należy to zrobić jak najszybciej: Jeśli laminacja i poszczególne warstwy podłogi ulegną uszkodzeniu, wilgoć i brud mogą wniknąć. To z kolei zapewnia, że ​​szkody będą się jeszcze zwiększać w dłuższej perspektywie. Podczas naprawy desek w laminacie należy postępować w następujący sposób:

 • Usuń listwy przypodłogowe
 • Wyjmij płyty laminowane
 • wymienić uszkodzoną deskę
 • Połóż laminat ponownie
 • Dołącz listwy przypodłogowe

Jeśli nie wierzysz w samodzielną wymianę desek laminowanych, warto zlecić to zadanie wyspecjalizowanej firmie. Nie tylko masz mniej pracy, ale możesz być również pewien, że podłoga laminowana po naprawie znów będzie świecić w pełnej krasie.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here