Lampa lub oprawa? To jest różnica

Dlaczego mylimy lampę i oprawę

Prawdopodobną teorię, z której wynika przekonanie wielu, że lampa i oprawa to to samo: w przeszłości z lampami naftowymi itp., lampa i oprawa stanowiły jedno. Innymi słowy, nie da się wyraźnie oddzielić od siebie tego, co wytwarza światło i całego obiektu. To nastąpiło później wraz z wynalezieniem żarówki elektrycznej, którą zamieniasz w gniazdo lampy. Dawno temu oprawa i lampa były właściwie synonimami, których używa się do dziś. Fakt, że obie tworzą jedną całość, dotyczy teraz niektórych lamp z lampami LED, które są zainstalowane na stałe i nie można ich wymienić.

Może zainteresować Cię także majsterkowanie i naprawy Podłączanie lampy: Tak to działa, krok po kroku Oświetlenie kuchni 10 wskazówek dotyczących idealnego oświetlenia kuchni

Żarówki: co to znaczy?

Oczywiste jest, że lampa i oprawa nie są synonimami. Ale to, co właściwie oznacza to samo, co lampa w profesjonalnym sensie, to termin źródło światła. Źródłem światła jest to, co wkręcamy w oprawkę lampy, np. żarówka energooszczędna lub lampa LED. Mało kto używa potocznie słowa źródło światła, ale termin ten jest często używany w handlu detalicznym.

Znajdowanie lamp i świateł: uważaj na dobór słów!

Niewłaściwe używanie terminów lampa i oprawa w prywatnych rozmowach zwykle nam nie przeszkadza – bo prawie każdy to robi. W handlu detalicznym może to jednak powodować nieporozumienia. Zauważysz to najpóźniej, gdy sprzedawca zaprowadzi Cię na rzekomo niewłaściwą półkę. Wielu sprzedawców zdaje sobie jednak sprawę, że terminy lampa i oprawa często są mylone. W wielu sklepach internetowych, jeśli wyszukasz słowo „lampa”, zamiast tego pojawią się światła – które są następnie poprawnie nazwane jako światła – lub zarówno lampy, jak i światła. Jeśli naprawdę chcesz mieć lampę w prawdziwym tego słowa znaczeniu, powinieneś poszukać typu lampy, której potrzebujesz, na przykład "lampa LED" lub "lampa energooszczędna" - lub "źródło światła". Jeśli wyszukasz "oprawa", zobaczysz głównie oprawy.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here