Zainstaluj reflektory wpuszczane LED

Zainstaluj wpuszczane reflektory LED: nie ma szans w przypadku sufitów betonowych

Reflektory wpuszczane LED © żaba, stock.cegła suszona na słońcu.com

Niezależnie od tego, czy reflektory wpuszczane LED, reflektory sufitowe czy oprawy do wbudowania, oznacza to samo. Tak różne, jak nazwy, tak różne są projekty wpuszczanych reflektorów LED. Są dostępne w różnych kształtach, o różnych poziomach wydajności i szerokiej gamie jasności i niuansów kolorystycznych. Ponieważ światło wpływa na nastrój i samopoczucie ludzi oraz zapewnia bezpieczeństwo, oświetlenie zgodne z normą DIN 5035 musi być zaprojektowane w taki sposób, aby diody LED spełniały swoje zadania i harmonijnie wpasowywały się w pomieszczenie. Dlatego przed zakupem reflektorów wpuszczanych LED warto przyjrzeć się przyszłym punktom (lub porównywalnym lampom).

Dobre oświetlenie ma:

 • odpowiednie oświetlenie, aby wyraźnie widzieć w pomieszczeniu;
 • równomierny rozkład jasności tak, aby różnica w oświetleniu w pomieszczeniu była jak najmniejsza;
 • niskie bezpośrednie olśnienie i, jeśli to możliwe, brak olśnienia odbitego;
 • dobra barwa światła, aby w pomieszczeniu uzyskać jak najlepsze oddawanie barw.

Dobre oświetlenie LED można uzyskać, stosując odpowiednio silne źródła światła (lampy LED) lub włączając kilka lamp LED w pomieszczeniu. Moc źródła światła podawana jest w luksach i jest wskazana na opakowaniu lampy.

Instalacja elektryczna jest dla laika tematem tabu

Praca przy instalacji elektrycznej to właściwie tabu dla laików! Tak mówi paragraf 13 „Rozporządzenia o połączeniach niskonapięciowych”. Zakaz ten dotyczy wszystkich instalacji elektrycznych w domu. Nawet gniazdka lub włączniki światła nie mogą być wymieniane, chociaż części zamienne do nich są swobodnie dostępne w sklepach. Dealerzy zabezpieczają się odpowiednimi ostrzeżeniami.

Najważniejsze właściwości wpuszczanych reflektorów LED

Wpuszczany reflektor LED składa się z „diody elektroluminescencyjnej” (w skrócie LED), której właściwości elektryczne odpowiadają diodzie. Gdy prąd elektryczny przepływa przez diodę w kierunku do przodu, generowane jest światło. Barwa światła zależy od materiału półprzewodnikowego użytego w diodzie.

Budowa i funkcjonalność reflektora wpuszczanego LED

Jasny kolor w kelwinach

Barwa światła jest opisana przez temperaturę barwową źródła światła. Temperatura barwowa jest mierzona w kelwinach (K). Rozróżnia się barwy światła: ciepłą biel, neutralną biel i biel światła dziennego. Stara żarówka zawsze miała barwę światła ciepłą białą. Natomiast reflektory wpuszczane LED są dostępne w trzech wymienionych gamach kolorystycznych.

Przegląd jasnych kolorów

 • Ciepły biały przytulny / przytulny 2.700 do 3.300 Kelwinów
 • Neutralna biel faktyczna 3.300 do 5.300 Kelwinów
 • Białe światło dzienne chłodne / trzeźwe powyżej 5.300 Kelwinów
Która temperatura barwowa pasuje do danego obszaru mieszkalnego do 30% zapisać

Znajdź elektryka
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych elektryków, porównaj oferty i zaoszczędź.

Moc promieniowania w lumenach

Ustalenie prawidłowej jasności oprawy LED jest problematyczne. Porównanie mocy nie pomaga tutaj ze względu na różne zużycie energii różnych typów lamp. Lepiej jest użyć mocy promieniowania lamp jako wartości porównawczej. Jest podawana w jednostce miary lumen (lm). Większość producentów określa wartość lumenów.

