Żyj łatwiej z podnośnikiem siedziska - bez barier i wygodnie”,

Podnośnik siedziska porusza się po schodach na szynach lub rurach, w dół lub w górę, w zależności od potrzeb. Układy jezdni dostosowane są do danego rodzaju klatki schodowej. Istnieją systemy szynowe montowane na ścianie oraz takie, które są montowane bezpośrednio na stopniach. Tak zwany system jednorurowy można opcjonalnie poprowadzić wzdłuż balustrady, ściany lub klatki schodowej. Systemy dwururowe stosowane są w domach z bardzo krętymi lub trudnymi prostymi schodami.
Obrotowe siedzisko zazwyczaj posiada tapicerkę, ergonomicznie ukształtowane podłokietniki, wyściełane oparcie, pas bezpieczeństwa i podnóżek. Służą nie tylko wygodzie, ale i bezpieczeństwu. Na jednostce napędowej i podnóżku znajdują się czujniki, które wykrywają przeszkody na schodach i zapobiegają ich kolizji poprzez natychmiastowe zatrzymanie operacji. Siedzisko można często nawet złożyć, dzięki czemu zajmuje niewiele miejsca, gdy nie jest używane. Oprócz siedzeń obrotowych dostępne są również modele ze stałymi siedzeniami. Mają jednak tę wadę, że osoba o ograniczonej sprawności ruchowej nie może wsiadać i wysiadać tak łatwo, jak w przypadku foteli obrotowych.
W zależności od modelu istnieją różne elementy sterujące. Podczas gdy niektóre wyciągi krzesełkowe są obsługiwane za pomocą joysticka, inne modele mają bezprzewodowy pilot zdalnego sterowania. W ten sposób podnośnik siedziska można przenieść dokładnie tam, gdzie jest potrzebny. Jest to zawsze ważne, gdy jest kilku użytkowników z problemami z poruszaniem się. Dodatkowo podnośniki foteli posiadają funkcję start-stop, dzięki czemu zagwarantowane jest płynne ruszanie i zatrzymywanie oraz praca bez szarpnięć.
 

Windy do siedzenia to najczęściej wdrażane warianty wind schodowych.

Zdjęcie: iStock/Tananat

Wskazówka: Podnośnik fotela z napędem elektrycznym wymaga prądu. Zalecane są tutaj modele z akumulatorem. Oznacza to, że praca jest możliwa również w przypadku awarii zasilania.
Podnośniki foteli do użytku na zewnątrz muszą spełniać specjalne wymagania. Wszystkie wbudowane elementy powinny być odporne na warunki atmosferyczne, aby ani promieniowanie UV, ani deszcz, grad i burze nie uszkodziły podnośnika siedziska. Uszczelnienie elektroniki napędu jest tutaj obowiązkowe. Z reguły dołączony jest kaptur, dzięki któremu winda jest chroniona, gdy nie jest używana.

Kiedy podnośnik siedziska jest właściwym wyborem??

Nadaje się do podnoszenia siedziska

Nieodpowiednie podnoszenie siedzenia

 • niewielkie upośledzenie chodzenia
 • niezależny ruch
  możliwe na płaskim odcinku
 • Użytkownik pomocy do chodzenia
 • Możliwe bezbolesne siedzenie

 • Chodzenie nie jest już możliwe
 • Zawroty głowy podczas siedzenia
 • Ból podczas kucania

Jeśli podnoszenie siedziska jest nieodpowiednie, lepszą alternatywą może być podnoszenie na stojąco. Należy również zauważyć, że podnośnik siedziska może przewozić tylko jedną osobę. Jeśli w domu jest kilka osób o ograniczonej sprawności ruchowej, korzysta się z nich jedna po drugiej.

Znajdź odpowiedni podnośnik do siedzenia

Zakup podnośnika do siedzenia powinien być dokładnie przemyślany. Zasadniczo porównanie różnych modeli i cen jest ważne, aby móc podjąć właściwą decyzję o zakupie. Kluczowe są odpowiedzi na następujące pytania:
 

 • Czy nośność odpowiada masie ciała użytkownika??
 • Czy montaż podnośnika siedziska pozwala na dalsze korzystanie ze schodów na piechotę??
 • Czy sprzęt spełnia wymagania użytkownika??
 • Czy funkcje bezpieczeństwa są wystarczające??
 • W komplecie montaż systemu podnoszenia siedziska?
 • Istnieje możliwość zawarcia umowy serwisowej z producentem?
   

