Układanie podłóg laminowanych”,

Układanie podłóg laminowanych: wskazówki dotyczące właściwego podłoża

Dziś prawie nie potrzebujesz specjalisty do układania podłogi laminowanej. Jednak zawsze zdarzają się błędy w doborze podłoża. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, które podłoża są idealne do podłóg laminowanych, a których najlepiej unikać.

Układanie laminatu © simone_n, stock.cegła suszona na słońcu.com

Jak ważne jest przygotowanie podłoża podczas układania laminatu? Pytanie, które wciąż zadają sobie majsterkowicze. W końcu optymalnie przygotowane podłoże pod laminat jest warunkiem wstępnym dla wielu lat radości z Twojej podłogi.

Z reguły przed układaniem należy usunąć stare wykładziny wraz z ewentualnymi pozostałościami kleju, nawet jeśli niektóre materiały nadają się na podłoże. Jest to bardzo pragmatyczny powód: większość podłóg układa się w taki sposób, aby ich wysokość montażowa była dopasowana do pomieszczenia. Jeśli teraz położysz laminat na starych podłogach z drewna, dywanu lub parkietu, prawdopodobnie będziesz musiał skrócić drzwi i ościeżnice - czasochłonna praca, której możesz później żałować, gdy podłogi mają być całkowicie odnowione.

Układanie wykładziny podłogowej: Zawsze zwracaj uwagę na ostateczną wysokość podłogi

W pojedynczych przypadkach, na przykład w wynajętym mieszkaniu, ułożenie laminatu na odpowiednim podłożu ma sens, jeśli istniejąca podłoga nie jest atrakcyjna. Ale najpierw porozmawiaj o swoim projekcie z właścicielem. Możecie wspólnie dojść do porozumienia w sprawie remontu, w którym można będzie usunąć stary zapas. Jeśli właściciel uczestniczy w budowie nowej podłogi, tworzy również wartość dodaną dla własnej nieruchomości.

Przed ułożeniem wszystkie materiały powinny aklimatyzować się w pomieszczeniu przez jeden dzień

Podłoże laminatu - śruby i nakrętki!

Jeśli układasz podłogę laminowaną, płaska powierzchnia jest warunkiem wstępnym udanego projektu. Nierówności nie powinny być większe niż trzy milimetry na metr bieżący – jest to wartość orientacyjna wg DIN 18202. Jeśli ta wartość zostanie przekroczona, podłoże można zeszlifować, wyrównać lub wypełnić masą wyrównującą, taką jak jastrych lub beton. (Uwaga: koniecznie przestrzegać czasów schnięcia!)

Wilgoć unosząca się z podłoża jest również trucizną dla planowanej podłogi laminowanej. Na przykład nowo układany jastrych stanowi zagrożenie ze względu na podnoszącą się wilgotność szczątkową budynku. Najlepszym sposobem na skompensowanie tego jest folia PE, tzw. paroizolacja. Nawiasem mówiąc, jest to również zalecane w przypadku materiałów takich jak podłogi winylowe.

Układanie paroizolacji © Jenny Sturm, fotolia.com

Należy również zwrócić uwagę na stabilność podłoża. Jeśli podłoga się poruszy, istnieje ryzyko późniejszego uszkodzenia laminatu.

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w podłogach
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze warstwy podłogowe, porównaj oferty i zaoszczędź.

Jakiej powierzchni mogę użyć na podłogę laminowaną??

Do układania laminatu dostępne są różne podłoża. Obejmują one:

 • Drewniane deski podłogowe
 • Naprawiono płytę wiórową
 • Jastrychy mineralne, takie jak jastrych lub beton
 • PCV, linoleum i płytki, pod warunkiem, że powierzchnia jest całkowicie płaska.
Układanie laminatu © Marco2811, fotolia.com

Układanie laminatu na laminacie: Czy to możliwe??

