Lekka konstrukcja: 5 mitów w sprawdzaniu faktów”,

Jednym z celów lekkiej konstrukcji jest zmniejszenie wagi. Wykorzystanie materiału jest do tego zoptymalizowane, co ma pozytywny wpływ na oszczędność zasobów i energii.

Mit 1: Lekka konstrukcja prowadzi do niestabilnych domów

Słowo „lekkie” budzi u wielu skojarzenie, że coś nie jest stabilne. Dla wielu dotyczy to również lekkiej konstrukcji. Często przychodzą im na myśl zdjęcia z USA, gdzie po burzy całe ulice zostały zrównane z ziemią. W Stanach Zjednoczonych większość domów jednorodzinnych buduje się przy użyciu lekkiej konstrukcji – to prawda, że ​​nie są one w stanie wytrzymać ogromnych sił, jakie może wyzwolić huragan, a nawet tornado. Ale w Niemczech w tej chwili nie musisz się martwić tak ekstremalnymi prędkościami wiatru.
Nawet solidne domy nie przetrwają tych sił natury bez szwanku. Zaletą lekkiej konstrukcji jest to, że domy można całkowicie przebudować w bardzo krótkim czasie, podczas gdy domy solidne zwykle wymagają bardziej skomplikowanego remontu.
Faktem jest: Prawidłowo wykonane lekkie domy mają wysoki poziom stabilności w normalnych warunkach i nie musisz się martwić, że budynek się zawali.

Jeśli lekki dom został profesjonalnie zbudowany i spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa, nie może się łatwo zepsuć. 

Zdjęcie: iStock/Maudib

Mit 2: podatny na pleśń i wilgoć

W przypadku lekkich konstrukcji najczęściej stosuje się drewno, co prowadzi do mitu, że takie konstrukcje są bardziej podatne na pleśń i wilgoć niż domy z kamienia. To tylko częściowo prawda, bo – jak zawsze przy budowie domu – zależy to od prawidłowo wykonanych prac. W przypadku zastosowania w konstrukcji wysokiej jakości drewna, które również było odpowiednio przechowywane, nie ma większego ryzyka powstania pleśni lub uszkodzeń spowodowanych nadmierną wilgocią w drewnie. Prawidłowa wentylacja jest ważna w każdym domu efektywnym, niezależnie od tego, czy jest to dom solidny czy prefabrykowany.
faktem jest: Lekki budynek nie jest bardziej podatny na wilgoć lub pleśń niż inne, jeśli materiały budowlane były odpowiednio przechowywane w fabryce, a kolejni właściciele odpowiednio wentylują.

Mit 3: Słaba ochrona przed ogniem, hałasem i ciepłem

W przypadku budownictwa lekkiego w budowie domów wykorzystywane są szkielety drewniane, co budzi obawy wielu budowniczych. Obawy są duże, zwłaszcza jeśli chodzi o ochronę przeciwpożarową, ale są bezpodstawne. Chociaż najważniejszym materiałem budowlanym jest drewno, ryzyko pożaru nie jest większe niż w przypadku domów z kamienia. Oczywiście przy planowaniu wszystkich typów domów należy podjąć odpowiednie środki. Obejmuje to zarówno oficjalne wymagania ochrony przeciwpożarowej, jak i prewencyjną ochronę przeciwpożarową.
Lekka konstrukcja zapewnia również izolację termiczną i akustyczną przy odpowiedniej izolacji ścian. W tym momencie konstrukcja szkieletu drewnianego ma nawet zaletę, ponieważ szczeliny można wykorzystać do izolacji. W przypadku izolacji akustycznej na ściany zewnętrzne stosuje się materiały budowlane, które mają już dobrą izolacyjność akustyczną. W przypadku ścian wewnętrznych, stopień ochrony przed dźwiękami zależy od liczby warstw poszycia, izolacji wnęki i odległości między powłokami. Ważna jest również dobra izolacja akustyczna stropów od dźwięków kroków.
faktem jest: Jeśli spełnione są wymagania prawa budowlanego dotyczące ochrony przeciwpożarowej, nie ma większego ryzyka pożaru niż w przypadku domów litych. Jeśli chodzi o izolację termiczną, domy prefabrykowane wyprzedzają konkurencję, a izolacyjność akustyczna zależy od odpowiednich środków podjętych przez producenta.

Jeśli Twój lekki dom jest odpowiednio izolowany, w niczym nie ustępuje izolacji termicznej i akustycznej domu kamiennego. 

Zdjęcie: iStock / BanksPhotos

Mit 4: Lekka konstrukcja nie jest trwała

Prawdą jest, że dom z litego kamienia jest trwalszy niż lekki dom. W przypadku domu o solidnej konstrukcji eksperci wychodzą z założenia, że ​​po ok. 100 latach konieczny jest kompletny remont z ostrożnym użytkowaniem. Z drugiej strony lekki dom, według ekspertów, musi zostać całkowicie odnowiony po około 60 latach.
faktem jest: Lekki dom musi być wcześniej wyremontowany.

Mit 5: podatność na szkodniki

Nasz ostatni mit również odpowiada prawdzie: jeśli Twój wymarzony dom jest lekkim drewnianym domem, musisz liczyć się z ryzykiem zarażenia budynku przez szkodniki, takie jak korniki. Aby temu zapobiec, potrzebujesz odpowiedniej ochrony drewna, która jest regularnie odnawiana i musisz regularnie sprawdzać dom pod kątem porażenia.
faktem jest: Domy drewniane są bardziej narażone na inwazję szkodników, ale nie dotyczy to automatycznie wszystkich lekkich budynków.

Zalety i wady lekkiej konstrukcji

Zajęliśmy się już dwiema największymi wadami lekkiej konstrukcji: krótszą żywotnością i podatnością na szkodniki. Ale jest powód, dla którego lekka konstrukcja istnieje od tak dawna. Dwie największe zalety lekkiej konstrukcji to niskie koszty i oszczędność czasu. To również powód, dla którego domy prefabrykowane buduje się przy użyciu lekkiej konstrukcji. Zamiast żmudnej i żmudnej pracy z betonem drewniany szkielet jest już na swoim miejscu po kilku dniach.

Może zainteresuje Cię również dom prefabrykowany Bauwissen z drewna lub z litego kamienia? Planowanie budowy Lekkie ściany tworzą przestrzeń

Zoptymalizowane wykorzystanie materiałów i krótszy czas budowy prowadzą do oszczędności kosztów. Ponadto lekka konstrukcja jest bardziej zrównoważona, ponieważ wiele elementów jest wykonanych z surowców odnawialnych. Dodatkowo produkcja elementów wymaga mniej energii niż solidna konstrukcja. Zaletą jest również elastyczność architektury: plany pięter można szybko dostosować do potrzeb klienta, a okna i drzwi można bez problemu doposażyć, aby zbudować swój własny wymarzony dom.

Materiały w lekkiej konstrukcji

Najważniejszym materiałem w lekkiej konstrukcji jest drewno, które stanowi większość konstrukcji. Ale w lekkich domach można znaleźć również ściany gipsowe lub belki aluminiowe. W budownictwie wnętrz najczęściej stosuje się lekkie panele, czyli płytę wiórową z lekkim wypełnieniem. Jako materiał wypełniający często stosuje się ekologiczne materiały izolacyjne lub rdzenie z tektury pochodzącej z recyklingu o strukturze plastra miodu.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here