Reguła:

Jeśli chcesz zorientować się w starych przepisach dotyczących mocy dla jasności, możesz zorientować się zgodnie z praktyczną zasadą:

poprzednia moc x 10 = liczba lumenów Ogólna zasada zamiany watów na lumeny

To, czy jest jasno, czy ciemno, zależy od indywidualnych uczuć każdej osoby. Zapotrzebowanie na jasność zależy przede wszystkim od potrzeb mieszkańców i ich aktywności, które mają odbywać się w danym pomieszczeniu. W pomieszczeniach takich jak kuchnia czy gabinet powinien być ogólnie jasny. Dlatego w tych pomieszczeniach konieczna jest wyższa wartość strumienia świetlnego, aby móc bez problemu gotować lub pracować. Natomiast salon lub pokój dziecięcy służy przede wszystkim do wypoczynku. Tu powinno być przytulnie. Jasne światło jest dość denerwujące.

Aby zapewnić odpowiednią jasność w różnych pomieszczeniach, możesz z grubsza trzymać się następujących wartości orientacyjnych (lumenów na metr kwadratowy powierzchni):

 • Kuchnia 280 lm/m²
 • Wanna 280 lm/m²
 • Sypialnia 140 lm/m²
 • Salon 140 lm/m²
 • Pokój dziecięcy 140 lm/m²
 • Studium 280 lm/m²
 • Przedpokój 140 lm/m²
Ile jasności w jakim pokoju?

Moc w watach

Wbudowane reflektory LED mają znaczną przewagę nad reflektorami z konwencjonalnymi żarówkami lub żarówkami halogenowymi: zużywają około 75% mniej energii elektrycznej. Przejście na LED obniża zatem koszty energii w gospodarstwie domowym.

Ponieważ moc wpuszczonego reflektora LED zgodnie z opisem nie dostarcza żadnych informacji o jasności, w poniższej tabeli przedstawiono porównanie zużycia energii w watach z odpowiednią jasnością w lumenach wszystkich popularnych źródeł światła. Wartości lumenów są wartościami średnimi dla danej technologii lamp.

mocŻarówkaLampa halogenowaLampa energooszczędnaLampka ledowa
5 watów - - 180 lm 500 lm
7 watów - - 290 lm 700 lm
9 watów - - 400 lm 850 lm
11 watów - - 530 lm 1200 lm
14 watów - - 730 lm 1500 lm
25 watów 230 lm 300 lm - -
40 watów 430 lm 500 lm - -
60 watów 730 lm 900 lm - -
75 watów 970 lm 1200 lm - -
100 watów 1380 lm 1700 lm - -
Porównanie mocy, jasności i kierunku światła dla źródeł światła Wpuszczane reflektory LED mają ogromny potencjał w zakresie oszczędzania energii

Montaż wpuszczanych reflektorów LED w sufitach betonowych

Rodzaj i konstrukcja sufitu decyduje o montażu wpuszczanych reflektorów LED. Niestety sufity betonowe nie pozwalają na bezpośredni montaż wpuszczanych reflektorów LED. Ze względu na wytrzymałość stali wiercenie na wymaganą głębokość montażową i średnicę nie jest możliwe.

Istnieją dwie opcje instalacji reflektorów LED:

 1. Zawieś sufit
 2. W takim przypadku montowany jest sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych. Sufit jest podwieszony tak, aby można było wpuścić wpuszczane reflektory LED i okablowanie.

 3. Umieść obudowę montażową podczas wylewania betonowego sufitu

Każdy, kto zdecyduje się na wpuszczane reflektory LED przed rozpoczęciem budowy, może mieć wnęki lub specjalne obudowy montażowe umieszczone na szalunku do stropu betonowego. Po wylaniu i utwardzeniu betonowego sufitu zapewniają one wystarczająco dużo miejsca na instalację wpuszczanych reflektorów LED.

Istnieją dwa sposoby montażu reflektorów wpuszczanych LED na sufitach betonowych

Montaż reflektorów jajecznych LED w sufitach z płyt kartonowo-gipsowych

Montaż reflektorów LED do jajek © yunava1, stock.cegła suszona na słońcu.com

W przypadku sufitów z płyt kartonowo-gipsowych montaż z reguły jest możliwy bez żadnych problemów. Liczbę i rozmieszczenie wpuszczanych reflektorów LED najlepiej określić na podstawie planu piętra odpowiedniego pomieszczenia. Miejsca montażu są następnie przenoszone na sufit za pomocą miarki i linii prowadzącej i odpowiednio oznaczane.

