Leksykon ubezpieczeń domowych: Lepsze zrozumienie drobnego druku

Ubezpieczenie zewnętrzne: Twoje przedmioty gospodarstwa domowego są również ubezpieczone poza nim, jeśli tymczasowo się tam znajdują, na przykład w pokoju hotelowym lub w pojeździe. Ale bądź ostrożny: umowy różnią się szczegółami i często ustalają górną granicę ubezpieczenia zewnętrznego.
Kwota ubezpieczenia: Twoje przedmioty gospodarstwa domowego zostaną wymienione do tej kwoty. Oraz: Jeśli rzeczywista nowa wartość Twoich rzeczy jest wyższa niż uzgodniona kwota, ubezpieczyciel obniży procent świadczenia, nawet jeśli zgłosisz tylko niewielką szkodę. Możesz uzgodnić zwolnienie z niedoubezpieczenia: Następnie musisz wykupić ryczałtowe ubezpieczenie za metr kwadratowy, zwykle 650 euro. Jeśli wartość twoich artykułów gospodarstwa domowego jest wyraźnie wyższa lub niższa od niej, powinieneś sam ją ustalić. Tabela do tego zawiera m.in.B. dostępny Stiftung Warentest.
Podstawowe obrażenia: Powodzie, cofki, trzęsienia ziemi, osiadania i obciążenia śniegiem nie są automatycznie objęte ubezpieczeniem mienia domowego, ale należy je wybrać osobno. W tym miejscu zwykle pojawia się ubezpieczenie podstawowe.

Szkody spowodowane przez siły natury, np. powódź, nie są objęte ubezpieczeniem mienia domowego.

Zdjęcie: iStock / BremecR

Zaniedbanie: Na przykład każdy, kto opuszcza uchylone okno wychodząc z domu, dopuszcza się rażącego niedbalstwa. Ubezpieczyciel może wtedy procentowo zmniejszyć swoje świadczenia w zależności od winy. Dlatego: uzgodnij zrzeczenie się zarzutu rażącego niedbalstwa w umowie. Uwaga: w przypadku niektórych ubezpieczycieli to zrzeczenie się dotyczy tylko określonej kwoty szkody. 
Rower: Rower możesz ubezpieczyć specjalną polisą ubezpieczeniową roweru lub jako dodatek do ubezpieczenia mienia domowego. W przeciwnym razie zostanie wymieniony tylko wtedy, gdy zostanie skradziony z zamkniętego pokoju, który jest używany samodzielnie. Jednak włączenie do ubezpieczenia gospodarstwa domowego jest często stosunkowo drogie. Wypróbuj to dla swojej lokalizacji za pomocą kalkulatora taryf online. Uwaga: Niektórzy ubezpieczyciele wykluczają ochronę między godziną 22:00 a 6:00.

Za co firmy ubezpieczeniowe płacą najczęściej

  Liczba uszkodzeń
 w 2018 r. Średnia. Ilość szkód Włamanie Ogień woda z kranu Burza / grad Szkło Szkody spowodowane siłami natury
310.000 1.428 euro
210.000 1.769 euro
170.000 1.630 euro
130.000 421 euro
50.000 396 euro
20.000 2.509 euro

Pułapki: Zgłaszaj ubezpieczycielowi jakikolwiek wzrost ryzyka - na przykład, jeśli na Twoim domu przez dłuższy czas wznoszone jest rusztowanie lub jedziesz w daleką podróż. 
Szkło: Można wybrać jak rower lub uszkodzenie przez wodę (akwarium). Nie jest to jednak zalecane, gdyż szkoda zazwyczaj nie zagraża istnieniu firmy. Jeśli chcesz, powinieneś wykupić dodatkowe ubezpieczenie szkła.
Artykuły gospodarstwa domowego: Meble, artykuły gospodarstwa domowego, odzież, w tym również przedmioty pożyczone, są ubezpieczone - zawsze w nowej wartości. Kosztowności są wymieniane tylko do pewnego limitu. Przedmioty domowe zabezpieczamy nie tylko w domu czy mieszkaniu, ale także na tarasach, w garażach czy piwnicach. Ubezpieczenie pokrywa również koszty sprzątania, przechowywania i hotelu. 

Jeśli w razie uszkodzenia ściereczka mopująca nie wystarczy, polisa na wyposażenie gospodarstwa domowego pokrywa również koszty sprzątania i sprzątania oraz wszelkie koszty hotelu.