Wskazówka: Daj pierwszeństwo ofertom odpowiednim dla wszystkich mieszkańców domu. Zwróć uwagę na różne wzrosty i wagę przyszłych użytkowników. Opiekunowie mogą w razie potrzeby sami korzystać z fotelika, na przykład do przenoszenia ciężkich skrzynek z napojami na górę.

Składane podnośniki siedzisk, gdzie siedzisko można złożyć, są idealne do wąskich schodów. 

Zdjęcie: iStock / Onur Döngel

To są koszty podniesienia siedzenia

Na pytanie o koszty nie da się odpowiedzieć na wszystkie pytania w przypadku wyciągów krzesełkowych. Zbyt wiele czynników ma wpływ na ostateczny koszt. Zależy to więc od odpowiednich wymagań dotyczących komfortu, a także od tego, czy najpierw trzeba dostosować jezdnię do istniejących schodów. Im bardziej skomplikowana sytuacja montażowa, tym wyższe koszty.


Na cenę mają wpływ następujące czynniki

 • ekwipunek
 • Projektowanie
 • jakość użytych materiałów
 • jakość wyposażenia technicznego
 • warunki instalacji
 • tekstura schodów
 • Serwis i konserwacja
   

Rzeczywisty kosztorys jest realistyczny dopiero po kontroli przez specjalistę. Przedział cenowy nowego zakupu może być bardzo duży. Na przykład windy do siedzenia dla prostych schodów kosztują od 3.000 i 8.000 euro, natomiast podniesienie siedziska na klatkę schodową o kącie 90 stopni (curve lift) prawie 10.Może kosztować 000 euro. Montaż znajduje się tutaj. Ze znacznie ponad 10.Właściciele domów, których schody mają krzywiznę 180 stopni, muszą liczyć się z 000 euro. Ostatecznie ceny wahają się od 3.000 i 15.000 euro możliwe, więc porównanie jest zawsze warte zachodu.
Wskazówka: Wskazane jest uzyskanie oferty na umowę serwisową lub pakiet serwisowy w tym samym czasie co oferta podnoszenia fotela. Tę kwotę należy wziąć pod uwagę przy porównywaniu różnych modeli, ponieważ tani fotel o wysokich kosztach utrzymania może ostatecznie kosztować więcej niż nieco droższy podnośnik fotela przy umiarkowanych kosztach utrzymania.

Uzyskaj oferty od ekspertów tutaj:

Lista kontrolna poważnych ofert podnoszenia siedzeń

 • Przed przygotowaniem oferty schody są mierzone na miejscu przez producenta.
 • Oferta jest ważna przez rozsądny okres, dzięki czemu możliwa jest ostrożna decyzja o zakupie.
 • Producent ma siedzibę regionalną lub współpracuje z regionalnymi firmami serwisowymi, dzięki czemu konserwacja lub niezbędne naprawy mogą być przeprowadzane szybko.
 • Producent oferuje doradztwo w zakresie przepisów budowlanych obowiązujących w kraju związkowym lub możliwości finansowania oraz wsparcie w tworzeniu dokumentów lub w tworzeniu niezbędnych formularzy.
   

Jeśli producent jest również monterem, użytkownik odnosi ogromne korzyści, ponieważ wszystko pochodzi z jednego źródła, od budowy po instalację i późniejszą konserwację.
Wskazówka: Windy do siedzenia można również kupić lub wypożyczyć z drugiej ręki. Używane podnośniki foteli są nieco tańsze, ponieważ w większości używany jest tylko silnik i siedzisko. Niemniej jednak jezdnia może wymagać dostosowania, aby nadal mogły powstać wysokie koszty. Wynajem opłaca się tylko wtedy, gdy podnoszenie fotela jest wymagane tylko przez określony czas, a koszty comiesięcznych rat są faktycznie niższe niż w przypadku nowego zakupu.

Możesz być także zainteresowany Leben Stairlift: system pomocniczy, który eliminuje przeszkody

Wniosek

Podnośnik do siedzenia to dobra inwestycja dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, które chcą być jak najdłużej niezależne i mobilne. Znacząco podnosi jakość życia. Szczegółowe konsultacje i porównanie różnych modeli powinny zawsze mieć miejsce przed dokonaniem zakupu. Skorzystaj z listy kontrolnej, aby znaleźć renomowanego dostawcę. Dzięki temu możesz cieszyć się wyciągiem krzesełkowym przez długi czas.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here