Zamień świetlówki na świetlówki LED”,

Modernizacja i oszczędność energii: zamień świetlówki na świetlówki LED

Świetlówki i świetlówki LED nie różnią się właściwie optycznie. Podstawowa różnica polega na sposobie wytwarzania światła. W przypadku świetlówek zwykle doprowadza się do świecenia gazu szlachetnego (np. neonu, a więc i świetlówki neonowej). W tym celu gaz świecący jest „zapalany” bardzo wysokim prądem początkowym, gdy jest włączony.

Świetlówka © BRN-Pixel, stock.cegła suszona na słońcu.com

Świetlówki LED nie zawierają świecącego gazu, ale generują światło przez wiele diod LED, które znajdują się w tubie na płytce drukowanej. Gdy świetlówka LED jest włączona, natychmiast zamienia prąd w światło i bez zapłonu!. Z tego powodu nie jest potrzebny ani starter, ani balast. Ponieważ diody LED pracują z prądem stałym, same lampy zawierają mały transformator, który przekształca napięcie 220 V AC na napięcie 12 V DC.

Jak działają świetlówki i świetlówki LED

Oszczędzanie energii

Oszczędność energii dzięki lampom LED wynika już z faktu, że nie trzeba generować wysokiego prądu początkowego i nie jest potrzebny statecznik. Zużycie energii przez świetlówkę LED zależy od długości i zużycia transformatora. Jest to od 50 do 70%, więc koszty akwizycji są opłacalne.

Porównanie poboru mocy świetlówki do świetlówki LED

długość

Zużycie lampy fluorescencyjnej

Zużycie lampy LED

Oszczędzanie energii

60cm

18W

9W

9W / 50%

90cm

30W

13W

17W / 57,67%

120 cm

36W

18W

18W / 50%

150 cm

58W

20W

38W/65,51%

aż do 30% zapisać

Znajdź elektryka
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych elektryków, porównaj oferty i zaoszczędź.

Wymień świetlówkę na świetlówkę LED

Niekoniecznie trzeba wymieniać całą świetlówkę, aby przejść na świetlówki LED. Ponieważ świetlówki LED z pewnością mogą być stosowane w poprzednich oprawkach do świetlówek. Wystarczy wymienić rozrusznik na zworkę. Ten „Atrapa ” starter jest zwykle zawarty w zakresie dostawy świetlówki LED. Jeżeli świetlówka posiada statecznik elektroniczny, można używać tylko odpowiednich świetlówek LED.

Wymiana świetlówki © Naparat, stock.cegła suszona na słońcu.com

Alternatywnie balast można również usunąć lub "zmostkować" a rurkę można podłączyć bezpośrednio do 230V. Ma to tę zaletę, że statecznik jest odłączony od sieci, a tym samym nie zużywa już energii elektrycznej. Ważne jest to, że to wyłącznie z tubami LED do pracy na konwencjonalnych statecznikach jest możliwe! Świetlówki LED do stateczników elektronicznych są nie przystosowany do pracy na 230V.

Jak zamienić świetlówki na świetlówki LED

Ale uważaj: Jest to ingerencja w oprawę i jest dozwolona tylko być wykonane przez specjalistę (firmę elektryczną)!

Połączenie tandemowe i szeregowe

Sufitowe oprawy rastrowe często mają dwie świetlówki połączone w tzw. obwód tandemowy. W tym obwodzie dwie lampy fluorescencyjne działają jedna za drugą na stateczniku. Można to rozpoznać po tym, że masz dwa startery, ale tylko jeden balast.

Obwód tandemowy do świetlówek

Obwód tandemowy do świetlówek

Aby świetlówka LED mogła pracować w układzie tandemowym, oprawa musi być przekablowana tak, aby każda tuba LED mogła być podłączona do napięcia 230V.

