Konwertuj LED na wat

Zamiana diod LED na waty: w ten sposób określasz jasność oprawy LED

Wymiana żarówek lub halogenów na diody LED powinna być dokonana o podobnie dużej liczbie lumenów. Ponieważ porównanie mocy nie pomaga ze względu na różne zużycie energii przez światła. © rasstock, stock.cegła suszona na słońcu.com

Zmiana z żarówek lub halogenów na LED jest całkowicie nieskomplikowana dzięki prostemu oświetleniu pomieszczenia. Po prostu odkręcasz stare źródło światła z gniazdka i wkręcasz nową lampkę LED w podstawę lampy. Problematyczne jest jednak określenie prawidłowej jasności światła LED. Ponieważ porównanie mocy nie pomaga tutaj ze względu na różne zużycie energii przez światła. Lepiej jest użyć mocy promieniowania lampy jako zmiennej porównawczej. Jest podawana w jednostce miary lumen (lm). Większość producentów określa wartość lumenów. Wymiana powinna zatem odbywać się z podobnie dużą liczbą lumenów.

Istnieje praktyczna zasada przeliczania mocy na jednostkę miary lumenów. Moc żarówki żarowej lub halogenowej jest mnożona przez współczynnik 10.

aż do 30% zapisać

Znajdź elektryka
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych elektryków, porównaj oferty i zaoszczędź.

Praktyczna zasada: poprzednia moc x 10 = przybliżona liczba lumenów

Ogólna zasada zamiany watów na lumeny

Przy zamianie watów na lumeny kluczowe jest źródło światła. Przy tej samej wartości lumenów lampa LED ma znacznie inny efekt niż żarówka lub lampa halogenowa. Przy zmianie źródła światła 230 V na diody LED należy kierować się następującymi wartościami orientacyjnymi:

Żarówki

Moc

Wskazanie lumenów

Żarówka

25 W

250 lm

Żarówka

60 W

800 lm

Żarówka

100 W

1.500 lm

Lampa halogenowa

35 W

200 lm

Lampa halogenowa

50 W

300 lm

Porównanie mocy, jasności i kierunku światła dla źródeł światła

Mówi się, że diody LED są nieprzyjemnie zimne i jasne. Może to dotyczyć przeszłości. Producenci odpowiedzieli teraz na potrzeby użytkowników końcowych, a diody LED świecą teraz tym samym kolorem światła, co żarówki (2.700 Kelwinów). Obecnie dostępne są nawet lampy LED w stylu retro o temperaturze barwowej 1.800 kelwinów, co odpowiada światłu świecy.

Jeśli chcesz określić odpowiednią temperaturę światła (mierzoną w kelwinach), możesz skorzystać z poniższej tabeli jako wskazówki:

Żarówki

Moc

Temperatura koloru

Żarówka

40 W

2.600 tys

Żarówka

60 W

2.700 tys

Żarówka

100 W

2.800 tys

Lampa halogenowa

300W

2.700 - 2.900 tys

Lampa halogenowa

10 W

2.700 - 2.800 tys

Przykłady jasnych kolorów

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here