Zdjęcie: Shutterstock / Diego Cervo

Dzieci: Ich rzeczy domowe są nadal ubezpieczone (poprzez ubezpieczenie zewnętrzne), gdy wyprowadzają się na szkolenie lub studia.
Drobnym drukiem: Zdecydowanie przeczytaj! Ubezpieczenie mienia nie jest produktem standardowym, umowy często różnią się szczegółami.
Koszty: Zależy od wielkości mieszkania, miejsca zamieszkania i dodatkowego ubezpieczenia. 80-metrowe mieszkanie w Coburgu można ubezpieczyć (bez dodatków, bez udziału własnego) już od około 31 euro rocznie, w Hamburgu niecałe 14 euro więcej. Jeśli weźmiesz rower za 1.Dodanie 000 euro do tej samej firmy kosztuje 15 euro i 36 euro więcej.
Zdarzenie szkody: Ofiary mają obowiązki. Mianowicie zapobiec pogorszeniu się szkody (powstała szkoda zostanie zwrócona bez udziału własnego) i zgłosić to natychmiast (zwykle w ciągu dwóch tygodni). Jeśli nie jesteś zadowolony z likwidacji szkody, możesz skontaktować się z Rzecznikiem Ubezpieczonych. 

Więcej interesujących artykułów znajdziesz tutaj? Jakie ubezpieczenie płaci? Zrób to sam i naprawy Zagrożenia naturalne: właściwie ubezpieczaj, skutecznie chroń Wiedza fachowa w zakresie nieruchomości Powodzie: w jakich przypadkach ubezpieczenie się opłaca

Podlegający potrąceniu: Obniża składkę - i zapobiega zbyt częstemu zgłaszaniu drobnych szkód (ryzykujesz wypowiedzenie umowy przez ubezpieczyciela).
Wyszukiwanie taryf: Portale internetowe są wygodne, ale nigdy nie wymieniają wszystkich ubezpieczycieli – często brakuje tych dużych. Lepiej: Stiftung Warentest oferuje indywidualne porównanie za 7,50 euro, centrum konsumenckie w Hamburgu, na przykład 30 minut porady ubezpieczeniowej za 40 euro. W Federacji Ubezpieczonych można również uzyskać indywidualną wycenę taryfy za roczne członkostwo w wysokości 60 euro. 
Reszta: Może się to opłacać w przypadku starych kontraktów. Ponieważ nowsze polisy są często lepsze w przypadku szkód przepięciowych, górnych limitów dla kosztowności lub szkód spowodowanych przez wodę.
Relokacja: Konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie się do firmy ubezpieczeniowej! W czasie przeprowadzki ochrona ubezpieczeniowa dotyczy obu mieszkań – w razie potrzeby do trzech miesięcy.

Podczas przeprowadzki ochrona ubezpieczeniowa dotyczy obu mieszkań. 

Zdjęcie: iStock/Morsa Images

Jak określić odpowiednią wartość swojego gospodarstwa domowego??

 1. Zachowaj dowód zakupu
  Utrata cennych rzeczy wciąż stwarza problemy: ubezpieczony musi udowodnić, co zostało skradzione lub zniszczone – i ile było to warte. Dlatego powinieneś zachować paragony wszystkich drogich przedmiotów. Niewielu robi to konsekwentnie.
   
 2. Fotografowanie lub filmowanie artykułów gospodarstwa domowego
  Dokumentuj całe gospodarstwo domowe z otwartymi szafkami i szufladami. Naprawdę wszystko! A jeśli później kupisz coś nowego: od razu zrób zdjęcie.
   
 3. Bezpiecznie przechowuj pliki 
  Najlepiej zapisać te nagrania cyfrowo w chmurze lub na pamięci USB poza domem, u krewnych lub przyjaciół.
   
 4. Zachowaj alternatywne dowody
  Wyciągi bankowe lub wyciągi z kart kredytowych również są dobrym dowodem.
   
 5. Miej cenione pamiątki 
  Faktury zwykle nie ma każdy, kto odziedziczył lub otrzymał coś wartościowego. Jubiler może wycenić biżuterię i monety. Handlarze antykami mogą pomóc przy starych meblach, obrazach lub porcelanie. Sprawozdania te powinny być również przechowywane poza domem.
   
 6. Świadectwo
  Federalny Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że w nagłych wypadkach zeznania mogą również służyć jako dowód. Zawsze zależy to od wiarygodności, tj. czy ubezpieczyciel lub w przypadku sporu sędzia wierzy w twoje oświadczenia? Rolex w akademiku jest mało prawdopodobny, w drogiej willi jest bardziej prawdopodobny.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here