Zasadniczo możliwe jest ułożenie nowego laminatu na starej podłodze laminowanej. Nie jest to jednak zalecane. Jednym z powodów tego są możliwe nierówności starej podłogi. Jeśli słabe punkty nie zostaną zrekompensowane, te same błędy prędzej czy później staną się zauważalne. Odgłosy uderzeń i chodzenia są również częstymi problemami: dolna wykładzina podłogowa staje się ciałem rezonansowym i wzmacnia ewentualne odgłosy podczas chodzenia. Możesz temu zaradzić, umieszczając izolację między dwiema podłogami. Pamiętaj jednak, że dzięki temu konstrukcja podłogi będzie wyższa. Zamknięcia drzwi mogą wtedy nie pasować lub mogą pojawić się ryzykowne obcasy.

Izolacja akustyczna poprzez izolację od dźwięków uderzeniowych

Laminat na dywanach: Lepiej nie!

Równie trudne jest ułożenie podłogi laminowanej na istniejącym dywanie. Materiał idealnie nadawałby się na dźwięk uderzeniowy. Ale miękki dywan nie ma wystarczającej stabilności i powoduje sprężysty chód - zagrożenie dla połączeń zatrzaskowych laminatu, które mogą pękać lub tworzyć połączenia.

Lepiej nie kłaść laminatu na starym dywanie

Dywan użytkowany od wielu lat nawet do tego nie wystarczy. Nawet jeśli nie lubisz patrzeć na dywan: Sprawdź na przykład możliwe różnice w podłodze za pomocą poziomicy. Zagrożeniem może być również wilgoć i ewentualna pleśń. Jeśli dywan między podłożem a laminatem wejdzie w kontakt z wilgocią, trudno będzie mu uciec. Roztocza lub pleśń mogą wtedy osiedlać się i rozprzestrzeniać. Nasza rekomendacja: Usuń cały dywan z pozostałościami kleju i zacznij od nowej struktury podłogi!

Usuń starą wykładzinę przed ułożeniem laminatu © VRD, fotolia.com

Układanie laminatu na podłogach PCV lub winylowych

Dobra wiadomość: PCV i winyl to odpowiednie podłoża dla nowej podłogi laminowanej - pod warunkiem, że są ułożone z klejem. Tutaj jednak obowiązuje to samo: należy zachować ostrożność, jeśli chodzi o równość podłoża, które powinno być całkowicie płaskie. Polecamy izolację akustyczną odgłosów kroków oraz suche i czyste podłogi.

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj oferty regionalnych warstw podłóg i zaoszczędź

Czy mogę położyć laminat na ogrzewaniu podłogowym??

Oczywiście jest to możliwe. Przed zakupem laminatu najlepiej sprawdzić, czy pożądany produkt nadaje się do połączenia z ogrzewaniem podłogowym. Po ułożeniu podłogi laminowanej powierzchnia nie powinna przekraczać 26 stopni, w przeciwnym razie mogą wystąpić wybrzuszenia. W naszym poradniku na temat ogrzewania podłogowego znajdziesz wiele odpowiedzi na temat szerokiej gamy materiałów powierzchniowych.

Laminat można zwykle układać również na ogrzewaniu podłogowym © Marcus Kretschmar, fotolia.com

Wniosek

Jeśli chcesz położyć nową podłogę laminowaną, powinieneś zwrócić uwagę na przygotowanie podłoża. Jeśli jest w idealnym stanie, zainstaluj podłogę laminowaną, z której będziesz cieszyć się przez długie lata. Demontaż starej podłogi może nie zawsze jest najpopularniejszym ze wszystkich rozwiązań, ale w większości przypadków prowadzi do najlepszych rezultatów.

Czytaj dalej tutaj:

 • Układanie laminatu - to najgorsze błędy
 • Porównanie laminowanych lub winylowych wykładzin podłogowych
 • Podłogi laminowane: struktura, właściwości i podłoże

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here