Puste rury w instalacjach elektrycznych”,

Instalacja elektryczna z wizją: Przewód pusty: Rozsądna inwestycja

Układanie rur elektroinstalacyjnych pod tynkiem przydaje się nie tylko w nowych budynkach. Nawet przy remoncie zdecydowanie powinieneś o tym pomyśleć. Zwłaszcza jeśli chcesz z czasem rozbudować swoją instalację elektryczną. Począwszy od przyłączy do włączników i gniazd, do telewizora i telefonu, oświetlenia, sieci, żaluzji lub termostatów, przyłączy audio, domofonów, monitoringu wideo, systemu alarmowego, aż po magistralę komputerową. Wszystko to jest teraz aktualne i można je bezproblemowo wdrożyć, jeśli zostaną stworzone do tego warunki.

Tutaj do gry wchodzą rury elektroinstalacyjne. Puste przewody zapobiegają konieczności wyłamania całej ściany podczas rozbudowy instalacji elektrycznej lub w przypadku problemów z okablowaniem. Nowe przewody można bez problemu wciągnąć do pustych przewodów w późniejszym terminie. Pozostajesz elastyczny z pustymi kanałami.

Układanie pustych przewodów © VRD, stock.cegła suszona na słońcu.com

Problemem jest często koszt. Jeśli chodzi o instalację elektryczną, należy zawsze pamiętać, że wiele urządzeń elektrycznych lub elektronicznych i oświetlenia nie jest dostarczanych od razu i można je zamontować dopiero później z ogromnym wysiłkiem i znacznie wyższymi kosztami. Jeśli jedno lub drugie wyposażenie techniczne nie jest obecnie wdrażane ze względu na koszty, zdecydowanie należy zapewnić rury elektroinstalacyjne. Koszty są wtedy stosunkowo niskie.

Zalety układania kabli z pustymi przewodami

Koszty materiałowe są mniej znaczące, ponieważ przy układaniu pustych przewodów pod tynkiem zwykle stosuje się tańsze pojedyncze rdzenie. Dużo bardziej decydujący jest czas poświęcony na montaż kanałów, a następnie wciąganie przewodów. Teraz też jest na to rozwiązanie – tak zwane rury ochronne do kabli z okablowaniem. Skraca to czas montażu przy nieco wyższych kosztach materiałowych.

W przypadku stosowania pustych przewodów ukrytych w instalacji elektrycznej nie jest konieczne stosowanie powszechnie stosowanych przewodów w osłonie NYM. Pojedyncze kable rdzeniowe, które zajmują mniej miejsca w kanałach kablowych niż kable w osłonie NYM, są tutaj bardziej opłacalne. Kable żyłowe są dostępne we wszystkich popularnych kolorach instalacji elektrycznych. Zastosowanie pojedynczych przewodów ma również tę zaletę, że można bez problemu przeprowadzić późniejszą rozbudowę. Możliwa jest również wymiana przewodów w przypadku awarii. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, wbijanie gwoździa wiąże się z realną szansą uderzenia między poszczególne przewody, ponieważ poszczególne przewody mogą się przesunąć na bok w przewodzie.

Jednak podczas instalowania pustych kanałów zwykle konieczne są głębsze i szersze szczeliny w ścianach. Wymaga to starannego planowania przed ustawieniem frezu murarskiego na ścianie. Ponieważ tutaj ważne jest przestrzeganie norm. Jeśli ściany są zbyt cienkie, nie ma miejsca na puste przewody. Należy również przestrzegać stref instalacji.

aż do 30% zapisać

Znajdź elektryka
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych elektryków, porównaj oferty i zaoszczędź.

Który przewód jest używany i kiedy?

Jeśli chodzi o instalacje elektryczne, jesteś po bezpiecznej stronie, jeśli używasz tylko rur odpowiednich i dopuszczonych do instalacji elektrycznych. Wymagania dotyczące rur elektroinstalacyjnych są określone w serii norm DIN EN 61386 (VDE 0605).

Zakres zastosowania rury elektroinstalacyjnej

obszar działania

Etykietowanie

din PL

beton

FFKuS-EM-F

61386-22

Ukryte

FBY-EL-F

61386-22

Ściana szczelinowa

FBY-EL-F

61386-22

na niedokończonej podłodze

FBY-EL-F

61386-22

FFKuS-EM-F

61386-22

Montowane na powierzchni

FPKu-EM-F

61386-21

na dworze

FPku-ES-F-UV

61386-21

Rury elektroinstalacyjne różnią się przede wszystkim dwiema cechami: po pierwsze, średnicą i długością. Popularne średnice zewnętrzne to 16, 20, 25 i 32 mm. Popularne długości to pierścienie o długości 25 lub 50 metrów. Po drugie, poprzez wytrzymałość na ściskanie lub udarność, a także zachowanie przy zginaniu oraz minimalną i maksymalną temperaturę użytkowania. Te różne cechy przewodów elektrycznych można odczytać z kodu klasyfikacyjnego.

Popularne średnice zewnętrzne to 16, 20, 25 i 32 mm. Popularne długości to pierścienie o długości 25 lub 50 metrów © salita2010, stock.cegła suszona na słońcu.com

Kod klasyfikacyjny dla przewodu elektrycznego

oznaczający

Klasyfikacja

oznaczający

1. Cyfra

Wytrzymałość na ściskanie

1

bardzo lekki (125 N)

2

lekki (320 N)

3

średni (750 N)

4

trudne (1.250 N)

5

bardzo trudne (4.000 N)

2. Cyfra

Odporność na uderzenia

1

bardzo lekki (0,5 J)

2

łatwe (1 rok)

3

średni (2 J)

4

trudne (6 J)

5

bardzo trudne (20,4 J)

3. Cyfra

minimalna temperatura użytkowania

1

+5°C

2

-5°C

3

-15°C

4

-25°C

5

- 45°C

4. Cyfra

maksymalna temperatura użytkowania

1

+ 60°C

2

+ 90°C

3

+ 105 ° C

4

+ 120°C

5

+ 150°C

6

+ 250 ° C

7th

+400 ° C

5. Cyfra

Zachowanie zginania

1

sztywny

2

elastyczne

3

elastyczny, samoregenerujący się

4

elastyczne

Ważne cechy wyróżniające kable

Układaj puste przewody za pomocą systemu

Układanie pustych przewodów powinno odbywać się systematycznie. Z reguły instalacja prowadzona jest od centralnego rozdzielacza prądu do pierwszego gniazdka w każdym pomieszczeniu. Stamtąd montowany jest pusty pierścień rurowy na kielichy. W ten sposób w dowolnym momencie można dodać nowe gniazdo w żądanym punkcie pętli. Dodatkowo są puste przepusty na włączniki, oświetlenie sufitowe lub ścienne.

Układanie pierścienia pustej rury pod kielichy

Rury elektroinstalacyjne należy układać możliwie prosto, bez ostrych załamań i załamań. Rury zdecydowanie powinny kończyć się w puszkach podtynkowych lub odpływach. Gwarantuje to późniejsze bezproblemowe wciąganie kabli.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here