WAŻNY

Ponieważ istnieją reflektory wpuszczane LED o różnych głębokościach i średnicach montażowych, warto wcześniej wiedzieć, na jaką głębokość podwieszono sufit z płyt kartonowo-gipsowych, aby reflektory wpuszczane również znalazły w nim odpowiednie miejsce. Średnica instalacji określa, jak duże muszą być otwory.

Następnie zaznaczone punkty na suficie wierci się odpowiednim wiertłem do otworów lub wycinaczem okręgów. Upewnij się, że średnica otworu jest prawidłowa.

Wskazówka:

Przed wierceniem upewnij się, że za oznaczeniami nie ma drewnianych lub metalowych profili. Nie należy ich wiercić ani piłować.

Okablowanie reflektorów wpuszczanych LED 230V

Do okablowania reflektorów wpuszczanych LED 230V z reguły wystarcza standardowy przewód instalacyjny z żyłek miedzianych w osłonie PVC o przekroju przewodu 1,5 mm², który można ułożyć na tynku lub pod tynkiem. Identyfikacja przewodu musi być czarna lub brązowa (przewód pod napięciem), niebieski (przewód zerowy) i żółto-zielony (przewód ochronny). Oznaczenie to: NYM-J 3 × 1,5 mm², a zatem odpowiada normie DIN VDE 0100-510.

WAŻNY

Nie bez powodu montaż instalacji elektrycznych jest jednym z mistrzowskich rzemiosł w Niemczech. Oznacza to, że instalacja elektryczna musi być wykonana przez firmę master. Każdy, kto jako doświadczony majsterkowicz chciałby jeszcze wykonać część prac z branży elektrycznej, zdecydowanie powinien wcześniej uzgodnić to ze specjalistyczną firmą.

Podczas okablowania wpuszczanych reflektorów LED 230 V linie w przestrzeni sufitowej są przeciągane od odwiertu do odwiertu. Kabel wychodzący z włącznika światła układany jest w pierwszym odwiercie. Następnie układana jest kolejna linia stąd do następnego odwiertu - i tak dalej. Dopóki z każdego otworu nie wystają dwie linie, z wyjątkiem ostatniego odwiertu. Upewnij się, że kable wystają ok. 30 cm z otworów, aby ułatwić podłączenie reflektorów wpuszczanych LED.

Okablowanie reflektorów wpuszczanych LED 230V jest połączone równolegle.

Schemat podłączenia do montażu reflektorów wpuszczanych LED 230V UWAGA!

Podłączenie wpuszczanego reflektora LED to nie magia. Ale: prąd elektryczny jest niezwykle niebezpieczny i może być śmiertelny. Dlatego:

 1. Przed przystąpieniem do pracy przy urządzeniach elektrycznych wyciągnij wtyczkę zasilania.
 2. Zawsze wyłączaj zasilanie przed rozpoczęciem prac instalacyjnych. Wyłączyć bezpiecznik należący do odpowiedniego obwodu.
 3. Przyklej etykietę informacyjną do skrzynki bezpieczników, aby zapobiec przypadkowemu ponownemu włączeniu bezpiecznika.
 4. Sprawdź, czy dany system nie jest pod napięciem.
 5. Ręce z dala od połączeń domowych i uszczelnionych liczników i głównych bezpieczników!
 6. Wykonywać tylko prace elektryczne, dla których dostępna jest specjalistyczna wiedza!
 7. Nie używaj, nie odłączaj ani nie usuwaj przewodu ochronnego do innych funkcji.
 8. Sprawdź działanie przewodu ochronnego po zakończeniu pracy

Kable wystające z sufitu zostaną usunięte około pięciu centymetrów nożem do kabli. Uważaj: nie uszkodź izolacji przewodów wewnętrznych! Użyj narzędzia do ściągania izolacji, aby zdjąć przewody o około trzy milimetry.