Połączenie tandemowe dla tub LED

Połączenie tandemowe dla tub LED

Dostępne są również tuby LED, które są kompatybilne z obwodami tandemowymi. Zwykle mają etykietę „nadaje się do połączenia tandemowego”.

Określ jasność

Jeśli chcesz porównać jasność różnych lamp i systemów oświetleniowych, robi się to w wartości fotometrycznej strumienia świetlnego, która fizycznie wskazuje moc promieniowania lampy. Strumień świetlny mierzony jest w lumenach (lm).

Oświetlenie umywalki w łazience © Naeblys, stock.cegła suszona na słońcu.com

Świetlówki o mocy 18 watów mają średnią moc świetlną około 1.150 lumenów. Moc światła zmienia się w zależności od wybranej barwy światła, ale także od producenta. Oprawy o strumieniu świetlnym 1.W ten sposób można wymienić 150 lumenów na świetlówkę LED o mocy 9 watów ze stałym oświetleniem.

mocjasność
18W, 60cm 1.150lm
36W, 120cm 2.850lm
58W, 150cm 4.550lm

Należy również zauważyć, że świetlówki emitują zawsze pod kątem 360 stopni, czyli dookoła. Oświetlają również osłonę lampy w kierunku sufitu. W rezultacie utracono dużo światła. Z drugiej strony tuby LED są dostępne z różnymi kątami wiązki. W przypadku zastosowania świetlówek LED o kącie rozsyłu 200 stopni zamiast świetlówek 360 stopni, emitowane jest ponad 40% więcej światła w pożądanym kierunku.

Innym czynnikiem w oświetleniu jest kolor światła – znany również jako temperatura barwowa. Barwa światła jest mierzona w kelwinach (K). W przypadku świetlówek kolor światła jest kontrolowany przez wewnętrzną powłokę szkła. W przypadku świetlówek LED temperatura barwowa jest kontrolowana przez same diody LED.

opis

Temperatura koloru

opis

Wpływ na ludzi

ciepły biały

(w W)

poniżej 3.300 tys

żółto-białe światło

czułem się przytulnie i wygodnie

neutralna biel (nw)

3.300 do 5.300 tys

białe światło

biznesowa atmosfera, charakter sztucznego światła

biel dzienna (tw)

powyżej 5.300 tys

światło zbliżone do światła dziennego

wygląda technicznie, stymulująco,

pasuje do padającego światła dziennego

Istnieją trzy kategorie jasnych kolorów. Ciepłe białe światło ma temperaturę barwową 3.300 kelwinów lub mniej. Neutralne białe światło wynosi od 3.300 i 5.300 Kelwinów. Mówimy o zimnym białym świetle, jeśli temperatura barwowa jest wyższa niż 5.300 Kelwinów to.

Z reguły do ​​salonu wybiera się przytulne, wygodne światło, do którego przyzwyczaja się światło zwykłej żarówki. Oto świetlówki LED o temperaturze barwowej 2.000 do 3.000 kelwinów całkiem odpowiednie. Do biura wybiera się bardziej neutralną oprawę o barwie światła w zakresie 3.000 do 4.000 Kelwinów. Jeśli chcesz mieć wyższy udział koloru niebieskiego w oświetleniu, to świetlówki LED od 5.Wymagane 400 Kelwinów.

Która temperatura barwowa pasuje do danego pomieszczenia?

Ceny świetlówek LED

Ceny świetlówek LED zależą od ich mocy i barwy światła. Im wyższa moc wyjściowa i niższa temperatura barwowa, tym droższe stają się świetlówki LED. Świetlówki LED bez ściemniania, białe światło dzienne o mocy 9W są dostępne od 10 euro. Wysokiej jakości ściemnialne świetlówki LED mają teraz cenę od 20 do 40 euro. Wymiana świetlówek o mocy 58 W na świetlówki LED o mocy 22 W opłaca się przy rocznym czasie świecenia około 4.400 godzin po 2 latach.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here