Płyty do budowy ziemi: tak działa ekologiczna płyta gipsowo-kartonowa ”,

Udział ziemi w budownictwie ziemnym różni się w zależności od produktu, w zależności od producenta. Oprócz gliny i gliny produkty zawierają również wzmocnienia z mat trzcinowych i słomy, włókien kokosowych lub trocin do stabilizacji. Ponadto niektórzy producenci dodają również wermikulit do swoich płyt, aby gliniana płyta budowlana była lżejsza. W zależności od obróbki produkty osiągają klasę ochrony przeciwpożarowej B1 (łatwopalne) lub A1 (niepalne).
Płyty do budowy ziemi mogą zastąpić płyty gipsowo-kartonowe w suchej zabudowie, mogą służyć do pokrywania ścian wewnętrznych na całej powierzchni, podwieszania sufitów lub do pokrywania konwencjonalnych konstrukcji nośnych z drewna lub metalu. Panele gliniane nadają się również do budowy ścian działowych lub ścian licowych, a także mogą być stosowane jako instalacja podtynkowa. Produkty są dostępne u takich producentów jak Claytec, Conluto, ProCrea czy Lemix w różnych wymiarach i grubościach od 12,5 do 22 milimetrów.
 

Przeczytaj więcej ciekawych artykułów tutaj Renowacja poszycia gipsowo-kartonowego przy użyciu glinianych płyt budowlanych Budynek z drewna Reklama Drewno i glina: materiały budowlane dające pozytywne efekty Przedstawił Planowanie budynku Żyj zdrowo i unikaj szkodliwych substancji w domu

W jaki sposób można pokryć lub pomalować panele budowlane z ziemi??

Nie w przypadku jakichkolwiek materiałów, zarówno tynk, jak i farba ścienna powinny być przepuszczalne dla dyfuzji. W przeciwnym razie para wodna byłaby blokowana lub usuwana, a cały pozytywny wpływ na klimat wewnętrzny zniknął. Barykadowe powłoki nawierzchniowe, takie jak farba lateksowa na glinianych płytach budowlanych, są zatem tematem tabu, należy używać tynków glinianych i farb glinianych.

Zalety i wady płyt budowlanych z ziemi

Zalety paneli budowlanych z ziemi

  • Podobnie jak tynk gliniany, są w stanie magazynować ciepło, a tym samym poprawiać samopoczucie. Ciepłe ściany są zawsze wygodniejsze niż zimne.
  • Każdy, kto zna się na budowie płyt kartonowo-gipsowych, nie ma problemów z płytami budowlanymi z gliny. Do mocowania nie są wymagane żadne specjalne narzędzia.
  • Płyty do budowy ziemi nadają się do montażu ogrzewania ściennego.
  • Panele gliniane są otwarte na dyfuzję. Drobne składniki gliny w glinie mogą wchłaniać wilgoć i ponownie ją uwalniać. Ma to wpływ na regulację powietrza w pomieszczeniu i zapobiega powstawaniu pleśni. Jednak płyta budowlana z ziemi nie nadaje się do renowacji spleśniałych powierzchni.
  • Tynk gliniany, a tym samym także gliniana płyta budowlana, mają efekt dźwiękoszczelny.
  • Panele gliniane wiążą zanieczyszczenia i substancje zapachowe.

Wady paneli budowlanych z ziemi

  • Nie nadają się do wilgotnych pomieszczeń.
  • Na przykład panele gliniane kosztują więcej niż płyty gipsowo-kartonowe.

Pokrycie ściany płytą gipsowo-kartonową jest tańsze niż glinianymi panelami budowlanymi. Ale te ostatnie mają wiele zalet dla klimatu wewnętrznego.

Zdjęcie: iStock / stock4

Wskazówki dotyczące mocowania i budowania z glinianych płyt budowlanych

Możesz przyciąć i przyciąć glinianą płytę budowlaną na długość za pomocą standardowej wyrzynarki. Płyty budowlane z ziemi układa się, jak to zwykle w przypadku suchej zabudowy, w połączeniu kompozytowym i czołowym oraz na konstrukcji nośnej, zwykle wykonanej z drewna. Do mocowania służą wkręty do płyt gipsowo-kartonowych, ale panele można również przykleić bezpośrednio do muru i przymocować wkrętami. Oczywiście do mocowania do sufitu potrzeba więcej śrub. Producenci często dodają do glinianych płyt konstrukcyjnych połączenia na pióro i wpust, co ułatwia pracę.
Następnie wzmocnij złącza lub złącza dobrą dziesięciocentymetrową tkaniną jutową lub tkaniną z włókna szklanego i wypełnij je drobnym glinianym tynkiem. Jeśli ściana ma być szczególnie równa, zbroj całą powierzchnię. Przed tynkowaniem zwilż glinę.

Ile kosztują gliniane płyty budowlane?

Płyty budowlane z ziemi kosztują więcej niż suche płyty budowlane wykonane z konwencjonalnej płyty gipsowo-kartonowej lub włókna gipsowego - około 20 euro za najprostsze płyty gliniane. Ze względu na różne grubości bezpośrednie porównanie nie jest możliwe, ale koszty gliny są dobre trzy razy wyższe niż płyt gipsowo-kartonowych i prawie takie same dla włókna gipsowego.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here