Schemat podłączenia do montażu reflektorów wpuszczanych LED 230V

W przypadku okablowania reflektorów wpuszczanych LED 230 V, do każdego reflektora wpuszczanego są zawsze podłączone dwa kable. Grzejniki mają zwykle po dwa połączenia dla fazy (L), neutralnego (N) i uziemienia (). Czarny lub brązowy przewód jest podłączony do L, niebieski przewód do N, a żółto-zielony przewód do uziemienia. W przypadku ostatniego reflektora wpuszczanego LED tylko pozostały kabel jest odpowiednio podłączony.

Wreszcie wpuszczane reflektory LED są umieszczane w otworach za pomocą zacisków.

Okablowanie reflektorów wpuszczanych LED 12V

W przypadku okablowania wpuszczanych reflektorów LED 12 V należy zainstalować elektroniczne transformatory LED. Transformatory te są dostępne w różnych zakresach wydajności. Moc zmienia się w zależności od liczby podłączonych diod LED. Moc transformatora musi być odpowiednio zaprojektowana.

Schemat podłączenia do montażu reflektorów wpuszczanych LED 12V

Wielu dostawców dostarcza reflektory wpuszczane LED 12 V z transformatorami i wstępnie zmontowanymi wiązkami kablowymi. Często są to wiązki kablowe do pięciu reflektorów LED po 3W lub do trzech reflektorów LED po 5W z transformatorem 15W. Jeśli okablowasz sam, możesz użyć dwużyłowego kabla w osłonie o przekroju przewodu 0,75 mm² (NYM 2 x 0,75 mm²) od diody LED do diody LED. Identyfikacja przewodu jest brązowa (przewód pod napięciem) i niebieski (przewód neutralny). Przewód ochronny nie jest konieczny przy zasilaniu 12 V.

Tutaj również linie są przeciągane od odwiertu do odwiertu w pustce stropowej. Kabel wychodzący z włącznika światła układany jest w pierwszym odwiercie. Następnie opisaną linię układa się stąd do następnego odwiertu - i tak dalej. Dopóki z każdego otworu nie wystają dwie linie, z wyjątkiem ostatniego odwiertu. Tutaj również ważne jest, aby przewody wystawały ok. 30 cm z otworów, aby można było wygodnie podłączyć reflektory wpuszczane LED.

Linia od włącznika światła jest podłączona do strony pierwotnej (strona 230V) transformatora. Istnieją już zintegrowane zaciski wbudowane w transformator w tym celu. Jeśli transformator ma tylko otwarte końce kabli, do połączenia należy użyć zacisków lustrzanych. Przewód ochronny nie musi być zaciśnięty.

Schemat podłączenia do montażu reflektorów wpuszczanych LED 12V

Wiązka przewodów producenta lub kabel dwużyłowy służy do podłączenia reflektorów wpuszczanych LED 12V do strony wtórnej (strona 12V) transformatora. Tutaj też kable wystające z sufitu zostaną ściągnięte na około pięć centymetrów nożem do kabli. Użyj narzędzia do ściągania izolacji, aby zdjąć przewody o około trzy milimetry.

Podczas okablowania reflektorów wpuszczanych LED 12 V, do każdego reflektora wpuszczanego są zawsze podłączone dwa kable. Grzejniki mają zwykle po dwa połączenia dla fazy (L) i neutralnej (N). Brązowy przewód jest zaciśnięty na L, a niebieski na N. W przypadku ostatniego reflektora wpuszczanego LED tylko pozostały kabel jest odpowiednio podłączony.

Wreszcie wpuszczane reflektory LED są umieszczane w otworach za pomocą zacisków.

Narzędzia i materiały

Do montażu reflektorów wpuszczanych LED potrzebne są następujące narzędzia i materiały:

 • Duspol (tester napięcia)
 • Wkrętaki elektryczne płaskie i krzyżakowe
 • Nóż do zdejmowania izolacji
 • Obcinak boczny
 • Ściągacz izolacji
 • Miarka składana i ołówek
 • Prowadnica lub linia kredowa

Do okrągłych reflektorów wpuszczanych LED:

 • Wiertarka
 • Otwornica

Do kwadratowych reflektorów wpuszczanych LED:

 • Wiertarka
 • Puzzle

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here